154/1092/23
3-в/154/15/23
31 серпня 2023 року Суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Лутай А.М.,
за участю секретаря судового засідання Жолоб К.В., розглянувши подання головного виконавця Володимирського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Семенюк Олени Валеріївни про зміну способу і порядку виконання рішення суду,
Головний виконавець Володимирського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Семенюк О.В. 28.08.2023 звернулася до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення суду, яке обґрунтовує тим, що на виконанні у Володимирському відділі ДВС у Володимирському районі Волинської області ЗМУ МЮ перебуває виконавче провадження №71834655 по примусовому виконанню виконавчого документа № 154/1092/23, виданого 13.04.2023 року Володимир-Волинським міським судом про конфіскацію пістолета марки ВИЙ 4Н №017776, к.9, 2014 року, що знаходиться на зберіганні у Володимирському РВП ГУНП у Волинській області.
Вказує, що чинним законодавством не передбачено способу та порядку реалізації органами державної виконавчої служби зброї та боєприпасів, завдяки чому можна буде реально здійснити їх конфіскацію в дохід держави, а тому просить змінити спосіб і порядок виконання вищевказаної постанови суду в частині конфіскації пістолета марки ВИЙ 4Н №017776, к.9, 2014 року, що знаходиться на зберіганні в Володимирському РВП ГУНП у Волинській області, та знищити вказаний пістолет. Знищення вказаного речового доказу покласти на спеціально уповноважений орган, а саме на Головне управління Національної поліції у Волинській області.
Представник Володимирського відділу ДВС у Володимирському районі Волинської області ЗМУ МЮ у судове засіданні не з'явився, проте начальником відділу до суду подане клопотання про розгляд подання за відсутності представника виконавчої служби.
Проаналізувавши матеріали подання, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення подання відсутні.
Як вбачається із матеріалів подання, постановою судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 13.04.2023 у справі №154/1092/23 (провадження №3/154/15/23) ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 гривень. Окрім того, пістолет марки ВИЙ 4Н №017776, к.9, 2014 року, постановлено конфіскувати.
Постановою головного державного виконавця Володимирського відділу ДВС у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Семенюк О.В. від 18.05.2023 відкрито виконавче провадження в частині конфіскації вказаної вище зброї.
На теперішній час вказана постанова судді в частині конфіскації зброї не виконана.
Згідно з ч. 1 ст. 29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.
Відповідно до статей 298, 300, 304 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України. Питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно зі статтями 314, 315 КУпАП виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави. Реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження» реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №985 реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з пунктами 8, 11 цього Порядку мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.
З метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції.
Відповідно до п. 15 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 року №314 у випадку прийняття відповідними органами рішення про конфіскацію чи відшкодування вилучення зброї і боєприпасів вони передаються до складів управлінь (відділів) МТ і ТЗ ГУМВС, УМВС, УМВС України на транспорті.
Згідно з підпунктом 1 п. 1, п. 20 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 № 1340, дія цього Порядку поширюється на майно, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім майна, конфіскованого на підставі рішення суду і переданого органам державної виконавчої служби.
Тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації майно, зазначене у підпунктах 1, 3, 5, 6, 8, 12-15 пункту 1 цього Порядку, може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі майно для потреб оборони та національної безпеки).
За таких обставин суд вважає, що головним державним виконавцем Володимирського відділу ДВС у Володимирському районі Волинської області ЗМУ МЮ не вжито всіх необхідних, передбачених законом заходів щодо примусового виконання постанови судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 13.04.2023 в частині конфіскації зброї: пістолета марки ВИЙ 4Н №017776, к.9, 2014 року.
Окрім того, на думку суду, обраний головним державним виконавцем вказаного відділу державної виконавчої служби варіант зміни способу і порядку виконання рішення не є новим заходом для реалізації судового рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, встановлений судом, а фактично потягне за собою зміну судового рішення по суті, що є неприпустимим та суперечить принципу законності, обов'язковості судового рішення, правової визначеності та загальним засадам призначення адміністративного стягнення.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 29, 298, 300, 304, 314, 315 КУпАП, статтями 18, 33, 61, 62 Закону України «Про виконавче провадження», суд
У задоволенні подання головного державного виконавця Володимирського відділу державної виконавчої служби у Володимирського районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Семенюк Олени Валеріївни про зміну способу і порядку виконання рішення суду - відмовити.
Постанова суду оскарженню не підлягає.
Суддя: Лутай А.М.