30 серпня 2023 року м. Рівне №460/17955/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту «б» частини 1 статі 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 57% (п'ятдесят сім відсотків) відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням вислуги 32 років, з урахуванням трудового стажу при вислузі 24 (двадцять чотири) календарних років військової служби - протиправними; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок з 17.02.2022 призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог пункту «а» частини 1 статті 12 та пункту "а" частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та здійснити виплату пенсії з 17.02.2022 у розмірі 68 % (шістдесяти восьми відсотків) сум грошового забезпечення з урахуванням вислуги 26 (двадцять шість) повних календарних років військової служби, виплату провести з урахуванням раніше проведених виплат. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходила службу в лавах Збройних Сил України. 11 лютого 2022 року наказом №57 позивача було звільнено у запас відповідно до підпункту «Б» (станом здоров'я) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», оголошена в наказі вислуга років становить: календарна - 24 роки 1 місяць, строк навчання у ВНЗ, який зараховується до вислуги років - 02 роки 4 місяці, загальна вислуга - 26 років 06 місяців. 16 лютого 2022 року наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по стройовій частині) №37 позивача було виключено зі списків особового складу частини, з усіх видів забезпечення, у даному наказів вислуга років позивача зазначена аналогічна тій, яка зазначена у наказі від 11.02.2022 №68. Позивач зауважує, що пенсія за вислугою років їй повинна бути призначена за умовами визначеними пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірах передбачених пунктом "а" частини першої статті 13 Закону №2262, а саме, особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "a" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. А саме, за вислугою 26 (двадцять шість) повних календарних років служби, розмір пенсії повинен складати 68 % (шістдесят вісім відсотків) сум грошового забезпечення. Натомість з 17.02.2022 позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області призначено пенсію за вислугою років (з врахуванням п. «б» ст.12 Закону №2262), основний розмір пенсії складає 57% грошового забезпечення вислуга років 32, з урахуванням трудового стажу при цьому зазначено вислугу календарних років 24 роки та пенсія виплачується в меншому розмірі чим передбачено чинним законодавством України. Позивач звернулась до відповідача з заявою, в якій просила з 17.02.2022 здійснити перерахунок основного розміру пенсії за вислугою років з 68 % (шістдесяти восьми відсотків) сум грошового забезпечення за вислугу 26 (двадцять шість) повних календарних років служби, та здійснити виплату перерахованої пенсії з 17.02.2022 з урахуванням раніше проведених виплат. Відповідачем відмовлено у задоволенні заяви позивача, крім того зазначено, що в період з 18.06.1993 до моменту призову на службу в ЗСУ, позивач працювала на посадах, що не відносяться до військової служби. Зважаючи на вищевикладене та той факт, що в матеріалах справи відсутні дані щодо присвоєння позивачу після закінчення навчального закладу офіцерського звання, Головним управлінням з розрахунку вислуги при призначенні пенсії період з навчання у вузі виключено. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 27 липня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідач правом на подання відзиву скористався. Заперечив проти задоволення позовних вимог. Звернув увагу суду на пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом. Зазначив, що з 17.02.2022 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, на підставі пункту “б” статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 57% сум грошового забезпечення, з врахуванням 24 років вислуги років та 32 років трудового стажу. Зауважив, що в розрахунок вислуги років для визначення права на пенсію за п. «а» ст. 12 Закону “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відділом соцзабезпечення та контролю соцвиплат ФЕУ КСВ ЗСУ до вислуги років, що враховується при визначення розміру пенсії, безпідставно включено період служби в Збройних силах (з 24.12.1997 по 16.02.2022) та 1/2 періоду навчання у ВУЗі (01.09.1988 по 18.06.1993). Оскільки у період з 18.06.1993 до моменту призову на службу в ЗСУ, позивачка працювала на посадах, що не відносяться до військової служби. Відповідно до вище зазначеного, навчальний заклад не може зараховуватись до календарної вислуги років. Тож зважаючи на вищезазначене та той факт, що в матеріалах справи відсутні дані щодо присвоєння ОСОБА_1 після закінчення навчального закладу офіцерського звання, Головним управлінням з розрахунку вислуги при призначенні пенсії позивачу період навчання у Вузі виключено. Оскільки у позивачки відсутня вислуга років, що встановлена ст. 12 Закону, а саме 25 календарних років, то пенсію Головним управлінням їй правомірно призначено з врахуванням п. ”б” ст.12 Закону. Щодо визначення відсотку то необхідно зазначити наступне, статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, розміри пенсій за вислугу років: а) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Відсутні підстави для обрахунку пенсії по пункту “а” частини першої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” оскільки у позивача відсутня належна вислуга років, яка необхідна для призначення пенсії відповідно до п. “а” статті 12 Закону 2262. З огляду на викладене, просить суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.
Обставини, встановлені судом:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до послужного списку від 16.02.2022 року №501/3/31 призвана на військову службу 24.12.1997:
- З 24.12.1997 по 21.05.1998 перебувала на посаді оператора-топогеодезиста;
- З 21.05.1998 по 23.12.1998 - на посаді старшого писара;
- З 23.12.1998 по 25.05.2001 - на посаді старшого радіотелеграфіста;
- З 25.05.2001 по 08.01.2003 - на посаді радіотелеграфіста;
- З 08.01.2003 по 22.08.2005 - на посаді старшого механіка взводу зв'язку;
- З 22.08.2005 по 30.12.2013 - на посаді відповідального виконавця відділення оперативно-технічного та бойової підготовки штабу;
- З 30.12.2013 по 23.04.2015 - на посаді відповідального виконавця відділення бойової підготовки штабу;
- З 23.04.2015 по 17.01.2018 - на посаді начальника групи секретного документального забезпечення відділу охорони державної таємниці управління;
- З 17.01.2018 по 03.04.2020 - на посаді начальника інформаційно-аналітичної групи;
- З 03.04.2020 по 14.06.2021 - офіцер;
- З 14.06.2021 по 16.02.2022 - офіцер групи аналізу та прогнозування центру моніторингу інформаційного простору та протидій управління;
- 11.02.2022 - звільнений з військової служби у запас за підпунктом "б" відповідно до пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я);
- 16.02.2022 - виключений із списків особового складу частини, з усіх видів забезпечення.
З Наказу Командувача військ ОК «Захід» від 11.02.2022 №68 слідує, що вислуга років позивача у Збройних Силах становить: календарна - 24 роки 01 місяць, строк навчання у ВНЗ, який зараховується до вислуги років на пенсію - 02 роки 04 місяці, загальна вислуга років на пенсію - 26 років 06 місяців.
В Наказі Командувача військ ОК «Захід» від 16.02.2022 №37 зазначена вислуга років позивача у ЗСУ: календарна - 24 роки 01 місяць, строк навчання у ВНЗ, який зараховується до вислуги років на пенсію - 02 роки 04 місяці, загальна вислуга років на пенсію - 26 років 06 місяців.
З 17.02.2022 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, на підставі пункту “б” статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 57% сум грошового забезпечення, з врахуванням 24 років вислуги років та 32 років трудового стажу.
14 березня 2023 року позивач звернулася до відповідача з заявою в якій просила з 17.02.2022 здійснити перерахунок основного розміру пенсії за вислугою років (з урахуванням положень пункту «а» частини 1 ст. 12 Закону №2262 ) з 68 % (шістдесяти восьми відсотків) сум грошового забезпечення за вислугу 26 (двадцять шість) повних календарних років служби, та здійснити виплату перерахованої пенсії з 17.02.2022 з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідачем було відмовлено у задоволенні заяви позивача, крім того зазначено, що в період з 18.06.1993 до моменту призову на службу в ЗСУ, позивач працювала на посадах, що не відносяться до військової служби. Зважаючи на вищевикладене та той факт, що в матеріалах справи відсутні дані щодо присвоєння позивачу після закінчення навчального закладу офіцерського звання, Головним управлінням з розрахунку вислуги при призначенні пенсії період з навчання у вузі виключено, а тому підстави у задоволенні заяви позивача відсутні.
Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі, зокрема, в органах поліції, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». (далі - Закон України № 2262).
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: - по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; - з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; - з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; - з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; - з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; - з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; - з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; - з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; - з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; - з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; - з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Пунктом «б» частини 1 статті 12 цього Закону передбачено, що особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення (п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону №2262).
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 Закону №2262.
Пункт «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-ХП містить у собі відсильну імперативну норму, яка прямо наказує на правило щодо застосування частини другій статті 17 нього Закону.
Частиною другою статті 17 Закону №2262-XII передбачено, до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також (в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Статтею 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону Кабінетом Міністрів України, видано постанову від 17 липня 1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова №393).
Відповідно до абзацу першого п. 2 Постанови № 393, установлено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам із спеціальним званням Бюро економічної безпеки, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", під час призначення пенсії згідно з пунктом "а" частини пертої статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, Бюро економічної безпеки або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.
На виконання вимог пункту 234 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, Міністерством оборони України видано Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затверджено наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за №1294/26071 (далі - Положення).
Зазначеним Положенням визначається порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (зі змінами).
Особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію відповідно до Закону, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються відповідно до підпункту 1 пункту 2.1 розділу II Положення військова служба.
Пунктом 2.2 розділу II Положення встановлено що, до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової схорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України під час призначення пенсії на умовах Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до абзацу 3 пункту 2.12. розділу II Положення обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється: фінансово економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче.
Пунктом 2.13. розділу II Положення передбачено, при обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію. У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.
Також, згідно з Додатком 3 до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (пункт 2.13) встановлено форму Розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію.
На виконання повноважень встановлених абзацом 3 пункту 2.12. розділу II Положення фінансово-економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних Сил України 28.01.2022 проведено обчислення вислуги років та складено Розрахунок №78 вислуги років військовослужбовця на пенсію старшого лейтенанта ОСОБА_1 передбачений пунктом 2.13. розділу ІІ Положення за формою визначеною у Додатку 3 до даного пункту, у відповідності до якого загальна вислуга позивача склала 26 років 05 місяців 17 днів.
Пунктом 2.14. розділу II Положення передбачено, встановлено якщо військовослужбовець, який підлягає звільненню з військової служби, має право на пенсію, що призначається відповідно до підпункту "6" частини першої статті 12 Закону, то в розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років (додаток 4) зазначаються всі календарні періоди військової служби та окремо календарні періоди роботи як працівника, а також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах, школах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі.
Додаток 4 до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (пункт 2.14.) встановлено форму Розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років.
З наведеного слідує, що якщо військовослужбовець, який підлягає звільненню з військової служби має права на пенсію шо призначається відповідно пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262-XII складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3), а у разі, якщо військовослужбовець, який підлягає звільненню з військової служби, має право на пенсію, що призначається відповідно до підпункту "б" частини першої статті 12 Закону №2262-XII складається розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років (додаток 4).
З аналізу вищезазначених норм Закону №2262 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей слідує, що пенсійним органом при призначенні пенсії мав бути врахований весь період календарної вислуги позивача, а саме - 26 років 05 місяців 17 днів, який зазначений в розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію ( ОСОБА_1 ) №78 від 28.01.2022, та відповідно призначена позивачу пенсія на умовах пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262, а не пункту «б» частини 1 статті 12 вказаного Закону.
Згідно частини першої статті 17-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Пунктом 2.19. розділу II Положення встановлено, що вислуга років на пенсію, обчислена органами, зазначеними в пункті 2.12 цього розділу, доводиться під підпис військовослужбовцю, який представляється до звільнення з військової служби, на звороті відповідного розрахунку.
Заперечення військовослужбовця щодо складеного розрахунку повинні бути розглянуті до його звільнення з військової служби.
Спірні питання щодо зарахування до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах за поданнями начальників відповідних управлінь персоналу вирішує комісія Міністерства оборони України в складі, що затверджується наказом Міністерства оборони України. На розгляд комісії виносяться тільки ті спірні питання, які не можуть бути вирішені на місці підрозділами персоналу та фінансовими органами, зазначеними в пункті 2.12 цього розділу.
Для винесення питання на розгляд комісії управління (відділ) персоналу з'ясовує всі обставини, пов'язані зі спірними періодами служби, подає всі документи разом з особовою справою військовослужбовця і своїми висновками до управління персоналу вищого рівня (за підпорядкованістю), яке після ретельного вивчення цього питання направляє документи на розгляд зазначеної комісії.
На виконання вказаних вище положень, Розрахунок №78 вислуги років військовослужбовця на пенсію старшого лейтенанта ОСОБА_1 від 28.01.2022 був доведений під підпис позивачеві, яка представлялась до звільнення з військової служби.
Судом не встановлено, наявність у позивача заперечень щодо складеного Розрахунку №78. Зворотного сторонами не доведено.
Відповідно до Пункту 2.20. розділу II Положення, обчислена в установленому порядку вислуга років (календарна та окремо на пільгових умовах) зазначається в наказах про звільнення військовослужбовців з військової служби і є підставою для призначення їм пенсії за вислугу років.
Щодо військовослужбовців, пенсія яким призначається з урахуванням загального страхового стажу, то в наказах про їх звільнення зазначаються загальний страховий стаж і окремо вислуга років на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ у календарному обчисленні.
Аналізуючи, вимоги вищезазначеного Пункту 2.20. розділу II Положення суд дійшов до висновку, що саме, обчислена в установленому порядку вислуга років (календарна та окремо на пільгових умовах) яка зазначена в наказі про звільнення військовослужбовців з військової служби і є підставою для призначення пенсії за вислугу років.
На виконання Пункту 2.20. Наказами Командувача військ ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 11 лютого 2022 року №68, від 16.02.2022 № 37 та від 01.06.2022 №140 про звільнення та виключення зі списків особового складу було оголошено вислугу років у Збройних Силах: календарна - 24 роки 01 місяць, строк навчання у ВНЗ, який зараховується до вислуги років на пенсію - 02 роки 04 місяці, загальна вислуга років на пенсію - 26 років 06 місяців, загальний страховий стаж і окремо вислуга років на військовій службі в вищезазначених наказах не зазначалися.
Вказане підтверджується копіями з Витягів з вищезазначених наказів, наявних, як в матеріалах адміністративної справи, так і в матеріалах пенсійної справи позивача.
Пунктом 2.21. розділу II Положення визначено що, при виявленні помилок в обчисленні вислуги років на пенсію, що пов'язані з правом на пенсію за вислугу років, або факту зарахування до вислуги років періоду служби, не підтвердженого документами, що викликало необґрунтоване завищення вислуги років, обласні ТЦКСП повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України, який виплачує пенсію, про наявність підстав для припинення виплати призначеної пенсії, а за наявності права на подальше одержання пенсії - перераховують вислугу років, про що повідомляють орган Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії з одночасним порушенням перед відповідним управлінням (відділом) персоналу питання про внесення змін до наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби.
Зміни до наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби щодо зменшення вислуги років вносяться начальником, який видав наказ, або керівником органу, що є його правонаступником.
Відповідно абзацу другого пункту 2.21 розділу II Положення єдиною підставою щодо зменшення вислуги років звільненому військовослужбовцю є внесення змін до наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби, начальником, який видав наказ у випадку позивача даним начальником є - командувач військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, зміни у Наказ командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 11 лютого 2022 року №68 про звільнення з військової служби ОСОБА_1 , в якому було визначено вислугу років останньої в цій частині не вносилися.
Зазначений Наказ не оскаржувався і є чинним.
Також суд погоджується з доводами позивача стосовно того, що законодавством України не передбачено право пенсійного органу щодо виключення з розрахунків вислуги при призначенні пенсії за вислугою років періодів з навчання у ВНЗ у зв'язку з не присвоєнням офіцерського звання після закінчення навчального закладу, також Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 не передбачено право та повноваження на проведення обчислення вислуги років, складання Розрахунку вислуги років військовослужбовцям та видання наказу про звільнення військовослужбовців з військової служби в яких оголошується вислуга років у Збройних Силах.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно при призначенні ОСОБА_1 не враховано загальну вислугу років - 26 років 06 місяців та відповідно не проведено перерахунок пенсії останньої з урахуванням положень пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262 у розмірах передбачених вимогами пункту «а» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - 68 % (шістдесяти восьми відсотків) сум грошового забезпечення.
Суд також вважає необґрунтованими твердження відповідача щодо пропуску позивачем встановленого частиною другою статті 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду з даним позовом, з огляду на таке.
Згідно з частинами першою та другою статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.
Натомість, доводи та аргументи позивача, якими останній обґрунтовував позовні вимоги, знайшли підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовну заяву належить задовольнити.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на вказане, сплачена сума судового збору в розмірі 1073,60грн відповідно до квитанції від 25 липня 2023 року №9, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту «б» частини 1 статі 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 57% (п'ятдесят сім відсотків) відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням вислуги 32 років, з урахуванням трудового стажу при вислузі 24 (двадцять чотири) календарних років військової служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок з 17 лютого 2022 року призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог пункту «а» частини 1 статті 12 та пункту «а» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та здійснити виплату пенсії у розмірі 68 % (шістдесяти восьми відсотків) сум грошового забезпечення з урахуванням вислуги 26 (двадцять шість) повних календарних років військової служби, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір у сумі 1073,60грн (одна тисяча сімдесят три гривні, 60 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 30 серпня 2023 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Т.О. Комшелюк