Ухвала від 31.08.2023 по справі 156/916/23

Справа № 156/916/23

Провадження № 2-о/156/46/23

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

31 серпня 2023 року смт. Іваничі

Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Бахаєв І.М., ознайомившись з заявою ОСОБА_1 , діє в інтересах ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , представник заявника - адвокат Улибіна - Вельгус Марта Віталіївна, заінтересовані особи: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Нововолинський відділ ДРАЦС у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Володимирський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту батьківства,та доданими матеріалами,

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду з заявою в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 , заінтересовані особи: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Нововолинський відділ ДРАЦС у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Володимирський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту батьківства

Перевіряючи, після одержання заяви, чи відповідає вона вимогам, установленим ЦПК України, суддею враховано наступне.

Згідно ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначені Законом України "Про судовий збір".

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п.п. 4 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду , зокрема, заяви в справах окремого провадження судовий збір сплачується в розмірі 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб ( 536,80 грн.).

Щодо доводів заявника про звільнення від сплати судового збору, суддя зазначає наступне.

За ст. 2 Закону № 3674-VI платники судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації міністрів Ради Європи державам - членам щодо заході, що полегшують доступ до правосуддя, від 14 травня 1981 року № R (81) 7: "У тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).

Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого ст. 55 Конституції України.

У ч. 2 ст. 3 Закону № 3674-VI визначено перелік об'єктів - заяв до суду, за подання яких судовий збір не справляється, а в ст. 5 цього закону - вичерпний перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг та за видачу судами документів, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.

При цьому, з положень норми, п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб, якщо представництво їх інтересів у суді відповідно до закону або міжнародного договору, згоду на обов'язковість якого надано Верховною Радою України, здійснюють Міністерство юстиції України та/або органи опіки та піклування або служби у справах дітей.

Відповідно до ч. 5 ст. 175 ЦПК України в разі пред'явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

Зазначену норму слід враховувати в системному зв'язку зі ст. 58-60 ЦПК України, яка визначає участь у судовому процесі органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Натомість, в силу ч. 3 ст. 60 ЦПК України органам або іншим особам, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, представляють у суді їх посадові особи, крім випадків, коли такі органи та особи є стороною чи третьою особою у справі.

Таким чином, звертаючись з позовом в інтересах неповнолітніх дітей заявник діє як законний представник неповнолітніх дітей в розумінні ч. 3 ст. 60 ЦПК України.

Згідно із п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.

Разом з цим, представництво інтересів іншої особи в суді відповідно до ст. 60 ЦПК України не є абсолютною підставою для звільнення від сплати судового збору відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", оскільки закон не звільняє батьків, які звертаються в інтересах неповнолітньої дитини, від сплати судового збору при зверненні до суду, за виключенням батьків дітей, пільги для яких встановлені п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю).

Аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку про те, що Закон не відносить неповнолітніх дітей та батьків, які звертаються в їх інтересах щодо встановлення факту батьківства, до категорії громадян, які безумовно звільняються від сплати судового збору.

Таким чином, заявник не вважається особою, яка звільняється від сплати судового збору, на підставі Закону України "Про судовий збір".

Доказів на підтвердження майного стану заявник не надав, відтак підстави для звільнення його на підставі ст. 8 Закону України "Про судовий збір" відсутні.

Отже, заявнику необхідно сплатити судовий збір за подання до суду вказаної заяви.

Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

З огляду на викладене, заяву необхідно залишити без руху із встановленням заявнику строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання (надіслання) до суду доказів сплати судового збору .

Керуючись ст. 175-177,185 ЦПК України, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , діє в інтересах ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , представник заявника - адвокат Улибіна - Вельгус Марта Віталіївна, заінтересовані особи: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Нововолинський відділ ДРАЦС у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Володимирський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту батьківства - залишити без руху.

Заявнику усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.

Копію ухвали про залишення заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.

У разі якщо недоліки заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, заяву буде повернуто заявнику.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя - І.М.Бахаєв