Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа №:511/2415/23
Номер провадження 3/511/1438/23
"28" серпня 2023 р. суддя Роздільнянського районного суду Одеської області Ільяшук А . В, розглянувши матеріали, що надійшли з Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за частиною 2 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 815681, 9 серпня 2023 року о 10 годині 50 хвилин ОСОБА_1 знаходячись за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , вчинив насильство в сім'ї відносно своєї дружини ОСОБА_2 , зокрема висловлювався на її адресу словами нецензурної лайки та погрожував розправою, чим могла бути завдана психологічна шкода здоров'ю потерпілій особі.
Вказані матеріали повертались на дооформлення, оскільки диспозиція частини другої статті 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Поряд з цим, до матеріалів справи не долучена належним чином завірена копія постанови, з відміткою про набрання нею законної сили, згідно якої 22 липня 2023 року було притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Далі, 28 серпня 2023 року на адресу суду повернулись матеріали після дооформлення та працівниками поліції було долучено копію постанови від 31 липня 2023 року, згідно якої ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 173-2 КУпАП (справа № 511/2216/23).
Відповідно до статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суддя повинен перевірити чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу суду, постанова по справі №511/2216/23 набрала законної сили - 11 серпня 2023 року, тобто, фактично ОСОБА_1 9 серпня 2023 року вважався таким, що не піддавався адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою статті 173-2 КУпАП.
Так за аналогією, відповідно до статті 17 КПК України особа вважається невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.
Законодавець у положеннях статті 7 КУпАП констатує, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Склад адміністративного правопорушення - це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.
Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування відносно неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.
У відповідності до статті 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Суд не наділений повноваженнями надавати іншу правову кваліфікацію діям особи, а ніж ту, що визначена у протоколі про адміністративне правопорушення особою, уповноваженою на його складання, оскільки судовий розгляд здійснюється виключно в межах обсягу відомостей та інформації, зафіксованих у протоколі.
Аналогічна позиція викладена в постанові Одеського апеляційного суду від 19 вересня 2022 року по справі № 511/1008/22, провадження: 33/813/1009/22.
З диспозиції статті 247 КУпАП вбачається, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 40-1, 247, 251, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 2 статті 173-2 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №815681 від 09.08.2023 року) закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Роздільнянський районий суд Одеської області протягом 10 днів з дня її постановлення.
Суддя: А. В. Ільяшук
Постанова набрала законної сили "______" ____________20___р.
Строк пред'явлення до виконання постанови 3 місяці.