Рішення від 28.08.2023 по справі 420/16035/23

Справа № 420/16035/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей встановлених ст.ст.268-272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративну справу за позовом Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров?я Білгород-Дністровської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови від 16.06.2023 року

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров?я Білгород-Дністровської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про накладення штрафу ВП № 69946813 від 16.06.2023 року у розмірі 5100,00 грн.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 420/13791/21 року Департамент здійснив перерахунок та нарахував доплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2021 рік, ОСОБА_1 . Проте, Департамент отримав постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 69946813 від 28.09.2022 року з примусового виконання виконавчого листа № 420/13791/21. Листом від 13.10.2022 року позивач повідомив відповідача про поважність причин, які унеможливлюють виконання рішення суду у повному обсязі, а саме: відсутність фінансування. Проте, старший державний виконавець прийняв оскаржувану постанову ВП № 69946813 від 16.06.2023 року про накладення на позивача штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Ухвалою суду від 26.07.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, з урахуванням особливостей встановлених ст. ст.268-272, 287 КАС України та призначено справу до судового розгляду на 23.08.2023 року.

Ухвалою суду від 26.07.2023 року суд зупинив провадження у справі до 23.08.2023 року.

16.08.2023 року засобами електронного зв'язку від представника відповідача надійшли відзив на позов та копії матеріалів виконавчого провадження № 69946813. У відзиві відповідач вказує, що державний виконавець діяв в межах закону, а постанова про накладення штрафу є своєрідним захистом прав стягувача, стимулюванням виконання рішення суду боржником.

22.08.2023 року від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач до судового засідання не з'явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, про причини неявки суд не повідомив.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч. 9 ст. 205 КАС України.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 року у справі №420/13791/21, що набрало законної сили, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнано протиправними дії Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2021 рік.

Зобов'язано Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2021 рік відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплаченої суми.

21.07.2022 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № 420/13791/21.

27.09.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про примусове виконання виконавчого листа № 420/13791/21.

28.09.2022 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косютою В.І. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 69946813 з примусового виконання виконавчого листа № 420/13791/21. У зазначеній постанові було вказано про необхідність боржнику виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Листом від 13.10.2022 року № 3121/01-10/3133 Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради повідомив відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про перерахунок ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, що становить 7354, 00 грн. Щодо виплати зазначеної допомоги, вказано, що враховуючи, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду зобов'язано Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік, забезпечення виконання зазначеного рішення суду можливе у встановленому Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 26.08.2021 року № 902. Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації (як регіональний орган соціального захисту населення) листом за вхідним номером 1293/01-07 від 17.05.2022 року доручив органам соціального захисту населення Одеської області (зокрема й Департаменту соціальної. сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради) надавати інформацію щодо потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов'язань, які виникли на підставі судових рішень на користь стягувача за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» за встановленою формою. На виконання вказаного листа, та з метою отримання бюджетних асигнувань щодо виплати стягувачам донарахованих сум коштів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня (в тому числі й стягувачу) Департаментом соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради (як органом соціального захисту населення) помісячно подається інформація до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації інформація про необхідність фінансування на забезпечення виконання судових рішень щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня та на виплату судового збору, виконавчого збору, витрат штрафів, накладених державним виконавцем відповідно до норм Закону України "Про виконавче провадження" станом на 05.05.2022 року, 05.06.2022 року, 05.07.2022 року, 05.08.2022 року, 05.09.2022 року, на 05.10.2022 року та в подальшому на кожне п'яте число місяця. Протягом 2021 року на рахунок Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» надійшли кошти для виплати разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до рішень суду на загальну суму 53 060 грн. (П'ятдесят три тисячі шістдесят гривень). Водночас, станом на 12 жовтня 2022 року на рахунок Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» кошти для забезпечення виконання судових рішень щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня та на виплату судового збору, виконавчого збору, витрат штрафів, накладених державним виконавцем не надходили. Пунктом 7 Порядку 902 встановлено, що черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку. У відповідності до зазначеної норми Порядку 902, грошові кошти у розмірі 53 060 грн.(П'ятдесят три тисячі шістдесят гривень) були виплачені позивачам в порядку черговості надходження судових рішень. Враховуючи черговість надходження судового рішення по справі № 420/13791/21 до Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради, порядковий номер зазначеного рішення суду, у загальній черзі судових рішень щодо виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", що підлягають виконанню за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» -71 (станом на день подання цієї інформації).

16.06.2023 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косютою В.І. прийнято постанову про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн. за невиконання судового рішення у справі № 420/13791/21.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно п.1 ч.1 ст.3 Закону України “Про виконавче провадження”, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України “Про виконавче провадження”, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Згідно ч.1 ст.18 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії..

У відповідності до п.1 ч.1 ст.26 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Таким чином, примусове виконання рішення суду за приписами вказаного Закону розпочинається прийняттям державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до ч.5 ст.26 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Згідно з ч.6 ст.26 Закону України “Про виконавче провадження”, За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 63 ЗУ «Про виконавче провадження», за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження" передбачена відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Пункт 5 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначає, що в разі якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу цього Кодексу для відповідного року.

Таким чином, невиконання боржником рішення суду, за яким він зобов'язаний вчинити певні дії у строки, визначені законодавством, без наявності для цього поважних причин, тягне за собою відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн. (для юридичних осіб), а у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин у вигляді штрафу у подвійному розмірі - 10200,00 грн.

При цьому, застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.

Згідно з ч.ч.2, 3 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З огляду на матеріали справи, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 року у справі № 420/13791/21 не виконано позивачем у повному обсязі, оскільки позивачем фактично був лише здійснений перерахунок та нарахування заборгованості, але доказів на підтвердження факту повного погашення заборгованості виплати доплати до одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій ОСОБА_1 за 2021 рік, суду не надано.

Щодо посилань представника Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради на факт невиконання рішення суду у повному обсязі з поважних причин, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 року № 902 затверджено Порядк використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду (далі - Порядок).

Відповідно до п.п. 4, 5 Порядку, відповідач є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня. Зокрема з забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань".

Пунктами 7, 15 Порядку передбачено, що черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку. Районні органи соціального захисту населення та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат протягом трьох робочих днів перераховують бюджетні кошти на рахунки стягувачів, відкриті в установі уповноваженого банку.

Відповідно до п. 10 Порядку, судові рішення будуть виконані протягом трьох днів по надходженню бюджетних коштів, відповідно до визначеної пріоритетності та черговості виконання рішень.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вказаних вимог Порядку, відповідачем подано до Департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації інформацію про потребу в бюджетних коштах за бюджетною програмою КПКВК 2501290 "Забезпечення виконання рішень суду" щодо забезпечення виконання судових рішень про стягнення/виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня на загальну суму 1069410,00 грн. (станом на 01.10.2022 року). Вказана сума включає заборгованість по виплаті допомоги, яка виникла на підставі рішення суду по справі № 420/13971/21.

Суд встановив, що ОСОБА_1 включений до реєстру судових справ з виплати грошової допомоги до 5 травня.

Фактична невиплата спірної суми грошової допомоги зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості їх прийняття.

З огляду на вищезазначене, суд робить висновок, що невиконання судового рішення у справі № 420/13971/21 позивачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин та, відповідно, накладення штрафу у такому випадку не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про накладення штрафу ВП № 69946813 від 16.06.2023 року у розмірі 5100,00 грн.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради належить до задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 205, 243, 245, 246, 255, 263, 268-272, 287 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови від 16.06.2023 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про накладення штрафу ВП № 69946813 від 16.06.2023 року у розмірі 5100,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради (провул. Офіцерський, буд. 8, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, 67701, код ЄДРПОУ 43686993).

Відповідач - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (вул. Розумовська, 37, м. Одеса, 65072, код ЄДРПОУ: 43315529).

Повний текст рішення суду складений та підписаний судом 28 серпня 2023 року.

Суддя Н.В. Бжассо