Справа № 598/1108/22
провадження № 1-кп/598/48/2023
іменем України
"30" серпня 2023 р. Збаразький районний суд
Тернопільської області в складі :
головуючого судді ОСОБА_1
з участю секретаря ОСОБА_2 , сторін кримінального провадження: прокурора ОСОБА_3 та обвинуваченого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Збаражі Тернопільської області кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020210090000210 від 10 вересня 2020 року по обвинуваченню
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, з середньою освітою, вдівця, працюючого підсобним робітником фізичної особи підприємця ОСОБА_5 м.Збараж Тернопільської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.254 КК України,
встановив:
У комунальній власності Залужанської сільської ради Збаразького району Тернопільської області до 25.06.2021 (до моменту припинення сільської ради) перебувала земельна ділянка сільськогосподарського призначення (для сінокосіння та випасання худоби) комунальної форми власності без кадастрового номеру площею 1,1 га, що розташована в селі Залужжя Збаразького району Тернопільської області. ОСОБА_4 25.10.2015 був обраний головою Залужанської сільської ради Збаразького району Тернопільської області та здійснював свої повноваження до 01.12.2020. Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законом України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів. При цьому, частина 2 статті 20 Земельного кодексу України передбачено, що віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо земельних ділянок, якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування - за рішенням відповідного органу. Згідно ч.1 ст.22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. Пунктом «а» частини першої статті 91 Земельного кодексу України передбачено, що власники земельних ділянок зобов'язані забезпечувати використання їх за цільовим призначенням. Частиною першою п.1 ст.188 Земельного кодексу України встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (в редакції від 24.12.2019), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність його спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. Встановлено, що між Залужанською сільською радою Збаразького району Тернопільської області в особі сільського голови ОСОБА_4 , що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», іменується в подальшому «Замовник» з однієї сторони та приватним підприємством «ВодТерБуд», в особі директора ОСОБА_6 , що діє на підставі Статуту та іменується в подальшому «Підрядник» з другої сторони, уклали договір №33 від 25 березня 2020 року, за яким Підрядник зобов'язується у відповідності до проектно-кошторисної документації виконати роботи по об'єкту «Капітальний ремонт - розчистка ложа ставу в с.Залужжя Збаразького району Тернопільської області». Так, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді голови Залужанської сільської ради, діючи умисно, ігноруючи вимоги ч.1 ст.22, п.«а» ч.1 ст.91, п.1 ч.1 ст.188 Земельного кодексу України, достовірно знаючи про вид цільового призначення земельної ділянки, без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі та без проведення змін цільового призначення земельної ділянки, доручив працівникам ПП «ВодТерБуд», яким не було відомо про відсутність вказаного спеціального дозволу, здійснити роботи по зняттю та перенесенню ґрунтового покриву. В результаті виконання вказаних робіт в період з червня по грудень 2020 року був створений штучний водний об'єкт (викопаний котлован) площею 0,9267 га на земельній ділянці сільськогосподарського призначення (для сінокосіння та випасання худоби) комунальної форми власності без кадастрового номеру площею 1,1 га, що розташована в селі Залужжя Збаразького району Тернопільської області. Тобто, дії ОСОБА_4 призвели до зміни рельєфу та утворення штучної водойми, внаслідок чого частина земельної ділянки комунальної власності площею 0,9267 га виведена з сільськогосподарського обороту та подальше використання її за цільовим призначення, а саме для сінокосіння та випасання худоби, неможливе.
Своїми діями ОСОБА_7 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.254 КК України, тобто безгосподарське використання земель, що спричинило виведення земель з сільськогосподарського обороту.
На адресу суду надійшло клопотання трудового колективу фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 , зареєстроване через канцелярію суду 15.08.2023, про звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 , від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.254 КК України, у зв'язку з передачею його на поруки трудовому колективу, на підставі ст.47 КК України, та закриття даного кримінального провадження.
В судовому засідання обвинувачений ОСОБА_4 винну у вчиненні кримінального правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся у вчиненому та просив клопотання трудового колективу фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 задовольнити.
Прокурор не заперечила щодо задоволення клопотання про передачу ОСОБА_4 на поруки.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, враховуючи думку учасників судового провадження, суд приходить до висновку про можливість задоволення клопотання та звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.254 КК України, відповідно до вимог ст.47 КК України, у зв'язку із передачею особи на поруки, виходячи із наступного.
Так, відповідно до ч.4 ст.286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Статтею 44 КК України встановлено, що особа, яка вчинила злочин звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Відповідно до ч.1 ст.47 КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Отже, підставою такого звільнення є щире каяття особи, яке свідчить про її бажання спокутувати провину перед колективом та виправити свою поведінку. Також звільнення від кримінальної відповідальності за ст.47 КК України можливе лише за клопотанням колективу, членом якого є особа, про передачу її на поруки. Воно має бути оформлене протоколом загальних зборів колективу, який долучається до справи.
Така ж позиція висловлена і Верховним Судом України у п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» №12 від 23.12.2005, відповідно до якої особу можна звільнити від кримінальної відповідальності з передачею на поруки (ст.47 КК України) за умови, що вона вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості. Підставою такого звільнення є щире розкаяння особи, яке свідчить про її бажання спокутувати провину перед колективом підприємства, установи чи організації та виправити свою поведінку. Звільнення від кримінальної відповідальності за ст.47 КК України можливе лише за клопотанням колективу підприємства, установи чи організації, членом якого є особа, про передачу її на поруки. Воно має бути оформлене протоколом загальних зборів колективу, який долучається до справи. За наявності зазначених вище обставин, а також належно оформленого клопотання суд вправі (але не зобов'язаний) звільнити особу від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу.
Судом враховується те, що дії ОСОБА_4 кваліфіковані за ч.1 ст.254 КК України, як за ознаками безгосподарського використання земель, що спричинило виведення земель з сільськогосподарського обороту.
Санкція частини 2 статті 254 КК України передбачає покарання у виді штрафу від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Так, судом встановлено, що обвинувачений, ОСОБА_4 , вчинив кримінальне правопорушення, яке згідно ст.12 КК України є кримінальним проступком, вину визнав повністю, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, з моменту вчинення кримінального правопорушення ним не було вчинено будь-якого суспільно-небезпечного діяння, до кримінальної або адміністративної діяльності не притягувався.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, враховуючи думку прокурора, приймаючи до уваги те, що обвинувачений ОСОБА_4 , вперше вчинив кримінальний проступок, визнав повністю вину у вчиненому, щиро покаявся, на досудовому розслідуванні активно сприяв розкриттю вказаного кримінального правопорушення, бажає виправити ситуацію, не оспорює висунуте проти нього обвинувачення, наразі працює у фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 на посаді підсобного робітника, колектив цього товариства надіслав клопотання у формі протоколу зборів трудового колективу від 10 серпня 2023 року про передачу ОСОБА_4 на поруки трудовому колективу, а тому у суду є всі підстави для застосування відносно ОСОБА_4 , ст.47 КК України та звільнення його від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею особи на поруки та закриття даного кримінального провадження у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України.
Судові витрати за проведену у справі судову земельно-технічну експертизу, які підтверджуються актом здачі-приймання висновку експерта, підлягають стягненню з ОСОБА_4 . При цьому, суд виходить з наступного.
Частино 1 статті 126 КПК України визначено, що суд вирішує питання щодо процесуальних витрат у вироку суду або ухвалою.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 17 червня 2020 року справа №598/1781/17 дійшла висновку, що кримінальний процесуальний закон не обмежує можливість вирішення питання розподілу процесуальних витрат, зокрема витрат на правову допомогу, виключно обвинувальним вироком.
Суд повинен вирішити питання про розподіл процесуальних витрат у будь-якому рішенні, яким завершується розгляд кримінального провадження по суті. Очевидно, що, звільняючи особу від кримінальної відповідальності, суд або суддя має вирішити питання про скасування чи зміну запобіжного заходу, речові докази, розподіл процесуальних витрат тощо. Таким чином, Велика Палата Верховного Суду вважає, що це питання може бути вирішене й ухвалою суду.
Отже, нормами КПК України встановлено, що, ухвалюючи вирок, суд повинен вирішити питання про розподіл процесуальних витрат (п.13 ч.1 ст.368, ч.4 ст.374 КПК України). Оскільки ст.126 КПК України визначено, що означене питання може бути вирішено й ухвалою суду, Велика Палата Верховного Суду робить висновок, що у випадку заявлення учасниками кримінального провадження клопотання про компенсацію процесуальних витрат суд, ухвалюючи остаточне рішення за результатами розгляду кримінального провадження (вирок або ухвалу), вирішує питання щодо розподілу процесуальних витрат.
Таким чином, судові витрати за проведену у даній справі судову земельно-технічну експертизу, які підтверджуються актом здачі-приймання висновку експерта (а.с.216), підлягають стягненню з ОСОБА_4 , оскільки дана експертиза підтверджує вину останнього у вчиненні проступку.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.12, 44, 47, 126, ч.1 ст.254 КК України, ст.ст.284-286, 288, 369-372, 395 КПК України, суд,-
постановив:
Клопотання трудового колективу фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.254 КК України, на підставі ст.47 КК України, у зв'язку з передачею обвинуваченого на поруки трудового колективу фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 м.Збараж Тернопільської області - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.1 ст 254 КК України, на підставі ст.47 КК України у зв'язку із передачею його на поруки трудовому колективу фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 АДРЕСА_2 .
Кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020210090000210 від 10 вересня 2020 року по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.254 КК України, - закрити.
Стягнути з ОСОБА_4 в користь держави 6864,40 грн (шість тисяч вісімсот шістдесят чотири гривні сорок копійок) витрат за проведену у справі судову земельно-технічну експертизу.
Роз'яснити ОСОБА_4 що у разі порушення ним умов передачі на поруки, відповідно до вимог ч.2 ст.47 КК України, він буде притягнутий до кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.254 КК України.
Роз'яснити трудовому колективу фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 , що відповідно до ч.1 ст.289 КПК України, якщо протягом року з дня передачі ОСОБА_4 на поруки колективу, він не виправдає довіру колективу, ухилятиметься від заходів виховного характеру та порушуватиме громадський порядок, збори колективу можуть прийняти рішення про відмову від поручительства за взяту ними на поруки особу. Відповідне рішення направляється до суду, який прийняв рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
На дану ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду через Збаразький районний суд Тернопільської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Дана ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію ухвали. Копія ухвали не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.
Дана повна ухвала суду складена, підписана і проголошена суддею 30 серпня 2023 року.
Суддя ОСОБА_8