Рішення від 14.08.2023 по справі 914/2870/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.08.2023 Справа № 914/2870/22

За позовом: Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів,

до відповідача: Національного університету “Львівська політехніка”, м. Львів,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Львівська міська рада, м. Львів,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Виконавчий комітет Львівської міської ради, м. Львів

про звільнення самовільно зайнятих приміщень.

Суддя Манюк П.Т.

За участю секретаря Лазаренко С.В.

Представники:

від позивача: Чижович Ірина Зеновіївна - представник,

від відповідача: Кордюк Марта Михайлівна - представник, Груник Іван Степанович - вільний слухач

від третіх осіб: не з'явився

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшов позов Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до Українського державного університету науки і технологій про звільнення самовільно зайнятих приміщень.

Ухвалою суду від 15.11.2022 відкрито провадження у справі № 914/2870/22 за правилами загального позовного провадження та підготовче судове засідання призначено на 05.12.2022.

Ухвалою суду від 16.01.2023 Український державний університет науки і технологій замінено на належного відповідача - Національний університет “Львівська політехніка”, а ухвалою від 13.03.2023 залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Львівську міську раду та Виконавчий комітет Львівської міської ради.

Хід розгляду справи викладено у відповідних ухвалах суду, зокрема ухвалою суду від 29.05.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні на 26.06.2023.

Ухвалою суду від 26.06.2023 розгляд справи відкладено на 14.08.2023.

В судове засідання, яке відбулося 14.08.2023, представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив.

В судове засідання, 14.08.2023, представник відповідача з'явився, позовні вимоги заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та у додаткових письмових поясненнях.

Представник третіх осіб в судове засідання, 14.08.2023, не з'явився, в письмових поясненнях від 11.05.2023 позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити. Крім цього, 15.05.2023 представник третіх осіб подав клопотання в якому просив суд здійснювати розгляд даної справи без його участі.

Враховуючи, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, в судовому засіданні 14.08.2023 справу розглянуто по суті, проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення у справі.

Позиція позивача.

Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (надалі позивач) звернулося в Господарський суд Львівської області з позовом до Національного університету “Львівська політехніка” (надалі відповідач) про звільнення самовільно зайнятих приміщень напівпідвалу під інд. від VII по XXXI включно, XXXIII, XXXIV, XXXV, від 1-119 по 1-135 включно, від 1-138 по 1-144 включно, площею 1 419,6 кв.м, приміщень 1-го поверху, що позначені в технічній документації під індексами від І по X включно, від 1-1 по 1-16 включно, площею 1 071,4 кв.м, приміщень 2-го поверху, що позначені в технічній документації під індексами від І по XI включно, від 1-28 по 1-55 включно, від 1-60 по 1-63 включно площею 1 971,6 кв.м та приміщень 3-го поверху, що позначені в технічній документації під індексами від І по V включно, від 1-64 по 1-74 включно, площею 822,6 кв.м, які розташовані в будівлі під літ. А-3 за адресою: м. Львів, вул. Снопківська, 47.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що 12.11.2013 між Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради (орендодавець) та Державним вищим навчальним закладом Львівський коледж транспортної інфраструктур» (орендар), укладено договір оренди нерухомого майна № Г-8860-13 (надалі договір), згідно з яким орендодавець здав, а орендар прийняв в користування нежитлові приміщення, що розташовані в будівлі під літ. А-3 за адресою м. Львів, вул. Снопківська, 47.

02.04.2015 договором № Г-8860-13 (Д-15) внесено зміни до договору та встановлено, що орендарем приміщень є Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна.

Відповідно до п. 4 договору термін договору оренди визначений з “12” листопада 2013 року до “07” червня 2021 року включно.

Орендар подав заяву на продовження договору оренди на підставі якої позивачем було прийнято рішення продовжити згаданий договір оренди без проведення аукціону (наказ позивача від 19.03.2021 № 166-0).

Львівський коледж транспортної інфраструктури, розташований у м. Львові, вул. Снопківська, 47 був відокремленим структурним підрозділом Дніпровського національного університету залізничного транспорту імені Академіка В. Лазаряна. Відповідно до ч. 9 ст. 33 та пункту 20-1 ч. 2 прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про вищу освіту” передбачено, що не припускається створення та функціонування територіально відокремлених структурних підрозділів закладів вищої освіти в містах Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі, а територіально відокремлені структурні підрозділи закладів вищої освіти в містах Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі, що функціонують на день набрання чинності цим Законом, мають бути реорганізовані або припинені до 1 липня 2021 року рішенням закладів вищої освіти або їх засновників.

Таким чином, Управління комунальної власності не могло продовжити договір з Дніпровським національним університетом залізничного транспорту імені Академіка В. Лазаряна за відповідним цільовим призначенням - для організації навчального процесу. А це згідно із п.1 ч.1 ст.19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” є підставою для відмови у продовженні договору оренди.

Відтак, відповідно до п. 2 ухвали Львівської міської ради від 09.07.2021 № 1128 “Про відновлення мистецького освітнього середовища на вул. Снопківська, 47 у м. Львові” було скасовано наказ Управління комунальної власності від 19.03.2021 № 166-0.

Львівська міська рада, як орган, який представляє інтереси територіальної громади і приймає від її імені рішення, ухвалою від 09.07.2021 № 1128 вирішила питання щодо необхідності скасування наказу управління комунальної власності від 19.03.2021 № 166-0 та призупинення будь-яких дій щодо розгляду питання про продовження договору із Дніпровським національним університетом залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна. Дніпровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна та Львівський коледж транспортної інфраструктури Дніпровського університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна були повідомлені про вказане рішення листами від 10.09.2021 № 2302-вих-81405 та від 13.09.2021 № 2302-вих-81804 відповідно.

Згідно із ухвалою від 23.12.2021 № 1822, Львівська міська рада ухвалила затвердити меморандум про створення мистецького центру на вул. Снопківській, 47 між Львівською міською радою, Львівським фаховим коледжем декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша та Львівською національною академією мистецтв. Включено до Переліку другого типу нежитлові приміщення на вул. Снопківській, 47 з метою реалізації меморандуму, зазначеного у пункті 1 цієї ухвали, із цільовим призначенням для розміщення закладу мистецької освіти терміном на 5 років без права передачі у суборенду. Відтак згідно з договорами від 11.01.2022 № Г-12897-22 (БА) та № Г-12898-22 (БА) частина орендованих відповідачем приміщень за адресою: м. Львів, вул. Снопківська, 47 передані в оренду Комунальному закладу Львівської обласної ради “Львівський фаховий коледж декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша”.

Зважаючи на вищевикладені рішення Львівської міської ради, як органу, який представляє інтереси територіальної громади і приймає від її імені рішення, договір оренди № Г-8860-13, укладений із Дніпровським національним університетом залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна не був продовженим.

Таким чином, договір № Г-8860-13 з подальшими змінами було припинено у зв'язку із закінченням терміну його дії 07.06.2021 року.

Листом від 02.07.2021 № 4-2302-21275 Дніпровському національному університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна скеровано повідомлення про припинення договірних відносин у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди, необхідність проведення повного розрахунку за договором оренди та звільнення і повернення орендованого приміщення у належному санітарно-технічному стані по акту приймання-передачі. Проте, після закінчення терміну дії договору не всі орендовані приміщення повернені орендодавцю.

Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позиція відповідача.

Заперечуючи позовні вимоги представник відповідача вказує на те, що оскільки після закінчення терміну договору Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури продовжував здійснювати освітню діяльність до моменту його приєднання до НУ “Львівська політехніка”, то вказаний договір повинен був бути продовжений та діяти до дати реорганізації коледжу, а після проведення реорганізації коледжу в даний договір необхідно було б внести зміни в частині зміни сторони - орендаря із зазначенням нового орендаря Національного університету “Львівська політехніка” як правонаступника прав та обов'язків, в частині що стосується діяльності коледжу. Оскільки Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури, засновником якого є Міністерство освіти і науки України, продовжував свою освітню діяльність, то твердження позивача про неможливість використання коледжем орендованого майна за цільовим призначенням є помилковим, а відтак Львівською міською радою було безпідставно скасовано наказ Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 19.03.2021 № 166-о “Про продовження договору оренди без проведення аукціону”, адже задля забезпечення безперервного освітнього процесу у Львівському фаховому коледжі транспортної інфраструктури до часу вирішення питання його функціонування коледж повинен був продовжувати здійснювати свою освітню діяльність в орендованих приміщеннях відповідно до договору оренди.

Крім того, позивач у позовній заяві як на підставу для виселення Львівського фахового коледжу транспортної інфраструктури з орендованих ним приміщень по вулиці Снопківській, 47 у м. Львові покликається на ухвалу Львівської міської ради від 23 грудня 2021 року № 1822 “Про затвердження меморандуму про створення мистецького центру на вул. Снопківській, 47 між Львівською міською радою, Львівським фаховим коледжем декоративного і ужиткового мистецтва ім. І.Труша та Львівською національною академією мистецтв та особливі умови оренди нежитлових приміщень на вул. Снопківській, 47”, якою включено використовувані фаховим коледжем приміщення в Перелік другого типу (об'єкти, які передаються без аукціону) для їх передачі в оренду Львівському фаховому коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша та Львівській національній академії мистецтв та вирішено укласти з цими суб'єктами договори оренди.

Проте, позивачем не враховано умови самого меморандуму, який укладено в присутності представників ініціативної групи трудового колективу та в.о. директора Львівського фахового коледжу транспортної інфраструктури, та в якому містяться умови щодо користування Львівським фаховим коледжем транспортної інфраструктури приміщеннями по вулиці Снопківській, 47 у місті Львові та умови передачі цих приміщень в користування Львівському фаховому коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. Труша та Львівській національній академії мистецтв. Пунктом 1.1. меморандуму визначено, що його метою є створення мистецького простору в будівлі по вул. Снопківській, 47 на базі Львівської національної академії мистецтв та Львівського фахового коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша із збереженням можливості Львівському фаховому коледжу транспортної інфраструктури (його правонаступнику) проводити освітній процес до моменту отримання інших приміщень.

Однак, сторони меморандуму не виконують своїх зобов'язань щодо Львівського фахового коледжу транспортної інфраструктури, та навіть більше, незважаючи на існуючі домовленості звинувачують коледж у перешкоджанні виконанні ухвали Львівської міської ради № 1822 “Про затвердження меморандуму про створення мистецького центру на вул. Снопківській, 47 між Львівською міською радою, Львівським фаховим коледжем декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша та Львівською національною академією мистецтв та особливі умови оренди нежитлових приміщень на вул. Снопківській, 47”.

Позиція третіх осіб.

В поясненнях на позовну заяву представник третіх осіб зазначає, що Львівська міська рада, як орган, який представляє інтереси територіальної громади і приймає від її імені рішення, ухвалою від 09.07.2021 № 1128 “Про відновлення мистецького освітнього середовища на вул. Снопківська, 47 у м. Львові” вирішила питання щодо необхідності скасування наказу Управління комунальної власності від 19.03.2021 № 166-0 та призупинення будь-яких дій щодо розгляду питання про продовження договору із Дніпровським національним університетом залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна. Відтак, доводи відповідача про відсутність у Львівської міської ради прав щодо скасування наказу орендодавця про продовження договору оренди без проведення аукціону не відповідають законодавству.

Ухвала Львівської міської ради від 09.07.2021 №1128 є чинною, а відтак обов'язковою до виконання Управлінням комунальної власності.

Листом від 29.04.2021 №1/9-224 Міністерство освіти і науки України відповідно до Закону України “Про вищу освіту”, наголосило на необхідності закладам вищої освіти усіх форм власності та сфер управління, які мають територіально відокремлені структурні підрозділи в містах Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі вжити вичерпних заходів для своєчасного (до 18 червня) ухвалення рішень щодо їх реорганізації або припинення.

Згідно із вищезазначеним листом Міністерства освіти і науки України процес реорганізації або припинення мав бути повністю завершений у 2021 році. Натомість згідно із витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо Національного університету «Львівська політехніка, Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури став Відокремленим структурним підрозділом Національного університету “Львівська політехніка” лише 26.10.2022. Відтак, загроза безперебійності навчального процесу, порушення права на освіту учасників цього процесу може ставитись у вину виключно уповноваженим особам відповідних навчальних закладів, які своєчасно не виконали вимог Закону та вказівок Міністерства освіти і науки України та не провели реорганізацію освітнього закладу, а не Управлінню комунальної власності чи Львівській міській раді, які відповідно до законодавства розпоряджаються майном Львівської міської територіальної громади.

Твердження відповідача, що вимоги підпункту 20-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про вищу освіту” не розповсюджується на Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури є голослівним та суперечить діям вчиненим щодо даного освітнього закладу, зокрема зміні його підпорядкування, реорганізації даного відокремленого структурного підрозділу згідно із наказом Міністерства освіти і науки України від 31.05.2022 № 509, доданим до матеріалів справи самим же відповідачем. Відповідно до преамбули, вказаний наказ про приєднання Відокремленого структурного підрозділу “Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури” до Національного університету “Львівська політехніка” Міністерство освіти і науки України видало саме на виконання вимог підпункту 20-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про вищу освіту”, чим підтвердило поширення обмежень Закону щодо функціонування відокремлених структурних підрозділів закладів вищої освіти в містах Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі на Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників учасників справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити, виходячи із таких мотивів.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Положеннями ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, та встановлено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів.

Судом встановлено, 12 листопада 2013 року між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради як орендодавцем, та Державним вищим навчальним закладом Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури як орендарем, на підставі Наказу Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради та договору оренди № Г-7841-44 від 07.06.2011, укладено договір оренди нерухомого майна № Г-8860-13, за умовами якого Львівському фаховому коледжу транспортної інфраструктури передано в оренду нежитлові приміщення загальною площею 6 176,9 кв.м. в будівлі під літ. А-3 за адресою м. Львів, вул. Снопківська, 47, а саме:

- напівпідвальні приміщення, що позначені в технічній документації під індексами від І по XXXI включно, XXXIII, XXXIV, XXXV, від 1-119 по 1-35 включно, від 1-138 по 1-144 включно, площею 1 591,6 кв.м.;

- приміщення 1-го поверху, що позначені в технічній документації під індексами від І по XV включно, від 1-1 по 1-27 включно, площею 1 791,1 кв.м.;

- приміщення 2-го поверху, що позначені в технічній документації під індексами від І по XI включно, від 1-28 по 1-55 включно, від 1-60 по 1-63 включно площею 1 971,6 кв.м.;

- приміщення 3-го поверху, що позначені в технічній документації під індексами від І по V включно, від 1-64 по 1-74 включно, площею 822,6 кв.м.

Цільовим призначенням орендованого майна визначено організацію навчального процесу (п.2.1. договору).

Термін договору оренди визначений до 07 червня 2021 року (п.4.1. договору).

02 квітня 2015 року договором № Г-8860-13 (Д-15) внесено зміни до договору в частині орендаря, яким зазначено Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна, відокремленим структурним підрозділом якого став Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури.

01 лютого 2021 року Дніпровським національним університетом залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна отримано лист Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 26.01.2021 № 2302-вих-5230, в якому повідомлялось про закінчення 07.06.2021 року терміну дії договору та про можливість його продовження без проведення аукціону за умови подання заяви не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну дії цього договору.

Дніпровським національним університетом залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна, як орендарем згідно договору, було виконано всі умови для продовження терміну дії цього договору, та 19 березня 2021 року Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, як орендодавцем, видано наказ № 166-0 “Про продовження договору оренди без проведення аукціону”.

Відповідно до вищевказаного наказу вирішено продовжити термін дії договору оренди від 12.03.2013 на 5 років.

08 липня 2021 року Дніпровським національним університетом залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна отримано лист Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 02.07.2021 № 4-2302-21275, в якому було повідомлено про те, що термін дії договору оренди від 12.03.2013 закінчився 07.06.2021 року та продовжуватись не буде, при цьому не зазначено правових підстав для відмови в укладенні нового договору після того як було прийнято рішення продовжити термін договору.

У вересні 2021 року Дніпровським національним університетом залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна отримано листи Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 10.09.2021 № 2302-вих-81405 та від 13.09.2021 № 2302-вих-81804, в яких зазначено про те, що Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури є територіально відокремленим структурним підрозділом закладу вищої освіти - Дніпровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна, а також те, що відповідно до п. 9 ст. 33 та підпункту 20-1 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України “Про вищу освіту” передбачено, що не допускається створення та функціонування територіально відокремлених структурних підрозділів закладів вищої освіти в містах Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі, а територіально відокремлені структурні підрозділи закладів вищої освіти в містах Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі, що функціонують на день набрання чинності цим законом, мають бути реорганізовані або припинені до 01 липня 2021 року рішенням закладів вищої освіти або їх засновників. В листі повідомлено, що у зв'язку з цим Львівською міською радою прийнято ухвалу від 09.07.2021 № 1128 “Про відновлення мистецького освітнього середовища на вул. Снопківській, 47 у м. Львові”, якою скасовано наказ Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 19 березня 2021 № 166-0 “Про продовження договору оренди без проведення аукціону”, яким було передбачено продовження з Дніпровським національним університетом залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна договору оренди від 12.03.2013, а також зазначено про те, що з метою забезпечення безперервного освітнього процесу та права на освіту студентів Львівського фахового коледжу транспортної інфраструктури тривають перемовини щодо можливого приєднання коледжу до Національного університету “Львівська політехніка”.

Відповідно до ч.3 статті 33 Закону України “Про вищу освіту” основними структурними підрозділами закладів вищої освіти (крім коледжів, які не здійснюють підготовку бакалаврів) є факультети, кафедри, бібліотека.

Частиною 7 статті 33 Закону України “Про вищу освіту” передбачено, що фаховий коледж може бути (відокремленим) структурним підрозділом закладу вищої освіти відповідно до Закону України “Про фахову передвищу освіту” (п.п.4-1);

Відповідно до статті 27 Закону України “Про фахову передвищу освіту” права та обов'язки, цілі, завдання та принципи діяльності, тип закладу фахової передвищої освіти, передбачені цим Законом та іншими законами України, має також структурний підрозділ закладу вищої освіти. З метою реалізації цілей та завдань таким структурним підрозділам, у тому числі відокремленим, надаються окремі права фінансово-господарської самостійності: право вести окремий баланс, відкриття реєстраційного рахунку в органах Державної казначейської служби, мати печатку і штамп тощо.

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 29.04.2021 №1/9-224 “Про функціонування територіально відокремлених структурних підрозділів закладів вищої освіти в містах Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі”, фахові коледжі відповідно до п. 4-1 ч. 7 ст. 33 Закону України “Про вищу освіту” можуть бути (відокремленими) структурними підрозділами закладу вищої освіти відповідно до Закону України «Про фахову передвищу освіту», тобто обмеження та вимоги підпункту 20-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про вищу освіту” на них не розповсюджуються.

Відтак, з огляду на роз'яснення Міністерства освіти і науки України, яке є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері освіти та є засновником державних навчальних закладів, Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури, продовжував функціонувати у 2021 році та вести освітню діяльність.

Оскільки після закінчення терміну договору державний навчальний заклад - Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури продовжував здійснювати освітню діяльність до моменту його приєднання спочатку до Українського державного університету науки і технологій, а в подальшому до Національного університету “Львівська політехніка” (наказ Міністерства освіти і науки України від 31.05.2022 № 509), то вказаний договір мав бути продовжений та діяти до дати реорганізації коледжу, а після проведення реорганізації коледжу в даний договір необхідним було б внесення зміни в частині зміни сторони - орендаря із визначенням новим орендарем Національного університету “Львівська політехніка” як правонаступника прав та обов'язків, що стосується діяльності коледжу.

Таким чином, оскільки Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури продовжував свою освітню діяльність, що не заперечувало

Міністерство освіти і науки України, то твердження позивача про неможливість використання коледжем орендованого майна за цільовим призначенням є помилковим, а відтак задля забезпечення безперервного освітнього процесу у Львівському фаховому коледжі транспортної інфраструктури до часу вирішення питання його функціонування коледж міг продовжувати здійснювати свою освітню діяльність в орендованих приміщеннях відповідно до договору оренди.

Статтею 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Позивач у позовній заяві як на підставу для виселення Львівського фахового коледжу транспортної інфраструктури з орендованих ним приміщень по вулиці Снопківській, 47 у м. Львові покликається на ухвалу Львівської міської ради від 23 грудня 2021 року № 1822 “Про затвердження меморандуму про створення мистецького центру на вул. Снопківській, 47 між Львівською міською радою. Львівським фаховим коледжем декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша та Львівською національною академією мистецтв та особливі умови оренди нежитлових приміщень на вул. Снопківській, 47”, якою включено спірні приміщення в Перелік другого типу (об'єкти, які передаються без аукціону) для їх передачі в оренду Львівському фаховому коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша та Львівській національній академії мистецтв, та вирішено укласти з цими суб'єктами договори оренди.

Проаналізувавши умови меморандуму, судом встановлено що пунктом 1.1. меморандуму визначено, що його метою є створення мистецького простору в будівлі на вул. Снопківській, 47 у місті Львові на базі Львівської національної академії мистецтв та Львівського фахового коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша із збереженням можливості Львівському фаховому коледжу транспортної інфраструктури (його правонаступнику) проводити освітній процес до моменту отримання інших приміщень.

Пунктом 2.2. меморандуму визначено, що Виконавчий комітет Львівської міської ради забезпечує:

- можливість проведення освітнього процесу працівниками Львівського фахового коледжу транспортної інфраструктури в приміщеннях по вул. Снопківській, 47 у м. Львові (п.2.2.1);

- звернення до Львівської міської ради спільно із Міністерством освіти і науки України щодо сприяння у наданні Львівському фаховому коледжу транспортної інфраструктури необхідних приміщень для забезпечення освітнього процесу та їх облаштування (п.2.2.2.).

Меморандумом також визначено, що він діє до моменту виконання виконавчим комітетом своїх зобов'язань щодо Львівського фахового коледжу транспортної інфраструктури.

Зважаючи на встановлену законодавством обов'язковість рішень ради, умови меморандуму, що затверджені ухвалою Львівської міської ради від 23.12.2021 № 1822, є обов'язковими як для самої Львівської міської ради, так і для Виконавчого комітету Львівської міської ради та виконавчих органів ради, зокрема і позивача.

Судом встановлено що Виконавчий комітет Львівської міської ради не вживає належних заходів щодо виконання своїх зобов'язань згідно меморандуму, а позивач, незважаючи на умови меморандуму, намагається безпідставно виселити Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури - підрозділ Національного університету “Львівська політехніка”, державного закладу вищої освіти, із переданих йому раніше в користування приміщень, без зазначення інших приміщень для переселення, чим ставить під загрозу освітній процес у коледжі, де здійснюється підготовку фахівців для залізничного транспорту - стратегічної галузі економіки України під час війни з російською федерацією та запровадженого військового стану, що є неприпустимим та порушить одні з основних засад цивільних відносин, таких як справедливість, добросовісність та розумність.

Варто зауважити, що ухвалою Львівської міської ради від 23.12.2021 № 1822 “Про затвердження меморандуму про створення мистецького центру на вул. Снопківській, 47 між Львівською міською радою, Львівським фаховим коледжем декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша та Львівською національною академією мистецтв та особливі умови оренди нежитлових приміщень на вул. Снопківській, 47”, також не вирішені питання надання Львівському фаховому коледжу транспортної інфраструктури взамін рівноцінних приміщень, незважаючи на те, що надання таких приміщень є обов'язковою умовою меморандуму.

Відтак, приміщення по вулиці Снопківській, 47 у місті Львові не можуть бути звільнені Львівським фаховим коледжем транспортної інфраструктури до часу надання йому повністю облаштованих рівноцінних приміщень, оскільки на даний час існують затверджені ухвалою Львівської міської ради юридично обов'язкові домовленості щодо вирішення питання про надання Львівському фаховому коледжу транспортної інфраструктури, який на сьогоднішній день діє в складі Національного університету “Львівська політехніка”, інших необхідних приміщень для облаштування освітнього процесу взамін на приміщення по вулиці Снопківській, 47 у м. Львові.

В рішенні Конституційного Суду України від 4 березня 2004 року № 5-рп/2004 зазначено, що освіта визнається однією з пріоритетних сфер соціально-економічного, духовного та культурного розвитку суспільства. Право на освіту - це право людини на здобуття певного обсягу знань, культурних навичок, професійної орієнтації, які необхідні для нормальної життєдіяльності в умовах сучасного суспільства. Освіта - це цілеспрямований процес виховання і навчання з метою набуття встановлених державою освітніх рівнів.

За положеннями статті 53 Конституції України право на освіту гарантовано кожному (частина перша); держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах (частина третя). Освіта в Україні здійснюється згідно з законами України ("Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Про загальну середню освіту", "Про професійно-технічну освіту", "Про вищу освіту" тощо), іншими нормативно-правовими актами, якими, зокрема, вирішуються питання створення мережі навчальних закладів освіти, їх фінансування, оплати праці та встановлення державних соціальних гарантій і пільг для працівників цих закладів.

Системний аналіз положень Конституції України, в яких вживається термін “доступність”, дає підстави для висновку, що поняття “доступність освіти” у частині третій статті 53 Конституції України означає створення державою можливостей для реалізації права людини на освіту.

Доступність вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах полягає у створенні державою відповідних умов для їх функціонування і розвитку, за яких особа змогла б реалізувати своє право на здобуття вищої освіти на основі конкурсного відбору, з урахуванням своїх здібностей та інтересів у вільному виборі типу вищого навчального закладу, напряму підготовки і спеціальності, профілю навчання.

Таким чином, виходячи із змісту поняття “доступність”, яке вживається у положеннях Основного Закону України, відповідних законах про освіту, інших нормативно-правових актах, Конституційний Суд України вважає, що доступність освіти за конституційно-правовим смислом необхідно розуміти так, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості реалізувати це право.

Меморандум, затверджений ухвалою Львівської міської ради, яка в силу вищенаведених правових норм є обов'язковою для виконання, тому умови вищевказаного меморандуму є обов'язковими до виконання усіма органами та особами, які приймають рішення з питань використання Львівським фаховим коледжем транспортної інфраструктури Національного університету “Львівська політехніка” займаних ним приміщень по вул. Снопківській, 47 в м. Львові, та відповідно поширюється як на відповідача, оскільки він укладений в присутності уповноважених представників Львівського фахового коледжу транспортної інфраструктури та передбачає можливість проведення коледжем у займаних ним приміщеннях освітнього процесу до часу надання йому інших приміщень, а також поширюється на позивача, оскільки фактично встановлює заборону на позбавлення коледжу можливості використовувати займані ним приміщення до надання інших приміщень.

З огляду на зазначене, суд зауважує, що доводи позивача та третіх осіб про те, що цей меморандум не стосується позивача та відповідача, а також не має жодного правового значення для розгляду справи не відповідає фактичним обставинам справи. Зважаючи на те, що Львівською міською радою, як представницьким органом територіальної громади міста Львова - власника комунального майна, ухвалою від 23 грудня 2021 року № 1822 “Про затвердження меморандуму про створення мистецького центру на вул. Снопківській, 47 між Львівською міською радою, Львівським фаховим коледжем декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша та Львівською національною академією мистецтв та особливі умови оренди нежитлових приміщень на вул. Снопківській, 47” було погоджено можливість використання Львівським фаховим коледжем транспортної інфраструктури приміщень на вулиці Снопківській, 47 у м. Львові до надання інших приміщень, то у позивача відсутні правові підстави вимагати звільнення зазначеним коледжем, що є структурним підрозділом Національного університету “Львівська політехніка”, цих приміщень, оскільки такі не є самовільно зайняті, як про це безпідставно стверджує позивач, а Львівський фаховий коледж транспортної інфраструктури правомірно, на час розгляду справи, користується вищевказаними приміщеннями.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Підсумовуючи викладене вище, господарський суд дійшов висновку про недоведеність позивачем підстав для зобов'язання відповідача звільнити спірні приміщення, які розташовані в будівлі під літ.А-3 за адресою: м. Львів, вул. Снопківська,47, що у сукупності із висновками, про які суд зазначив вище, свідчить про наявність підстав для відмови у задоволенні заявлених позовних вимог.

Відшкодування витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України, залишається за позивачем.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 123, 124, 129, 236-241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

вирішив:

1. У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Львівського апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення складено 23 серпня 2023 року.

Суддя Манюк П.Т.