31 серпня 2023 р.Справа № 440/4189/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М. ,
за участю секретаря судового засідання Яковини В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.05.2023, головуючий суддя І інстанції: Н.Ю. Алєксєєва, м. Полтава, повний текст складено 11.05.23 по справі № 440/4189/23 за позовом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) третя особа: ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови,
Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа: ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови від 24.02.2023 про накладення штрафу ВП №70965260.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.05.2023 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що після надходження постанови про відкриття виконавчого провадження боржником була розрахована сума належна до виплати стягувачу ОСОБА_1 за виконавчим листом № 440/7656/21, проте за відсутності відповідного фінансування боржник позбавлений можливості розраховану суму нарахувати та виплатити, тобто виконати судове рішення у повному обсязі. Вважає, що рішення суду винесене з порушенням норм матеріального права, зокрема невірного застосування положень Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 333, у зв'язку з чим суд дійшов невірного висновку про відсутність поважної причини невиконання (повторно) судового рішення, оскільки ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" передбачає відповідальність за невиконання судового рішення саме за невиконання судового рішення без поважної причини, а також ч. 6 ст. 26 та ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження".
У судове засідання суду апеляційної інстанції учасники справи не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, відповідно до ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) , не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.01.2022 у справі № 440/7656/21 рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.09.2021 по справі № 440/7656/21 скасовано.
Прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області щодо нарахування та виплати судді Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1 за період з 01 січня 2021 року по 30 червня 2021 року суддівської винагороди, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з січня 2021 року у розмірі 2102,00 грн.
Зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суддівську винагороду за період з 01 січня 2021 року по 30 червня 2021 року у відповідності до вимог статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2021 року складає 2270,00 грн, з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням передбачених законом податків і обов'язкових платежів.
08.09.2022 Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №440/7656/21 про зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суддівську винагороду за період з 01 січня 2021 року по 30 червня 2021 року у відповідності до вимог статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2021 року складає 2270,00 грн, з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням передбачених законом податків і обов'язкових платежів.
10.01.2023 стягувач звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) із заявою, у якій просив відкрити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №440/7656/21 від 08.09.2022.
07.02.2023 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Благадиром Д.Г. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №70965260, якою відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №440/7656/20, виданого 08.09.2022 Полтавським окружним адміністративним судом. Боржнику встановлено строк для виконання рішення суду протягом десяти робочих днів.
ТУ ДСА України в Полтавській області звернулось до головного державного виконавця з листом від 02.03.2023 №03/935/2023-вих, у якому повідомило, що рішення суду боржником виконано в частині проведення розрахунку суми, яка підлягає до виплати, а саме: здійснено розрахунок належної до виплати стягувачу суми у розмірі 45171,01 грн, проте за відсутності відповідного бюджетного фінансування рішення суду залишається невиконаним в частині нарахування та виплати коштів стягувачу. При цьому, управління звернулось до Державної судової адміністрації України як головного розпорядника коштів з листом про виділення додаткових коштів для виконання судового рішення. У зв'язку з цим, управління просило визнати поважною причину невиконання (повного) виконавчого документа протягом строку встановленого постановою про відкриття виконавчого провадження від 07.02.2023, у зв'язку з частковим виконанням виконавчого документа утриматись від накладення штрафу на боржника.
24.02.2023 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Благадиром Д.Г. прийнято постанову про накладення штрафу ВП №70965260, якою за невиконання рішення суду без поважних причин у встановлений виконавцем строк накладено на боржника штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн та зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів, а також попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Не погодившись з постановою державного виконавця від 24.02.2023 ВП №70965260 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні вимог позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.01.2022 у справі №440/7656/21 можливо виконати та здійснити нарахування і виплату належної стягувачу суми за рахунок коштів за КЕКВ 2113 "Суддівська винагорода", що зумовить повне виконання судового рішення.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною 1 ст. 13 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України "Про виконавче провадження" право вибору пред'явлення виконавчого документа для примусового виконання до органу державної виконавчої служби або до приватного виконавця, якщо виконання рішення відповідно до статті 5 цього Закону віднесено до компетенції органів державної виконавчої служби, і приватних виконавців, належить стягувачу.
Відповідно до п.1 ч.1, ч.5 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Згідно з п.п. 1, 16 ч. 3 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Виконавець під час виконання рішення про заборону вчиняти певні дії або про утримання від вчинення певних дій доводить до відома боржника резолютивну частину такого рішення, про що складає відповідний акт. Після складення акта виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Згідно ст.75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Судовим розглядом встановлено, що ТУДСА України в Полтавській області не виконано судове рішення по справі № 440/7656/21 в частині виплати стягувачу суми суддівської винагороди через відсутність відповідного бюджетного фінансування управління.
Так, заявник апеляційної скарги - ТУ ДСА України в Полтавській області мотивує поважність причин невиконання судового рішення тим, що відповідно до п. 2.5.3 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України №333 від 12.03.2012 зі змінами, виплати, що здійснюються на виконання судових рішень за позовами суддів на їх користь згідно із законодавством здійснюються за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2730 "Інші виплати населенню".
У зв'язку із відсутністю бюджетних призначень по вказаному коду (КЕКВ 2730), за рахунок яких можливо було б виконати судове рішення, управління 02.03.2023 зверталось до ДСА України (як головного розпорядника бюджетних коштів) з листом про виділення додаткових коштів для виконання судового рішення.
Додаткові кошти управлінню виділені не були, у своїй відповіді від 27.03.2023 ДСА України зазначило, що бюджетні призначення, затверджені Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", для судової влади, повністю розподілені між судами, органами та установами системи правосуддя. У зв'язку з чим ДСА України на сьогодні не має можливості виділити додаткові кошти на вказані в листі цілі. Також вказала на те, що виконання судового рішення можливе шляхом встановлення у судовому порядку за заявою стягувача або поданням державного виконавця способу і порядку виконання рішення суду шляхом списання коштів за рахунок бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів", головним розпорядником коштів за якою є Державна судова адміністрація України.
В той же час, кошторисом ТУ ДСА України в Полтавській області на 2023 рік кошторисні призначення за КЕКВом 2730 "Інші виплати населенню" не виділені.
Від так, як стверджує апелянт, управління не має можливості виконати судове рішення у справі № 440/7656/21 за рахунок коштів бюджетної програми 0501020 "Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя", так як бюджетні призначення за рахунок яких можливо було б виконати вказане рішення були відсутні (кошти за КЕКВом 2730 "Інші виплати населенню").
Щодо зазначених підстав неможливості виконання позивачем судового рішення, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до пп. 2.1.1.3 п. 2.1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 №333 (далі - Інструкція № 333), Код 2100 „Оплата праці і нарахування на заробітну плату” Код 2113 “Суддівська винагорода”
1) суддівська винагорода за встановленими посадовими окладами; надбавка за вислугу років; доплата за перебування на адміністративній посаді в суді, доплата за науковий ступінь, доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці;
2) допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу під час надання щорічної відпустки;
3) вихідна допомога у разі виходу у відставку.
Відповідно до п. 2.5 Інструкції № 333 Код 2700 „Соціальне забезпечення”: до цієї категорії належать: поточні трансферти населенню, у тому числі виплата всіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій; стипендій; пенсій; путівок на оздоровлення. Податок на доходи фізичних осіб та всі платежі відповідно до законодавства з цих сум передбачаються за цим самим кодом.
Згідно пп.24 пп. 2.5.3 п. 2.5 Інструкції № 333 визначено код 2730 "Інші виплати населенню"- виплати, що здійснюються на виконання судових рішень за позовами суддів на їх користь згідно із законодавством.
У відповідності до п. 1.6 Інструкції №333 трансферти населенню - поточні платежі фізичним особам або надання їм матеріальної допомоги у натуральному вигляді, які передбачені для збільшення їх доходу. Трансферти населенню можуть надаватись як у готівковій формі, так і шляхом сплати рахунків. Подібні платежі можуть бути окремою добавкою до бюджету певної сім'ї чи особи або компенсуванням певних видів витрат, наприклад, на харчування, комунальні послуги, оплату проїзду тощо.
Як правильно зазначено судом першої інстанції, з урахуванням наведених правових положень, в даному випадку виконання позивачем судового рішення по справі №440/7656/21 повинно виконуватись за КЕКВ 2113 "Суддівська винагорода", а не за КЕКВ 2730 „Інші виплати населенню”, оскільки вказаним рішенням суду було зобов'язано ТУ ДСА України в Полтавській області провести перерахунок саме суддівської винагороди.
Із матеріалів справи встановлено, що згідно кошторисів ТУ ДСА України в Полтавській області на 2022, 2023 роки за кодом та назвою програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 0501020 "Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя", а також звітів про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2д) за 2021, 2022 роки за КЕКВ 2113 "Суддівська винагорода" були наявні відповідні бюджетні призначення.
Разом з тим, в листах ДСА України, якими на звернення ТУ ДСА України в Полтавській області головний розпорядник коштів вказує на можливість виконання судового рішення, яке набрало законної сили, в добровільному порядку саме за бюджетною програмою 0501020 "Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя" у межах наявних бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що судове рішення по справі 440/7656/21 можливо виконати, здійснивши нарахування та виплату належної стягувачу суми за рахунок коштів за КЕКВ 2113 "Суддівська винагорода".
Враховуючи наведене, доводи ТУДСА України в Полтавській області щодо неможливості виконання рішення суду по справі 440/7656/21 з поважних причин є необгрунтованими та такими, що спростовуються доказами по справі.
З огляду на викладене, постанова Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 24.02.2023 про накладення штрафу ВП №70965260 є правомірною та не підлягає скасуванню, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Доводи апеляційної скарги висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.05.2023 по справі № 440/4189/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді В.В. Катунов І.М. Ральченко