Рішення від 28.08.2023 по справі 712/3341/23

Єдиний унікальний номер судової справи 712/3341/23

Провадження 2/712/1626/23

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2023 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:

Головуючого судді Мірошниченко Л. Є.

за участю

секретаря судового засідання Лебеденко А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 112 м. Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу

за позовною заявою Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради

до відповідачки ОСОБА_1

вимоги позивача: про стягнення надміру виплачених коштів

у вигляді державної соціальної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції позивача.

06.04.2023 до Соснівського районного суду м. Черкаси надійшов вказаний позов Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги.

В обґрунтування позовних вимог Департамент посилається на те, що згідно заяви громадянці ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради надавалась державна соціальна допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

При проведенні перевірки достовірності наданої відповідачкою інформації ( результати перевірки отримані 04.06.2020) встановлено, що відповідач отримала дохід від ФОП ОСОБА_2 в ІІІ-ІV кварталах 2019 року в сумі 21 278,57 грн.

Надання відповідачкою недостовірної інформації про доходи вплинуло на розрахунок та визначення розміру державної допомоги.

ОСОБА_1 отримувала державну соціальну допомогу на дитину одинокій матері за підставі заяви від 20.01.2020.

Враховуючи встановлені обставини, позивачем був зроблений перерахунок раніше призначеної допомоги на дитину одинокій матері з 01.01.2020 по 30.06.2020 та з 01.08.2020 по 31.12.20202 і визначено суму надміру виплачених коштів в розмірі 10 897,52 грн.

Крім цього, згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2022 за №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 1 липня 2020р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідачкою було подано заяву про призначення допомоги на дитину одинокій матері від 04.08.2020, згідно якої у неї було право на призначення допомоги з 01.07.2020 по 31.12.2020 в розмірі 130,38 грн. в місяць.

Згідно постанови КМУ від 08.04.2020 за №264 «Деякі питання державної соціальної допомоги» визначено надміру виплачені кошти в сумі 1648,62 грн| за період з 01.07.2020 по 31.07.2020. Частину переплати в сумі 142,80 грн утримано. Отже залишилося невідшкодовано: 1648,62 грн. - 142,80 грн. = 1505,82 грн.

Таким чином, загальна сума надміру виплачених відповідачці коштів по державній соціальній допомозі на дитину одинокій матері складає 12403 грн. 34 коп. (10897,52 грн. + 1505,82 грн. = 12403,34 грн.).

Позивач направляв відповідачці повідомлення та нагадування про переплату, але вони проігноровані.

Оскільки відповідачка не відшкодувала суму надміру виплаченої їй державної соціальної допомоги в розмірі 12 403,34 грн, позивач вимушений стягувати її у судовому порядку. А також позивач просить стягнути понесені витрати з оплати судового збору в розмірі 2 684,00 грн.

Учасники судового процесу в судові засідання не з'явилися.

У заяві від 28.08.2023 представник позивача Старчевод С.А. надав суду заяву, у якій просив суд розглянути справу у його відсутності, позов підтримав у повному обсязі. Проти розгляду справи у заочному порядку заперечень не зазначив.

Відповідачка ОСОБА_1 у судові засідання не з'явилася по невідомим причинам, хоча належно сповіщалася у встановленому законом порядку за зареєстрованим місцем проживання про час і місце розгляду справи шляхом направлення по пошті ухвали про відкриття провадження по справі, позовних матеріалів та судової повістки про виклик, а також смс-повідомлення, що підтверджується матеріалами справи. Поштова кореспонденція повернулася без вручення адресатові з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Доставка смс-повідомлень підтверджується довідкою (а.с. 59,65,66).

Своїм правом на подання суду будь-яких заяв, клопотань чи пояснень, а так само можливого відзиву проти позову відповідачка не скористалася, тим самим зайнявши пасивну позицію.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина четверта статті 12 ЦПК України).

Частиною третьою статті 13 ЦПК України визначено, що учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно з частиною першою статті 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами, зловживання процесуальними правами не допускається.

На осіб, які беруть участь у справі, покладається обов'язок добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки. Під добросовісністю необхідно розуміти таку реалізацію прав і виконання обов'язків, що передбачають користування правами за призначенням, здійснення обов'язків у межах, визначених законом, недопустимість посягання на права інших учасників цивільного процесу, заборона зловживати наданими правами.

Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи викладене, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності належно повідомленої відповідачки у даному судовому засіданні по наявним матеріалам.

Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши думку представника позивача, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин справи, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

28.08.2023 представник позивача Старчевод С.А. надав суду заяву, у якій просив суд розглянути справу у його відсутності, позов підтримав у повному обсязі. Проти розгляду справи у заочному порядку заперечень не зазначив.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 26.06.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 28.08.2023 визначено провести заочний розгляд даної справи та ухвалити заочне рішення.

Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.

ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , у 2020 році Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради надавалась державна соціальна допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», про що свідчить копії заяв ( а.с. 3-5, 13-16).

При поданні заяви 22.01.2020 відповідачкою було власноручно зазначено, що вона не працює, в центрі зайнятості на обліку не перебуває, як підприємець не зареєстрована (а.с.6).

22.01.2020 та 04.08.2020 відповідачкою були заповнені «Декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги», з тексту якої убачається, що за період з 01.07.2019 р. по 01.01.2020 окрім допомоги одиноким матерям інших доходів відповідачка не зазначила, за період з 01.01.2020 по 01.07.2020 вказала, - з/п ФОП ОСОБА_4 , допомога одинокім матерія, інших доходів немає (а.с. 7-10, 16-19).

Рішеннями Департаменту соціальної політики від 30.01.2020, 20.10.2020 (а.с. 12,21 ) номер особового рахунку НОМЕР_1 , ОСОБА_1 відповідно до Закону України була призначена допомога одиноким матерям ( з урахуванням доходів) з 01.01.2020 по 30.06.2020 - 1779,00 грн та з 01.07.2020 по 31.12.2020 - 130,38 грн.

Згідно розрахунків середньомісячного сукупного доходу сім'ї від 30.01.2020 та 20.10.2020, 09.12.2020 для розрахунку соціальної допомоги відповідачці враховувався сукупний дохід родини (а.с.11,22,27,31 ).

У результаті проведення перевірки відомостей, вказаний відповідачкою у декларації, прийнято рішення від 20.10.2020 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює прожиткового мінімуму для сім'ї ( а.с. 23).

Згідно довідки про завантажені доходи ОСОБА_1 від 0406.2020 вона мала у липні-вересні 2019 року дохід 8078,57 грн, жовтні -грудні 2019 - 13200 грн ( а.с.с24).

Рішенням Управління соціальної допомоги та компенсаційних виплат Департаменту соціальної політики ЧМР від 09.12.2020 ОСОБА_1 вирішено провести перерахунок виплат за період з 01.01.2020по 30.06.2020, у зв'язку з наданням неповної інформації про доходи, вичначити суму надміру виплачених коштів та припинити виплату допомоги одинокій матері з 01.11.2020 ( а.с. 26).

Виходячи з отриманих відомостей про доходи родини ОСОБА_1 , рішенням позивача від 09.12.2020 відмовлено відповідачці в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ( а.с 32).

З акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги № 6829 від 24.12.2020 встановлена переплата в розмірі 10 897,52 за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 (а.с. 37).

З протоколів від 14.12.2020 індивідуального перерахунку ОСОБА_1 встановлені переплати в розмірах 1648,62 грн та 10 897,52 грн.( а.с 33,34), з урахуванням частково відшкодування загальний розмір надміру виплаченої державної соціальної допомоги складає 12 403,34 грн, про що відповідачка була повідомлена (а.с. 3536,38-42), однак зазначені повідомлені були нею проігноровані.

V. Оцінка Суду.

Відповідно до положень частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цього Кодексу.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до пункту 183 Закону України «Про держану допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, що діяла на момент призначення допомоги) допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до статті 22 даного Закону, одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Крім того, відповідно до пункту 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 за № 1751, середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Пункт 36 вказаного Порядку передбачає, що допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.

Пунктом 49 Порядку визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення:

- визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;

- повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються:

- отримувачем державної допомоги сім'ям з дітьми самостійно;

- за згодою отримувача державної допомоги сім'ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат;

- за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.

Органи соціального захисту населення мають право перевіряти матеріальне та майнове становище сімей з дітьми.

Згідно п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2022 за №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 1 липня 2020р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

З системного аналізу вказаних норм Закону та положень Порядку слідує, що одержувач грошової допомоги має імперативний обов'язок ставити до відома орган, що її виплачує, про виникнення обставин, які є підставою для припинення виплат.

Невиконання цього обов'язку, з яким була обізнана відповідачка, свідчить про недобросовісність (протиправність) її дій щодо одержання грошової допомоги після виникнення обставин, які є перешкодою для цього.

Отже за змістом п. 1 ст. 1215 ЦК України за наявності недобросовісності у діях одержувача коштів в сумі 12 403,34 грн, вони мають бути повернуті власнику.

Таким чином, переплата державної допомоги у вказаній сумі підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача.

Враховуючи те, що щомісячна державна допомога здійснюється з метою забезпечення рівня прожиткового мінімуму громадян і кошти виділяються з державного бюджету, надмірна виплата цих коштів безпосередньо зачіпає інтереси держави та призводить до зменшення державного бюджету.

На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки вони були обгрунтовані позивачем наданими суду доказами.

VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ч. 2 ст. 141 ЦПК України, у разі задоволення позову судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються на відповідача, а тому з ОСОБА_1 на користь позивача слід стягнути сплачений ними за подання даного позову судовий збір в сумі 2 684,00 грн (а.с. 1).

Керуючись ст. ст.6,12,13,18,141,261,263-265,268,279-282 ЦПК України, ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги одинокій матері у розмірі 12 403,34 грн та витрати зі сплати судового збору в сумі 2 684,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача у відповідності до правил ст. ст. 284-287 ЦПК України.

Рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів в порядку, визначеному ст. ст. 288, 354-356 ЦПК України.

Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.

Позивач: Департамент соціальної політики Черкаської міської ради, код ЄДРПОУ 37853109 , адреса: м. Черкаси, бул. Шевченка, 307.

Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Головуючий Л. Є. Мірошниченко