Постанова від 22.08.2023 по справі 280/1676/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2023 року м. Дніпросправа № 280/1676/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Юрко І.В., суддів: Білак С.В., Чабаненко С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року в адміністративній справі №280/1676/23 (головуючий суддя першої інстанції - Артоуз О.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 17.03.2023 року (згідно поштової накладної) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо обмеження розміру його пенсії з 01.03.2023 року, не включивши суму індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», в обрахунок пенсійної виплати;

- зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2023 року з урахуванням індексації, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 01.03.2023 року позивачу нараховується та виплачується пенсія без індексації та обмежено її суму максимальним розміром, що свідчить про порушення відповідачем його конституційного права на соціальний захист.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023, не включивши суму індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», в обрахунок пенсійної виплати.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2023 з урахуванням індексації, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що висновок суду є передчасним та таким, що зроблений без з'ясування обставин, що мають значення для справи, а рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вказує, що з 01.03.2022 року пенсію позивача обчислено з урахуванням вимог Постанови КМУ №168. Вказує, що оскільки розмір пенсії позивача перевищує максимальний розмір пенсії (десять прожиткових мінімумів), встановлений розмір індексації пенсії відповідно до Постанови №168 поглинається. Відповідач діяв правомірно, оскільки індексація відповідно до Постанови №168 нарахована, однак обмежена до виплати максимальним розміром відповідно до чинного законодавства.

Позивач відзив на апеляційну скаргу не подав, що не перешкоджає розгляду справи.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону №2262 (а.с. 11).

Як встановлено судом першої інстанції, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13.09.2022 у справі №280/3764/22 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року без обмеження максимальним розміром та зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019 рроку перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмеження максимальним розміром з урахуванням виплачених сум.

З 01.03.2023 року відповідач здійснив індексацію пенсії позивача, внаслідок чого розмір пенсії позивача склав 26147,87 грн.. Проте, фактична сума виплати з 01.03.2023 року склала 22199,44 грн..

02 березня 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив здійснити з 01.03.2023 року нарахування та виплату йому підвищення пенсії, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження максимальним розміром (а.с. 12).

Відповідач, листом від 17.03.2023 року №3899-3399/Ш-02/8-0800/23 повідомив позивача про те, що на виконання Постанови КМУ від 24.02.2023року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» Головним управлінням у лютому 2023 року проведено індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. У зв'язку з тим, що розмір пенсії позивача, яка розрахована та виплачується на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/3764/22 (22199,44 грн.), на теперішній час є більшим ніж встановлений законодавством максимальний розмір пенсії, то сума пенсійної виплати з 01.03.2022 року не змінилась (а.с. 13)

Не погодившись із діями відповідача щодо перерахунку пенсії, позивач оскаржив такі дії до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що незважаючи на наявність у Постанові №168 вимоги про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача у зв'язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини сьомої статті 43 Закону №2262 Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України. Суд зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно з Законом №2262, порушує конституційні гарантії позивача щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачені ч.5 ст.17 Конституції України, а тому пенсійний орган, при обрахунку розміру пенсії, діяв протиправно.

Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.

Предметом даного позову є нарахування індексації пенсії відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 року №168, яка на думку позивача йому не виплачується у зв'язку із обмеженням розміру його пенсії.

Судом першої інстанції зроблено висновок про зобов'язання відповідача виплачувати позивачу пенсію з урахуванням індексації, встановленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.09.2022 у справі №280/3764/22 без обмеження її максимальним розміром.

При цьому, судом першої інстанції в рішенні взагалі не досліджені наявні в матеріалах справи розрахунки розміру пенсії на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.09.2022 у справі №280/3764/22, а також правова оцінка вказаного розрахунку, з урахуванням положень постанови КМУ від 24.02.2023 року №168.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання Постанови №168 пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 року з нарахуванням індексації, внаслідок чого розмір пенсії позивача склав 26726,37 грн. (а.с. 13 зворот, 27).

02.03.2023 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій зазначив, що станом на 01.03.2023 року розмір його пенсії за вислугу років складає 22199,44 грн., проте вважає, що відповідач протиправно обмежив розмір його пенсії на суму підвищення пенсії 4526,93 грн (3026,93грн+1500 грн). З урахування індексації згідно положень постанов КМУ, розмір його пенсії має складати 26726,37 грн. (22199,44 + 4526,93) (а.с. 13 зворот).

З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту населення найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 року №118 (далі по тексту - Постанова №118) з 01 березня 2022 розміри пенсій, призначених відповідно ст. 13, 21 і 36 Закону №2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищується на коефіцієнт збільшення (у розмірі 14%), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Згідно з абзацом першим пункту 2 від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», установлено що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Як свідчать матеріали справи, відповідачем відповідно до Постанови №118 обраховувалась позивачу індексація базового ОСНП 2022 р. у розмірі 3026,93 грн. (21620,94 грн. х 0,140), що підтверджується розрахунком пенсії за вислугу років від 06.04.2023 року (а.с. 27 з обох сторін).

З цього ж розрахунку вбачається, що відповідачем також обраховувалась індексація базового ОСНП 2023 р. у розмірі 1500,00 грн. (24647,87 грн. х 0,197) (а.с. 27 з обох сторін).

Згідно вказаного розрахунку основний розмір пенсії позивача (68% грошового забезпечення складає 21620,94 грн., а з урахуванням підвищення та надбавки до пенсії (виконували миротворчу місію та учасник бойових дій) розмір пенсії складає 22199,44 грн. (21620,94 +538,50 +40,00).

Оскільки розмір пенсії позивача 22199,44 грн. перевищує максимальний розмір пенсії, визначеного законом у 2023 році в розмірі 20930,00 грн. (10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працезданість), та виплачується йому у максимальному розмірі 22199,44 грн. (тобто без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність), то відсутні підстави для виплати позивачу індексації пенсії відповідно до Постанови КМУ від 24.02.2023 року №168, оскільки така індексація доплачується в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, особам, розмір пенсії яких є меньшим за максимальний розмір у відповідному році.

Підсумовуючи викладене, апеляційний суд не погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановлені рішення допустив порушення норм матеріального та процесуального права, що у відповідності до статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову в задоволені позовних вимог.

Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.

Керуючись статтями 77, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року в адміністративній справі №280/1676/23 задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року в адміністративній справі №280/1676/23 скасувати.

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий - суддя І.В. Юрко

суддя С.В. Білак

суддя С.В. Чабаненко