Ухвала від 24.08.2023 по справі 308/13648/23

Справа № 308/13648/23

1-кс/308/3727/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 серпня 2023 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі :

слідчого судді ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання ОСОБА_2

у складі учасників справи:

прокурора ОСОБА_3

захисника ОСОБА_4

підозрюваної ОСОБА_5

кримінальне провадження 1-кп/308/3727/23

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали суду в місті Ужгороді клопотання прокурора відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_6 у кримінальному провадженні №42022070000000274 відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 16 грудня 2022 року про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Ужгорода, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, українки, працюючої головним бухгалтером Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, раніше не судимої,-

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України,-

встановив:

23 серпня 2023 року прокурор відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_7 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з клопотанням у кримінальному провадженні №42022070000000274 відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 16 грудня 2022 року про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Клопотання обґрунтовано тим, що ОСОБА_5 , працюючи відповідно до наказу начальника Служби автомобільних доріг у Закарпатській області від 01.08.2008 №7-к на посаді головного бухгалтера Служби автомобільних доріг у Закарпатській області з 01.08.2008, та будучи службовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, на яку відповідно до посадової інструкції, затвердженої 08.01.2020 року, було покладено посадові обов'язки: п. 2.1. здійснює в Службі організацію бухгалтерського обліку на підставі встановлених правил ведення, згідно із Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» «Національні стандарти» №1707 від 11.05.2000 р. із змінами та доповненнями; 2.2. забезпечує складання достовірної бухгалтерської звітності на підставі первинних документів, записів, подання її у встановленні терміни до державного агентства автомобільних доріг України; 2.3. організовує контроль за відображенням на рахунках в Службі надходження та використання коштів з державного та місцевого бюджету, інші; придбання основних засобів, матеріальних цінностей, а також своєчасне відображення в бухгалтерському обліку; 2.5. контролює облік витрат на утримання Служби згідно кошторису, затвердженого головою Державного агентства автомобільних доріг України; у 2020 -2021 рр. стала на шлях вчинення умисного злочину проти власності, який в розумінні ст. 45 КК України віднесений до корупційних, та у сфері службової діяльності, та в період з 09.06.2020 по 08.11.2021, зловживаючи наданою їй владою, з метою отримання неправомірної вигоди для третіх осіб (працівників Служби), у вигляді безпідставного отримання матеріальної допомоги, усвідомлюючи протиправність своїх злочинних дій, за пособництва ОСОБА_8 , яка обіймала посаду начальника фінансово - економічного відділу Служби автомобільних доріг у Закарпатській області у період з 09.06.2020 по 11.06.2021, та ОСОБА_9 , яка обіймала посаду начальника фінансово - економічного відділу Служби автомобільних доріг у Закарпатській області у період з 03.08.2021 по 08.11.2021, здійснила безпідставне визначення розміру матеріальної допомоги для працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області та як наслідок виплату на їхню користь грошових коштів Служби в сумі 923397,52 гривень (в т.ч. ЄСВ 166514,48 грн.), за наступних обставин:

Так, 16.03.2020 року між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області та первинною профспілковою організацією було укладено колективний договір на 2020-2022 рр. Зі сторони роботодавця Служби автомобільних доріг у Закарпатській області даний договір був підписаний ОСОБА_10 , як в.о. начальника, зі сторони трудового колективу договір був підписаний головою виборного органу первинної профспілкової організації ОСОБА_11 , який представляв виборний орган первинної профспілкової організації.

Вказаний договір було подано до Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради, де його було зареєстровано за №21 від 31.03.2020 року, після чого він зберігався та використовувався у фінансово - економічному відділі Служби автомобільних доріг у Закарпатській області.

При цьому невстановленою особою, у невстановлених час (не пізніше 23.06.2020) та при невстановлених в ході досудового розслідування обставинах, незаконно, було внесено наступні зміни, а саме:

- в розділі VI «Соціальні права та гарантії. Пільги і компенсації», до п.6.2. «Виплачувати одноразову допомогу працівникам в разі:» додано підпункт «у зв'язку із тяжким матеріальним становищем (особиста заява працівника) - до одного посадового окладу», що не відповідає дійсності, оскільки в оригінальному договорі така обставина включена взагалі не була;

- в розділі VI «Соціальні права та гарантії. Пільги і компенсації», в абзаці 3 п.6.5. «При наявності економії фонду оплати праці заохочувати працівників Служби автомобільних доріг до Новорічних і Різдвяних свят одноразово матеріальною допомогою в розмірі до двох посадових окладів та здійснювати преміювання по підсумках роботи за рік в розмірі до двох посадових окладів», що не відповідає дійсності, оскільки в даному абзаці оригінального договору було зазначено наступне: «При наявності економії фонду оплати праці заохочувати працівників Служби автомобільних доріг до Новорічних і Різдвяних свят одноразово матеріальною допомогою в розмірі до одного посадового окладу та здійснювати преміювання по підсумках роботи за рік в розмірі до двох посадових окладів», тобто мала місце зміна розміру посадового окладу до заохочення з 1 на 2.

Так, ОСОБА_8 , діючи як пособник, в період з 09.06.2020 по 11.06.2021, перебуваючи на посаді начальника фінансово - економічного відділу Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, достовірно знаючи про вищевказані обставини та будучи обізнаною з положеннями вищевказаного колективного договору, прийнятого на загальних зборах колективу у якому була відсутня виплата одноразової допомоги працівникам у зв'язку із тяжким матеріальним становищем в розмірі до одного посадового окладу, отримавши заяви працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, а саме ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_11 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , з проханням про надання матеріальної допомоги у зв'язку із тяжким матеріальним становищем, достовірно знаючи та усвідомлюючи про те, що вказані виплати не передбачені умовами колективного договору, здійснила підготовку та видачу наказів про виділення матеріальної допомоги вищевказаним особам, та забезпечила їх подання для погодження та підписання уповноваженими особами Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, а саме:

-Наказ №66-к від 09.06.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 10900 гривень начальнику тендерно - договірного відділу ОСОБА_13 ;

-Наказ №73-к від 23.06.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 6450 гривень завідувачу канцелярії ОСОБА_14 ;

-Наказ №74-к від 24.06.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9000 гривень провідному інженеру тендерно - договірного відділу ОСОБА_12 ;

-Наказ №85-к від 06.07.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9300 гривень провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_16 ;

-Наказ №86-к від 06.07.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9300 гривень провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_15 ;

-Наказ №92-к від 30.07.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9300 гривень провідному інженеру інвестиційно - кошторисного відділу ОСОБА_26 ;

-Наказ №110-к від 19.08.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 7700 гривень завідувачу господарством ОСОБА_11 ;

-Наказ №115-к від 28.08.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 6500 гривень водію автотранспортних засобів ОСОБА_17 ;

-Наказ №123-к від 08.09.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 11400 гривень начальнику відділу інвестиційно - кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_18 ;

-Наказ №134-к від 06.10.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 3662 гривень прибиральнику службових приміщень ОСОБА_20 ;

-Наказ №135-к від 06.10.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 3662 гривень прибиральнику службових приміщень ОСОБА_19 ;

-Наказ №151-к від 20.11.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 8300 гривень фахівцю із зв'язків з громадськістю та пресою ОСОБА_21 ;

-Наказ №24-к від 18.03.2021 «Про виділення матеріальної допомоги прибиральнику службових приміщень ОСОБА_19 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 3784 гривень ОСОБА_19 ;

-Наказ №41-к від 26.04.2021 «Про виділення матеріальної допомоги начальнику відділу інвестиційно - кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_22 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 11800 гривень ОСОБА_22 ;

-Наказ №55-к від 19.05.2021 «Про виділення матеріальної допомоги водію автотранспортних засобів ОСОБА_24 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 8300 гривень ОСОБА_24 ;

-Наказ №56-к від 19.05.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному юрисконсульту ОСОБА_23 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12400 гривень ОСОБА_23 ;

-Наказ №64-к від 11.06.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному бухгалтеру відділу бухгалтерського обліку та звітності ОСОБА_25 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12000 гривень ОСОБА_25 .

В свою чергу, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 , продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, направленого на отримання неправомірної вигоди третіми особами - працівниками Служби, в період з 09.06.2020 по 11.06.2021, на підставі вищевказаних наказів, склала розрахунково - платіжні та зарплатні відомості, таким чином здійснивши безпідставне нарахування та як наслідок виплату матеріальної допомоги на загальну суму 154658 гривень.

Крім цього, ОСОБА_8 достовірно знаючи та будучи обізнаною з положеннями вищевказаного колективного договору, прийнятого на загальних зборах колективу у якому п. 6.5 передбачено, що при наявності економії фонду оплати праці заохочувати працівників Служби автомобільних доріг до Новорічних і Різдвяних свят одноразово матеріальною допомогою в розмірі до одного посадового окладу та здійснювати преміювання за підсумками роботи за рік в розмірі до двох посадових окладів, достовірно знаючи та усвідомлюючи про те, що вказані виплати не передбачені умовами колективного договору, здійснила підготовку та видачу наказу №165-к від 21.12.2020 про виплату матеріального заохочення до Новорічних і Різдвяних свят у 2020 році, та забезпечила їх подання для погодження та підписання уповноваженими особами Служби автомобільних доріг у Закарпатській області.

Відповідно до вищевказаного наказу №165-к від 21.12.2020, працівникам Служби автомобільних доріг у Закарпатській області передбачено виплату одноразової матеріальної допомоги у розмірі 2 посадові оклади.

В свою чергу, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 , продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, направленого на розтрату коштів на користь третіх осіб, в період з 09.06.2020 по 11.06.2021, на підставі вищевказаного наказу, склала розрахунково - платіжні та зарплатні відомості, таким чином здійснивши безпідставне нарахування та як наслідок виплату матеріальної допомоги на загальну суму 458668,00 гривень.

Окрім цього, ОСОБА_9 , діючи як пособник, в період з 03.08.2021 по 08.11.2021, перебуваючи на посаді начальника фінансово - економічного відділу Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, достовірно знаючи про вищевказані обставини та будучи обізнаною з положеннями вищевказаного колективного договору, прийнятого на загальних зборах колективу у якому була відсутня виплата одноразової допомоги працівникам у зв'язку із тяжким матеріальним становищем в розмірі до одного посадового окладу, отримавши заяви працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, а саме ОСОБА_27 , ОСОБА_26 , ОСОБА_28 , ОСОБА_18 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_9 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_20 з проханням про надання матеріальної допомоги у зв'язку із тяжким матеріальним становищем, достовірно знаючи та усвідомлюючи про те, що вказані виплати не передбачені умовами колективного договору, здійснила підготовку та видачу наказів про виділення матеріальної допомоги вищевказаним особам, та забезпечила їх подання для погодження та підписання уповноваженими особами Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, а саме:

- Наказ №89-к від 03.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному уповноваженому з антикорупційної діяльності ОСОБА_29 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12200 гривень ОСОБА_29 ;

- Наказ №91-к від 06.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги заступнику начальника з розвитку доріг ОСОБА_18 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 19 500 гривень ОСОБА_18 ;

- Наказ №92-к від 06.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_28 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_28 ;

- Наказ №95-к від 26.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу інвестиційно кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_26 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_26 ;

- Наказ №96-к від 26.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу інвестиційно кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_27 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_27 ;

- Наказ №100-к від 31.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу інвестиційно кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_30 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_30 ;

- Наказ №101-к від 01.09.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг, штучних споруд та безпеки дорожнього руху ОСОБА_31 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_31 ;

- Наказ №113-к від 04.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_15 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_15 ;

- Наказ №114-к від 06.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги інженеру 1 категорії відділу ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг, штучних споруд та безпеки дорожнього руху ОСОБА_14 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 10500 гривень ОСОБА_14 ;

- Наказ №123-к від 26.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги начальнику фінансово - економічного відділу ОСОБА_9 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 15000 гривень ОСОБА_9 ;

- Наказ №124-к від 26.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги завідувачу канцелярії ОСОБА_33 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9400 гривень ОСОБА_33 ;

- Наказ №125-к від 26.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги фахівцю із зв'язків із громадськістю та пресою ОСОБА_32 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 11300 гривень ОСОБА_32 ;

- Наказ №132-к від 08.11.2021 «Про виділення матеріальної допомоги прибиральнику службових приміщень ОСОБА_20 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 4758 гривень ОСОБА_20 .

В свою чергу, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_9 , продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, направленого на нарахування та виплату коштів на користь третіх осіб, в період з 03.08.2021 по 08.11.2021, на підставі вищевказаних наказів, склала розрахунково - платіжні та зарплатні відомості, таким чином здійснивши безпідставне нарахування та як наслідок виплату матеріальної допомоги на загальну суму 154658 гривень.

Згідно висновку експерта №СЕ-19/107-23/3885-ЕК від 24.05.2023 документально підтверджується висновок довідки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 10.04.2023 про надання консультації в якості спеціаліста в ході досудового розслідування, в частині зайво сплаченої матеріальної допомоги у зв'язку з тяжким матеріальним становищем працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області за період з 01.01.2020 по 31.12.2022 на загальну суму 298 216,00 грн та заявою сплаченого підприємством ЄСВ в сумі 65 607,52 грн.

Документально підтверджується висновок довідки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 10.04.2023 про надання консультації в якості спеціаліста в ході досудового розслідування, в частині зайво сплаченої матеріальної допомоги до Новорічних і Різдвяних свят працівникам Служби автомобільних доріг у Закарпатській області в грудні 2020 на загальну суму 458 668,00 грн та заявою сплаченого підприємством ЄСВ в сумі 100 906,96 грн.

Внаслідок вчинення таких протиправних дій ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , незаконно нараховано та виплачено державні кошти в сумі 756884, 00 гривень, чим завдано Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури України, яке є правонаступником Державного агентства автомобільних доріг України, матеріальних збитків, що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, та відповідно примітки 1 п. 4 ст. 364 КК України, вважається тяжкими наслідками.

За таких обставин, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, тобто у зловживанні владою, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе та іншої фізичної і юридичної особи, використання службовою особою влади всупереч інтересам служби, якщо воно завдало тяжких наслідків охоронюваним законом державним інтересам та інтересам юридичної особи.

Крім цього, ОСОБА_5 , працюючи відповідно до наказу начальника Служби автомобільних доріг у Закарпатській області від 01.08.2008 №7-к на посаді головного бухгалтера Служби автомобільних доріг у Закарпатській області з 01.08.2008, та будучи службовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, за попередньою змовою із ОСОБА_8 , яка обіймала посаду начальника фінансово - економічного відділу Служби автомобільних доріг у Закарпатській області у період з 09.06.2020 по 11.06.2021, та ОСОБА_9 , яка обіймала посаду начальника фінансово - економічного відділу Служби автомобільних доріг у Закарпатській області у період з 03.08.2021 по 08.11.2021, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою незаконного нарахування та виплати коштів на користь третіх осіб, в період з 09.06.2020 по 11.06.2021, отримавши складені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 накази про виділення матеріальної допомоги у зв'язку із тяжким матеріальним становищем в розмірі до одного посадового окладу, при цьому будучи обізнаною, про те, вказані виплати не передбачені положеннями Колективного договору, оскільки містили посилання на неіснуюче положення колективного договору, здійснили відображення по даних бухгалтерського обліку операцій з нарахування та виплати зазначених виплат, а саме:

- Наказ №66-к від 09.06.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 10900 гривень начальнику тендерно - договірного відділу ОСОБА_13 ;

- Наказ №73-к від 23.06.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 6450 гривень завідувачу канцелярії ОСОБА_14 ;

- Наказ №74-к від 24.06.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9000 гривень провідному інженеру тендерно - договірного відділу ОСОБА_12 ;

- Наказ №85-к від 06.07.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9300 гривень провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_16 ;

- Наказ №86-к від 06.07.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9300 гривень провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_15 ;

- Наказ №92-к від 30.07.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9300 гривень провідному інженеру інвестиційно - кошторисного відділу ОСОБА_26 ;

- Наказ №110-к від 19.08.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 7700 гривень завідувачу господарством ОСОБА_11 ;

- Наказ №115-к від 28.08.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 6500 гривень водію автотранспортних засобів ОСОБА_17 ;

- Наказ №123-к від 08.09.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 11400 гривень начальнику відділу інвестиційно - кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_18 ;

- Наказ №134-к від 06.10.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 3662 гривень прибиральнику службових приміщень ОСОБА_20 ;

- Наказ №135-к від 06.10.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 3662 гривень прибиральнику службових приміщень ОСОБА_19 ;

- Наказ №151-к від 20.11.2020 «Про виділення матеріальної допомоги» про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 8300 гривень фахівцю із зв'язків з громадськістю та пресою ОСОБА_21 ;

- Наказ №24-к від 18.03.2021 «Про виділення матеріальної допомоги прибиральнику службових приміщень ОСОБА_19 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 3784 гривень ОСОБА_19 ;

- Наказ №41-к від 26.04.2021 «Про виділення матеріальної допомоги начальнику відділу інвестиційно - кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_22 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 11800 гривень ОСОБА_22 ;

- Наказ №55-к від 19.05.2021 «Про виділення матеріальної допомоги водію автотранспортних засобів ОСОБА_24 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 8300 гривень ОСОБА_24 ;

- Наказ №56-к від 19.05.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному юрисконсульту ОСОБА_23 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12400 гривень ОСОБА_23 ;

- Наказ №64-к від 11.06.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному бухгалтеру відділу бухгалтерського обліку та звітності ОСОБА_25 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12000 гривень ОСОБА_25

- Наказ №89-к від 03.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному уповноваженому з антикорупційної діяльності ОСОБА_29 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12200 гривень ОСОБА_29 ;

- Наказ №91-к від 06.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги заступнику начальника з розвитку доріг ОСОБА_18 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 19 500 гривень ОСОБА_18 ;

- Наказ №92-к від 06.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_28 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_28 ;

- Наказ №95-к від 26.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу інвестиційно кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_26 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_26 ;

- Наказ №96-к від 26.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу інвестиційно кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_27 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_27 ;

- Наказ №100-к від 31.08.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу інвестиційно кошторисної роботи, будівництва, реконструкції та капітального ремонту ОСОБА_30 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_30 ;

- Наказ №101-к від 01.09.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг, штучних споруд та безпеки дорожнього руху ОСОБА_31 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_31 ;

- Наказ №113-к від 04.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги провідному інженеру відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_15 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 12 000 гривень ОСОБА_15 ;

- Наказ №114-к від 06.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги інженеру 1 категорії відділу ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг, штучних споруд та безпеки дорожнього руху ОСОБА_14 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 10500 гривень ОСОБА_14 ;

- Наказ №123-к від 26.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги начальнику фінансово - економічного відділу ОСОБА_9 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 15000 гривень ОСОБА_9 ;

- Наказ №124-к від 26.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги завідувачу канцелярії ОСОБА_33 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 9400 гривень ОСОБА_33 ;

- Наказ №125-к від 26.10.2021 «Про виділення матеріальної допомоги фахівцю із зв'язків із громадськістю та пресою ОСОБА_32 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 11300 гривень ОСОБА_32 ;

- Наказ №132-к від 08.11.2021 «Про виділення матеріальної допомоги прибиральнику службових приміщень ОСОБА_20 » про виділення одноразової матеріальної допомоги в сумі 4758 гривень ОСОБА_20 .

Окрім цього, ОСОБА_5 достовірно знаючи та будучи обізнаною з положеннями вищевказаного колективного договору, прийнятого на загальних зборах колективу у якому п. 6.5 передбачено, що при наявності економії фонду оплати праці заохочувати працівників Служби автомобільних доріг до Новорічних і Різдвяних свят одноразово матеріальною допомогою в розмірі до одного посадового окладу та здійснювати преміювання за підсумками роботи за рік в розмірі до двох посадових окладів, достовірно знаючи та усвідомлюючи про те, що вказані виплати не передбачені умовами колективного договору, отримавши складений ОСОБА_8 наказу №165-к від 21.12.2020 про виплату матеріального заохочення до Новорічних і Різдвяних свят у 2020 році, при цьому будучи обізнаною, про те, що виплати у такому розмірі не передбачені положеннями Колективного договору, здійснили їх відображення по даних бухгалтерського обліку операцій з нарахування та виплати зазначених виплат.

Видача вищевказаних наказів, із внесеними до них завідомо неправдивими відомостями, стало підставою для нарахування та подальшої виплати працівникам Служби автомобільних доріг у Закарпатській області безпідставного розміру матеріальної допомоги на загальну суму 756884, 00 гривень.

За таких обставин, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.28-ч.1 ст.366 КК України, тобто внесення службовою особою до офіційних документів неправдивих відомостей, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

Під час здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні стороною обвинувачення, відповідно до ст.278 КПК України повідомлено про підозру:

30.06.2023 - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Ужгорода, проживаючій за адресою: АДРЕСА_1 , громадянці України, українці, працюючій головним бухгалтером Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, раніше не судимій - у вчиненні кримінальних правопорушення (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України;

Наявність обґрунтованої підозри, повідомленої стороною обвинувачення ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 підтверджується наступними зібраними матеріалами досудового розслідування, а саме: рапортом оперуповноваженого СБУ в Закарпатській області про виявлений злочин від 30.12.2022 року; протоколом допиту свідка - ОСОБА_10 ; колективним договором укладеним між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області та первинною профспілковою організацією на 2020-2022 рр.; наказами «Про виділення матеріальної допомоги» за 2020-2021 рр.; висновком експерта №СЕ-19/107-23/3885-ЕК від 24.05.2023, яким документально підтверджується висновок довідки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 10.04.2023 про надання консультації в якості спеціаліста в ході досудового розслідування, в частині зайво сплаченої матеріальної допомоги у зв'язку з тяжким матеріальним становищем працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області за період з 01.01.2020 по 31.12.2022 на загальну суму 298 216,00 грн та заявою сплаченого підприємством ЄСВ в сумі 65 607,52 грн.; Документально підтверджується висновок довідки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 10.04.2023 про надання консультації в якості спеціаліста в ході досудового розслідування, в частині зайво сплаченої матеріальної допомоги до Новорічних і Різдвяних свят працівникам Служби автомобільних доріг у Закарпатській області в грудні 2020 на загальну суму 458 668,00 грн та заявою сплаченого підприємством ЄСВ в сумі 100 906,96 грн.; протоколами про результати проведення негласних розшукових (слідчих) дій; протоколом проведеного обшуку від 16.02.2020 в службових кабінетах фінансово - економічного відділу та відділу бухгалтерського обліку та звітності Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, які розташовані у двох окремих кабінетах на другому поверсі адмінбудівлі з правого боку від сходів одразу ж за вбиральнею, за адресою м. Ужгород, вул. Собранецька, 39, в результаті проведення якого вилучена документація по нарахуванню матеріальної допомоги за 2020-2021 рр. та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду від 07.07.2023 відносно ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту, без застосування електронних засобів контролю, строк дії якої закінчується 27.08.2023.

Цією ж ухвалою на підозрювану ОСОБА_5 відповідно до ч.5 ст.194 КПК України покладено наступні обов'язки: - прибувати до слідчого, прокурора або суду на їх першу вимогу; не відлучатися із населеного пункту, в якому вона фактично проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання; здати на зберігання до відповідних органів органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

У подальшому, строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні за постановою заступника керівника Закарпатської обласної прокуратури, продовжено до трьох місяців, а саме до 30.09.2023.

У зв'язку з тим, що завершити досудове розслідування у двомісячний строк, прийнявши одне з рішень передбачених ч.2 ст.283 КПК України, не можливо з наступних обставин, а саме необхідно: отримати висновок призначеної судово почеркознавчої експертизи, яка на даний час експертами ще проводяться у зв'язку із значним завантаженням експертної установи; розсекретити матеріальні носії (скасувати гриф секретності) щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій у даному кримінальному провадженні; оглянути протоколи за результатами негласних слідчих розшукових дій; провести огляд та аналіз отриманої інформації; встановити та допитати працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, які зверталися до керівника Служби автомобільних доріг у Закарпатській області із письмовою заявою про надання матеріальної допомоги у зв'язку з тяжким матеріальним становищем на протязі 2022-2022 рр; встановити та допитати працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, які на протязі 2020-2022 рр. отримували премії до Новорічних і Різдвяних свят в розмірі до двох посадових окладів; відповідно до ст.279 КПК України скласти та вручити підозрюваним ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри з викладенням фактичних обставин в кінцевій редакції; у встановленому ст. ст. 290 - 291 КПК України порядку надати доступ до матеріалів кримінального провадження підозрюваним та їх захисникам, скласти обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування; при необхідності виконати інші необхідні слідчі дії необхідність в яких може виникнути в ході досудового розслідування по даним кримінальним правопорушенням.

На даний час, у зв'язку із складністю кримінального провадження, неможливістю завершення досудового розслідування з об'єктивних причин, необхідністю проведення ряду слідчих та процесуальних дій для завершення досудового розслідування, є необхідність у продовженні строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту щодо підозрюваної ОСОБА_5 ..

Беручи до уваги викладене, а також те, що строк дії ухвали слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду від 07.07.2023, про застосування відносно підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді нічного домашнього арешту, без застосування електронних засобів контролю, закінчується 27.08.2023, однак заявлені ризики, які встановлені слідчим суддею при застосуванні вказаного запобіжного заходу 07.07.2023 не зменшились, у зв'язку із чим виникла необхідність у продовженні строку дії процесуальних обов'язків строком на 30 (тридцять) днів.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив таке задовольнити з наведених у ньому підстав.

Підозрювана та її захисник зазначили, що проти задоволення клопотання заперечили, просили в задоволенні клопотання відмовити.

Захисник зазначив, що на його думку підозра є необґрунтованою, ОСОБА_34 нікуди не збирається тікати, маючи статус підозрюваної має відповідне коло обов'язків яке буде виконувати,тому вважає, що необхідності у застосуванні запобіжного заходу не має, однак якщо суд прийде до такого висновку, просить застосувати менш обтяжливий запобіжний захід.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши подане клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя прийшла до наступних висновків.

Відповідно до ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання ризиків.

При вирішенні питання про продовження запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого (стаття 178 КПК України).

Згідно з ч.1 ст.194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

При цьому підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені першою ст.177 КПК.

07 серпня 2023 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушення (злочинів), передбачених ст.27-ч.5 ч.2 ст. 364, ч.2 ст.28-ч.1 ст.366 КК України.

Ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду від 07.07.2023 відносно ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту, без застосування електронних засобів контролю, строк дії якої закінчується 27.08.2023.

22 серпня 2023 року постановою заступника керівника Закарпатської обласної прокуратуристрок досудового розслідування продовжено до 30 вересня 2023 року.

Обґрунтованість підозри містить у собі два аспекти. Перший стосується питання права: підозра має стосуватися правопорушення, передбаченого законом. Другий стосується питання факту: мають бути доведені обставини, які за розумного та неупередженого тлумачення викликають підозру щодо причетності певної особи до певного кримінального правопорушення. У Рішенні Нечипорук і Йонкало проти України(п. 175) ЄСПЛ вкотре повторив, що термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. При цьому тлумачення поняття «обґрунтованості» буде залежати від усіх обставин справи (Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom (Фокс, Кемпбелл і Хартлі проти Сполученого Королівства).

Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.

При дослідженні доданих до клопотання доказів, суд приходить до висновку, що органом досудового розслідування ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушення (злочинів), передбачених ст.27-ч.5 ч.2 ст. 364, ч.2 ст.28-ч.1 ст.366 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 підтверджується комплексом зібраних у провадженні доказів, зокрема: рапортом оперуповноваженого СБУ в Закарпатській області про виявлений злочин від 30.12.2022 року; протоколом допиту свідка - ОСОБА_10 ; колективним договором укладеним між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області та первинною профспілковою організацією на 2020-2022 рр.; наказами «Про виділення матеріальної допомоги» за 2020-2021 рр.; висновком експерта №СЕ-19/107-23/3885-ЕК від 24.05.2023, яким документально підтверджується висновок довідки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 10.04.2023 про надання консультації в якості спеціаліста в ході досудового розслідування, в частині зайво сплаченої матеріальної допомоги у зв'язку з тяжким матеріальним становищем працівників Служби автомобільних доріг у Закарпатській області за період з 01.01.2020 по 31.12.2022 на загальну суму 298 216,00 грн та заявою сплаченого підприємством ЄСВ в сумі 65 607,52 грн.; Документально підтверджується висновок довідки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 10.04.2023 про надання консультації в якості спеціаліста в ході досудового розслідування, в частині зайво сплаченої матеріальної допомоги до Новорічних і Різдвяних свят працівникам Служби автомобільних доріг у Закарпатській області в грудні 2020 на загальну суму 458 668,00 грн та заявою сплаченого підприємством ЄСВ в сумі 100 906,96 грн.; протоколами про результати проведення негласних розшукових (слідчих) дій; протоколом проведеного обшуку від 16.02.2020 в службових кабінетах фінансово - економічного відділу та відділу бухгалтерського обліку та звітності Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, які розташовані у двох окремих кабінетах на другому поверсі адмінбудівлі з правого боку від сходів одразу ж за вбиральнею, за адресою м. Ужгород, вул. Собранецька, 39, в результаті проведення якого вилучена документація по нарахуванню матеріальної допомоги за 2020-2021 рр. та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Відповідно до частин 1, 2 статті 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.

Фактично, слідчий суддя повинен встановити, чи є запропонований запобіжний захід (домашній арешт) пропорційним для запобігання ризику або ризикам, на які вказує сторона обвинувачення, з метою захисту прав підозрюваного та дотримання принципу верховенства права.

Європейський суд з прав людини неодноразово вказував на те, що домашній арешт вважається «позбавленням волі» в розумінні статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рішення Великої Палати у справі Buzadji проти Республіки Молдова від 5 липня 2016 року, заява № 23755/07, параграф 104). Метою цієї статті є захист від самовільного та необґрунтованого позбавлення волі. Тому, слідчий суддя повинен всебічно оцінити обставини, на які посилаються сторона обвинувачення та сторона захисту.

Основними ризикам, на які посилається сторона обвинувачення у даному клопотанні є запобігання спробам підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, можливість незаконного впливу на свідків, потерпілих, перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.

Вирішуючи питання про продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, слідчий суддя врахував той факт, що ризики, які встановлені слідчим суддею при застосуванні вказаного запобіжного заходу 07 липня 2023 року не зменшились.

На підставі наведеного, зважаючи на необхідність дотримання цілей та загальних засад кримінального провадження, слідчий суддя прийшов до переконання, що клопотання прокурора про продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в період часу з 23.00 год. по 06.00 год. ранку наступного дня, без застосування електронних засобів контролю слід задовольнити.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.176, 178, 181, 184, 186, 193, 194, 196, 309, 310, 376 КПК України, слідчий суддя -

постановив:

Клопотання - задовольнити.

Продовжити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в період доби з 23.00 год. 00 хв. вечора до 06.00 год. ранку наступного дня, в межах досудового розслідування, а саме до 30 вересня 2023 року, включно.

Встановити строк дії ухвали до 30 вересня 2023 року включно.

Покласти на ОСОБА_5 наступні обов'язки:

- прибувати до слідчого, прокурора або суду на їх першу вимогу;

- не відлучатися із населеного пункту, в якому вона фактично проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання;

Строк дії обов'язків визначити до 30 вересня 2023 року включно.

Роз'яснити підозрюваній ОСОБА_5 , що в разі невиконання вищезазначених обов'язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Роз'яснити підозрюваній ОСОБА_5 , що працівники органу Національної поліції з метою контролю за поведінкою підозрюваного, обвинуваченого, який перебуває під домашнім арештом, мають право з'являтися в житло цієї особи, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов'язаних із виконанням покладених на нього зобов'язань.

Ухвалу про обрання запобіжного заходу у виді домашнього арешту передати для виконання органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваній ОСОБА_5 .

Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали виготовлено та проголошено 28 серпня 2023 року о 16 год. 30 хв.

Слідчий суддя ОСОБА_1