24 серпня 2023 р. Справа № 120/6220/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в м. Вінниці у письмовому провадженні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
10.05.2023 поштою до суду надійшла позовна за підписом адвоката Єрьоміної В.А., подана від імені та в інтересах позивача ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області.
Позовні вимоги обґрунтовуються протиправністю дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2021.
Ухвалою суду від 15.05.2023 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з підстав її невідповідності вимогам 160, 161 КАС України. Так, суд встановив, що позов подано з пропущенням встановленого законом шестимісячного строку звернення до адміністративного суду. Для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви позивачу (його представниці) встановлено строк протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали шляхом подання до суду заяви (клопотання) про поновлення строку звернення до суду з цим позовом з наданням доказів поважності причин його пропуску, або ж наведення обґрунтованих письмових пояснень щодо дотримання строку звернення до суду у цій справі.
14.06.2023 через підсистему "Електронний суд" від представниці позивача надійшло клопотання про поновлення процесуального строку.
Ухвалою суду від 19.06.2023 позивачу ОСОБА_1 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали суду від 15.05.2023 про залишення позовної заяви без руху, на 10 днів з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали.
27.07.2023 через підсистему "Електронний суд" від представниці позивача надійшло клопотання про поновлення процесуального строку.
Ухвалою суду від 01.08.2023 клопотання представниці позивача задоволено та поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з цим позовом. Відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10.08.2023 до суду надійшло клопотання відповідача про залишення позову без розгляду. Обґрунтовуючи подане клопотання відповідач зазначає, що позивач повинен був дізнатися про порушення свого права на перерахунок пенсії, в тому числі і відсутність сформованої довідки, як складової в алгоритмі перерахунку, 1 січня відповідного року, тобто 01.01.2021. Тому звернення до суду 10.05.2023 року є істотним порушенням шестимісячного строку, визначеного ч. 2 ст. 122 КАС України.
Крім того, на думку відповідача, отримання представником позивача листа ГУ ДСНС у відповідь на її заяву не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли він почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на отримання довідки і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду.
Вирішуючи клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду суд зазначає таке.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).
Відтак, як правило, строк звернення до адміністративного суду із вимогами щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень становить шість місяців, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позовні вимоги обґрунтовуються протиправністю дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2021.
Суд враховує, що Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом із тим питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 3-1 (надалі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічні правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19 (вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020).
Як видно з матеріалів позовної заяви, 15.10.2022 представниця позивача звернулася до відповідача з заявою, в якій просила підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021.
Листом від 31.10.2022 за № 01-4397/19-оп відповідач повідомив представницю позивача про відсутність законодавчих підстав для підготовки на направлення до органів пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії за нормами Закону № 2262-XII станом на 01.01.2021.
Отже, представниця позивача реалізувала право позивача на перерахунок пенсії, звернувшись із заявою до відповідача щодо видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021.
Відтак у даному випадку право пенсіонера на перерахунок пенсії реалізується саме за його ініціативою та на підставі відповідної заяви. Проте за результатами розгляду такої заяви відповідач відмовив у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення і саме відмова відповідача, оформлена листом від 31.10.2022 за № 01-4397/19-оп, порушує права позивача на перерахунок пенсії.
Відтак суд відхиляє твердження відповідача про те, що позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав ще у січні 2021 року, а тому істотно пропустив строк звернення до адміністративного суду.
В решті питання щодо наявності підстав для поновлення позивачу строку звернення до адміністративного суду вже вирішено судом ухвалі від 01.08.2023 про відкриття провадження у справі і суд не вбачає підстав для прийняття іншого рішення.
Отже, клопотання відповідача про залишення позову без розгляду задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 122, 166, 167, 240, 248, 256 КАС України, суд
У задоволенні клопотання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Сало Павло Ігорович