30 серпня 2023 року
м. Київ
справа № 620/2/21
адміністративне провадження № К/9901/31669/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства оборони України (далі - МО України) на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 9 березня 2021 року у складі судді Баргаміної Н.М. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 9 серпня 2021 року у складі колегії суддів: Грибан І.О. (головуючий), суддів: Беспалова О.О., Федотова І.В. у справі за позовом ОСОБА_1 до МО України про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов'язання вчинити певні дії,-
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. Позивач звернулася до суду з позовом, у якому просила:
- визнати протиправним та скасувати протокол засідання комісії МО України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 15 січня 2020 року №4 в частині відмови позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю чоловіка позивача ОСОБА_2 , що настала в період проходження ним військової служби;
- зобов'язати МО України прийняти рішення про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю чоловіка позивача ОСОБА_2 , що настала в період проходження ним військової служби у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року (підпункт «а» пункту 1 статті 16-2, підпункт 2 пункту 2 статті 16 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; далі - Закон №2011-XII).
2. Чернігівський окружний адміністративний суд рішенням від 9 березня 2021 року позов задовольнив частково.
Визнав протиправним та скасував рішення МО України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене пунктом 3 протоколу засідання комісії від 15 січня 2020 року №4, у частині відмови ОСОБА_3 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка ОСОБА_2 , що настала в період проходження ним військової служби.
Зобов'язав МО України повторно розглянути питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка ОСОБА_2 , що настала в період проходження ним військової служби.
У решті позову відмовив.
2.1 Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду належних і достовірних доказів, а відтак не довів правомірності своєї відмови у виплаті позивачем одноразової грошової допомоги.
3. Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 9 серпня 2021 року рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 9 березня 2021 року змінив в резолютивній частині з урахуванням висновків цієї постанови та виклав абзац 3 рішення суду першої інстанції в наступній редакції:
«Зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю чоловіка позивача ОСОБА_2 , що настала в період проходження ним військової служби у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року (підпункт «а» пункту 1 статті 16-2, підпункт 2 пункту 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
У іншій частині рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 9 березня 2021 року - залишив без змін.
3.1 Ухвалюючи рішення суд апеляційної інстанції, виходив із того, що оскільки за наслідками судового розгляду встановлено, що відповідач протиправно відмовив у призначенні одноразової грошової допомоги, а також прийнявши до уваги наявність у позивача права на отримання останньої, належним способом захисту порушеного права, у спірному випадку, є саме зобов'язання МО України призначити та виплатити ОСОБА_4 , одноразову грошову допомогу, пов'язаної зі смертю військовослужбовця ОСОБА_2 у відповідності до приписів статті 16-2 Закону № 2011-XII.
При цьому, зазначив, що якщо відмова відповідного органу визнана судом протиправною, а інших підстав для відмови відповідачем не зазначено, що свідчить про подання позивачем всіх відповідних документів, і іншого варіанту поведінки у суб'єкта владних повноважень за законом не існує, то суд має право зобов'язати такий орган влади вчинити конкретні дії, які б гарантували ефективний захист прав і свобод позивачів. Отже, у цьому випадку застосування зазначеного способу захисту права в контексті спірних відносин не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження МО України.
4. Судами попередніх інстанцій встановлено:
4.1 ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 , має статус члена сім'ї, дружини військовослужбовця, який помер під час проходження військової служби, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданим 9 серпня 2011 року, свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 12 квітня 2018 року та посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим 31 липня 2019 року.
4.2 12 липня 2019 року позивач звернувся через Чернігівський об'єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки з заявою та відповідними документами про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю чоловіка, ОСОБА_2 .
4.3 Згідно витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 24 грудня 2019 року №3451 захворювання ОСОБА_2 «Метаболічна кардіоміопатія. Гостра серцево-судинна недостатність», яке послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 - захворювання та причина смерті, пов'язані з проходженням військової служби.
4.4 Комісією МО України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, були розглянуті подані позивачем документи та 15 січня 2020 року прийнято рішення, оформлене протоколом засідання комісії №4 (пункт 3), про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки на час смерті ОСОБА_2 рахувався таким, що самовільно залишив частину (з 1 лютого 2015 року по день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 ), що є адміністративним правопорушенням.
4.5 Позивач, уважаючи, що їй безпідставно відмовлено в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка, чим порушено її права та законні інтереси, звернулася з цим позовом до суду.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, МО України звернулося із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
5.1 На обґрунтування касаційної скарги скаржник вказує на те, що позивач не надав документа, що свідчить про обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства.
6. Позивач відзив на касаційну скаргу не подала.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
7. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у відповідності до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
8. Норми матеріального права під час перевірки судом касаційної інстанції правильності їх застосування судами попередніх інстанцій застосовуються у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних відносин.
9. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального права та дійшов таких висновків.
10. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
11. Згідно статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
12. Закон №2011-XII відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
13. Статтею 1 зазначеного Закону передбачено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
14. Частиною першою статті 16 Закону №2011-XII встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
15. Згідно пункту 2 частини другої статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби;
16. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (частина перша статті 16-1 Закону).
17. Згідно другого абзацу пункту «а» частини першої статті 16-2 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону;
18. У відповідності до статті 16-4 Закону №2011-XII призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
19. Згідно частини дев'ятої статті 16-3 Закону №2011-XII порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
20. На виконання статті 16-3 Закону №2011-XII Кабінет Міністрів України постановою від 25 грудня 2013 року №975 затвердив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975, у редакції, чинній на час звернення позивача за призначення одноразової грошової допомоги).
21. У відповідності до вимог пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
22. Пунктом 10 Порядку №975 визначено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
23. Згідно пункту 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
24. Відповідно до пункту 14 Порядку №975 одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати.
25. Згідно вимог пункту 19 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво, захворювання), інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
26. Як установлено судами попередніх інстанцій, підставою для відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги є те, що на час смерті ОСОБА_2 рахувався таким, що самовільно залишив частину, що є адміністративним правопорушенням.
Відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_4 від 14 березня 2017 року №212 «Про підсумки службового розслідування» встановлено відсутність ОСОБА_2 на службі без поважних причин з 22 січня 2014 року по 13 березня 2017 року, проте він не містить жодної інформації щодо самовільного залишення ОСОБА_2 військової частини на момент смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно вказаного наказу, ОСОБА_2 прибув до розташування Військової частини НОМЕР_4 13.03.2017.
Також, суду не надано доказів на підтвердження проведення службового розслідування за фактом подальшого залишення ОСОБА_2 розташування частини; проведення службового розслідування за фактом смерті вказаного військовослужбовця; порушення відносно нього кримінальної справи за фактом залишення військової частини; притягнення до кримінальної чи адміністративної відповідальності.
ОСОБА_2 не було звільнено з військової служби за підсумками службового розслідування щодо його відсутності на службі без поважних причин з 22 січня 2014 року по 13 березня 2017 року, а виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення Військової частини НОМЕР_4 лише наказом від 18 квітня 2018 року №110 після смерті військовослужбовця.
Листом Військової частини НОМЕР_4 від 5 жовтня 2019 року №3903 військовому комісару Чернігівського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки стосовно витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_4 від 14 березня 2017 року №212 «Про підсумки службового розслідування» повідомлено, що після повторного вивчення питання з'ясовано, що службове розслідування було проведено недостатньо повно та в ньому було допущено ряд технічних помилок в написанні дат, будь-яка інша інформація стосовно проходження військової служби капітаном ОСОБА_2 у військовій частині НОМЕР_4 відсутня, точні причини самовільного залишення місця служби капітаном ОСОБА_2 у Військовій частині НОМЕР_4 не відомі.
Згідно лікарського свідоцтва про смерть №461 від 11 квітня 2018 року хвороба, що призвела до смерті ОСОБА_2 метаболічна кардіоміопатія, гостра серцево-судинна недостатність, етанол не виявлено.
Згідно витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 24 грудня 2019 року №3451 захворювання ОСОБА_2 «Метаболічна кардіоміопатія. Гостра серцево-судинна недостатність», яке послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 - захворювання та причина смерті, так, пов'язані з проходженням військової служби.
Матеріалами справи не підтверджено висновок комісії МО України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, що смерть ОСОБА_2 є наслідком вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення, оскільки причиною його смерті стала метаболічна кардіоміопатія, гостра серцево-судинна недостатність, яка не перебуває у причинно-наслідковому зв'язку із самовільним залишенням ним військової частини.
27. За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, про наявність у позивача, як члена сім'ї ОСОБА_2 права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої положеннями статті 16 Закону №2011-XII та протиправність дій МО України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене пунктом 3 протоколу засідання комісії від 15 січня 2020 року №4, у частині відмови ОСОБА_1 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка ОСОБА_2 , що настала в період проходження ним військової служби.
28. З урахуванням того, що відповідач протиправно відмовив у призначенні одноразової грошової допомоги, а також прийнявши до уваги наявність у позивача права на отримання останньої, суд апеляційної інстанції обґрунтовано зобов'язав МО України призначити та виплатити ОСОБА_4 , одноразову грошову допомогу, пов'язаної зі смертю військовослужбовця ОСОБА_2 у відповідності до приписів статті 16-2 Закону № 2011-XII.
29. За правилами статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
30. У зв'язку з наведеним суд касаційної інстанції вважає, що суди попередніх інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права при ухваленні оскаржених судових рішень, що згідно статті 350 КАС України є підставою для залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.
Керуючись статтями 139, 341, 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд -
Касаційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 9 березня 2021 року, у частині залишеній без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 9 серпня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 9 серпня 2021 року, залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Шарапа
Судді: А.А. Єзеров В.М. Кравчук