Справа № 399/641/23
Провадження № 2-о/399/29/2023
Іменем України
24 серпня 2023 року смт Онуфріївка
Онуфріївського районного суду Кіровоградської області в складі головуючого судді Лях М.М., за участі секретаря судових засідань Гриценко Т.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Світловодський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
встановив:
До Онуфріївського районного суду Кіровоградської області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа Світловодський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області, про встановлення факту смерті її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 при переїзді з населеного пункту Євсуг до с. Вишневе Старобільського району Луганської області, у віці 37 років.
В обгрунтування заявлених вимог зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно акту про настання смерті від 07.04.2022 син загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 близько 13.30 годині виконуючи бойове завдання під час виходу з обстрілу, при намаганні об'їхати місце обстрілу до населеного пункту Старобільськ, при переїзді з населеного пункту Євсуг до села Вишневе Старобільського району Луганської області, потрапив під обстріл зі стрілецької зброї та мінометів.
Отримати лікарське свідоцтво про смерть сина встановленого зразка в медичному закладі вона не має змоги так як після загибелі тіло залишилось на місці смерті, а отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України.
Оскільки ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 та території Луганської області, яка фактично є тимчасово окупованою (загальновідома обставина), отримати необхідний документ задля реєстрації факту його смерті заявниця не має можливості, тому просила відповідно до статті 317 Цивільного процесуального кодексу України встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті її сина ОСОБА_2 .
Встановлення даного факту необхідно для отримання свідоцтва про смерть.
Ухвалою судді від 24 серпня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження та призначено судове засідання.
В судове засідання заявниця ОСОБА_1 не з'явилась, просила суд задовольнити її заяву з підстав, викладених у ній та розглянути справу без її участі.
Представник заінтересованої особи Світловодський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився. Судом отримана заява про розгляд справи без участі їх представника, у прийнятті рішення покладаються на думку суду.
Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з'явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в селищі Новоайдар Новоайдарського району Ворошиловградської області, УРСР, і є сином ОСОБА_3 , українця, та ОСОБА_1 , росіянки, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Новоайдарським районним відділом РАЦС Ворошиловградської області 23.06.1984 /а.с. 8/.
На ім'я ОСОБА_2 23 грудня 2015 року було видане посвідчення серії НОМЕР_2 , за яким він мав право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій /а.с. 13/.
Згідно акту про настання смерті від 07.04.2022, складеного інспектором служби 3 категорії обслуги 1 зенітно-артилерійської секції ракетно-артилерійського відділення прикордонної застави вогневої підтримки прикордонної комендатури швидкого реагування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » сержантом ОСОБА_4 , ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 близько 13.30 годині виконуючи бойове завдання під час виходу з обстрілу, при намаганні об'їхати місце обстрілу до населеного пункту Старобільськ, при переїзді з населеного пункту Євсуг до села Вишневе Старобільського району Луганської області, потрапив під обстріл зі стрілецької зброї та мінометів, знаходився в транспортному засобі Nissan Patrol д.н.з. НОМЕР_3 задньому сидінні на руках у сержанта ОСОБА_5 , головного сержанта ОСОБА_6 , молодшого сержанта ОСОБА_7 та одного невідомого військовослужбовця. Тіло сержанта ОСОБА_8 залишилось на передньому сидіння автомобіля тому, що військовослужбовці, які вижили, перекинули тіло сержанта ОСОБА_8 , щоб вибратись з автомобіля /а.с. 12/.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Звертаючись до суду, заявник посилається на ст. 317 ЦПК України.
Вимоги ст. 317 ЦПК України передбачають, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
25 квітня 2022 року Мінреінтеграції наказом від 25.04.2022 №75 затвердило Перелік територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до якого станом на 23 листопада 2022 року Старобільський район Луганської області перебуває в тимчасовій окупації.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.
Відповідно до п.1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Органами державної реєстрації актів цивільного стану, які проводять державну реєстрацію, є відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану), виконавчі органи сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад.
Відповідно до п. 1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є: - лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); - фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); - лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; - рішення суду про оголошення особи померлою; - рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; - повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів;- повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Разом з тим, як роз'яснив у п. 13, 18 Постанови № 5 від 31.03.1995 Пленум Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану у реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин. суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Заявниця ОСОБА_1 звернулась до Світловодського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), від якого 22.08.2023 за № 1082/33.16-31 отримала повідомлення про те, що здійснити реєстрацію смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , неможливо в зв'язку з відсутністю документів, які є підставою для державної реєстрації смерті /а.с. 14/.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
За вказаних обставин, суд вважає що заява ОСОБА_1 про встановлення юридичного факту смерті фізичної особи підлягає задоволенню, та вважає за можливе встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, а саме, при переїзді з населеного пункту Євсуг до села Вишневе Старобільського району Луганської області.
Керуючись ст. 17 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та ст. ст. 4, 10, 18, 259, 263-265, 273, 293, 315, 316, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Світловодський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час виконання бойового завдання ІНФОРМАЦІЯ_2 при переїзді з населеного пункту Євсуг до села Вишневе Старобільського району Луганської області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя М.М. Лях