Постанова від 29.08.2023 по справі 200/1553/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2023 року справа №200/1553/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Гаврищук Т.Г., суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2023 р. у справі № 200/1553/23 (головуючий І інстанції Кравченко Т.О.) за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові внесення змін до довідки № 22/06-2216 від 31.05.2021р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом включення до неї індексації грошового забезпечення та надіслання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов'язати Міністерство Внутрішніх Справ України внести зміни до довідки №22/06-2216 від 31.05.2021р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом включення до неї окремим рядком такої складової грошового забезпечення як індексація грошового забезпечення станом на 01 квітня 2019 року 762 гривні 64 коп. та надіслати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування доводів зазначає, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. Покликається на практику Верховного Суду.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , пенсія призначена за вислугу років відповідно до Закону № 2262, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Пенсійним фондом України 16 червня 2010 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/7332/20-а від 12.10.2020 року у задоволені позову ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області», Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії відмовлено повністю.

Позивач не погодився з цим рішенням і оскаржив його в судовому порядку.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2021 року у справі № 200/7332/20-а апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року у справі №200/7332/20-а задоволено частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року у справі №200/7332/20-а скасовано.

Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

31 травня 2021 року на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2021 року у справі № 200/7332/20-а Департамент персоналу МВС України видав довідку № 22/6-2216 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення з урахуванням Постанови КМУ № 988 станом на 05 березня 2019 року (день, визначений в рішенні суду), за прирівняною посадою - начальник відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції) становив:

посадовий оклад - 3 600,00 грн;

оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2 400,00 грн;

надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 50% - 3 000,00 грн;

надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки та стаж служби) 80,00% - 7 200,00 грн;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) 20% - 720,00 грн;

премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) 130,61% - 22 099,21 грн;

усього - 39 019,21 грн.

22 і 24 листопада 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту персоналу МВС України з заявами, в яких просив скласти оновлену довідку від 31 травня 2021 року №22/06-2216 про розмір грошового забезпечення з включенням індексації до складу додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії та подати зазначену довідку до ГУ ПФУ в Донецькій області для перерахунку пенсії.

Листом від 07 грудня 2021 року № К-30120/22 Департамент персоналу МВС України повідомив, що на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2021 року у справі № 200/7332/20-а виготовив довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , до якої включив відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Водночас Департамент персоналу МВС України вказав на відсутність підстав для включення до цієї довідки сум індексації грошового забезпечення, обґрунтовуючи це тим, що ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 не передбачає такої складової грошового забезпечення.

Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з того, що належні та допустимі докази, які б свідчили, що впродовж 24 місяців підряд перед місяцем звільнення зі служби в органах внутрішніх справ ОСОБА_1 отримував індексацію грошового забезпечення, рівно як і докази, які б свідчили, що суми індексації були включені до складу грошового забезпечення, з якого обчислений основний розмір пенсії позивача під час її призначення або під час її перерахунку, суду не надані.

Даючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Ч.2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно зі ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом ст. 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, колегія суддів дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06 квітня 2023 року у справі №560/9664/21 та від 21 червня 2023 року №480/11090/21.

Враховуючи зазначені висновки Верховного Суду, колегія суддів дійшла висновку, що особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.

Таким чином, аналізуючи наведені вище правові норми та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що відмова відповідача у включені до довідки про розмір грошового забезпечення індексації грошового забезпечення є протиправною, а суд першої інстанції неповністю встановив обставини справи та неправильно застосував норми матеріального права у зв'язку із чим дійшов помилкового висновку про відмову у задоволені позовних вимог.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача внести зміни до довідки шляхом включення до неї окремим рядком індексація грошового забезпечення станом на 01 квітня 2019 року 762 гривні 64 коп., то у задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити, оскільки обрахунок і вказівка конкретної суми грошового забезпечення належить до дискреційних повноважень відповідача.

З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим відповідно до вимог ст. 317 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення.

Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви в сумі 858,88 грн. та апеляційної скарги в сумі 1350,00 грн. З огляду на задоволення позову, на користь позивача необхідно стягнути понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору за подання позову та апеляційної скарги.

Враховуючи, що за подання апеляційної скарги сплаті підлягав судовий збір у розмірі 1288,32 грн., саме ця сума підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

При цьому, питання повернення надміру сплачених сум судового збору регламентовано Законом України «Про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2023 р. у справі № 200/1553/23 - задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2023 р. у справі № 200/1553/23 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові внесення змін до довідки № 22/06-2216 від 31.05.2021р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом включення до неї індексації грошового забезпечення та надіслання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Зобов'язати Міністерство Внутрішніх Справ України внести зміни до довідки № 22/06-2216 від 31.05.2021р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом включення до неї окремим рядком такої складової грошового забезпечення як індексація грошового забезпечення станом на 01 квітня 2019 року та надіслати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 2147 грн. (дві тисячі сто сорок сім гривень 20 копійок).

Повний текст постанови складений 29 серпня 2023 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді: А.А. Блохін

І.В. Сіваченко