печерський районний суд міста києва
Справа № 757/35933/23-ц
28 серпня 2023 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Бусик О. Л.
при секретарі судових засідань - Рябошапці М.О.
заявник - ОСОБА_1
заінтересована особа - Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжреального управління Міністерства юстиції (Київ) про встановлення факту смерті, -
17 серпня 2023 року до Печерського районного суду м. Києва надійшла вказана заява.
Заявник ОСОБА_1 у своїй заяві просила суд встановити факт смерті - її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Горлівка, Донецької області. Заява мотивована тим, що реєстрацію даних фактів відповідно до законодавства України неможливо провести за місцем смерті, оскільки на території Донецької області державні органи влади України тимчасово не здійснюють свою діяльність.
Ухвалою судді від 21 серпня 2023 року у справі відкрито провадження.
Заявник у судове засідання не з'явився, просив справу розглядати у його відсутності.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Вивчивши заяву, дослідивши та оцінивши письмові докази у їхній сукупності, суд встановив наступні обставини і прийшов до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, помер ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є батьком заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 5 жовтня 1984 року.
З 2014 року м. Горлівку, Донецької області російські війська тимчасово окупували, а тому всі довідки, фотокопії яких долучені до заяви, видавались вже під час окупації міста. Оскільки, наразі, Донецька область перебуває в окупації та органи державної влади України не виконують там свої повноваження, можливості передати електронні копії актів про смерть та інших підтверджуючих документів немає можливості. Зазначене місце смерті на даний час не перебуває під контролем української влади.
На даний момент заявниця тимчасово проживає в АДРЕСА_1 , відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19.04.2018 №3006-22660.
Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України. Тому, просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Горлівці, Донецької області, на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до статей 315, 317 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України визначені статтею 317 ЦПК України.
Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Відповідно до висновків Європейського суду з прав людини, зокрема у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey»,«Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), у яких Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок необхідно розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Тому, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
У зв'язку з вищенаведеним суд, зазначає, що документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.
З матеріалів справи та з обставин, викладених заявницею ОСОБА_1 у заяві, судом встановлено, що в місті Горлівка, Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 27 червня 2023 року.
ОСОБА_2 , як вбачається з копії лікарського свідоцтва про смерть № 419 від 26 червня 2023 року, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 від постгеморагічної анемії.
Зазначене місце смерті на даний час тимчасово не перебуває під контролем Української влади.
Заявниця - ОСОБА_1 ., ІНФОРМАЦІЯ_3 , є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 5 жовтня 1984 року, серія НОМЕР_2 .
За приписами пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а за приписами пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.
Отже, враховуючи, що для проведення державної реєстрації смерті на території України є об'єктивні перешкоди, з метою захисту прав і свобод громадянина України, суд вважає, що заявлені вимоги слід задовольнити, встановивши факт смерті ОСОБА_2 у м. Горлівка, Донецька області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до правил статті 317, пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті допустити до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 81, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжреального управління Міністерства юстиції (Київ) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Горлівка, Донецької області.
Зобов'язати Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) внести відповідний актовий запис реєстрації смерті ОСОБА_2 до відомостей Державного реєстру актів цивільного стану громадян та видати свідоцтво про смерть.
Рішення підлягає негайному виконанню, його оскарження не зупиняє виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Заявник - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Заінтересована особа - Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (адреса 01015, м. Київ, вул. Цитадельна, 7/10, ЄДРПОУ 26125012).
Повний текст судового рішення складено 28 серпня 2023 року.
Суддя О. Л. Бусик