про залишення позовної заяви без руху
31 серпня 2023 року справа № 320/24374/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 (скаржник) до Національної поліції України Департаменту патрульної поліції управління безпеки дорожнього руху (стягувач), виконавця Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В. (особа на рішення якого подається скарга) про оскарження дій та рішень державного виконавця,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (скаржник) із позовом до Національної поліції України Департаменту патрульної поліції управління безпеки дорожнього руху (стягувач), виконавця Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В. (особа на рішення якого подається скарга), в якому просить суд:
- визнати незаконними дії державного виконавця Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В. відносно виконання постанови про накладання адміністративного стягнення №2АВ 01143016, видану Національною поліцією 06.09.2022, про стягнення з ОСОБА_1 на користь стягувача штрафу у розмірі 680 грн;
- визнати неправомірною та скасувати постанову, винесену 28.12.2022 державним виконавцем Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В., про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий позов не відповідає вимогам ст.160-161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Згідно з частиною третьою ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини другої ст.132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (зі змінами та доповненнями) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч.3 ст.6 ЗУ №3674-VI).
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Така правова позиція викладена, зокрема в Довідці про аналіз практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI “Про судовий збір” у редакції Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору”, затвердженій Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 №2.
При цьому, суд вбачає за доцільне зауважити про те, що такі вимоги мають бути пов'язані одна з одною.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч.3 ст.6 ЗУ №3674-VI).
Положеннями статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 № 2710-IX установлено у 2023 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2023 року - 2684 гривні.
Позовні вимоги про визнання незаконними дій державного виконавця Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В. відносно виконання постанови про накладання адміністративного стягнення №2АВ 01143016, виданої Національною поліцією 06.09.2022, про стягнення з ОСОБА_1 на користь стягувача штрафу у розмірі 680 грн, - є однією самостійною позовною вимогою немайнового характеру; позовні вимоги про визнання неправомірною та скасування постанови, винесеною 28.12.2022 державним виконавцем Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В., про відкриття виконавчого провадження, - є другою самостійною вимогою немайнового характеру.
Отже, позовна заява містить дві самостійні позовні вимоги немайнового характеру, сума судового збору за звернення з якими становить 2147,20 грн. ((1073,60 грн. (0,4 х 2684,00 грн.))х3).
Позивачем до позовної заяви доказів сплати судового збору за подання даного адміністративного позову не додано.
У зв'язку з цим, позивачу в порядку усунення недоліків необхідно надати суду оригінал платіжного доручення (квитанції) про сплату судового збору у розмірі 2147,20 грн., сплачений на рахунок Київського окружного адміністративного суду за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101;
код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989;
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);
код банку отримувача (МФО): 899998;
рахунок отримувача: UA718999980313151206084010001;
код класифікації доходів бюджету: 22030101;
призначення платежу: *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Київський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі “Судова влада України” за інтернет-адресою http://adm.ko.court. gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
При цьому, частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (ч. 1 ст. 4 КАС України).
Однак, всупереч наведеним нормам звернення до адміністративного суду учасників процесу оформлено як "скаржник - ОСОБА_2 "; "стягувач - Національна поліція України Департамент патрульної поліції управління безпеки дорожнього руху" та "особа, на рішення якої подається скарга: Виконавець Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В.", тоді як Кодекс адміністративного судочинства України чітко визначає, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, а сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Суд також звертає увагу на те, що частиною 3 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
В той же час згідно зі статтею 6 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» № 1403-VIII від 02.06.2016 систему органів примусового виконання рішень становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Отже, позовна заява не відповідає вищевказаним приписам Кодексу адміністративного судочинства України.
У зв'язку з цим, суд звертає увагу позивача на необхідність приведення суб'єктного складу учасників у відповідність до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Відтак у порядку усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати належним чином оформлену позовну заяву із дотриманням вимог КАС України із визначенням сторін "позивач" та "відповідач", у тому числі відповідачем зазначити відповідний орган державної виконавчої служби.
Також, відповідно до пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
У той же час, у позовній заяві всупереч вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем не вказано номерів засобів зв'язку та електронної адреси учасників процесу, зокрема, учасників, визначених у статусі: "стягувач - Національна поліція України Департамент патрульної поліції управління безпеки дорожнього руху" та "особа, на рішення якої подається скарга: Виконавець Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В.", а також не вказано ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача.
У зв'язку з цим, позивачу в порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати уточнену позовну заяву із зазначенням номерів засобів зв'язку та електронної адреси учасників процесу, а також ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача. зокрема, учасників, визначених у статусі: "стягувач - Національна поліція України Департамент патрульної поліції управління безпеки дорожнього руху" та "особа, на рішення якої подається скарга: Виконавець Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В."
Також, частиною 6 ст.161 Кодексу адміністративно судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.1 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із ч.2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 ст.123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Отже, Кодексом адміністративного судочинства України встановлений шестимісячний строк, який є загальним строком, для звернення особи до суду для захисту порушених прав, свобод та інтересів.
При цьому, частиною 1 ст.287 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до ч.2 ст.287 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з позовної заяви, предметом позову є вимога, зокрема, про визнання неправомірною та скасування постанови державного виконавця Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В. від 28.12.2022 про відкриття виконавчого провадження.
При цьому, позивач у позовній заяві не вказує, коли позивачу стало відомо про наявність оскаржуваної постанови державного виконавця Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В. від 28.12.2022. Також не містить таких відомостей і клопотання про поновлення строків звернення до суду.
У зв'язку з цим, для вирішення клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним позовом, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно зазначити у клопотанні про поновлення строку звернення до суду, коли позивачу стало відомо про наявність оскаржуваної постанови від 28.12.2022 та надати відповідні докази цього.
Крім того, згідно з частиною 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
У той же час, позивачем всупереч вимогам частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України не додано до позовної заяви копії усіх документів до позовної заяви для відповідача/відповідачів.
У зв'язку з цим, позивачу необхідно надати копії всіх документів, доданих до позовної заяви, для направлення відповідачу/відповідачам.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 161, 169, 171, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- надати докази сплати судового збору у сумі 2147,20 грн., або уточнити позовні вимоги;
- надати належним чином оформлену позовну заяву із дотриманням вимог КАС України із визначенням сторін "позивач" та "відповідач", у тому числі відповідачем зазначити відповідний орган державної виконавчої служби;
- надати уточнену позовну заяву із зазначенням номерів засобів зв'язку та електронної адреси учасників процесу, ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача, зокрема, учасників, визначених у статусі: "стягувач - Національна поліція України Департаменту патрульної поліції управління безпеки дорожнього руху" та "особа, на рішення якої подається скарга: Виконавець Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В.";
- надати клопотання про поновлення строку звернення до суду, в якому чітко зазначити, коли позивачу стало відомо про наявність оскаржуваної постанови державного виконавця Деснянського районного відділу ДВС Петросова-Гривняк О.В. від 28.12.2022 та надати відповідні докази на підтвердження цього;
- надати копії всіх документів, доданих до позовної заяви, для направлення відповідачу/відповідачам.
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачу, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.