28.08.2023
Справа № 522/16795/23
Провадження №2-о/522/497/23
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Ярема Х.С.
при секретарі Кніш Д.А.
розглянув у судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу
за заявою ОСОБА_1
заінтересована особа - Приморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)
про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
25.08.2023 до суду надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа Приморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Заявник просить встановити факт смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 16.08.2023 в Михайлівському районі Запорізької області, Україна.
Необхідність встановлення даного факту обґрунтовує тим, що отримати свідоцтво про смерть матері у відповідному відділ державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки смерть відбулася на тимчасово окупованій території України, а її факт підтверджений лише документами, які видані органами окупаційної влади.
Суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, що підтверджується паспортом громадянина України НОМЕР_1 , який виданий 15.09.1998 Мелітопольським РВ УМВС України в Запорізькій області.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином ОСОБА_2 (свідоцтво про народження від 18.08.2023, серія НОМЕР_2 (повторне)).
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у Михайлівському районі Запорізької області.
Документами, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 є копія лікарського свідоцтва про смерть №202232347 від 17.08.2023 (форма № 106/у), яке видано медичним закладом Запорізької області РФ.
Висновки суду.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
За змістом ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
- документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
- рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі яких здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» від 08.08.2006 №545.
Відповідно до положень вказаного наказу, підставами для державної реєстрації смерті є:
- лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о);
- фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о);
- лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о).
Відповідно до Переліку тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, Василівський (бувший Михайлівський) район Запорізької області є з лютого-березня 2022 року тимчасово окупованою територією України.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у редакції, чинній на час розгляду справи, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Враховуючи те, що лікарські документи про смерть ОСОБА_2 , по формі не відповідають визначеним вимогам закону, та видані органами тимчасової окупаційної влади, заявник позбавлений можливості зареєструвати факт смерті своєї матері у встановленому законом порядку, і усунення цього порушення іншим шляхом ніж судовим, не вбачається можливим.
Таким чином, суд оцінює копії документів про смерть особи, які видані закладами на окупованій території, як доказ, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території є істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
Оскільки заявник ОСОБА_1 не може отримати від відповідного закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи на території, підконтрольній Україні, документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть своєї матері ОСОБА_2 , отримати свідоцтво та довідку про смерть згідно чинного законодавства України, суд приходить висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті у судовому порядку, що також за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Керуючись ст.ст.10, 263-265 ,315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 (народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Терпіння Мелітопольського району Запорізької області), яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території Ураїни в Михайлівському районі Запорізької області.
Рішення підлягає негайному виконанню, його оскарження не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання його повного тексту.
Повний текст рішення складено 28.08.2023.
Суддя Х.С. Ярема