Справа № 308/13648/23
1-кс/308/3730/23
24 серпня 2023 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі :
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2
у складі учасників справи:
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
підозрюваної ОСОБА_5
кримінальне провадження 1-кп/308/3729/23
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_6 в межах кримінального провадження №42022070000000274, відомості про яке 16.12.2022 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, про продовження строку відсторонення від посади відносно підозрюваної
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Ст.Богородчани Богородчанського району, Івано - Франківської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, українки,-
встановив:
23 серпня 2023 року до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшло вищевказане клопотання, в якому прокурор просить продовжити дію заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади посади начальника фінансово - економічного відділу Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області.
В обґрунтування клопотання посилається на те, що ОСОБА_5 , працюючи відповідно до наказу начальника Служби автомобільних доріг у Закарпатській області від 29.06.2021 №68-к на посаді начальника фінансово - економічного відділу Служби автомобільних доріг у Закарпатській області з 01.07.2021, та будучи службовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, на яку відповідно до посадової інструкції, затвердженої 23.12.2020 року, було покладено наступні посадові обов'язки: п. 2.1. організовує роботу з економічного планування Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, визначає розміри доходів і витрат; п. 2.5. складає та подає органам казначейської служби та розпорядникам коштів місячної та квартальної бюджетної звітності; п. 2.7. організовує облік договорів та виконання їх умов в частині фінансових зобов'язань; п. 2.9. разом із відділом бухгалтерського обліку та звітності складає кошторис видатків на утримання Служби з внесенням всіх витрат до «Інформаційно - аналітичної системи планування та управління кошторисом витрат на утримання служби замовника»; п. 2.10 розробляє проект та надає інформацію про стан виконання колективного договору; п. 2.11. бере участь у розробці положення на преміювання за результатами господарської діяльності, та одержання надбавки за високі досягнення в праці; п. 2.12. здійснює контроль за дотриманням штатно - кошторисної дисципліни, правильністю встановлених найменувань, професій, застосуванням посадових окладів, доплат, надбавок до заробітної плати, з додержанням норм трудового законодавства; п. 2.13. визначає на основі діючих положень розміри премій та подає пропозиції керівництву; у 2021 році стала на шлях вчинення умисного злочину проти власності, який в розумінні ст. 45 КК України віднесений до корупційних, та у сфері службової діяльності, в період з 03.08.2021 по 08.11.2021, зловживаючи наданою їй владою, з метою отримання неправомірної вигоди для третіх осіб (працівників Служби), у вигляді безпідставного отримання матеріальної допомоги, усвідомлюючи протиправність своїх злочинних дій, за попередньою змовою з головним бухгалтером Служби автомобільних доріг у Закарпатській області ОСОБА_7 , діючи як пособник останньої в період з 03.08.2021 по 08.11.2021, здійснила безпідставне визначення розміру матеріальної допомоги для працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області та як наслідок виплату на їхню користь грошових коштів Служби в сумі 154658 гривень з ЄСВ включно, за наступних обставин:
Так, 16.03.2020 року між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області та первинною профспілковою організацією було укладено колективний договір на 2020-2022 рр. Зі сторони роботодавця Служби автомобільних доріг у Закарпатській області даний договір був підписаний ОСОБА_8 , як в.о. начальника, зі сторони трудового колективу договір був підписаний головою виборного органу первинної профспілкової організації ОСОБА_9 , який представляв виборний орган первинної профспілкової організації.
Вказаний договір було подано до Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради, де його було зареєстровано за №21 від 31.03.2020 року, після чого він зберігався та використовувався у фінансово - економічному відділі Служби автомобільних доріг у Закарпатській області.
При цьому невстановленою особою, у невстановлених час (не пізніше 23.06.2020) та при невстановлених в ході досудового розслідування обставинах, незаконно, було внесено наступні зміни, а саме:
- в розділі VI «Соціальні права та гарантії. Пільги і компенсації», до п.6.2. «Виплачувати одноразову допомогу працівникам в разі:» додано підпункт «у зв'язку із тяжким матеріальним становищем (особиста заява працівника) - до одного посадового окладу», що не відповідає дійсності, оскільки в оригінальному договорі така обставина включена взагалі не була;
- в розділі VI «Соціальні права та гарантії. Пільги і компенсації», в абзаці 3 п.6.5. «При наявності економії фонду оплати праці заохочувати працівників Служби автомобільних доріг до Новорічних і Різдвяних свят одноразово матеріальною допомогою в розмірі до двох посадових окладів та здійснювати преміювання по підсумках роботи за рік в розмірі до двох посадових окладів», що не відповідає дійсності, оскільки в даному абзаці оригінального договору було зазначено наступне: «При наявності економії фонду оплати праці заохочувати працівників Служби автомобільних доріг до Новорічних і Різдвяних свят одноразово матеріальною допомогою в розмірі до одного посадового окладу та здійснювати преміювання по підсумках роботи за рік в розмірі до двох посадових окладів», тобто мала місце зміна розміру посадового окладу до заохочення з 1 на 2.
Так, ОСОБА_5 достовірно знаючи про вищевказані обставини та будучи обізнаною з положеннями вищевказаного колективного договору, прийнятого на загальних зборах колективу у якому була відсутня виплата одноразової допомоги працівникам у зв'язку із тяжким матеріальним становищем в розмірі до одного посадового окладу, отримавши заяви працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, а саме ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_5 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 з проханням про надання матеріальної допомоги у зв'язку із тяжким матеріальним становищем, достовірно знаючи та усвідомлюючи про те, що вказані виплати не передбачені умовами колективного договору, здійснила підготовку та видачу наказів про виділення матеріальної допомоги вищевказаним особам, та забезпечила їх подання для погодження та підписання уповноваженими особами Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, а саме:
-Наказ №89-к від 03.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному уповноваженому з антикорупційної діяльності ОСОБА_14 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12200 гривень ОСОБА_14 ;
-Наказ №91-к від 06.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги заступнику начальника з розвитку доріг ОСОБА_13 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 19 500 гривень ОСОБА_13 ;
-Наказ №92-к від 06.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_12 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_12 ;
-Наказ №95-к від 26.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу інвестиційно кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_11 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_11 ;
-Наказ №96-к від 26.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу інвестиційно кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_10 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_10 ;
-Наказ №100-к від 31.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу інвестиційно кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_15 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_15 ;
-Наказ №101-к від 01.09.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг, штучних споруд та безпеки дорожнього руху ОСОБА_16 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_16 ;
-Наказ №113-к від 04.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_20 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_20 ;
-Наказ №114-к від 06.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги інженеру 1 категорії відділу ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг, штучних споруд та безпеки дорожнього руху ОСОБА_19 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 10500 гривень ОСОБА_19 ;
-Наказ №123-к від 26.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги начальнику фінансово - економічного відділу ОСОБА_5 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 15000 гривень ОСОБА_5 ;
-Наказ №124-к від 26.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги завідувачу канцелярії ОСОБА_18 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9400 гривень ОСОБА_18 ;
-Наказ №125-к від 26.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги фахівцю із зв'язків із громадськістю та пресою ОСОБА_17 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 11300 гривень ОСОБА_17 ;
-Наказ №132-к від 08.11.2021 «Про виділення матеріальної допомоги прибиральнику службових приміщень ОСОБА_21 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 4758 гривень ОСОБА_21 .
В свою чергу, ОСОБА_7 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, направленого на нарахування та виплату коштів на користь третіх осіб, в період з 03.08.2021 по 08.11.2021, на підставі вищевказаних наказів, склала розрахунково - платіжні та зарплатні відомості, таким чином здійснивши безпідставне нарахування та як наслідок виплату матеріальної допомоги на загальну суму 154 658 гривень.
Згідно висновку експерта №СЕ-19/107-23/3885-ЕК від 24.05.2023 документально підтверджується висновок довідки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 10.04.2023 про надання консультації в якості спеціаліста в ході досудового розслідування, в частині зайво сплаченої матеріальної допомоги у зв'язку з тяжким матеріальним становищем працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області за період з 01.01.2020 по 31.12.2022 на загальну суму 298 216,00 грн та заявою сплаченого підприємством ЄСВ в сумі 65 607,52 грн.
Документально підтверджується висновок довідки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 10.04.2023 про надання консультації в якості спеціаліста в ході досудового розслідування, в частині зайво сплаченої матеріальної допомоги до Новорічних і Різдвяних свят працівникам Служби автомобільних доріг у Закарпатській області в грудні 2020 на загальну суму 458 668,00 грн та заявою сплаченого підприємством ЄСВ в сумі 100 906,96 грн.
Внаслідок вчинення таких протиправних дій ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_5 , незаконно нараховано та виплачено державні кошти в сумі 154 658, 00 гривень, чим завдано Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури України, яке є правонаступником Державного агентства автомобільних доріг України.
За таких обставин, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ст.27-ч.5 ч. 2 ст. 364 КК України, тобто у зловживанні владою, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе та іншої фізичної і юридичної особи, використання службовою особою влади всупереч інтересам служби.
Крім цього, ОСОБА_5 , працюючи відповідно до наказу начальника Служби автомобільних доріг у Закарпатській області від 29.06.2021 №68-к на посаді начальника фінансово - економічного відділу Служби автомобільних доріг у Закарпатській області з 01.07.2021, та будучи службовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, за попередньою змовою із головним бухгалтером Служби автомобільних доріг у Закарпатській області ОСОБА_7 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою незаконного нарахування та виплати коштів на користь третіх осіб шляхом безпідставного визначення розміру матеріальної допомоги для працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, незаконно в період з 03.08.2021 по 08.11.2021, здійснила підготовку та видачу наказів про виділення матеріальної допомоги у зв'язку із тяжким матеріальним становищем в розмірі до одного посадового окладу, при цьому будучи обізнаною, про те, вказані виплати не передбачені діючими положеннями Колективного договору, при цьому відобразила у підготовлених нею наказах неправдиві відомості з посиланням на неіснюче положення колективного договору. Зокрема у вказаний період часу нею було складено, видано та забезпечено подання для погодження та підписання уповноваженими особами Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, наступних наказів:
- Наказ №66-к від 09.06.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 10900 гривень начальнику тендерно - договірного відділу ОСОБА_22 ;
- Наказ №73-к від 23.06.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 6450 гривень завідувачу канцелярії ОСОБА_19 ;
- Наказ №74-к від 24.06.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9000 гривень провідному інженеру тендерно - договірного відділу ОСОБА_23 ;
- Наказ №85-к від 06.07.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9300 гривень провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_24 ;
- Наказ №86-к від 06.07.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9300 гривень провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_20 ;
- Наказ №92-к від 30.07.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9300 гривень провідному інженеру інвестиційно - кошторисного відділу ОСОБА_11 ;
- Наказ №110-к від 19.08.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 7700 гривень завідувачу господарством ОСОБА_9 ;
- Наказ №115-к від 28.08.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 6500 гривень водію автотранспортних засобів ОСОБА_25 ;
- Наказ №123-к від 08.09.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 11400 гривень начальнику відділу інвестиційно - кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_13 ;
- Наказ №134-к від 06.10.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 3662 гривень прибиральнику службових приміщень ОСОБА_21 ;
- Наказ №135-к від 06.10.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 3662 гривень прибиральнику службових приміщень ОСОБА_26 ;
- Наказ №151-к від 20.11.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 8300 гривень фахівцю із зв'язків з громадськістю та пресою ОСОБА_27 ;
- Наказ №24-к від 18.03.2021 «Про виділення матеріальної допомоги прибиральнику службових приміщень ОСОБА_26 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 3784 гривень ОСОБА_26 ;
- Наказ №41-к від 26.04.2021 «Про виділення матеріальної допомоги начальнику відділу інвестиційно - кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_28 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 11800 гривень ОСОБА_28 ;
- Наказ №55-к від 19.05.2021 «Про виділення матеріальної допомоги водію автотранспортних засобів ОСОБА_29 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 8300 гривень ОСОБА_29 ;
- Наказ №56-к від 19.05.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному юрисконсульту ОСОБА_30 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12400 гривень ОСОБА_30 ;
- Наказ №64-к від 11.06.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному бухгалтеру відділу бухгалтерського обліку та звітності ОСОБА_31 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12000 гривень ОСОБА_32 .
Видача вищевказаних наказів, із внесеними до них завідомо неправдивими відомостями, стало підставою для нарахування та подальшої виплати працівникам Служби автомобільних доріг у Закарпатській області безпідставного розміру матеріальної допомоги на загальну суму154658 гривень з ЄСВ включно
За таких обставин, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.28-ч.1 ст.366 КК України, тобто внесення службовою особою до офіційних документів неправдивих відомостей, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Під час здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні стороною обвинувачення, відповідно до ст.278 КПК України повідомлено про підозру:
30.06.2023 - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженці м. Ужгорода, проживаючій за адресою: АДРЕСА_2 , громадянці України, українці, працюючій головним бухгалтером Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, раніше не судимій - у вчиненні кримінальних правопорушення (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України;
30.06.2023 - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці с. Ст. Богородчани Богородчанського району Івано - Франківської області, проживаючій за адресою: АДРЕСА_1 , громадянці України, українці, працюючій начальником фінансово - економічного відділу Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, раніше не судимій - у вчиненні кримінальних правопорушення (злочинів), передбачених ст.27-ч.5 ч. 2 ст. 364, ч.2 ст.28-ч.1 ст.366 КК України.
07.08.2023 - ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженці м. Запоріжжя, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживаючій за адресою: АДРЕСА_4 , громадянці України, українці, перебуваючій у декретній відпустці, раеніше не судимій - у вчиненні кримінальних правопорушення (злочинів), передбачених ст.27-ч.5 ч.2 ст. 364, ч.2 ст.28-ч.1 ст.366 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри, повідомленої стороною обвинувачення ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та ОСОБА_34 підтверджується наступними зібраними матеріалами досудового розслідування, а саме: рапортом оперуповноваженого СБУ в Закарпатській області про виявлений злочин від 30.12.2022 року; протоколом допиту свідка - ОСОБА_8 ; колективним договором укладеним між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області та первинною профспілковою організацією на 2020-2022 рр.; наказами «Про виділення матеріальної допомоги» за 2020-2021 рр.; висновком експерта №СЕ-19/107-23/3885-ЕК від 24.05.2023, яким документально підтверджується висновок довідки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 10.04.2023 про надання консультації в якості спеціаліста в ході досудового розслідування, в частині зайво сплаченої матеріальної допомоги у зв'язку з тяжким матеріальним становищем працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області за період з 01.01.2020 по 31.12.2022 на загальну суму 298 216,00 грн та заявою сплаченого підприємством ЄСВ в сумі 65 607,52 грн.; Документально підтверджується висновок довідки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 10.04.2023 про надання консультації в якості спеціаліста в ході досудового розслідування, в частині зайво сплаченої матеріальної допомоги до Новорічних і Різдвяних свят працівникам Служби автомобільних доріг у Закарпатській області в грудні 2020 на загальну суму 458 668,00 грн та заявою сплаченого підприємством ЄСВ в сумі 100 906,96 грн.; протоколами про результати проведення негласних розшукових (слідчих) дій; протоколом проведеного обшуку від 16.02.2020 в службових кабінетах фінансово - економічного відділу та відділу бухгалтерського обліку та звітності Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, які розташовані у двох окремих кабінетах на другому поверсі адмінбудівлі з правого боку від сходів одразу ж за вбиральнею, за адресою м. Ужгород, вул. Собранецька, 39, в результаті проведення якого вилучена документація по нарахуванню матеріальної допомоги за 2020-2021 рр. та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
У ході провадження досудового розслідування встановлено, що згідно наказу начальника Служби автомобільних доріг у Закарпатській області від 29.06.2021 №68-к ОСОБА_5 працює на посаді начальника фінансово - економічного відділу Служби автомобільних доріг у Закарпатській області з 01.07.2021.
Перебування ОСОБА_5 на посаді начальника фінансово - економічного відділу Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області безпосередньо сприяло та стало основною передумовою вчинення нею вказаних вище кримінальних правопорушень передбачених ст.27-ч.5 ч. 2 ст. 364, ч.2 ст.28-ч.1 ст.366 КК України, а її корисливий мотив дає підстави вважати, що, перебуваючи на посаді, вона може продовжити свою протиправну діяльність.
Крім того підозрювана ОСОБА_5 , працюючи досить тривалий час в державній установі, яка в силу виконання покладених завдань та в ході реалізації наданих повноважень співпрацювала з різними державними та приватними структурами, що мало наслідком для ОСОБА_5 як начальника фінансово - економічного відділу Служби отримання певного авторитету серед посадових та службових осіб в державних та правоохоронних органах Закарпатської області, а тому вона перебуваючи на посаді та використовуючи своє службове становище може скористатися своїми професійними та соціальними зв'язками з метою вплинути на хід досудового розслідування у кримінальному провадженні.
У кримінальному провадженні на даний час ще не встановлені всі та не допитані як свідки працівники Служби автомобільних доріг у Закарпатській області (на даний час Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області), та інші особи щодо обставин, що мають доказове значення у даному провадженні, а також вирішується питання щодо призначення та проведення судових експертиз, стороною обвинувачення витребовуються документи, що можуть мати доказове значення, а тому сторона обвинувачення, враховуючи службове становише відповідно до займаної посади підозрюваної ОСОБА_5 не виключає можливості вчинення нею безпосередньо чи за посередництва інших осіб з метою уникнення кримінальної відповідальності спроб незаконного впливу на вказаних осіб, та інших учасників кримінального провадження, з метою переконати їх не надавати відносно неї викривальні покази, а також може вчинити спроби знищення, спотворення чи підроблення документів, що можуть мати доказове значення.
ОСОБА_5 може вживати заходів до знищення чи спотворення вже існуючих документів, які можуть бути доказами вчинення кримінального правопорушення, що розслідується у провадженні.
Так, для з'ясування всіх обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, вчиняються слідчі (розшукові) дії. Окремі із них спрямовані на отримання та вивчення документів, які, зокрема, пов'язані із виплатою матеріальної допомоги, виділенням та розпорядженням коштами, які були виділені на вказані цілі. Відтак, перебування підозрюваної ОСОБА_5 на робочому місці, при виконанні обов'язків начальника фінансово - економічного відділу Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області (колишня назва - Служба автомобільних доріг у Закарпатській області) може негативно вплинути на досягнення завдань кримінального провадження (підозрювана буде обізнана у зборі цих доказів, оскільки вхідна документація може надаватись їй для виконання, нею будуть готуватися та надаватись відповіді на запити органу досудового розслідування). Окрім цього, ОСОБА_5 має можливість викривити чи надати неповну інформацію, виготовити неправдиві, фіктивні документи для легалізації свої незаконних дій та викривлення обставин кримінального правопорушення на свою користь, що створює високий рівень ризику неотримання слідством необхідних для об'єктивного досудового розслідування інформації та документів.
Ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду від 12.07.2023 відсторонено ОСОБА_5 від посади начальника фінансово - економічного відділу Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, до 30.08.2023.
У подальшому, строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні за постановою заступника керівника Закарпатської обласної прокуратури, продовжено до трьох місяців, а саме до 30.09.2023.
З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення нею злочинного корупційного діяння, сторона обвинувачення просить продовжити строк відсторонення підозрюваної ОСОБА_5 від займаної посади до кінця строку досудового розслідування.
У судовому засіданні прокурор підтримав заявлене клопотання з мотивів викладених у ньому.
Підозрювана ОСОБА_5 та її захисник проти задоволення клопотання заперечували, зазначили, що своїми діями ОСОБА_5 лише виконувала свої обов'язки, по іншому вона не могла вчинити, тому приготувала проекти наказів, застосування такого обмеження, буде вкрай обтяжливим для неї.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши подане клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя прийшла до наступних висновків.
У відповідності до ч. 1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Частиною 2 ст. 157 КПК України визначено, що при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Крім того, відповідно до ч.5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» - особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Згідно із ст. 22 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» особа, яку притягнуто до кримінальної відповідальності у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом, до розгляду справи (кримінального провадження) судом, якщо інше не передбачене Конституцією і законами України.
Враховуючи вищенаведене, приймаючи до уваги те, що строк відсторонення ОСОБА_5 від посади згідно ухвали слідчого судді від 12.07.2023року спливає 30.08.2023 року, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, за вчинення якого передбачено кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років, наявні достатні підстави вважати, що працюючи на посаді начальника фінансово - економічного відділу Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування, яке ще не закінчено, суд приходить до переконання, що клопотання є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст. 22 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», ч.5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», ст. ст. 154, 156, 157, 309 КПК України, слідчий суддя, -
постановив:
Клопотання - задовольнити.
Продовжити строк відсторонення від посади начальника фінансово - економічного відділу Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у межах строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022070000000274, відомості про яке 16.12.2022 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, на строк до 30 вересня 2023 року включно.
Ухвала підлягає негайному виконанню в порядку, передбаченому для виконання судових рішень.
Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали виготовлено та проголошено 28 серпня 2023 року о 16.55 год.
Слідчий суддя ОСОБА_1