Постанова від 31.08.2023 по справі 158/854/23

Справа № 158/854/23

Провадження № 3/0158/228/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 cерпня 2023 року м. Ківерці

Суддя Ківерцівського районного суду Волинської області Корецька В.В., за участю секретаря - Процик Л.В., прокурора - Артиш Н., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника - адвоката Курбай Л.М,, розглянувши матеріали справи, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , генерального директора КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради», жителя АДРЕСА_1 , за ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Ківерцівського районного суду Волинської області надійшли матеріали справ про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.

Постановою Ківерцівського районного суду Волинської області від 11.05.2023 року справи про адміністративні правопорушення №158/854/23, №158/855/23, про притягнення ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, об'єднано в одне провадження.

Встановлено, що ОСОБА_1 , будучи генеральним директором КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» не повідомив Ківерцівську міську раду про наявність у нього реального конфлікту інтересів, який виник під час видачі та підписання листа №63/03-25/2-23 від 19.01.2023 року про відмову в наданні інформації на запит №140/55/102/01-2023 від 12.01.2023 року УСР у Волинській області ДСР НП України, а саме інформації відносно себе, як посадової особи КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради», чим порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи генеральним директором КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, який виник під час підписання листа №63/03-25/2-23 від 19.01.2023 року про відмову в наданні інформації на запит №140/55/102/01-2023 від 12.01.2023 року УСР у Волинській області ДСР НП України, а саме інформації відносно себе, як посадової особи КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради», чим порушив вимоги п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП не визнав.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Курбай Л.М. у судовому засіданні підтримала пояснення свого підзахисного та просила закрити провадження у даній справі у зв'язку із закінченням строків виявлення правопорушення.

Прокурор Артиш Н. у судовому засіданні обставини, викладені в протоколах про вчинення адміністративних правопорушень підтримала, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП та просила призначити останньому покарання, з врахуванням ст. 36 КУпАП, у вигляді штрафу.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його захисника, прокурора, дослідивши матеріали справи, суддя приходить наступного висновку.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

Так, зміст протоколів про адміністративне правопорушення № №95, 96 від 07.03.2023 року відповідають вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки протоколи містять відомості, передбачені вказаною нормою закону, підписані особою, яка їх склала, а також зазначено про роз'яснення ОСОБА_1 прав та обов'язків, повідомлено про розгляд справи у Ківерцівському районному суді Волинської області, надано право подати пояснення до протоколу, яким останній не скористався, відмовившись від його підписання у присутності двох свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Закон України «Про запобігання корупції» визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.

Статтею 1 вищевказаного Закону визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до розпорядження Ківерцівської районної ради Волинської області №258 від 16.12.2019 року та контракту, укладеного з генеральним директором КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» ОСОБА_1 та головою Ківерцівської районної ради Волинської області, ОСОБА_1 з 17.12.2019 року призначено на посаду генерального директора КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради».

КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в Державному казначействі України, установах банків, круглу печатку зі своїм найменуванням, штампи, а також бланки з власними реквізитами.

Відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права.

Отже, посада ОСОБА_1 віднесена до суб'єктів, на яких поширюється дія вказаного Закону.

Згідно з вимогами пунктів 2, 3 ч. 1 ст. 28 Закону особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; а також не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Адміністративна відповідальність за ст. 172-7 КУпАП настає у випадку неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів (ч. 1 ст. 172-7 КУпАП), а також у випадку вчинення особою дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів (ч. 2 ст. 172-7 КУпАП).

Під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.

У судовому засіданні встановлено, що 12.01.2023 року управлінням стратегічних розслідувань Національної поліції України скеровано запит до КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» про надання інформації та копій документів, зокрема: контракт, укладений між Ківерцівською міською радою та генеральним директором КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» ОСОБА_1 з додатками; розпорядження про призначення на посаду генерального директора КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» ОСОБА_1 ; статут КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради»; колективний договір КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради»; довідка про отриманні доходи ОСОБА_1 ; накази з кадрових питань КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» відносно ОСОБА_4 , видані в період 2021-2022 років; накази про преміювання, встановлення доплат, надбавок та інших заохочувальних виплат відносно ОСОБА_4 , видані в період 2021-2022 років з відповідними додатками, а також довідками, щодо нарахованих та виплачених сум.

19.01.2023 року, ОСОБА_1 , будучи генеральним директором КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» прийняв рішення про відмову у наданні інформації та копій документів на вказаний запит, зокрема відносно себе особисто.

Приватний інтерес ОСОБА_1 в даному випадку був зумовлений прагненням не надавати інформацію відносно себе, як посадової особи КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради», з метою уникнення проведення перевірки щодо дотримання ним, як суб'єктом на якого поширюється дія Закону, вимог ст. 28 даного Закону та подальшого уникнення можливої відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями ОСОБА_1 полягала у наявності у нього повноважень, обов'язку та фактичної можливості надати на запит уповноваженого органу Національної поліції України відповідну інформацію щодо себе, як посадової особи юридичної особи публічного права, яка не є персональними даними та не відноситься до конфіденційної інформації (інформації з обмеженим доступом).

В даному випадку вказана суперечність між приватним інтересом - не надавати інформацію щодо себе та службовими повноваженнями - обов'язку надати інформацію вплинула на об'єктивність і неупередженість прийняття ОСОБА_1 рішення та підписання листа КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» від 19.01.2023 року, яким останній відмовив у наданні інформації та копій документів відносно себе, як посадової особи КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради».

З матеріалів справи вбачається, що приймаючи рішення про відмову надавати інформацію та документи відносно себе на запит уповноваженого органу Національної поліції України, про наявність реального конфлікту інтересів Ківерцівську міську раду або Національне агентство з питань запобігання корупції ОСОБА_1 не повідомляв, передбачених ст. 28 Закону заходів на врегулювання конфлікту інтересів не вживав, що також підтверджується отриманою відповіддю Ківерцівської міської ради від 02.02.2023 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Таким чином, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП повністю підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами, зокрема:

- протоколами про адміністративне правопорушення № №95, 96 від 07.03.2023 року;

- копією контракту, укладеного між Ківерцівською міською радою та генеральним директором КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» ОСОБА_1 ;

- копією розпорядження про призначення на посаду генерального директора КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради» ОСОБА_1 ;

- копією статуту КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради»; колективний договір КП «Ківерцівський центр первинної медичної допомоги Ківерцівської міської ради»; довідка про отриманні доходи ОСОБА_1 ;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 22.12.2022 року;

- рапортом працівника поліції;

- копією листа №63/03-25/2-23 від 19.01.2023 року про відмову в наданні інформації;

- копією запиту №140/55/102/01-2023 від 12.01.2023 року УСР у Волинській області ДСР НП України;

- відповіддю Ківерцівської міської ради від 02.02.2023 року.

Суд не бере до уваги твердження захисника ОСОБА_1 - адвоката Курбай Л.М. щодо закінчення строків притягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності, тому що закінчилися строки виявлення правопорушення, які розпочалися з дня видання та підписання наказу від 16.11.2021 року, оскільки предметом вчинення даних адміністративних правопорушень являється не ухвалення рішення про конфлікт інтересів (видання та підписання наказу від 16.11.2021 року), а саме відмова від надання інформації відносно себе на лист начальника Управління стратегічних розслідувань у Волинській області від 12.01.2023 року та неповідомлення Ківерцівської міської ради Волинської області про наявність у ОСОБА_1 реального конфлікту інтересів.

Також судом не береться до уваги твердження ОСОБА_1 про те, що лист начальника Управління стратегічних розслідувань у Волинській області від 12.01.2023 року не відповідає формі запиту і сам по собі не являється запитом, а тому він відмовився надавати на нього витребувану інформацію, виходячи з наступного.

Як зазначив у судовому засіданні допитаний оперуповноважений УСР у Волинській області ОСОБА_6 , ДСР здійснює моніторинг та аналіз стану дотримання антикорупційного законодавства особами, на яких поширюється дія ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», здійснює збирання доказів про вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов'язаних із корупції, здійснює складання протоколів про правопорушення, тощо. Зазначив, що на підставі наведеного та керуючись п. 6 «Положення про Національну поліцію України» затвердженого Постановою КМУ №877 від 28.10.2015 року, для виконання покладених завдань орган ДСР та його структурні підрозділи мають право одержувати в установленому законом порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених завдань. Крім того зазначив, що враховуючи те, ОСОБА_1 листом №63/03-25/2-23 від 19.01.2023 року було відмовлено у наданні відповіді на лист начальника Управління стратегічних розслідувань у Волинській області від 12.01.2023 року, у якому чітко було зазначено витребовану інформацію та документи, не повинно бути зазначено форму звернення (лист, запит, повідомлення, тощо), в подальшому на останнього було складено відповідні протоколи про адміністративне правопорушення.

Отже, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановлено, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог ст. 33 КУпАП, враховуючи обставини вчиненого правопорушення та його характер, особу порушника, його майновий стан та ступінь вини, вважаю що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченого ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, що буде згідно ст. 23 КУпАП, достатньою мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника в дусі додержання законів, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим порушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 536,80 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП у виді штрафу в розмірі 300 (триста) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.

Штраф слід сплатити за реквізитами: отримувач ГУК у Волинській обл/м.Ківерці/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 38009371, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA618999980313050106000003536.

У разі несплати правопорушником штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

(Реквізити для оплати: отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.)

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги через Ківерцівський районний суд Волинської області, протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька