Постанова від 31.08.2023 по справі 619/4365/23

справа № 619/4365/23

провадження № 3/619/1679/23

ПОСТАНОВА

іменем України

31 серпня 2023 року м. Дергачі

Дергачівський районний суд Харківської області

у складіголовуючого - суддіБолибока Є.А.

розглянув справу про адміністративне правопорушення стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

який притягається до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126, ч. 6 ст. 121 КУпАП,

установив:

23 серпня 2023 року інспектором СРПП ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області капітаном поліції Луговським В. стосовно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 012955 відповідно до якого, 17 серпня 2003 року о 16 год 30 хв у смт Солоницівка, вул. Сумський шлях, 42А ОСОБА_1 керував скутером Honda без номеру, не маючи права керування, та не зареєстрованим транспортним засобом в установленому законом порядку, чим порушив вимоги п.п. 2.1 та 30.1 ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 126, ч. 6 ст. 121 КУпАП.

30 серпня 2023 року вказаний протокол про адміністративне правопорушення надійшов до суду.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

При підготовці до розгляду справи, суддею встановлено наступне.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення визначається КУпАП та іншими законами України (ст.246).

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Частиною 1 статті 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

При цьому, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення встановлено «Інструкцією з оформлення органами державної податкової служби матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 № 566, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 липня 2016 р. за № 1046/29176, відповідно до якої у п. 2 Розділу ІІ зазначено, що у разі вчинення однією особою кількох адміністративних правопорушень протоколи складаються окремо щодо кожного з вчинених правопорушень.

Згідно п. 4 Розділу ІІ вказаної Інструкції, протокол повинен відповідати вимогам, викладеним у ст. 256 КУпАП.

Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 012955 від 23.08.2023 складено в порушення вказаної Інструкції, оскільки в ньому зазначено про вчинення однією особою кількох адміністративних правопорушень, а саме:

- водій ОСОБА_1 керував скутером Honda, не маючи права керування, чим порушив п. 2.1. ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 126 КУпАП;

- водій ОСОБА_1 керував скутером Honda, не зареєстрованим транспортним засобом в установленому законом порядку, чим порушив вимоги 30.1 ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 6 ст. 121 КУпАП.

Таким чином, складений протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вказаним вимогам, оскільки, складений щодо декількох правопорушень, а не окремо щодо кожного із вчинених правопорушень.

Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Пленум Верховного Суду України у п.24 своєї постанови «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23 грудня 2005 року, визнав правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Також у п. 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 за № 11 вказано, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Відтак, з метою повного, всебічного та неупередженого судового розгляду, об'єктивного та справедливого вирішення справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повернення адміністративного матеріалу для належного оформлення.

Конституційний Суд України у рішення № 2-рп/2015 від 31.03.2015 роз'яснив, що положення ч. 2 ст. 294 КУпАП щодо оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що в апеляційному порядку може бути оскаржена лише та постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене ч.1 ст.284 цього кодексу, а саме: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, встановлених у статті 241 цього кодексу, про закриття справи.

Враховуючи викладене та керуючись статтями256, 278 КУпАП, суд

постановив:

Повернути до ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП за ч. 2 ст. 126, ч. 6 ст. 121 КУпАП стосовно ОСОБА_1 для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Є. А. Болибок