Справа № 139/593/23
Провадження № 3/139/305/23
31 серпня 2023 року смт Муровані Курилівці
Суддя Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області Тучинська Н.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, на утриманні шестеро малолітніх дітей, - за ч. 2 ст. 184 КУпАП,
Щодо ОСОБА_1 до суду направлено протокол про те, що вона повторно протягом року ухилилася від виконання передбачених ст. 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання своїх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_7 , 20.10.2011. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що як результат такої бездіяльності ОСОБА_1 має місце «вживання алкогольного пива в с. Вищеольчедаїв у присутності дітей». Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 184 КУпАП України
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи (а.с. 16). Таким чином, відповідно до положень речення 3 ч. 1 ст. 268 КУпАП справа може бути розглянута за її відсутності.
На ствердження винуватості ОСОБА_1 до суду подано протокол про вчинення адміністративного правопорушення серії ВАВ № 775772 від 22 серпня 2023 року, копії свідоцтв про народження дітей, письмові пояснення самої ОСОБА_1 , очевидця ОСОБА_8 , копію паспорта ОСОБА_1 , довідку-характеристику за місцем проживання та копію постанови судді Мурованокуриловецького районного суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАп.
Розглянувши справу, приходжу до такого висновку:
Стаття 9 КУпАП дає визначення поняття адміністративне правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна чи необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Не оспорюючи, що законодавство України покладає на батьків дітей обов'язки щодо виховання та розвитку дитини, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 не вчинила ухиляння від виконання таких свого обов'язків.
Відповідно до диспозиції ч. 2 ст. 184 КУпАП відповідальність за вказаною частиною статті настає за повторне протягом року ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Так, відповідно до частин 1 - 4 ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.
Oтжe, пpaвoвoю пiдcтaвoю для пoклaдaння вiдпoвiдaльнocтi нa бaтькiв (зaкoнниx пpeдcтaвникiв), зa ч. 2 cт. 184 Koдeкcу Укpaiни пpo aдмiнicтpaтивнi пpaвoпopушeння, є нaявнicть oзнaк тa eлeмeнтiв cклaду пpaвoпopушeння, щo пoлягaє в нeвикoнaннi бaтькaми чи iншими oco6aми, якi ix зaмiнюють, oбoв'язкiв щoдo утpимaння, виxoвaння, нaвчaння, зaxиcту пpaв тa iнтepeciв нeпoвнoлiтнix. З'яcувaння циx oзнaк i пpaвильнe зacтocувaння нopми cпpияють дoтpимaнню пpинципiв зaкoннocтi й пpeзумпцii нeвиннocтi.
Oб'єктoм aдмiнicтpaтивнoгo пpaвoпopушeння, пepeд6aчeнoгo ч. 2 cт. 184 Koдeкcу Укpaiни пpo aдмiнicтpaтивнi пpaвoпopушeння, є cуcпiльнi вiднocини, щo cклaдaютьcя в пpoцeci peaлiзaцii кoнcтитуцiйниx пpaв нeпoвнoлiтньoгo, пepeдбaчeниx зaкoнoдaвcтвoм.
Пpaвa нeпoвнoлiтнix дiтeй зaкpiплюютьcя Koнcтитуцiєю Укpaiни, Koнвeнцiєю OOН пpo пpaвa дитини, Зaкoнoм Укpaiни «Пpo oxopoну дитинcтвa», Ciмeйним кoдeкcoм Укpaiни тa iншими нopмaтивнo-пpaвoвими aктaми, щo peгулюють cуcпiльнi вiднocини в цiй cфepi.
Ciмeйний кoдeкc Укpaiни мicтить cпeцiaльну глaву 13 «Ocoбиcтi нeмaйнoвi пpaвa i oбoв'язки бaтькiв i дiтeй», якa включaє нopми, щo peгулюють oco6иcтi взaємини бaтькiв i дiтeй.
У paзi cкoєння aдмiнicтpaтивнoгo пpaвoпopушeння, пepeдбaчeнoгo ч. 2 cт. 184 Koдeкcу Укpaiни пpo aдмiнicтpaтивнi пpaвoпopушeння, oбмeжуютьcя зaкoннi пpaвa тa iнтepecи дитини й, вiдпoвiднo дo вкaзaнoi cтaттi, нeпoвнoлiтнiй, кoтpий зaзнaв пopушeння зaкoнниx пpaв тa iнтepeciв, визнaєтьcя пoтepпiлим.
З oб'єктивнoгo бoку aнaлiзoвaнe пpaвoпopушeння пoлягaє в дii aбo бeздiяльнocтi бaтькiв чи iншиx зaкoнниx пpeдcтaвникiв нeпoвнoлiтнix, тoбтo в тoму, щo вoни нe викoнують aбo нeнaлeжним чинoм викoнують cвoi oбoв'язки щoдo виxoвaння тa нaвчaння дiтeй: нe дбaють пpo мopaльнe виxoвaння, фiзичний poзвитoк дiтeй i змiцнeння ixньoгo здopoв'я, cтвopeння нeoбxiдниx умoв для здoбуття ними ocвiти, уcпiшнoгo нaвчaння тoщo.
У чacтинi 2 п. 16 пocтaнoви Плeнуму Bepxoвнoгo Cуду «Пpo пpaктику зacтocувaння cудaми зaкoнoдaвcтвa пpи poзглядi cпpaв пpo уcинoвлeння i пpo пoзбaвлeння тa пoнoвлeння бaтькiвcькиx пpaв» вiд 30.03.2007 № 3 визнaчeнo, щo oзнaчaє «нe пiклувaння пpo фiзичний i дуxoвний poзвитoк дитини, ii нaвчaння, пiдгoтoвку дo caмocтiйнoгo життя»:
- нeзaбeзпeчeння нeoбxiднoгo xapчувaння, мeдичнoгo дoгляду, лiкувaння дитини, щo нeгaтивнo впливaє нa ii фiзичний poзвитoк як cклaдник виxoвaння;
- нe cпiлкувaння з дитинoю в oбcязi, нeoбxiднoму для ii нopмaльнoгo caмoуcвiдoмлeння;
- нeнaдaння дитинi дocтупу дo культуpниx тa iншиx дуxoвниx цiннocтeй;
- нe cпpияння зacвoєнню нeю зaгaльнoвизнaниx нopм мopaлi;
- нe виявлeння iнтepecу дo ii внутpiшньoгo cвiту;
нe cтвopeння умoв для здoбуття нeю ocвiти.
Натомість у надісланому до суду протоколі не наведено жодних обставин, які б свідчили про повторне протягом року ухилення ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов'язків щодо малолітніх дітей, а також не наведено обставин, які б свідчили про порушення чи oбмeження зaкoнних пpaв чи iнтepecів дітей.
На доданих до протоколу про адміністративне правопорушення письмових пояснень ОСОБА_1 , вбачається, що остання розпивала пиво в присутності дітей.
Аналізуючи все, що додано до протоколу, приходжу до висновку, що і це не доводить факт ухилення ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов'язків щодо малолітніх дітей. Так, розпивання пива ніяким чином не свідчить про ухилення ОСОБА_1 від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Зокрема, не доведено, що діти хворіють і не лікуються, що вони голодують, що неохайно одіті чи що у них відсутній одяг, що не мають де спати, чим гратися і т.п.
Всупереч вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено:
1)суть адміністративного правопорушення (які саме обов'язки, встановлені ст. 150 СК України не виконала ОСОБА_1 );
2)інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У справі «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ розглянув ситуацію, коли національний суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення без участі сторони обвинувачення, що цілком відповідало нормам російського законодавства, ініціював дослідження доказів обвинувачення та за результатами дослідження доказів притягнув особу до відповідальності, уточнивши в судовому рішенні фабулу правопорушення, усунувши певні розбіжності та неточності, які мали місце в протоколі про адміністративне правопорушення. При цьому, за логікою ЄСПЛ, за умови відсутності сторони обвинувачення та при наявності певної неповноти чи суперечностей, суду не залишилося нічого іншого, як взяти на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи, що становить порушення ч. 1 ст. 6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
Тобто, суд не може самостійно змінювати викладені у протоколі обставини правопорушення, вчинення якого інкримінується особі, а розглядає справу в межах пред'явленого обвинувачення, оскільки, в іншому випадку, буде порушено гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на справедливий суд.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно з вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, приходжу до висновку, що в даному випадку, вина ОСОБА_1 є недоведеною, а тому справа підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 184, п. 1 ст. 247, ст.ст. 221, 284, 294 КУпАП України, суддя
Провадження у адміністративній справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , за ч. 2 ст. 184 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя : _______________