Рішення від 01.08.2023 по справі 711/2738/23

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/2738/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

заочне

01 серпня 2023 року м. Черкаси

Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді Позарецької С.М.,

при секретарі Щокань В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся у Придніпровський районний суд м. Черкаси з позовом до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів. Свої вимоги обґрунтовує тим, що Департамент соціальної політики Черкаської міської ради надав ОСОБА_1 державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям, передбачену п. 5 ч. 1 ст. 3 та ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Як зазначено, при зверненні із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги відповідачкою було надано неповну інформацію про доходи, що вплинуло на визначення розміру державної соціальної допомоги. Так, відповідно до заяви від 01.07.2019 відповідачка просила зробити перерахунок раніше призначеної державної соціальної допомоги на дитину одиноким матерям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 у зв'язку з тим, що нею не задекларовано дохід, отриманий від продажу житла у вересні 2018 року. У цій же заяві відповідачка зазначила про необхідність стягнення переплати у розмірі 20 % з призначеної державної соціальної допомоги одиноким матерям.

Відповідно до договору купівлі-продажу житлового будинку від 25.09.2018 №5616, відповідачка здійснила продаж житлового будинку за 325000 грн. 00 коп., а відтак отримала дохід у зазначеному розмірі.

Розмір переплати по державній соціальній допомозі одиноким матерям за період 01.01.2019 по 30.06.2019 було визначено у розмірі 10872 грн. 00 коп. Утримання переплати проводилося щомісячно з серпня 2019 року по липень 2020 року, відповідно до вищевказаної заяви відповідачки. Всього у рахунок часткової сплати боргу з відповідачки утримано кошти в загальній сумі 2303 грн. 60 коп. При цьому, останній платіж у сумі 400 грн. 60 коп. у рахунок погашення боргу відповідачки здійснено 06.07.2020, що підтверджується довідкою від 07.04.2023 за №3153/28-1/01-10.

У позовній заяві також вказано, що перебіг позовної давності перерваний 06.07.2020 і почався заново.

Борг відповідачки по надміру виплаченим коштам по державній соціальній допомозі на дітей одиноким матерям, за період з 01.01.2019 по 30.06.2019, становить 8568 грн. 40 коп. (10872,00 грн. - 2303,60 грн. = 8568,40 грн.), що підтверджується довідкою від 24.03.2023.

Крім цього, за результатами перевірки, шляхом електронного обміну інформації між Міністерством соціальної політики України та ДФС, на підставі довідки ДФС про завантажені доходи від 04.06.2020 та уточнюючої довідки ТОВ «Віотехсом» від 07.09.2020 №6847/28-5/01-10 встановлено, що відповідачка отримала доходи у III-IV кварталі 2019 року від ТОВ «Віотехсом» у сумі 66400 грн. 00 коп. Дані доходи при зверненні із заявою від 24.01.2020 та при поданні декларації про доходи відповідачка не задекларувала. У зв'язку з цим, відповідачка не мала права на державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2020 по 30.06.2020.

Позивач зазначає, що на підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» ним було нараховано відповідачці державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2020 по 31.07.2020, у зв'язку з автоматичним продовженням виплати на період карантину.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 01.07.2020 призначення та виплата державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, у яких закінчився строк виплат у березні-червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Разом з тим, відповідачка не подавала нову заяву про призначення допомоги на дітей одиноким матерям.

Пунктом 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 №1751 (абзац в редакції Постанови КМУ №632 від 22.07.2020 - застосовується з 01.07.2020), передбачено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється: якщо сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру.

У зв'язку з цим, на думку позивача, відповідачка не мала права на державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2020 по 31.07.2020.

Отже, у результаті подання відповідачкою недостовірної інформації про доходи за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 та автоматичного продовження виплати у зв'язку з карантином за період з 01.07.2020 по 31.07.2020, виникла переплата у сумі 14021 грн. 00 коп. Частину переплати у сумі 2804 грн. 20 коп. утримано. Борг відповідачки по надміру виплаченим коштам по державній соціальній допомозі на дітей одиноким матерям, у результаті подання відповідачкою недостовірної інформації про доходи та автоматичного продовження виплати у зв'язку з карантином, становить 11216 грн. 80 коп. (14021,00 грн. - 2804,20 грн. = 11216,80 грн.), що підтверджується довідкою від 24.03.2023.

Таким чином, станом на 19.04.2023 загальна сума боргу відповідачки по надміру виплаченим коштам по державній соціальній допомозі на дітей одиноким матерям становить 19785 грн. 20 коп. (8568,40 грн. + 11216,80 грн. = 19785,20 грн.).

До того ж, позивач звертає увагу на те, що він направляв відповідачці повідомлення та нагадування про переплату, але відповідачкою їх проігноровано. Остання відмовляється у добровільному порядку сплатити суму боргу.

Зважаючи на викладене вище, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на рахунок департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти по державній допомозі на дітей одиноким матерям у розмірі 19785 грн. 20 коп., а також судові витрати у розмірі 2684 грн. 00 коп.

Ухвалою суду від 10.05.2023 позовну заяву прийнято, відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Сторонам визначено строки для подання заяв по суті справи. Проти такого порядку розгляду справи сторони не заперечували.

У судове засідання представник позивача не з'явився. 18.07.2023 до суду надійшла письмова зава представника позивача за довіреністю - Старчевода С.А. про розгляд справи без його участі. Крім того, у заяві зазначено, що він позовні вимоги підтримує у повному обсязі та не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

У судове засідання відповідачка не з'явилася, хоча повідомлялася судом у встановленому законом порядку про місце, день і час розгляду справи, шляхом направлення судових повісток за зареєстрованим місцем проживання. Адресована кореспонденція повернулась до суду без вручення, з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», що у контексті положень п. 3 ч. 8 ст. 128, ст. 131 ЦПК України, суд вважає, як повідомлення відповідачки належним чином. Слід також зазначити, що згідно з положеннями ст. 8 ЦПК України, інформація про рух справи є відкритою, оприлюдненою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою можливо дізнатися необхідну інформацію щодо справи. Відзив на позовну заяву не подано.

Справу розглянуто за правилами заочного розгляду, передбаченими ст.ст. 280-282 ЦПК України, за відсутності відповідачки, яка повідомлялася у встановленому законом порядку про дату, час і місце розгляду справи та не з'явилася у судове засідання без повідомлення причин, не подала відзиву проти позову, а представник позивача не заперечував проти такого порядку розгляду справи.

Враховуючи думку представника позивача, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи в їх сукупності, всебічно, повно та об'єктивно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, 09.01.2019 відповідачка ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити їй державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям (далі - соціальна допомога). В заяві відповідачкою зазначено, що вона ознайомлена з тим, що вона зобов'язана повідомити позивача про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги (а.с. 4).

До заяви від 09.01.2019 відповідачкою додана Декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, за період з 01.07.2018 по 01.01.2019, в якій вона зазначила, що її сім'я складається з неї, чоловіка та двох дітей, а також те, що окрім соціальної допомоги при народженні дитини не мала інших доходів (а.с. 6).

Рішенням позивача від 16.01.2019 відповідачці було призначено соціальну допомогу (з урахуванням доходів) на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 у розмірі 1812 грн. 00 коп. щомісячно (а.с. 22).

Крім того, 01.07.2019 відповідачка ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення управління соціального захисту населення Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити їй державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям (далі - соціальна допомога). В заяві відповідачкою зазначено, що вона ознайомлена з тим, що вона зобов'язана повідомити позивача про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги (а.с. 16).

До заяви від 01.07.2019 відповідачкою додана Декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, за період з 01.01.2019 по 01.07.2019, в якій вона зазначила, що її сім'я складається з неї, чоловіка та двох дітей, а також те, що окрім соціальної допомоги при народженні дитини не мала інших доходів. Крім того, у розділі VII «відомості про витрати, здійснені протягом 12 місяців перед зверненням» зазначено, що нею здійснено придбання квартири (будинку) за 390000 грн. (а.с. 18, 19).

Також, 01.07.2019 відповідачка подала до управління соціального захисту населення Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради заяву, у якій просила зробити перерахунок раніше призначеної державної соціальної допомоги на дитину одиноким матерям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 у зв'язку з тим, що нею не задекларовано дохід, отриманий від продажу житла у вересні 2018 року. У цій же заяві відповідачка зазначила про необхідність стягнення переплати у розмірі 20% з призначеної державної соціальної допомоги одиноким матерям (а.с. 21).

Судом встановлено, що 25.09.2018 відповідачка здійснила продаж житлового будинку з надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , за 325000 грн. 00 коп., що підтверджується договором купівлі-продажу житлового будинку від 25.09.2018, посвідченого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Фіщук С.О., зареєстрованого у реєстрі за №5616 (а.с. 22, 23). Таким чином, відповідачка отримала дохід у зазначеному вище розмірі.

Таким чином, відповідно до розрахунку Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, розмір переплати по державній соціальній допомозі одиноким матерям за період 01.01.2019 по 30.06.2019 становить 10872 грн. 00 коп., що також підтверджується довідкою позивача від 29.03.2023 № 2855/28-1/01-10 (а.с. 30, 31, 34).

Рішенням позивача № 434246 вирішено здійснювати утримання переплати відповідачці щомісячно по 20 % з державної соціальної допомоги з серпня 2019 року по липень 2020 року (а.с. 29).

Крім того, рішенням позивача від 16.07.2019 відповідачці здійснено перерахунок державної соціальної допомоги та призначено соціальну допомогу (з урахуванням доходів) на період з 01.07.2019 по 31.12.2019 (а.с. 26).

Як вбачається з матеріалів справи, всього у рахунок часткової сплати боргу з відповідачки утримано кошти в загальній сумі 2303 грн. 60 коп. При цьому, останній платіж у сумі 400 грн. 60 коп. у рахунок погашення боргу відповідачки здійснено 06.07.2020, що підтверджується довідкою від 07.04.2023 за №3153/28-1/01-10, виданою Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради (а.с. 68).

Отже, борг відповідачки по надміру виплаченим коштам по державній соціальній допомозі на дітей одиноким матерям, за період з 01.01.2019 по 30.06.2019, становить 8568 грн. 40 коп. (10872,00 грн. - 2303,60 грн. = 8568,40 грн.), що підтверджується довідкою від 24.03.2023, виданою Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради (а.с. 47).

У подальшому, 24.01.2020 відповідачка ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити їй державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям (далі - соціальна допомога). В заяві відповідачкою зазначено, що вона ознайомлена з тим, що вона зобов'язана повідомити позивача про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги (а.с. 39, 40).

До заяви від 24.01.2020 відповідачкою додана Декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, за період з 01.07.2019 по 01.01.2020, в якій вона зазначила, що її сім'я складається з неї, чоловіка та двох дітей, а також те, що окрім соціальної допомоги при народженні дитини не мала інших доходів (а.с. 41, 42).

Рішенням позивача від 19.02.2020 відповідачці було призначено соціальну допомогу (з урахуванням доходів) на період з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі 2003 грн. 00 коп. щомісячно (а.с. 44).

Разом з тим, за результатами перевірки, шляхом електронного обміну інформації між Міністерством соціальної політики України та ДФС, на підставі довідки ДФС про завантажені доходи від 04.06.2020 (а.с. 49) та уточнюючої довідки ТОВ «Віотехсом» від 07.09.2020 №6847/28-5/01-10 встановлено, що відповідачка отримала доходи у III-IV кварталі 2019 року від ТОВ «Віотехсом» у сумі 66400 грн. 00 коп.

Між тим, вказані вище доходи, при зверненні із заявою від 24.01.2020 та при поданні декларації про доходи, відповідачка не задекларувала.

До того ж, на підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» позивачем було нараховано відповідачці державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 у зв'язку з автоматичним продовженням виплати на період карантину.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 01.07.2020 призначення та виплата державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, у яких закінчився строк виплат у березні-червні 2020, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Разом з тим, відповідачка не подавала нову заяву про призначення допомоги на дітей одиноким матерям.

Як визначено пунктом 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 №1751 (абзац у редакції Постанови КМУ №632 від 22.07.2020 - застосовується з 01.07.2020), виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється: якщо сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру.

Таким чином, у результаті подання відповідачкою недостовірної інформації про доходи за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 та автоматичного продовження виплати у зв'язку з карантином, за період з 01.07.2020 по 31.07.2020, виникла переплата у сумі 14021 грн. 00 коп.

Разом з тим, судом встановлено, що частину вказаної вище переплати утримано з відповідачки, в саме - 2804 грн. 20 коп.

Отже, борг відповідачки по надміру виплаченим коштам по державній соціальній допомозі на дітей одиноким матерям у результаті подання нею недостовірної інформації про доходи та автоматичного продовження виплати у зв'язку з карантином становить 11216 грн. 80 коп. (14021,00 грн. - 2804,20 грн. = 11216,80 грн.), що підтверджується довідкою від 24.03.2023, виданою Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради (а.с. 58).

Позивач надсилав відповідачці повідомлення про переплату від 10.03.2021 (а.с. 65) та від 11.10.2021 (а.с. 67), в якому повідомляв про необхідність повернення надмірно отриманих нею сум соціальної допомоги у розмірі 19758 грн. 20 коп.

Оскільки до теперішнього часу відповідачка у добровільному порядку не повернула надмірно використані кошти соціальної допомоги, то позивач звернувся до суду з даним позовом.

Таким чином, між сторонами існує спір щодо механізму використання коштів державного бюджету, призначених для виплати державної соціальної допомоги одиноким матерям, який регулюється нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 №2811-XII у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №2811), Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (далі - Порядок № 1751) тощо.

Відповідно до ст. 55 Конституції України та ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 Цивільного процесуального кодексу України). Способи захисту визначені Цивільним кодексом України.

Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).

Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування (ч.ч. 3, 4 ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).

У статтях 46 та 48 Конституції України розкриваються деякі елементи соціальної політики держави, якими передбачається, що громадяни мають право на соціальний захист та право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Одним із важливих видів соціальної допомоги, спрямованої на здійснення соціального захисту громадян, які цього потребують, є запровадження державою інституту надання державної соціальної допомоги.

Відповідно до ст. 18-1 Закону № 2811 право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно із ст. 18-3 Закону №2811 допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 18-4 Закону №2811 виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги. Припинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Аналогічні приписи містять і пункти 33, 36 Порядку № 1751.

Пунктом 34 Порядку № 1751 передбачено, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п. 5.20 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерством економіки з питань європейської інтеграції України, Міністерством фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (діяла на момент виникнення спірних правовідносин) до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять, зокрема, доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

За приписами п. 49 Порядку № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - місяця, в якому виявлено порушення.

Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

За обставинами спірних правовідносин судом встановлено, що відповідачка не повідомила Департамент соціальної політики Черкаської міської ради про наявність у неї доходів, отриманих 25.09.2018 від продажу житлового будинку (325000 грн.), внаслідок чого їй було нараховано щомісячну соціальну допомогу за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 у більшому розмірі, ніж було необхідно, та призвело до отримання відповідачкою соціальної допомоги у надмірному розмірі. Розмір переплати із урахуванням утриманих з відповідачки коштів становить 8568 грн. 40 коп. (10872,00 грн. - 2303,60 грн. = 8568,40 грн.). Крім того, відповідачка не повідомила Департамент соціальної політики Черкаської міської ради про наявність у неї доходів, отриманих у III-IV кварталі 2019 року від ТОВ «Віотехсом» у сумі 66400 грн. 00 коп., внаслідок чого відповідачка не мала права на державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2020 по 30.06.2020, проте їй було нараховано таку щомісячну соціальну допомогу. Розмір переплати із урахуванням утриманих з відповідачки коштів становить 11216 грн. 80 коп. (14021,00 грн. - 2804,20 грн. = 11216,80 грн.).

За таких обставин, отримання та використання відповідачкою соціальної допомоги у період з 01.01.2019 по 30.06.2019 та з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі, що обчислений з урахуванням відсутності у неї доходів, тобто у надмірному розмірі, є неправомірним.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Таким чином, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Отже, враховуючи те, що відповідачка отримала соціальну допомогу за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 та з 01.01.2020 по 30.06.2020 у більшому розмірі, ніж необхідно (загальний розмір переплати становить - 19785 грн. 20 коп.), оскільки її розмір був обчислений на підставі невірних даних, що було наслідком недобросовісної поведінки відповідачки (повідомлення завідомо неправдивих даних про розмір доходів), внаслідок чого завдано шкоди державному бюджету на суму коштів у розмірі 19785 грн. 20 коп., то вимоги позивача є цілком правомірними та обґрунтованими.

При цьому, звертається увага на те, що відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, внаслідок чого кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

На основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які посилався позивач, як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими у судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про можливість задоволення позовних вимог у повному обсязі, а саме, стягненню з відповідачки на користь позивача, у межах заявлених позовних вимог, підлягає 19785 грн. 20 коп. надміру виплачених грошових коштів по державній допомозі на дітей одиноким матерям. Слід зазначити, що відповідачка не скористалася правом подати відзив на позов та докази на спростування доводів позивача.

Щодо розподілу судових витрат, то відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Так, позивачем при зверненні до суду з цим позовом сплачений судовий збір у розмірі 2684 грн. 00 коп. (платіжна інструкція № 57 від 20.04.2023).

Таким чином, оскільки, позовні вимоги Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради задоволено у повному обсязі, то з відповідачки ОСОБА_1 на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі - 2684 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 10, 12, 13, 76-81, 141, 280-282, 259, 265, 268, 273, 279-282 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) на користь держави в особі Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені грошові кошти по державній допомозі на дітей одиноким матерям у розмірі 19785грн. 20коп., за наступними реквізитами: UA 938201720343130028000079620, код 37853109, банк ДКСУ м.Київ.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) сплачений Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради судовий збір в розмірі 2684грн. 00коп. за наступними реквізитами: UA 958201720344250046000079620, код 37853109, банк ДКСУ м.Київ.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення складено 07.08.2023.

Головуючий: С. М. Позарецька