Постанова від 28.08.2023 по справі 712/6369/23

Справа № 712/6369/23

Провадження № 3/712/2093/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2023 року, суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Кончина О.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Черкаській області Державної податкової служби України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої директором ТОВ «СТАНДАРТ - ЕНЕРДЖІ», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 161-1 ч.1 КпАП України,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 458/23-00-09-01-01 від 19.06.2022, ОСОБА_1 будучи директором ТОВ «СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ» у ході проведення фактичної перевірки згідно баз даних СОД РРО за період з 24.02.2023 по 15:45 07.04.2023 ТОВ «СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ» на АЗС за адресою м. Черкаси, вул. Одеська, 3 згідно реєстратора розрахункових операцій фіскальний № 3001043755 здійснювало реалізацію пального без ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним в загальній кількості 20958,21 літрів на загальну суму 1046259,64 грн ТОВ «СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ» не отримувало ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, чим порушено ч. 21 ст. 15 ЗУ від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового. Алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, скерувала до суду клопотання про розгляд справи без її участі за наявними в матеріалах справи документами та надало письмове заперечення.

Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції у точній відповідності з законом (ст. 7 КУпАП).

Згідно з ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно з ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до положень ст. 62 Конституції України, винуватість особи повинна бути доведена у встановленому законом порядку. Обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Частина 2 статті 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Приймаючи певне рішення, орган влади, а особливо суд, повинен довести, що діє згідно з наведеним приписом. Такі доводи містяться в мотивувальній частині рішення.

Як вбачається зі змісту ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП,передбачає оптову або роздрібну торгівлю пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 161-1 КУпАП, характеризується діями, спрямованими на оптову або роздрібну торгівлю пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом.

Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності, пов'язаної з торгівлею пальним. При цьому, господарська діяльність це будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, уразі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Судом встановлено, що ТОВ «СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ» у відповідності до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» звернулось до Головного управління ДПС у Черкаській області з заявою про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на вказані автозаправні станції.

Згідно витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального ТОВ «СТАНДАРТ- ЕНЕРДЖІ» отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (реєстраційний номер 23060314202300005 від 24.02.2023) за місцем торгівлі: Черкаська обл., м. Канів, вул. Київська, 36 та ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (реєстраційний номер 23010314202300004 від 24.02.2023) за місцем торгівлі: м. Черкаси, вул. Одеська, 3.

ТОВ «СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ» звернулось із заявою № 07-03-2023 від 07.03.2023 до Головного управління ДПС у Черкаській області про видачу оригіналів ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним з проханням надати оригінали ліцензій до 10.03.2023.

10.03.2023 ТОВ «СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ» отримало розпорядження (витяг) №290-рл про відмову у видачі ліцензій, яким було визначено відмовити у видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ» за адресами місць роздрібної торгівлі пальним: Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Одеська, 3 та Черкаська обл., м. Канів, вул. Київська, 36 у зв'язку із відсутністю документів, необхідних для отримання ліцензій згідно із статтею 15 Закону № 481 (мова йде про Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів").

Отже, ТОВ «СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ» звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасувати розпорядження (витяг) № 290- рл від 10.03.2023 року про відмову у видачі ліцензій, яким було визначено відмовити у видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ» за адресами місць роздрібної торгівлі пальним: Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Одеська, 3 та Черкаська обл., м. Канів, вул. Київська, 36 та зобов'язати Головне управління ДПС у Черкаській області видати ТОВ «СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ» оригінали ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду 03.07.2023 частково було задоволено адміністративний позов ТОВ «СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ». Визнано протиправним та скасовано розпорядження (витяг) № 290-рл від 10.03.2023 року про відмову у видачі ліцензій, визнано протиправними дії Головного управління ДПС у Черкаській області, які полягають у не виданні товариству з обмеженою відповідальністю "СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ" оригіналів ліцензій на право роздробної торгівлі пальним за адресами місць роздрібної торгівлі пальним: Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Одеська, 3 та Черкаська обл., м. Канів, вул. Київська, 36, та зобов'язано Головне управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 44131663) видати товариству з обмеженою відповідальністю "СТАНДАРТ-ЕНЕРДЖІ" (18001, м. Черкаси, вул. Святотроїцька, буд. 55А, код ЄДРПОУ 44639876) ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за місцем торгівлі Черкаська обл., м. Канів, вул. Київська, 36 та ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за місцем торгівлі Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Одеська, 3.

Статтею 61 Конституції України та практикою Європейського суду з прав людини регламентовано принцип індивідуальної відповідальності і жодною нормою чинного законодавства не визначено прямої залежності між правомірністю формування платником податків показників його податкової звітності та діями його контрагента та/або відповідних посадових осіб, а отже для формування показників податкової звітності необхідним є лише встановлення факту здійснення господарської операції та підтвердження її відповідними первинними бухгалтерськими документами.

Враховуючи вищезазначане та те, що на даний час оскаржуються неправомірні дії Головного управління ДПС у Черкаській області щодо відмови видачі оригіналів ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним, оскільки відомості про їх видачу вносились 24.02.2023 до Єдиного реєстру ліцензіатів на місць обігу пального, а розпорядження про анулювання ліцензій не прийнято та процедура оскарження не закінчено, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутні події та склад адміністративного правопорушення.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ч. 1 ст. 161-1, п. 1 ч. 1 ст. 247 КпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ст. 161-1 ч.1 КпАП України закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя Соснівського

районного суду м.Черкаси О.І.Кончина