ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
0,2
м. Київ
22.08.2023Справа № 910/13129/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Полякової К.В., розглянувши матеріали
за позовом Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36; ідентифікаційний код 04633423)
до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
про стягнення 215595,38 грн.
Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення 215595,38 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000.72.309.0023, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до отриманого 01.06.2020 Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві повідомленням про початок будівельних робіт № КВ 061201530869 на вказаній вище земельній ділянці розпочато будівництво.
20.08.2020 Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зареєстровано декларацію за № КВ 101200812248 про готовність до експлуатації об'єкта у зв'язку з будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку та господарської будівлі по АДРЕСА_2 загальною площею 435,30 кв. м.
Разом із цим, як наголошує позивач, на момент звернення з даним позовом до суду договір про пайову участь із ОСОБА_1 не укладено, кошти пайової участі у розвиток інфраструктури міста Києва у зв'язку з будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку та господарської будівлі по АДРЕСА_2 ОСОБА_1 не перераховував.
З огляду на те, що за інформацією із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 із 24.01.2022 є фізичною особою - підприємцем з місцезнаходженням: АДРЕСА_2 , позивач звернувся з даним позовом до Господарського суду міста Києва.
Відповідно до частини 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням мають право юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
Юрисдикція господарських судів визначена статтею 20 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до частини 1 якої господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, можуть бути суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Так, предметом спору у справі є стягнення з ОСОБА_1 пайового внеску у розвиток інфраструктури міста Києва у зв'язку з будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку та господарської будівлі по АДРЕСА_2 .
Відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту.
Підпунктами 3, 4 пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного вище Закону передбачено, що замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об'єкта. Орган місцевого самоврядування протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об'єкта будівництва; пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об'єкта будівництва в експлуатацію.
Рішенням Київської міської ради від 15.11.2016 за №411/1415 затверджено Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Києва (далі - Порядок).
За змістом пункту 4.1 розділу 4 Порядку замовник, який здійснює або має намір здійснити нове будівництво або реконструкцію об'єктів (у разі збільшення загальної площі об'єкта), зобов'язаний до прийняття об'єкта в експлуатацію взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Києва, крім випадків, передбачених законодавством та цим Порядком. Замовник зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва/реконструкції об'єкта звернутися до Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва/ реконструкції. Департамент протягом 15 робочих днів з дня отримання документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об'єкта будівництва.
Відповідно до пункту 4.3 розділу 4 Порядку кошти пайової участі сплачуються замовником в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва/реконструкції в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором про пайову участь. Прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію без сплати пайової участі в повному обсязі не звільняє замовника від обов'язку її сплати.
Як слідує з наведених у позовній заяві обставин, Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві 01.06.2020 отримано повідомлення про початок будівельних робіт № КВ 061201530869 на належній ОСОБА_1 земельній ділянці.
Відповідно до декларації № КВ 101200812248 про готовність об'єкта до експлуатації будівництво індивідуального (садибного) житлового будинку та господарської будівлі по АДРЕСА_2 загальною площею 435,30 кв. м., розташованих на належній ОСОБА_1 земельній ділянці, закінчено 20.08.2020 року.
Таким чином, обов'язок зі сплати коштів пайової участі виник у ОСОБА_1 у червні 2020 року після початку будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку та господарської будівлі по АДРЕСА_2 .
У той же час, набуття ОСОБА_1 статусу фізичної особи-підприємця мало місце лише 24.01.2022, що підтверджується доданою позивачем до матеріалів позовної заяви копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про те, що зміст спірних матеріальних правовідносин сторін не має господарського характеру, оскільки спір між сторонами виник із приводу сплати коштів пайової участі до набуття ОСОБА_1 статусу фізичної особи-підприємця.
Суд зауважує, що наявність у фізичної особи статусу суб'єкта господарювання не означає, що усі правовідносини з її участю є господарськими.
Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Беручи до уваги наведене, ураховуючи зміст та суб'єктний склад спірних правовідносин, суд зазначає, що останні підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв'язку з чим заявник має право звернутися із відповідним позовом до місцевого суду.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи (частина 6 статті 175 Господарського процесуального кодексу України).
Суд також зауважує на праві позивача згідно пункту 3 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» повернути за відповідним клопотанням сплачену суму судового збору унаслідок відмови у відкритті провадження у справі.
Ураховуючи викладене та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 175, ст. 233, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У відкритті провадження у справі за позовом Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до ОСОБА_1 про стягнення 215595,38 грн. відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до положень статей 254-257 протягом десяти днів з дня її підписання до суду апеляційної інстанції.
Дата підписання: 22.08.2023 року.
Суддя К.В. Полякова