Рішення від 28.08.2023 по справі 242/521/23

Справа № 242/521/23

Провадження № 2/242/402/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2023 року м. Селидове

Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Хацько Н.О., за участі секретаря судового засідання Клименко А. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку заочного спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів допомоги на дітей одинокій матері, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач УСЗН Селидівської міської ради 20.04.2023 року звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно отриманих коштів допомоги на дітей одинокій матері. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УСЗН Селидівської міської ради як отримувач соціальних допомог та 31.05.2019 року, 27.11.2019 року зверталась до УСЗН з заявами про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів. До своєї заяви ОСОБА_2 від 31.05.2019 року про призначення допомоги на дитину одинокій матері з урахуванням доходів, надала декларацію про доходи та майновий стан осіб за період з 01.11.2018 року по 30.04.2019 рік, довідки з місця навчання дітей, довідку про склад сім'ї, довідки про доходи та розмір пільг, інформаційну заяву про те, що усвідомлює всі наслідки поданих даних. До заяви від 27.11.2019 року ОСОБА_1 для призначення допомоги одиноким матерям надала декларацію про доходи та майновий стан за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 рік, довідку з місця навчання дітей, довідку про склад сім'ї, довідки про доходи та розмір пільг, інформаційну заяву про те, що усвідомлює всі наслідки поданих даних. Рішенням начальника управління від 10.06.2019 року відповідачу було призначено допомогу на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року в розмірі 2956,50 грн. щомісяця, та рішенням від 02.01.2020 року ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів з 01.11.2019 року по 30.11.2019 року в розмірі 4222,00 грн., з 01.12.2019 року по 30.04.2020 року в розмірі 4422,00 грн. щомісяця. При зверненні ОСОБА_1 до УСЗН з заявами про призначення допомоги на дітей одиноким матерям спеціалістами відділу прийому громадян надавалися роз'яснення щодо умов призначення та виплати допомоги. В деклараціях про доходи та майновий стан ОСОБА_1 зазначала, що окрім задекларованих доходів вона та члени сім'ї інших доходів не мають. Під час перевірки достовірності наданої інформації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги виявилося, що ОСОБА_1 приховала факт отримання додаткового доходу у вигляді заробітної плати з ТОВ «Каскад», яку отримав її син ОСОБА_3 в період з 01.02.2019 року по 31.03.2019 року. ОСОБА_1 факт подання недостовірної інформації, що вплинула на розмір раніше призначеної допомоги визнала, про що свідчить її заява про зобов'язання повернути надміру сплачені кошти від 08.07.2020 року. Рішенням начальника управління було зроблено перерахунки в межах терміну призначення. У зв'язку з неповідомленням ОСОБА_1 управління про обставини, що впливають на призначення державної допомоги виникла переплата за період з 01.05.2019 року по 30.10.2019 року в розмірі 3072,48 грн. На підставі рішення від 14.02.2020 року начальника управління кошти занадто отриманої допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року підлягають утриманню в розмірі 100%. УСЗН до відповідача 25.02.2020 року, 17.06.2021 року, 05.01.2022 року, 16.01.2023 року були направлені повідомлення про добровільне погашення надміру виплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям. На підставі зазначеного просять стягнути з ОСОБА_1 надміру отримані кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.05.2019 року по 31.10.2020 року у сумі 3072,48 грн. та судові витрати у розмірі 2684,00 грн.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 01.05.2023 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату. час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причину неявки суд не повідомив.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про день та час слухання справи повідомлена належним чином. Згідно ст. ст. 223, 280 ЦПК України суд вважає можливим розглянути справу у порядку заочного провадження у відсутність відповідача з дотриманням вимог, встановлених законом, за згодою позивача на розгляд справи в порядку заочного провадження.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосовувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 3, 4 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 31.05.2019 року звернулася із заявою до УСЗН Селидівської міської ради про призначення допомоги на дітей одиноким матерям.

Крім того, при зверненні до УСЗН Селидівської міської ради ОСОБА_1 надала декларацію про доходи, майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Рішенням начальника УСЗН Селидівської міської ради 10.06.2019 року ОСОБА_1 призначено державну допомогу сім'ям з дітьми з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року у розмірі 2956,50 грн.

27.11.2019 року ОСОБА_1 знову звернулася із заявою до УСЗН Селидівської міської ради про призначення допомоги на дітей одиноким матерям.

Крім того, при зверненні до УСЗН Селидівської міської ради ОСОБА_1 надала декларацію про доходи, майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Рішенням начальника УСЗН Селидівської міської ради 02.01.2020 року ОСОБА_1 призначено державну допомогу сім'ям з дітьми з 01.11.2019 року по 30.11.2019 року у розмірі 4222,00 грн., з 01.12.2019 року по 30.04.2020 року у розмірі 4422,00 грн.

Відповідно до доповідної записки державного соціального інспектора відділу з контролю використання коштів державного бюджету, направлених на надання соціальної допомоги ОСОБА_4 було доведено, було зроблено запит до ДФС про суми нарахованого доходу за даними ДРФО за період з 01.10.2018 року по 30.06.2019 року на одержувача державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 . При зверненні 31.05.2019 року за призначенням державної соціальної допомоги ОСОБА_1 не надала інформацію, що член сім'ї - син ОСОБА_3 отримував заробітну плату у « кварталі 2019 році на підприємстві ТОВ «Каскад».

У відповідності до довідки № 28/01 від 28.01.2020 року ТОВ «Каскад» ОСОБА_3 дійсно працював на підприємстві ТОВ «Каскад» з 01.02.2019 року по 22.03.2019 року, доходи за вказаний період відображені в довідці, що додається.

Згідно до довідки про доходи ОСОБА_3 справді працює у ТОВ «Каскад» та займає посаду роздавальник нафтопродуктів, у лютому 2019 року йому нараховано заробітну плату у розмірі 4263,74 грн., у березні 2019 року - 3417,67 грн. Загальна сума доходу за період з 01.02.2019 року по 22.03.2019 року без урахування аліментів становить 7681,41 коп.

Рішенням начальника УСЗН Селидівської міської ради від 14.02.2020 року здійснено перерахунок у межах призначення державної допомоги за результатами якої призначено допомогу з 01.05.2019 року по 30.06.2019 року у розмірі 2444,42 грн., з 01.07.2019 по 31.10.2019 у розмірі 2626,12 грн.

Рішенням начальника УСЗН Селидівської міської ради від 14.02.2020 року здійснено перерахунок у межах призначення державної допомоги за результатами якої призначено допомогу з 01.11.2019 року по 30.11.2019 року у розмірі 4222,00 грн., з 01.12.2019 по 30.04.2020 у розмірі 4422,00 грн.

Відповідно до рішення начальника УСЗН Селидівської міської ради від 14.02.2020 року вирішено утримати занадто отримані кошти допомоги одиноким матерям за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року у розмірі 100%.

Згідно до акту № 385 від 28.02.2020 року про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям УСЗН Селидівської міської ради проведено перевірку достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, що входять до складу сім'ї ОСОБА_1 , та 31.05.2019 року звернулась з заявою на призначення державної соціальної допомоги, та встановлено за результатами аналізу отриманих даних встановлено, що інформація про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї заявника, надана при зверненні за призначенням державної допомоги неповна, виявлена розбіжність за даними ДФС та наданими доходами ОСОБА_1 , в справі відсутня інформація про працевлаштування члена сім'ї ОСОБА_3 та отримання заробітної плати за період з 01.02.2019 року по 31.03.2019 року. Відсутність інформації призвела до переплати коштів державного бюджету.

У відповідності до акту №737 від 14.05.2020 року про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, за результатами аналізу отриманих даних встановлено за результатами аналізу отриманих даних проведеної УСЗН Селидівської міської ради проведено перевірку повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї ОСОБА_1 та 27.11.2019 року звернулась з заявою на призначення державної соціальної допомоги, встановлено, що інформація про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї заявника, надана при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги є достовірною, водночас у відповіді ДФС наявна інформація про доходи. Яка згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї не враховується при призначенні допомоги, що викликало розбіжності під час автоматизованої звірки. Розрахунок розміру допомоги на дітей одиноким матерям проведено вірно.

25.02.2020 року УСЗН Селидівської міської ради направило на адресу ОСОБА_1 повідомлення №01-17/05-0777 про повернення сум переплати державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 3072,48 грн. за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року.

08.07.2020 року ОСОБА_1 подано заяву на ім'я начальника УСЗН Селидівської міської ради, відповідно до якої зазначила, що занадто отримані кошти допомоги за період з 01.11.2018 по 30.04.2019 року зобов'язується повернути у розмірі 100% щомісячно по 700 грн. до повного погашення.

УСЗН Селидівської міської ради 17.06.2021 року направило на адресу ОСОБА_1 повідомлення про повернення сум переплати державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 3072,48 грн. за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року.

05.01.2022 року УСЗН Селидівської міської ради направило на адресу ОСОБА_1 повідомлення №01-17/06-0141 про повернення сум переплати державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 3072,48 грн. за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року.

УСЗН Селидівської міської ради 16.01.2023 року направило на адресу ОСОБА_1 повідомлення №01-17/05/0072 про повернення сум переплати державної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 3072,48 грн. за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року

Відповідно до довідки б/н від 20.04.2023 року ОСОБА_1 з 01.11.2017 року по 31.07.2020 року призначено допомогу на дітей одиноким матерям, переплата за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року становить 3072,48 грн., залишок переплати становить 3072,48 грн.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Право на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюється відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ (далі - Закон №2811-ХІІ) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Так, в статті 3 цього Закону визначені види державної допомоги сім'ям з дітьми, в тому числі: допомога на дітей одиноким матерям та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (пп. 3, 5).

Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року за №1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» визначаються умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема, допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно абзацу п.33 Порядку та ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Особливістю даної допомоги є визначення її розміру з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, тобто обчисленого у середньому за місяць доходу усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Відповідно до п.35 Порядку, визначено, що для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 3) довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; 4) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, із зазначенням підстави для внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або виданий компетентним органом іноземної держави документ про народження, в якому відсутні відомості про батька, за умови легалізації такого документа в установленому законодавством порядку; 5) копія свідоцтва про народження дитини. Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації.

Відповідно до п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправильними відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім'ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім'ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.

Згідно з п.46 Постанови № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року N 6-91цс14, яка може враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в УСЗН Селидівської міської ради та зверталася до відповідача з заявами про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та подавала декларації про доходи та майновий стан, при цьому не повідомила, про те, що її син ОСОБА_3 працював з 01.02.2019 року по 22.03.2019 рік та отримував дохід, чим не виконала свій обов'язок щодо повідомлення уповноваженого органу про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, що свідчить про недобросовісність відповідача та набуття нею державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 3072,48 грн. за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 рік без достатніх на те правових підстав.

В свою чергу УСЗН Селидівської міської ради просить стягнути з відповідача переплату за період з 01.05.2019 року по 31.10.2020 року у сумі 3072,48 грн., в свою чергу матеріалами справи підтверджено виникнення переплати державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року у розмірі 3072,48 грн., тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради підлягають частковому задоволенню та стягненню з відповідача на користь позивача надміру отриманих коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року у розмірі 3072 грн. 48 коп.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, отже суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача витрат, понесених позивачем, щодо сплати судового збору.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 81, 141, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів допомоги на дітей одинокій матері - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради надміру отримані кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.05.2019 року по 31.10.2019 року у сумі 3072 (три тисячі сімдесят дві) грн. 48 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради, юридична адреса: Донецька область, м. Селидове, вул. Пушкіна, буд. 8, код ЄДРПОУ 25953988.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне мысце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя Н.О. Хацько