Справа № 562/2821/23
16.08.2023 року.
Суддя Здолбунівського районного суду Рівненської області Кушнір О. Г., розглянувши матеріали, які надійшли із Відділення поліції №6 Рівненського районного управління поліції ГУ НП в Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, проживаючу по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.173-2 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 225817 від 29 липня 2023 року вбачається, що 29 липня 2023 року близько 11 години 00 хвилин ОСОБА_1 за місцем проживання по АДРЕСА_1 вчинила конфлікт з чоловіком ОСОБА_2 , у ході якого ображала останнього нецензурними словами та кидала в нього використаний дитячий підгузок, чим могла бути завдана шкоди його психічному здоров'ю.
У судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала та пояснила, що 29 липня 2023 року о 11 годині 00 хвилин вона знаходилась в будинку за місцем свого проживання та в цей час її чоловік ОСОБА_2 в котре вчинив щодо неї домашнє насильство (ображав нецензурними словами біля дітей, шарпав та бив дитячими використаними підгузками), у зв'язку з чим викликала поліцію. ОСОБА_3 в чоловіка вона не кидалася, а відкинула в сторону до дверей після проявленої агресії чоловіка і він випадково його зачепив, будь-якої шкоди в обопільній сварці чоловіку не могла завдати. Просить справу закрити за відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення правопорушника, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Згідно з положеннями ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Викладені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 225817 від 29 липня 2023 року обставини вчиненого правопорушення ґрунтуються лише на письмових поясненнях потерпілого ОСОБА_2 , які заперечуються та жодним чином не підтверджені, свідків подій та викладених у протоколі обставин не вказано.
Практика Європейського суду з прав людини вказує на необхідність оцінювати докази керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом» (рішення ЄСзПЛ «Авшар проти Туреччини»). Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права, а ЄСПЛ притримується у своїх рішення позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпції факту ( рішення Європейського суду з прав людини, справа " Коробов проти України " № 39598 / 03 від 21 липня 2011 року ), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування « поза розумним сумнівом » ( рішення від 18 січня 1978 року у справі « Ірландія проти Сполученого Королівства » ( Ireland v.the UnitedKingdom ), п. 161, Series A заява № 25).
Протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 не може бути визнаний належним доказом по даній справі у розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені у ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину; обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
ОСОБА_1 неодноразово викликала поліцію на домашнє насильство з боку свого чоловіка, що підтверджується копією термінового заборонного припису стосовно ОСОБА_2 №129843 від 29.07.2023 року та інформацією поліції від 04 серпня 2023 року.
З урахуванням викладеного, суддя приходить до висновку, що обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, дослідженими доказами не доведено, а тому підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності відсутні.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.221, 247, 266, 268, 278 - 280, 283 - 285 КУпАП, суддя
Провадження в справі по притягненню до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області протягом 10 /десяти/ днів з дня її винесення.
Суддя: