31 серпня 2023 року справа №320/3116/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач та/або ОСОБА_1 ) до Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (далі - відповідач) та просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не надання ОСОБА_1 та не наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 як особі, що звільнялася з посад льотного складу;
- зобов'язати Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , як особі, що звільнялася з посад льотного складу з урахуванням листа Військової частини НОМЕР_1 від 13.01.2020 №69/21-115.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про розвідувальні органи України», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, Постанову Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Постанову Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та зазначає, що в зв'язку із визнанням рішенням суду нечинними пунктів 1, 2 Постанову Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" та стверджує, що настали обставини, що тягнуть за собою підстави для здійснення перерахунку йому пенсії, проте відповідачем, в порушення вимог чинного законодавства, не вживаються дії, необхідні для здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення шляхом складення та направлення пенсійному органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01.04.2019.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.02.2023 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
06.03.2023 до Київського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшла копія матеріалів пенсійної справи.
09.03.2023 від позивача надійшли до суду письмові пояснення, в яких останній стверджує про те, що має право на надбавку за особливості проходження служби у розмірі 100% до посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та на премію в розмірі 130% посадового окладу. При цьому, ОСОБА_1 стверджує, що не отримував копію рішення суду в адміністративній справі №640/3505/20.
10.06.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній стверджує про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову, зазначаючи, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.07.2020 у справі №640/3505/20 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2020 на ім'я позивача Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України була видана довідка №ВСЗ/1642 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за посадою начальника служби безпеки польотів відділення бойової та спеціальної підготовки окремої вертолітної бригади НГУ. При цьому, відповідач наголошує, що розміри надбавок у процентному відношенні у довідці визначені ним правомірно, з урахуванням телеграми Міністра оброни України від 28.12.2018 за №248/9240, листа Департаменту фінансів МОУ від 30.12.2020 №248/10136, враховуючи обставини визнання позивача не придатним до льотної роботи згідно із свідоцтвом про хворобу №855 військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_2 .
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о ви в :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно із наявним у справі перерахунком пенсії вбачається, що пенсію позивача перераховано з 01 січня 2018 року, виходячи із сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років.
Отримавши перерахунок пенсії, позивач, враховуючи ухвалення судами рішення про скасування деяких положень постанови Кабінету Міністрів України №103, звернувся до Київського міського військового комісаріату з заявою від 17 січня 2020 року, в якій просив відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення для обрахунку пенсії, в яку необхідно включити усі складові грошового забезпечення, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України №704.
Відповідач у листі від 23 січня 2020 року №ВСЗ/329 повідомив позивача, що у Київського міського військового комісаріату відсутні законодавчі підстави для видачі оновленої довідки, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення про зміну хоча б одного виду складової грошового забезпечення військовослужбовців.
Наявні у справі докази підтверджують, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а саме відповідно до Постанови №103.
При цьому, перерахунок пенсії по пенсійній справі позивача ФА 137113 проведено без врахування розмірів додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №704.
Не погоджуючись із вказаними діями відповідача позивач звернувся до суду.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.07.2020 у справі №640/3505/20, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2020, позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії Київського міського військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Київський міський військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Як вбачається з матеріалів справи 24.11.2020 Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, на виконання вище вказаних рішень, видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача №ВСЗ/5943, яку супровідним листом від 24.11.2020 №ВСЗ/5942 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Наведене підтверджується копією пенсійної справи ОСОБА_1 .
В подальшому, 15.02.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про проведення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки, за результатами розгляду якої пенсійний орган листом від 19.03.2021 повідомив позивача про те, що довідка Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.11.2020 №ВЗС/5943 ним була повернута без виконання з посиланням на те, що після визнання протиправним та нечинним пунктів 1, 2 постанови №103, Кабінетом Міністрів України актів, які б визначали механізм перерахунку пенсії відповідних категорій військовослужбовців, не приймались.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.12.2021 у справі №640/9458/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.11.2020 №ВЗС/5943, починаючи з 01.04.2019.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.11.2020 №ВЗС/5943, з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.06.2022 у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 грудня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - відмовлено.
Разом з цим, судом встановлено, що 31.08.2022 Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача №ВСЗ/1642.
Окреслена довідка видана на виконання судових рішень в адміністративній справі №640/3505/20 та направлена відповідачем до ГУ ПФУ в м. Києві та представнику позивача супровідним листом від 31.08.2022 №ВС/1463 із висловленням прохання врахувати її взамін довідки №ВСЗ/5943 від 24.11.2020.
Обставини обізнаності позивача про складення оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення від 31.08.2022 №ВСЗ/1642 Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підтверджується долученням такої довідки до письмових пояснень ОСОБА_2 до своїх пояснень від 09.03.2023.
У той же час, які свідчать матеріали справи ОСОБА_2 направив на адресу відповідача заяву від 09.11.2022, в якій просив виготовити та направити на адресу ГУ ПФУ в м. Києві нову довідку із зазначенням усіх основних та додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 із зазначенням наступних даних: посадовий оклад (28 тарифний розряд); оклад за військове звання (підполковник) - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років 50%; надбавка за особливості проходження служби 100%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) 15%; надбавка як льотчику-інструктору 1 класу 7%; премія 140%.
Листом від 16.01.2023 вих. №06/797 відповідач повідомив заявника про те, що підстав для складання іншої довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням розміру надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% та премії у розмірі 130% не має.
Суд вказує, що у довідках про розмір грошового забезпечення позивача №ВСЗ/5943 від 24.11.2020, від 31.08.2022 №ВСЗ/1642 надбавка за особливості проходження служби визначена Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України на рівні 65%, а премія 35%.
ОСОБА_1 вважає, що Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України порушено його права та охоронювані законом інтереси, з огляду на що звернувся до суду з метою їх захисту та відновлення.
При цьому, як свідчать пояснення позивача від 09.03.2023, він фактично не погоджується із розміром визначеної відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення надбавки за особливості проходження служби та вважає, що остання має становити 100% замість 65% та не погоджується із розміром визначеної премії, наполягаючи, що остання має становити 130%.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі по тексту - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ) (у відповідній редакції).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведені положення статті 43 Закону № 2262-ХІІ містяться в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі по тексту - Порядок № 45, у відповідній редакції) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови КМУ № 103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції, яка не передбачає такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Відтак з 05 березня 2019 року (дата набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, Головне управління ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови КМУ № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
На час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року за № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року, № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року за № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Отже на відповідача у цій справі покладено функцію з оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Згідно з пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року за № 260 (далі - Порядок № 260), грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає, зокрема надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання.
Згідно із положеннями пунктів 1-2 розділу VI Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків. Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55. Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми.
З аналізу наведеного слідує, що надбавка за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт лише тим категоріям військовослужбовців, які визначено Переліком окремих категорій військовослужбовців, а саме: військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу льотного екіпажу повітряних суден, та у межах бюджетних асигнувань, або така надбавка встановлюється окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі не більше 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Водночас Наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937 затверджено Інструкцію з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, пунктом 2.1 розділу ІІ якої визначено, що загальне керівництво роботою із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей здійснюється Департаментом фінансів.
Так, листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/10136 від 30.12.2020 визначено, що станом на 05 березня 2019 року грошове забезпечення військовослужбовцям виплачувалося в розмірах, визначених Міністерством оборони України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та доведених телеграмою Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року №248/9240. Зокрема, відповідно до розділу IV додатку 2 до Телеграми військовослужбовцям, усунутим від льотної роботи за медичними показами з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, виплата надбавки за ОПС та премії в збільшених розмірах припиняється та виплачується на загальних підставах (розділ IV додатку 2 до Телеграми).
У таких самих розмірах (на загальних підставах) можливо враховувати в довідку надбавку за ОПС та премію для позивачів з числа колишніх військовослужбовців льотного складу, які за документами особово-пенсійної справи на час звільнення були усунуті від льотної роботи з причин, зазначених у розділі IV додатку 2 до Телеграми.
Зі змісту телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року за вих. № 248/9240, яка розміщена у загальному доступі в мережі Інтернет, слідує, що з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2019 році з 01 січня 2019 встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію та надбавку за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців - у розмірах згідно з Додатком 2 до цієї телеграми. Згідно з додатком № 2 до телеграми Міністерства оборони України від 28.12.2018 р. за № 248/9240, а саме розділу IV, військовослужбовцям, які станом на 01 січня 2019 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів, виплачувати: надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премію в розмірі 130 % посадового окладу. Військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарської комісією постанови про непридатність до льотної роботи, ці виплати у збільшених розмірах припиняються, про що оголошується у наказі командира (начальника) військової частини (установи). Виплати надбавки за особливості проходження служби та премії здійснювати на загальних підставах.
Відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.
Тобто, з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони та очолюване ним міністерство видає накази та директиви. Телеграма від 28.12.2018 за № 248/9240 не є наказом чи директивою, не встановлює правил поведінки та не є обов'язковою до виконання її адресатами. Отже зазначена телеграма не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом керівника, яким установлено сталий розмір надбавки чи премії.
Суд наголошує, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. З цієї дати пенсіонери мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України № 2011-ХІІ.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військово-службовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до абзацу 5 пункту 7 Порядку № 260 у разі виникнення спірних питань щодо нарахування грошового забезпечення виплата здійснюється у безспірному розмірі до вирішення питань у встановленому чинним законодавством порядку.
Крім того, розділом VІІ Порядку № 260 передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби.
Пунктом 2 зазначеного розділу наказу закріплено, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
У той же час, судом встановлено, що у додатку до Наказу Міністерства оборони України №260 (п. 27) визначено, що військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотних екіпажів повітряних суден, коефіцієнт надбавки збільшується на 1,45.
Отже відповідач, формуючи довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 31.08.2022 №ВС/1463, у порушення чинних норм законодавства, проігнорував приписи Наказу МОУ № 260 від 07.06.2018, відповідно до якого врегульовано порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, та згідно з яким позивач має право на нарахування надбавки за особливості проходження служби з 65 % із множенням на коефіцієнт 1,45, а застосував телеграму Міністерства оборони України від 28.12.2018 за № 248/9240 із установленням мінімального розміру надбавки - 65 %.
Таким чином, розмір надбавки за особливості проходження військової служби (на посаді льотного складу) мав бути визначений відповідачем в довідці про розмір грошового забезпечення позивача у розмірі 94,3 % (65 % х 1,45), а не 65 %, як це зробив відповідач, та не 100 %, як указує позивач.
Що ж стосується обставин усунення позивача від льотної роботи за медичними показаннями, як підстави для визначення йому надбавки за особливості проходження служби в мінімальному розмірі, суд вказує про наступне.
Як свідчать матеріали пенсійної справи надбавка - льотний склад при виконанні польотів у розмірі 35% включена до довідки про розмір грошового забезпечення відповідно ПКМУ №1294 від 07.11.2007 для нарахування (перерахунку) пенсії та була врахована пенсійним органом при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 (т. 1, а.с. 73 (зворотній бік).
Суд враховує, що в матеріалах справи міститься виписка з наказу військової частини НОМЕР_1 №-І від 03.01.1995 (по стройовій частині) (т. 1, а.с. 12), відповідно до якого позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів грошового забезпечення з 01.06.1995, з урахуванням наказу від 29.12.2014 №-0229 звільнений з військової служби у запас по статті 65 пункту «в» (за станом здоров'я) (т. 1, а.с. 50).
Разом з цим, наказ командира військової частини НОМЕР_1 про усунення ОСОБА_2 від льотної роботи в матеріалах справи відсутній та відповідачем до суду не надано.
У той же час, в матеріалах справи міститься довідка військової частини НОМЕР_1 від 09.12.2022 №69/21-412, згідно якої позивач з 04.01.1993 по 07.10.1994 виконував польоти як льотчик-інструктор до свого звільнення. Також вказаною довідкою зафіксовано, що посада, яку займав ОСОБА_2 (начальник служби безпеки польотів), є льотною посадою (т. 1, а.с. 16).
Аналіз вказаного в сукупності свідчить про те, що за час проходження військової служби позивач не усувався від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи.
При цьому, позивач займав посаду, за яку передбачено виплату спірних сум.
Отже, суд дійшов до висновку про протиправність дій відповідача щодо встановлення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 31.08.2022 №ВС/1463 надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 %, замість 94,3 %.
Що ж стосується тверджень позивача про наявність підстав для включення у довідку премії у розмірі 130 %, суд звертає увагу на таке.
Як зазначалось вище, відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 1, абзацом першим пункту 2 Розділу XVI Порядку № 260 передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Розділом ІV Додатку 2 Телеграми Міністерства оборони України від 28 грудня 2018 року за № 248/9240 з 01 січня 2019 року встановлено виплачувати щомісячну премію військовослужбовцям, які станом на 01 січня 2019 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів - у розмірі 130 % посадового окладу.
Разом з тим, оскільки телеграма від 28 грудня 2018 року за № 248/9240 не є нормативно-правовим актом, а конкретні розміри премії не встановлені Кабінетом Міністрів України, тому для перерахунку пенсій має бути застосовано абзац 5 пункту 5 Порядку № 45, згідно з яким інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія встановлюються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
У постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду вказала, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців.
Зважаючи на викладене, розмір премії - 35 %, який вказаний у довідці від 31.08.2022 №ВС/1463 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, визначений відповідачем на загальних підставах та відповідає вимогам чинного законодавства.
Таким чином, твердження ОСОБА_2 в цій частині є необґрунтованими.
Разом з цим, суд наголошує, що позивачем фактично не коректно сформовано позовні вимоги, виходячи із досліджених судом матеріалів.
Тобто, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 звертався до відповідача із заявою про отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, визначаючи спірним аспектом саме розмір надбавки за особливості проходження служби та премії.
Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В силу вимог частини 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 9 КАС України регламентовано, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Установлюючи правило, що суд розглядає адміністративну справу в межах позовних вимог, ця норма встановлює виняток у вигляді можливості у суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного та повного захисту прав, свобод, інтересів людини, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин (сторін чи третіх осіб), про захист яких вони просять, від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (постанови Верховного Суду від 18 травня 2018 року у справі №826/6965/14, від 27 листопада 2018 року у справі №807/997/16, від 15 липня 2019 року у справі №804/14556/15, від 20 листопада 2019 року у справі №826/9457/18, від 22 листопада 2019року у справі №815/4392/15, від 23 грудня 2019 року у справі №815/3145/15, від 7 лютого 2020 року у справі №826/11086/18, від 5 травня 2020 року у справі №1340/4044/18, від 23червня 2020 року у справі №820/1545/16, від 6 серпня 2020 року у справі №805/3147/16-а).
Такі повноваження суду щодо визначення меж розгляду адміністративної справи є субсидіарними, не можуть змінювати предмет спору, а лише стосуються обсягу захисту порушеного права.
Даний висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного суду від 07.02.2022 у справі №826/11086/18.
За наслідком дослідження матеріалів справи, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити адміністративний позов частково шляхом визнання протиправними дій Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо встановлення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 31.08.2022 №ВС/1463 надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % та зобов'язати останнього внести зміни у довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 31.08.2022 №ВС/1463 щодо розміру надбавки за особливості проходження служби, визначивши надбавку за особливості проходження служби у розмірі 94,3 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та надати виправлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для проведення з 01.04.2019 перерахунку його пенсії.
При цьому, суд наголошує, що вихід за межі позовних вимог фактично не змінюють предмет спору, а лише стосуються обсягу та способу захисту порушеного права ОСОБА_2 .
Щодо іншої частини позовних вимог, то суд не вбачає підстав для їх задоволення із мотивів, які викладені вище.
Відповідно до положень частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Згідно із частиною 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Позивач звільнений від сплати судового збору, а відтак відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо встановлення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 31.08.2022 №ВС/1463 надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 %.
3. Зобов'язати Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України внести зміни у довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 31.08.2022 №ВС/1463 щодо розміру надбавки за особливості проходження служби, визначивши надбавку за особливості проходження служби у розмірі 94,3 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та надати виправлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для проведення з 01.04.2019 перерахунку його пенсії.
4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення суду складено 31.08.2023.
Суддя Кушнова А.О.