31 серпня 2023 року м. Чернігів Справа № 620/12326/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Виноградової Д.О.,
за участі секретаря Коропець І.І.,
представника позивача Коробейнікової О.О.,
представника позивача Лісоннік І.В.,
представника відповідача Мусієнка О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду позовну заяву Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернігівській області" до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправними та скасування постанов,
Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернігівській області" звернулась до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), у якому просить визнати протиправними та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Мусієнка Олексія Геннадійовича від 02.08.2023 про відкриття виконавчого провадження №72417216, постанову від 02.08.2023 №72417216 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та постанову від 02.08.2023 № 72417216 про стягнення виконавчого збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення суду було виконано позивачем до відкриття виконавчого провадження, про що повідомлялось і відповідача, а тому були відсутні підстави для стягнення розміру мінімальних витрат виконавчого провадження та виконавчого збору.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.08.2023 прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ та призначено судове засідання.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача через канцелярію суду подав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідно до наданої довідки від 26 травня 2023 № 33/45-160 боржник - Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області" не зазначив відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 , а обмежився знаком "-" по всім показникам в довідці, що дорівнює нульовому показнику та суперечить резолютивній частині рішення 620/8475/22 від 19.07.2023, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом, тому рішення суду не було виконаним до відкриття виконавчого провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
02.08.2023 на виконання до відділу надійшов виконавчий лист Чернігівського окружного адміністративного суду № 620/8475/22 від 19.07.2023 про зобов'язання Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішню справ України по Чернігівській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяка інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 .
02.08.2023 у виконавчому провадженні ВП №72417216 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Одночасно винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 26800 грн та постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження.
14.08.2023 Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області" повідомила про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.02.2023 по справі №620/8475/22 шляхом виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за № 33/45-160 від 26 травня 2023.
Відповідно до наданої довідки від 26 травня 2023 № 33/45-160 Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області" не зазначила відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 , а обмежилась знаком «-» по всім показникам в довідці, що дорівнює нульовому показнику, дана інформація підтверджується поясненням від 14.08.2023 № 8814 стягувача у виконавчому провадження ОСОБА_1 , та, на думку Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), суперечить резолютивній частині рішення по справі №620/8475/22 від 19.07.2023 Чернігівського окружного адміністративного суду.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIІІ).
Згідно з ч.1 ст.1 Закону №1404-VIІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно з ч.1, 2 ст.18 Закону №1404-VIІІ виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ст.26 Закону №1404-VIІІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону) за заявою стягувана про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Згідно ч.1 ст.27 Закону №1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За своїм призначенням виконавчий збір є своєрідною винагородою державному виконавцю за вчинення заходів примусового виконання рішення, за умови, що такі заходи призвели до виконання рішення.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника- юридичної особи. Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Виконавчий збір не стягується:
за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;
у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;
якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";
за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;
у разі виконання рішення приватним виконавцем;
за виконавчими документами про стягнення заборгованості, яка підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" та Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності зазначеними законами.
Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі п.17 частини першої статті 39 цього Закону. Виконавчий збір не стягується із сум податкового боргу (у тому числі штрафних санкцій та пені) та недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі їх списання згідно з пунктами 2-3,2-4 та підпункту 26.2 пункту 26 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України та пунктом 9-2 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Згідно п.8 розділу III Інструкції з організації примусового виконання рішень стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону. Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження. Виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору. Постанову про стягнення виконавчого збору державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) та не пізніше наступного робочого дня після її винесення надсилає сторонам виконавчого провадження.
Відповідно до п.13 розділу IX Інструкції з організації примусового виконання рішень при виконанні рішення немайнового характеру у разі, якщо боржник самостійно не сплачує виконавчий збір, витрати виконавчого провадження та накладені на нього штрафи, у передбачених Законом випадках виконавець примусово стягує виконавчий збір, витрати виконавчого провадження та накладені на боржника штрафи одночасно із виконанням такого рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення суду у справі №620/8475/22 було виконано позивачем 26.05.2023, що підтверджується виданою довідкою від 26.05.2023 №33/45-160 та супровідним листом від 29.05.2023 про направлення її до органів Пенсійного фонду. Саме з цією датою слід пов'язувати факт виконання рішення суду, оскільки згідно виконавчого листа Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішню справ України по Чернігівській області" було зобов'язано саме підготувати відповідну довідку та направити її до органів Пенсійного фонду.
Суд зазначає, що під час ухвалення рішення у справі №620/8475/22 конкретні складові додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою не були предметом дослідження та, як наслідок, резолютивна частина рішення Чернігівського окружного адміністративного суду не містить зобов'язання Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області" включити до оновленої довідки для перерахунку пенсії конкретно визначені складові додаткових видів грошового забезпечення, премії, тощо та їх розміру за відповідною посадою.
З огляду на вказане суд вважає, що рішення суду виконано боржником до відкриття провадження, а тому підстави для стягнення з позивача виконавчого збору та розміру мінімальних витрат виконавчого провадження об'єктивно відсутні.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про скасування постанов відповідача від 02.08.2023 про відкриття виконавчого провадження №72417216, від 02.08.2023 №72417216 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та від 02.08.2023 № 72417216 про стягнення виконавчого збору. Відповідно позов слід задовольнити повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернігівській області" до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправними та скасування постанов - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) від 02.08.2023 про відкриття виконавчого провадження №72417216, постанову від 02.08.2023 №72417216 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та постанову від 02.08.2023 № 72417216 про стягнення виконавчого збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернігівській області", просп. Миру, 217, м.Чернігів, 14029, код ЄДРПОУ 08734598.
Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), просп.Миру, буд.43, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43316700.
Повний текст рішення виготовлено 31 серпня 2023 року.
Суддя Д.О. Виноградова