Рішення від 29.08.2023 по справі 420/11615/23

Справа № 420/11615/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ВАНТАЖНА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ” до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ВАНТАЖНА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ” до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області: №8197019/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 19.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, №8197018/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 23.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, №8197020/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 26.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні № 3 від 19.12.2022, № 4 від 23.12.2022, №5 від 26.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою отримання вказаної накладної, з урахуванням уточненої позовної заяви від 21.06.2023.

Ухвалою суду від 26.06.2023 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що не погоджується із прийняттям оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних № 3 від 19.12.2022, № 4 від 23.12.2022, № 5 від 26.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних та просить суд задовольнити позов у повному обсязі. Позивач вказав, що ТОВ “ВАНТАЖНА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ” було надано усю наявну первинну документацію, незважаючи на введення воєнного стану, що не враховано відповідачем, який формально підійшов до встановлення правомірності формування позивачем спірних податкових накладних. У зв'язку з викладеним та посилаючись на норми діючого законодавства, позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

12.07.2023 до суду від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву у якому представник вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Так, як зазначив відповідач, контролюючим органом було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в зв'язку із тим, що позивачем не подано документи, передбачені п. 5 Порядку №520, а саме первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. Поряд з цим, як вказав представник відповідача, позовні вимоги в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну є передчасними, в той час, як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання контролюючого органу повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної.

17.07.2023 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач, посилаючись на обставини викладені у адміністративному позові, просить суд задовольнити позов у повному обсязі. Поряд з цим, представник позивача наголосив, що належним способом захисту прав позивача буде саме зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні № 3 від 19.12.2022, № 4 від 23.12.2022, № 5 від 26.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою отримання вказаної накладної.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

21.12.2020 між ТОВ «МАЛВІН» та ТОВ «ВАНТАЖНА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ» укладено договір оренди вагонів №2112/19, згідно п.1.1. якого орендодавець передає у строкове платне користування залізничні напіввагони, а орендар зобов'язується прийняти у строкове платне користування зазначені вагони та сплачувати орендну плату на умовах, передбачених цим Договором.

ТОВ «ВАНТАЖНА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні № 3 від 19.12.2022, № 4 від 23.12.2022, № 5 від 26.12.2022(а.с.48, 56, 71).

За результатами обробки податкових накладних № 3 від 19.12.2022, № 4 від 23.12.2022, № 5 від 26.12.2022, документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації податкової накладної стало те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 52.29 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, вказаної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.

Так, на пропозицію відповідача позивачем до контролюючого органу надано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинено від 26.01.2023 №2, згідно яких позивач вказав, ТОВ «ВТК» нараховує компенсацію понесених витрат з ремонту вагонів. Згідно умов договору з оренди вагонів №21/12/19 від 21.12.2022 забезпечує збереження орендованих вагонів, їх обладнання та комплектуючих, а також підтримання їх в справному стані. У разі пошкодження вагонів, вимагають від залізниці складання акту і інформує орендодавця. Орендар має право самостійно чи силами залучених третіх осіб здійснювати планові чи позапланові ремонту з компенсацією орендодавцем. Разом із поясненнями були надані підтверджуючі документи з компенсацією витрат з ремонту орендованих вагонів: договір оренди від 21.12.2020, акт подачі вагонів від 01.01.2021, акти надання послуг від 23.12.2022 та від 26.12.2022 та платіжні доручення №295 від 10.12.2022 на суму 64 684,86грн.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8197019/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 19.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, №8197018/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 23.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, №8197020/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 26.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.

Згідно п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.

Згідно із п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.

Так, п.11 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

В свою чергу п.5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати.

Як зазначалось судом, ТОВ «ВАНТАЖНА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ» складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні № 3 від 19.12.2022, № 4 від 23.12.2022, № 5 від 26.12.2022(а.с.48, 56, 71).

За результатами обробки податкових накладних № 3 від 19.12.2022, № 4 від 23.12.2022, № 5 від 26.12.2022, документ доставлено до ДПС України, реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації податкової накладної стало те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 52.29 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, вказаної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.

Так, на пропозицію відповідача позивачем до контролюючого органу надано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинено від 26.01.2023 №2, згідно яких позивач вказав, ТОВ «ВТК» нараховує компенсацію понесених витрат з ремонту вагонів. Згідно умов договору з оренди вагонів №21/12/19 від 21.12.2022 забезпечує збереження орендованих вагонів, їх обладнання та комплектуючих, а також підтримання їх в справному стані. У разі пошкодження вагонів, вимагають від залізниці складання акту і інформує орендодавця. Орендар має право самостійно чи силами залучених третіх осіб здійснювати планові чи позапланові ремонту з компенсацією орендодавцем. Разом із поясненнями були надані підтверджуючі документи з компенсацією витрат з ремонту орендованих вагонів: договір оренди від 21.12.2020, акт подачі вагонів від 01.01.2021, акти надання послуг від 23.12.2022 та від 26.12.2022 та платіжні доручення №295 від 10.12.2022 на суму 64 684,86грн.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Вживання податковим органом загального посилання на ненадання первинних документів або надання документів складених із порушенням законодавства без конкретизації, не може вважатись обґрунтованим.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Разом з тим, суд зазначає, Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного Управління ДПС в Одеській області приймаючи рішення про відмову в реєстрації податкових накладних № 3 від 19.12.2022, № 4 від 23.12.2022, № 5 від 26.12.2022 з огляду на те, що позивач надав копії документів, складених із порушенням законодавства з відсилкою на додаткову інформацію,- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні, не зазначив (не конкретизував), які саме копії документів, складені із порушенням законодавства та в чому полягають ці порушення.

Натомість, товариство на спростування обставин, зазначених у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних, надало пояснення та відповідні первинні документи.

Враховуючи викладене та надані на пропозицію комісії позивачем відповідні первинні документи, суд приходить до висновку про необґрунтованість прийняття оскаржених рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Одеській області №8197019/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 19.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, №8197018/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 23.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, №8197020/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 26.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних та наявності підстав для їх скасування.

Надані позивачем до суду первинні документи, доводять відсутність підстав для відмови у реєстрації податкових накладних № 3 від 19.12.2022, № 4 від 23.12.2022, № 5 від 26.12.2022.

Поряд з цим, суд зазначає, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 07.12.2022р. по справі №500/2237/20.

У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення похідних позовних вимог позивача про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні № 3 від 19.12.2022, № 4 від 23.12.2022, №5 від 26.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою отримання вказаних накладних.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача та те, що оскільки вимозі про зобов'язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за похідні вимоги позивача не стягувався, суд вважає, що наявні підстави для стягнення солідарно з Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України на користь позивача 8052,00 грн. сплаченого ним судового збору.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ВАНТАЖНА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ” - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Одеській області №8197019/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 19.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, №8197018/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 23.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, №8197020/40362398 від 02.02.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 26.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати ДПС України зареєструвати податкові накладні, складені Товариством з обмеженою відповідальністю “ВАНТАЖНА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ”, № 3 від 19.12.2022, № 4 від 23.12.2022, №5 від 26.12.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою отримання вказаних накладних.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, 65044, м. Одеса, вул.Семінарська, 5) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ВАНТАЖНА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ” (код ЄДРПОУ 40362398, м.Одеса, вул. Академічна 20б, офіс 8, каб.2) судовий збір у розмірі 4026,00 грн (чотири тисячі двадцять шість гривень).

Стягнути з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа 9, м.Київ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ВАНТАЖНА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ” (код ЄДРПОУ 40362398, м.Одеса, вул. Академічна 20б, офіс 8, каб.2) судовий збір у розмірі 4026,00 грн (чотири тисячі двадцять шість гривень).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра