Ухвала від 16.08.2023 по справі 761/2188/23

Справа № 761/2188/23

Провадження № 1-кп/761/2407/2023

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2023 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

суддів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, кримінальне провадження, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62022100130000943 від 06 грудня 2022 року, відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Волноваха Донецької області, українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,

за участю:

секретаря - ОСОБА_5 ,

прокурора - ОСОБА_6 ,

захисника - ОСОБА_7 ,

ВСТАНОВИВ :

До Шевченківського районного суду м. Києва 19 січня 2023 року надійшов обвинувальний акт щодо ОСОБА_4 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_8 від 17 травня 2023 року вказане кримінальне провадження призначене до судового розгляду колегіально у складі трьох суддів.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 19 травня 2023 року було визначено склад колегії суддів, а саме: головуючий суддя ОСОБА_1 , судді - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

З огляду на вимоги закріплені ст. 32, 412, 615 КПК України, перед початком судового розгляду судом було поставлено на обговорення питання щодо підсудності даного обвинувального акту Шевченківському районному суду м. Києва.

Прокурор ОСОБА_6 пояснила, що звернулась з обвинувальним актом до Шевченківського районного суду м. Києва, оскільки, на момент скерування обвинувального акту, вважала правильним звернутись до суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а саме Територіальне управління ДБР, розташоване у м. Києві, тобто у Шевченківському районі м. Києва. При цьому також пояснила, що на стадії досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні судовий контроль здійснювався слідчими суддями Печерського районного суду м. Києва виходячи також із місця розташування органу досудового розслідування, а саме Територіального управління ДБР, розташованого у м. Києві, тобто у Печерському районі м. Києва.

Захисник ОСОБА_7 при вирішенні вказаного питання поклався на розсуд суду.

Колегія суддів, вивчивши матеріали кримінального провадження та заслухавши думку учасників судового провадження, приходить до наступного висновку.

У відповідності до п. 6 ч. 2 ст. 412 КПК України, питання визначення належної підсудності обвинувального акту підлягає першочерговому вирішенню, оскільки судове рішення у будь-якому разі підлягає скасуванню, якщо порушено правила підсудності.

А відтак всі інші питання, у тому числі питання пов'язані із розглядом кримінальнго акту по суті, мають вирішуватися належним судом.

У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Під "судом" у практиці ЄСПЛ розуміється будь-який юрисдикційний орган, що вирішує питання, віднесені до його компетенції на підставі норм права, відповідно до встановленої процедури. Фраза "суд встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Цей орган має бути встановлений законом - суд утворений безпосередньо на підставі закону; суд діє в межах своєї предметної, функціональної та територіальної юрисдикції; суд діє в законному складі.

Згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, "суд" має завжди бути "встановленим законом". Це формулювання засвідчує принцип верховенства права, притаманний усій системі Конвенції та її протоколів, адже правовий орган, що не є встановленим відповідно до законодавства, завжди буде позбавлений леґітимності, яка вимагається в демократичному суспільстві для вирішення питань щодо можливого притягнення осіб до кримінальної відповідальності.

Отже, інститут територіальної юрисдикції безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається "належний суд", тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_4 пред'явлено обвинувачення в тому, що він, будучи громадянином України та заступником начальника ізолятору тимчасового тримання № 2 ГУ НП в Донецькій області, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, підтримуючи рішення та дії держави-агресора, приблизно на початку квітня 2022 року, (точна дата в ході досудового розслідування не встановлена), перебуваючи на території міста Волноваха, Донецької області, маючи умисел на зайняття посади у незаконному правоохоронному органі - так званому «городском управлении полиции Волновахи министерства внутренних дел донецкой народной республики», створеному на тимчасово окупованій території України, та реалізуючи його вступив в злочинну змову з окупаційними військами російської федерації та представниками так званої «ДНР», та отримавши від них пропозицію про зайняття посади у вищевказаному незаконному правоохоронному органі влади, в порушення вимог Конституції України та Законів України, умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, добровільно погодився на вказану пропозицію.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу та надавши добровільну згоду на виконання функцій працівника правоохоронного органу у незаконно створеному на тимчасово окупованій території України правоохоронному органі - у так званому «городском управлении полиции Волновахи министерства внутренних дел донецкой народной республики», розуміючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, зі своїх особистих мотивів та бажання працювати у незаконному правоохоронному органі, погоджуючись на пропозицію представників держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «ДНР» у невстановлений час, але не пізніше квітня 2022 року, перебуваючи на території міста Волноваха, Донецької області, ОСОБА_4 , діючи умисно, після свого призначення на посаду старшого лейтенанта батальйона патрульно-постовой службы приступив до виконання покладених на нього представниками окупаційних військ російської федерації та так званої «ДНР» обов'язків, чим зайняв посаду та добровільно приймає участь у діяльності незаконного правоохоронного органу - так званого «городского управления полиции Волновахи министерства внутренних дел донецкой народной республики».

Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме - добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.

Отже, ОСОБА_4 обвинувачується у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, яке, відповідно до відомостей, викладених в обвинувальному акті, останній здійснивза адресою: м. Волноваха Донецької області, що відноситься до юрисдикції Волноваського районного суду Донецької області.

При цьому, на підставі розпорядження Верховного Суду від 06.03.2022 № 1/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» територіальна підсудність Волноваського районного суду Донецької області визначена за Красногвардійським районним судом м. Дніпропетровська.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, надалі Указом Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 воєнний стан продовжено з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб, Указом Президента України № 259/2022 від 18.04.2022 воєнний стан продовжено з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб, Указом Президента України № 341/2022 від 22.05.2022 воєнний стан продовжено з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб, Указом Президента України № 573/2022 від 12.08.2022 воєнний стан продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, Указом Президента України № 757/2022 від 07.11.2022 воєнний стан продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, Указом Президента України №58/2023 від 06.02.2023 воєнний стан продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, а Указом Президента України № 254/2023 від 01.05.2023 року воєнний стан продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Частиною 9 статті 615 КПК України передбачено, що під час дії воєнного стану обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності скеровуються та розглядаються судами, у межах територіальної юрисдикції яких вчинено кримінальне правопорушення, і, виключно в разі неможливості з об'єктивних причин здійснювати відповідним судом правосуддя - судом, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, що закінчив досудове розслідування, або іншим судом, визначеним у порядку, передбаченому законодавством.

ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні під час дії воєнного стану кримінального правопорушення на території міста Волновахи Донецької області, а отже розгляд цього обвинувального акту не відноситься до юрисдикції Шевченківського районного суду м. Києва.

Судовий розгляд кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 за ч. 7 ст. 111-1 КК України, фактично не розпочався.

При цьому, відповідно до положень ст. 34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності.

З урахуванням розпорядження Верховного Суду від 06.03.2022 № 1/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, за принципом територіальної підсудності має здійснюватися Красногвардійським районним судом м. Дніпропетровська.

Крім того, слід зазначити, що всупереч доводам прокурора і станом на день подачі до суду обвинувального акту, чинна на той день редакція ч. 9 ст. 615 КПК України, не давала підстав для розгляду цього обвинувального акту Шевченківським районним судом м. Києва, зокрема жодних відомостей про неможливість здійснення правосуддя Красногвардійським районним судом м. Дніпропетровська станом на січень 2023 року немає. В той же час, як вже було зазначено вище, відповідно до обвинувального акту, інкриміноване обвинуваченому кримінальне правопорушення було вчинено у межах територіальної юрисдикції Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська.

Враховуючи викладене, обвинувальний акт слід вважати таким, що надійшов до Шевченківського районного суду м. Києва з порушенням правил територіальної підсудності, визначеною ч.9 ст. 615 КПК України як на час надходження до суду обвинувального акту, так і на час прийняття судом рішення у підготовчому судовому засіданні. Отже зазначений обвинувальний акт не підлягає розгляду у Шевченківському районі м. Києва.

Аналізуючи наведене вище, з метою недопущення порушення територіальної підсудності кримінального провадження, з урахуванням вимог ч.9 ст.615 КПК України, в редакції, яка діє станом на день прийняття рішення, є достатні підстави для направлення обвинувального акту до Київського апеляційного суду для вирішення питання щодо звернення з поданням до Верховного Суду про направлення кримінального провадження з одного до іншого суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 34, 412, 615 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, - направити до Київського апеляційного суду для вирішення питання щодо звернення з поданням до Верховного Суду про направлення кримінального провадження з одного до іншого суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: