Справа №295/11176/23
1-кс/295/4675/23
Іменем України
23.08.2023 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянув клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, прокурора Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_3 , за матеріалами кримінального провадження №42023062020000109,-
В клопотанні прокурор зазначив, що у провадженні СВ Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Житомирській області перебуває кримінальне провадження № 42023062020000109 від 31.07.2023, за фактом можливого зловживання службовим становищем службовими особами Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради, всупереч інтересам служби при укладені додаткові угоди № 2, № 3, № 5 та № 6 до Договору № 824 30.12.2021, що призвело до оплати електричної енергії за завищеною вартістю та до спричинення істотної майнової шкоди інтересам об'єднаній територіальній громаді міста Житомира, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Так, за результатом проведення закупівлі, 30.12.2021 між КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладено договір № 824 про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір). Загальна сума договору становила 97 470 160 гривень.
Відповідно до комерційної пропозиції до договору, вартість 1 кВт.год. з ПДВ склала 3,5328 гривень.
Важливо зауважити, що на момент укладення Договору - 30.12.2021, ціна електричної енергії на ринку «на добу наперед» в об'єднаній енергетичній системі України (ОЕС України) становила 3245,77 гривень за МВт.год.
Так, 19.09.2022 між сторонами укладено додаткову угоду № 1, відповідно до умов якої збільшено вартість за 1 кВт.год. електричної енергії до 3,593 грн. та наступного дня, 20.09.2022 сторонами укладено додаткову угоду № 2, якою збільшено вартість за 1 кВт.год. до 3,907 грн., тобто на 8,73%, що за результатами опрацювання коливання ціни електричної енергії на РДН в ОЕС України вказує на непропорційне збільшення ціни та суттєве порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
22.09.2022, тобто через день після укладення додаткової угоди № 2, сторонами укладено додаткову угоду № 3.
При цьому, впродовж 20.09.2022-22.09.2022, коливання ціни електричної енергії на РДН в ІНФОРМАЦІЯ_3 в бік збільшення відсутнє, при тому, що сторонами збільшено вартість за 1 кВт.год. до 4,004 грн.
В подальшому, 26.10.2022 між сторонами укладено додаткову угоду № 5, якою знов без наявних для цього правових підстав збільшено ціну електричної енергії за Договором до 4,359 гривень, тобто на 8,87%.
Аналогічно, наступного дня, 27.10.2022, за відсутності коливанні ціни електричної енергії в бік збільшення, сторонами укладено додаткову угоду № 6, відповідно до умов якої збільшено вартість за 1 кВт. год. електричної енергії до 4,618 гривень, тобто на 5,94%.
За таких обставин, укладення додаткових угод № 2, № 3, № 5 та № 6 до Договору відбулось із грубим порушенням Закону України «Про публічні закупівлі», непропорційно коливанню ціни на ринку електричної енергії та за відсутності такого коливання в бік збільшення.
Відповідно до звіту про виконання договору про закупівлю UA-2021-10-13-009859-b, комунальним підприємством сплачено за договором 85 181 053 грн 44 коп, у зв'язку із чим є підстави стверджувати, що частина наведеною суми була сплачена за цінами, визначеними безпідставно укладеними додатковими угодами № 2, № 3, № 5 та № 6, чим спричинено шкоду об'єднаній територіальній громаді м. Житомира як власника усього майна комунального підприємства.
Отже, є підстави вважати, що службові особи комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради, зловживаючи службовим становищем, умисно, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди іншою юридичною особою, всупереч інтересам служби, укладено додаткові угоди № 2, № 3, № 5 та № 6 до Договору, що призвело до оплати електричної енергії за завищеною вартістю та до спричинення істотної майнової шкоди інтересам об'єднаній територіальній громаді міста Житомира.
З врахуванням викладеного, з метою встановлення обставин вчинення правопорушення, в тому числі проведення ряду судових експертиз, в ході досудового розслідування виникла необхідність в першочерговому отриманні тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), а саме документів та речей, які містять відомості щодо перерахунку коштів між Комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на підставі договору №824 від 30.12.2021 та додаткових угод до нього про постачання електричної енергії за період часу з 30.12.2021 по 21.08.2023, в т.ч. виписок по рахунках із зазначенням рахунків платника та одержувача, дати операції, документу, на підставі якого здійснено перерахунок, суми транзакції, оборотів (дебет, кредит), контрагентів та призначення платежу; відповідних бюджетних зобов'язань, платіжних доручень, реєстрів платіжних доручень, податкових накладних, видаткових накладних та інших документів на підставі яких здійснювався перерахунок коштів);
облікових регістрів з 30.12.2021 по час надання відповіді аналітичних рахунків з обліку надходження Електричної енергії та розрахунків за її поставку (субрахунок в аналітичному розрізі товарів, договорів та контрагентів; субрахунок «Рахунки з вітчизняними постачальниками» в аналітичному розрізі постачальників).
Мотивуючи заявлене клопотання прокурор вказала, що зазначені документи мають суттєве значення для встановлення обставин справи, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, з метою досягнення повноти, всебічності при розслідуванні даного кримінального правопорушення, необхідності проведення ряду експертиз, необхідно отримати тимчасовий доступ до вищенаведених документів з можливістю ознайомлення та вилучення документів.
Відтак, зазначила, що у випадку отримання тимчасового доступу до вказаних документів, інформація, котра в них міститься, може бути використана як доказ, необхідна на виконання ряду експертиз, надасть можливість встановити обставини та спосіб вчинення даного кримінального правопорушення, дозволить проводити подальші слідчі дії, в тому числі необхідні з врахуванням кваліфікації кримінального правопорушення судові експертизи, для проведення яких необхідні лише оригінали документів. З аналогічних підстав отримати дані документи у інший спосіб, ніж шляхом тимчасового доступу, не можливо, оскільки зволікання у їх вилученні може призвести до їх знищення, приховання, заміни, що в подальшому унеможливлюватиме встановлення достовірної інформації, що має значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Необхідність отримання тимчасового доступу з можливістю вилучення саме оригіналів вказаних документів полягає в тому, що відповідно до ст. 99 КПК України сторона кримінального провадження зобов'язана надати суду оригінал документа. При цьому, зазначені документи мають доказове значення відносно обставин, що досліджуються у кримінальному провадженні.
В обґрунтування заявленого клопотання прокурор вказала, що у разі зволікання в ході досудового розслідування з вилученням оригіналів відповідних документів або першочерговим вилученням лише їх копій наявний обгрунтований ризик їх знищення, приховання, заміни, підроблення володільцем документів, оскільки про підстави проведення досудового розслідування стане відомо службовим особам вказаного підприємства.
Прокурор в судове засідання не з'явилась, подала заяву про розгляд клопотання без її участі, заявлене клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів підтримала у повному обсязі та просила його задовольнити.
Розгляд клопотання проведено за відсутності особи, у володінні якої перебуває річ, з урахуванням достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни, переховування або знищення документів.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Виходячи з того, що є достатньо підстав вважати, що зазначена інформація, є предметом доказування та має значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, та те, що іншими способами неможливо отримати вказану інформацію, керуючись ст.ст.159-166 КПК України слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчим слідчого відділу Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Житомирській області ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , прокурорам Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_3 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , заступнику керівника Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_15 на тимчасовий доступу до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме документів та речей, які містять відомості щодо перерахунку коштів між Комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Житомирської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на підставі договору №824 від 30.12.2021 та додаткових угод до нього про постачання електричної енергії за період часу з 30.12.2021 по 21.08.2023, в т.ч. виписок по рахунках із зазначенням рахунків платника та одержувача, дати операції, документу, на підставі якого здійснено перерахунок, суми транзакції, оборотів (дебет, кредит), контрагентів та призначення платежу; кошторису КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на 2022 рік, планів асигнувань на 2021 рік КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », змін до вказаних документів, відповідних бюджетних зобов'язань, платіжних доручень, реєстрів платіжних доручень, реєстрів бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, податкових накладних, видаткових накладних та інших документів на підставі яких здійснювався перерахунок коштів, документів, щодо коштів, за рахунок яких здійснено оплату згідно договору №824 від 30.12.2021;
- облікових регістрів з 30.12.2021 по час надання відповіді аналітичних рахунків з обліку надходження Електричної енергії та розрахунків за її поставку (субрахунок в аналітичному розрізі товарів, договорів та контрагентів; субрахунок «Рахунки з вітчизняними постачальниками» в аналітичному розрізі постачальників).
Встановити строк дії ухвали до 22.09.2023 року.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, може бути постановлено ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1