Рішення від 17.08.2023 по справі 554/15208/22

Дата документу 17.08.2023Справа № 554/15208/22

Провадження № 2/554/1961/2023

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2023 року місто Полтава

Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Шевська О.І.,

за участі секретаря судового засідання - Рибак Ж.Ю.

представника позивача - Мищенко Р.І.

відповідача - ОСОБА_1

розглянувши позовну заяву Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення державних коштів ,

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради звернулося до суду з позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 державні кошти в сумі 2218,00 грн.

Позивач в обґрунтування своїх вимог за позовом зазначав, що на обліку в Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради з 26.01.2005 р. перебуває ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року та «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сімям з дітьми» затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 року. 09.01.2020 року ОСОБА_1 в чергове звернулася до Управління із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям із усіма необхідними документами, на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням від 10.01.2020 року Управлінням було призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 01.01.2020 по 30.06.2020 року в сумі 2218 грн. на місяць. На виконання Постанови №264 розпорядженням Управління від 24.06.2020 року на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) ОСОБА_1 продовжено строк виплати допомоги х 01.07.2020 до 31.07.2020 року у сумі 2218 грн. Відповідач 13.07.2020 року повторно звернулася до Управління із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. ОСОБА_1 власноруч заповнила декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України від 03.12.2015 р. №1171 за період з 01.01.2019 року по 31.03.2020 року. В розділі 2 Декларації відповідач вказала, що за вищевказаний період вона не працювала та доходів не мала. При заповненні заяви та декларації відповідач власноруч ставила підпис про те, що вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан.

Розпорядженням Управління від 17.07.2020 року у зв'язку зі змінами в законодавстві припинено автоматичне продовження виплати допомоги одинокій матері з 01.08.2020 року.

Керуючись п.2 Постанови 264 рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 20.08.2020 року відповідачці проведено перерахунок державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. За результатами проведеного перерахунку з 01.08.2020 року відповідачці відмовлено у призначенні допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів), тому що заявниця сумарно більше ніж три місяці протягом періоду . за який враховуються доходи, а саме з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року не працювала, не проводила підприємницьку діяльність , не була зареєстрована в центрі зайнятості як безробіття або як така, що шукає роботу, а також не сплатила або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в розмірі не меншому від мінімального.

Враховуючи п.2 Постанови №264 Управлінням було здійснено перерахунок допомоги, в результаті якого було виявлено, що відповідачем не було підтверджено право на отримання допомоги з 01.07.2020 року, а тому рішенням комісії по наданню всіх видів соціальних допомог та компенсацій, управління соціального захисту населення Шевченківської районної у м.Полтаві ради від 23.12.2020 року було встановлено, що у зв'язку з автоматичним продовженням виплати допомоги в період карантину та послідуючим (не підтвердженням) праваі визначення розміру допомоги з 01.07.2020 рок, виникла переплата за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року у сумі 2218 грн.

Управлінням відповідачу неодноразову було направлено листи з повідомленням та претензією про повернення безпідставно набутих коштів допомоги одинокій матері у сумі 2218 грн., зокрема від 17.05.2021 р. за №05-1295, від 11.03.2021 р.н. за №05-1900, від 02.07.2021 р., від 25.10.2021 р. за №05-7176, від 11.01.2022 р. за №14-142, від 25.08.2022 р. за №14-5212.

Ухвалою Октябрськього районного суду м.Полтави від 20.12.2022 року відкрито провадження по справі.

Відповідачем по справі, 24.05.2023 року суду надано заперечення на позовну заяву, в якому вказала, що вважає вимоги Управління незаконними та необґрунтованими. Вказала, що з огляду на положення ст. 1215 ЦК України не підлягають безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. Прохала в задоволенні позовних вимог відмовити.

3.06.2023 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якому вказали , що відповідачем не спростовано твердження та аргументи стосовні суті позовних вимог. Вказали, що допомога одинокій матері з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року була призначено, згідно п.1 постанови КМУ від 08.04.2020 року №264. У звязку з прийняттям постанови КМУ «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» №632 від 22.07.2020 року з 01.07.2020 року, призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року здійснювалася лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, державна соціальна допомога малозабезпечиним сім'ям та допомога на дітей одиноким матерям, особам , які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року. Рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 20.08.2020 року, керуючись п.2 Постанови №264 відповідачці був проведений перерахунок державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. За результатами проведеного перерахунку було встановлено, що відповідач не має права на допомогу. Рішенням комісії по наданню всіх видів соціальних допомог та компенсацій від 23.12.2020 року було встановлено, що у зв'язку з автоматичним продовженням виплати допомоги в період карантину та послідуючим не підтвердженням права і визначення розміру допомоги з 01.07.2020 року у відповідності до Постанови №264, виникла переплата за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року в сумі 2218 грн. Відповідач під підпис була ознайомлена зі змінами в законодавстві та умовами призначення допомоги одинокій матері. У разі виникнення переплати зобов'язувалася повернути надмірно нараховані грошові кошти.

Представник позивача в судовому засіданні позовну заяву підтримала та просила її задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши відповідні обставини і визначивши відповідно до них правовідносини, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов'язків особи чи при розгляді будь-якого кримінального обвинувачення, що предявляється особі.

Ключовими принципами статті 6 є верховенство права та належне здійснення правосуддя. Ці принципи також є основоположними елементами права на справедливий суд.

Як вказує у своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини, згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобовязаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав свобод чи законних інтересів.

Статтею 16 ЦК встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Особа вільна у виборі способу захисту цивільних прав судом.

Разом з тим, передбачені ст. ст. 12 і 13 ЦПК України засади змагальності та диспозитивності цивільного судочинства визначають основні правила, в межах яких мають діяти особи, що беру ть участь у справі, та суд при вирішенні справи.

Згідно ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона у цивільному судочинстві повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, до яких дана справа не відноситься.

Суд, згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим законом випадках.

Відповідач, зі свого боку, зобов'язаний довести обставини, посилаючись на які він заперечує проти позову.

Згідно позиції Верхового Суду України, що викладена у постанові Пленуму «Про судове рішення у цивільній справі» №14 від 18.12.2003 року «Про судове рішення у цивільній справі» вбачається, що оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси, то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи та інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.

У ході судового розгляду встановлено, що на обліку в Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради з 26.01.2005 р. перебуває ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року та «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми» затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 року.

Відповідно до ст. 18-1 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до ст. 18-2 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

09.01.2020 року ОСОБА_1 в чергове звернулася до Управління із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям із усіма необхідними документами, на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішенням від 10.01.2020 року Управлінням було призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 01.01.2020 по 30.06.2020 року в сумі 2218 грн. на місяць.

З метою посилання соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID -19 КМУ було прийнято постанову від 08.04.2020 року за №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», якою встановлено, що строк виплати державної соціальної допомоги, в тому числі допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати відміни та виплачується за повний місяць без звернення особи до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі поданої заяви та документів.

Якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, орган саціального захисту населення визначають обсяз коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

На виконання Постанови №264 розпорядженням Управління від 24.06.2020 року на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) ОСОБА_1 продовжено строк виплати допомоги х 01.07.2020 до 31.07.2020 року у сумі 2218 грн.

Відповідно до п.2 Постанови КМУ «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» №632, з 01.07.2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям та допомога на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червня 2020 року. Здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям та допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липня - серпні 2020 року. Призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.

Відповідач 13.07.2020 року повторно звернулася до Управління із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. ОСОБА_1 власноруч заповнила декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України від 03.12.2015 р. №1171 за період з 01.01.2019 року по 31.03.2020 року.

В розділі 2 Декларації відповідач вказала, що за вищевказаний період вона не працювала та доходів не мала.

При заповненні заяви та декларації відповідач власноруч ставила підпис про те, що вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан.

Розпорядженням Управління від 17.07.2020 року у зв'язку зі змінами в законодавстві припинено автоматичне продовження виплати допомоги одинокій матері з 01.08.2020 року.

Керуючись п.2 Постанови 264 рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 20.08.2020 року відповідачці проведено перерахунок державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. За результатами проведеного перерахунку з 01.08.2020 року відповідачці відмовлено у призначенні допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів), тому що заявниця сумарно більше ніж три місяці протягом періоду . за який враховуються доходи, а саме з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року не працювала, не проводила підприємницьку діяльність , не була зареєстрована в центрі зайнятості як безробіття або як така, що шукає роботу, а також не сплатила або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в розмірі не меншому від мінімального.

Враховуючи п.2 Постанови №264 Управлінням було здійснено перерахунок допомоги, в результаті якого було виявлено, що відповідачем не було підтверджено право на отримання допомоги з 01.07.2020 року, а тому рішенням комісії по наданню всіх видів соціальних допомог та компенсацій, управління соціального захисту населення Шевченківської районної у м.Полтаві ради від 23.12.2020 року було встановлено, що у зв'язку з автоматичним продовженням виплати допомоги в період карантину та послідуючим (не підтвердженням) праваі визначення розміру допомоги з 01.07.2020 рок, виникла переплата за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року у сумі 2218 грн.

Управлінням відповідачу неодноразову було направлено листи з повідомленням та претензією про повернення безпідставно набутих коштів допомоги одинокій матері у сумі 2218 грн., зокрема від 17.05.2021 р. за №05-1295, від 11.03.2021 р.н. за №05-1900, від 02.07.2021 р., від 25.10.2021 р. за №05-7176, від 11.01.2022 р. за №14-142, від 25.08.2022 р. за №14-5212.

Відповідачем по справі не спростовано доводи позивача, окрім того з матеріалів справи вбачається, що при заповненні заяви та декларації відповідач власноруч ставила підпис про те, що вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача 2218 грн. надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ч. 6 ст. 141 ЦПК України, судові витрати суд стягує з відповідача на користь держави

Виходячи з викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 12, 13, 19, 76, 77, 81, 82, 133, 137, 141, 258, 259, 263, 265, 273, 353, 354 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення державних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради державні кошти у сумі 2218 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради сплачений судовий збір у розмірі 2218 грн.

Копію повного судового рішення направити учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні протягом 2 (двох) днів з дня його складання.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 (тридцяти) днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про сторін:

позивач: Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві, юридична адреса: вул.Івана Мазепи, 30, м.Полтава, код ЄДРПОУ 03195317.

відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Рішення суду виготовлено в нарадчій кімнаті в єдиному примірнику.

З текстом рішення суду можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя О.І.Шевська