справа № 631/1110/23
провадження № 3/631/669/23
30 серпня 2023 року селище міського типу Нова Водолага
Суддя Нововодолазького районного суду Харківської області Мащенко Світлана Василівна, розглянувши в залі судових засідань № 1 приміщення суду матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
уродженця селища міського типу Березівка Харківського району Харківської області, громадянина України (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Харківським РВ ГУ ДМС України в Харківській області 08.04.2016 року),
із реєстраційним номером платника податків НОМЕР_2 , який не працює, зареєстрований за адресом:
АДРЕСА_1 ;
та проживає за адресом:
АДРЕСА_2 ;
за вчинення правопорушень, передбачених частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
29.07.2023 року близько 14 години 30 хвилин ОСОБА_1 , знаходячись за місцем свого мешкання, за адресом: АДРЕСА_2 ,- виражався нецензурною лайкою відносно сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим вчинив домашнє насильство, тобто правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, 29.07.2023 року близько 14 години 30 хвилин ОСОБА_1 , знаходячись за місцем свого мешкання, за адресом: АДРЕСА_2 ,- виражався нецензурною лайкою відносно сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим вчинив домашнє насильство, тобто правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Зазначені протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення проступків, передбачених частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, надійшли до Нововодолазького районного суду Харківської області та постановою судді Мащенко С. В., прийнятою 30.08.2023 року, об'єднанні в одне провадження.
Правопорушник ОСОБА_1 до судді з'явився, свою вину у вчиненні правопорушень, передбачених частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, визнав повністю та прохав суворо не карати.
Крім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини, його винність у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення також доведена й всіма зібраними, наданими судді та дослідженими у судовому засіданні доказами у їх сукупності.
Так, відповідно до приписів статті 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Отже, даними Протоколів про адміністративне правопорушення (серії ВАВ № 557747, серії ВАВ № 557746), складених 14.08.2023 року інспектором СЮП Харківського РУП № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області капітаном поліції Федоренко А. В., підтверджуються обставини, місце та час вчинення правопорушень (а. с. 2, 24).
З рапорту інспектора СЮП Харківського РУП № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області капітана поліції Федоренко А., зареєстрованого 14.08.2023 року під № 1638 в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (журнал єдиного обліку), остання доповіла безпосередньому керівнику про те, що під час розгляду повідомлення № 22.15/119-20/01-23 від 09.08.2023 року був виявлений факт домашнього насилля в родині ОСОБА_1 відносно сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , й просила вказівки за виявленим фактом (а. с. 3, 25).
Як убачається з письмових пояснень ОСОБА_1 від 14.08.2023 року, наданих на ім'я начальника ВП № 3 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області підполковника поліції Глущенка Аркадія, вбачається, що він мешкає разом з дружиною та дітьми. 29.07.2023 року він прийшов до дому в нетверезому стані, та на побутовому підґрунті почав сваритися на жінку, декілька разів наніс удари рукою по обличчю, та висловлювався нецензурною лайкою, що відбувалося в присутності дітей (а. с. 5, 28).
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_4 , вона проживає за адресом: АДРЕСА_2 .Її чоловік постійно її б'є в присутності дітей, висловлюється нецензурною лайкою на неї та них. 29.07.2023 року він знов перебував в стані алкогольного сп'яніння, та близько 14 години 00 хвилин вчинив сварку, бив руками по обличчю, висловлюватися нецензурною лайкою, що було в присутності дітей (а. с. 6, 27).
Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_5 , що вона проживає за адресом: АДРЕСА_2 ,- й знає що сім'ю ОСОБА_6 на протязі 10 років. Останні 6 - 7 років ОСОБА_4 часто скаржиться на чоловіка, який застосовує до неї фізичне насильство, а також висловлюється в її бік нецензурною лайкою, що відбувається в присутності дітей. 06.08.2023 року вона знов приходила до неї та казала, що не знає, куди звернутися з тим питанням, що її чоловік вчинив домашнє насильство, а до поліції звертатись боїться (а. с. 7, 29).
З форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, складеної інспектором СЮП ВП № 3 ХРУП № 1 капітаном поліції Федоренко А. В., відносно постраждалого від домашнього насильства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від кривдника ОСОБА_1 , які перебувають у близьких відносинах, убачається, що терміновий заборонний припис не виносився, крім того, з відповідей впливає наявність низького рівня небезпеки для постраждалої від домашнього насильства особи (а. с. 11).
Відповідно до форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, складеної інспектором СЮП ВП № 3 ХРУП № 1 капітаном поліції Федоренко А. В., відносно постраждалого від домашнього насильства ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від кривдника ОСОБА_1 , які перебувають у близьких відносинах, убачається, що терміновий заборонний припис не виносився, крім того, з відповідей впливає наявність низького рівня небезпеки для постраждалої від домашнього насильства особи (а. с. 11, 30).
Зі свідоцтва про народження (серії НОМЕР_3 ), виданого 17.03.2021 року Виконавчим комітетом Нововодолазької селищної ради Нововодолазького району Харківської області, убачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що 17.03.2021 року складено відповідний актовий запис № 14, та його батьками зазначені: громадяни України ОСОБА_1 та ОСОБА_4 (а. с. 10).
Відповідно до свідоцтва про народження (серії НОМЕР_4 ), виданого 06.04.2018 року Виконавчим комітетом Нововодолазької селищної ради Нововодолазького району Харківської області, убачається, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що 06.04.2018 року складено відповідний актовий запис № 03, та його батьками зазначені: громадяни України ОСОБА_1 та ОСОБА_4 (а. с. 33).
Частина 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Отже, оцінивши матеріали справи та наведені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, своєчасному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, вважаю факт вчинення ОСОБА_1 правопорушень, передбачених частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доведеним, а тому він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , є його щире розкаяння.
Обставин, що обтяжують його відповідальність, суддею не встановлено.
Крім того, майнової шкоди проступком не заподіяно.
При накладенні стягнення за адміністративне правопорушення, суддя враховує характер вчинених правопорушень, ступень вини, майновий стан, особу правопорушника, а також наявність обставини, що пом'якшує відповідальність винного, й вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах, установлених частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді штрафу в розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дорівнює 10 х 17 гривень = 170,00 гривень.
Визнаючи ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладаючи на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, слід вирішити питання про стягнення з нього й судового збору.
Так, відповідно до вимог статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. При цьому розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Таким законом, що встановлює правові засади справляння судового збору, є Закон України «Про судовий збір» № 3674-VІ від 08.07.2011 року (із змінами та доповненнями), частина 1 та пункт 5 частини 2 статті 4 якого передбачають, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у сумі, яка дорівнює 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, в якому він справляється.
Пунктом 9 частини 1 статті 40 Бюджетного кодексу України № 2456-VІ від 08.07.2010 року (із змінами та доповненнями) визначено, що розмір прожиткового мінімуму на відповідний бюджетний період у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для основних соціальних і демографічних груп населення визначається Законом про Державний бюджет України.
Відповідно до приписів абзацу 3 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» № 2710-IX від 03.11.2022 року, з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб встановлений в сумі 2684,00 гривень.
Таким чином, у зв'язку із накладенням на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, з нього слід стягнути й судовий збір на користь держави у розмірі 536,80 гривень, із розрахунку: 0,2 х 2684,00 гривень = 536,80 гривень.
Приймаючи постанову, суддя також вважає за необхідне зазначити, що пунктом 160 частини 1 Указу Президента України «Про реорганізацію місцевих загальних судів» № 451/2017 від 29.12.2017 року шляхом реорганізації (злиття) Валківського районного суду, Коломацького районного суду та Нововодолазького районного суду Харківської області утворено Валківський окружний суд - у Валківському, Коломацькому та Нововодолазькому районах Харківської області із місцезнаходженням у містах Валках, селищі міського типу Новій Водолазі та селі Різуненковому Коломацького району Харківської області.
За змістом пункту 3 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VІІІ від 02.06.2016 року районні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
Окрім того, Постановою Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 року «Про утворення та ліквідацію районів», що набрала чинності 19.07.2020 року, змінений адміністративно-територіальний устрій нашої Держави.
Зокрема, відповідно до підпункту 20 пункту 3 та абзаців 3 і 6 підпункту 20 пункту 1 цієї Постанови ліквідований Нововодолазький район Харківської області та утворені Красноградській район Харківської області (з адміністративним центром у місті Красноград) у складі території Старовірівської сільської територіальної громади, та Харківський район Харківської області (з адміністративним центром у місті Харків) у складі території Нововодолазької селищної територіальної громади, що затверджені Кабінетом Міністрів України, тощо.
При цьому, як чітко визначив законотворець у пункті 6 своєї Постанови, у продовж тримісячного строку з дня набрання нею чинності Кабінет Міністрів України повинен привести свої нормативно-правові акти у відповідність із нею та забезпечити таке приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів.
Одночасно із цим, приписами статті 125 Конституції України, прийнятої 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (із змінами та доповненнями), а також статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», закріплено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності, спеціалізації, інстанційності і визначається законом.
Натомість, закон, який змінює існуючу систему судоустрою та приводить її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою, не прийнятий, Валківський окружний суд на цей час свою діяльність не розпочав, а тому справа перебувала на розгляді судді належного та повноважного суду.
На підставі викладеного, діючи в точній відповідності із законом, з метою зміцнення законності, виховання особи, яка вчинила це адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, керуючись статтею 125 Конституції України, прийнятої 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (із змінами та доповненнями); статтею 17 і пунктом 3 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VІІІ від 02.06.2016 року (із змінами та доповненнями); Постановою Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 року «Про утворення та ліквідацію районів»; пунктом 160 частини 1 Указу Президента України «Про реорганізацію місцевих загальних судів» № 451/2017 від 29.12.2017 року; статтею 40 Бюджетного кодексу України № 2456-VІ від 08.07.2010 року (із змінами та доповненнями); статтею 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VІ від 08.07.2011 року (із змінами та доповненнями); абзацом 3 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» № 2710-IX від 03.11.2022 року; частиною 5 статті 7, статтями 23, 27, 33 - 35, 38, 40-1, частиною 1 статті 173-2, статтями 245, 246, 249, 251, 252, частиною 2 статті 268, частиною 2 статті 277, статтями 280, 283 - 285, частиною 2 статті 287 та статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 8073-Х від 07.12.1984 року (із змінами та доповненнями), -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних проступків, передбачених частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 10 (десяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дорівнює 170,00 гривень (сто сімдесят гривень 00 копійок), на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 536,80 гривень (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до відповідальності, її законним представником, захисником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 та частиною 1 статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду через Нововодолазький районний суд Харківської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова про накладення адміністративного стягнення, яка набрала законної сили, є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами, звертається до виконання протягом трьох місяців і підлягає виконанню з моменту її винесення, за виключенням випадків, прямо передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Постанову прийнято, оформлено шляхом комп'ютерного набору та підписано суддею в одному примірнику.
Суддя С. В. Мащенко