про залишення позовної заяви без руху
21 серпня 2023 року м. Київ № 320/22630/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області,
ОСОБА_2 ,
ОСОБА_3 ,
ОСОБА_4 ,
ОСОБА_5 ,
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,в якому просить суд
- визнати рекомендації постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, планування території, архітектури та містобудування щодо колективного клопотання № 1 від 30.01.2023 року - недійсними, та зобов'язати комісію надати депутатам на сесію ради обґрунтовані, та пропорційні рекомендації;
- визнати рішення Зазимської сільської ради від 10.03.2023 року № 3397-50 недобросовісним, протиправним, та скасувати його;
- зобов'язати Зазимську сільську раду повторно розглянути колективне клопотання № 1 від 30.01.2023 року. 4. Зобов'язати Зазимську сільську раду направити щонайшвидше голову постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, планування території, архітектури та містобудування ОСОБА_2 , та членів комісії ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 пройти підвищення кваліфікації для вдосконалення ними раніше набутих компетентностей у межах професійної діяльності стосовно питання забезпечення прав людини в Україні, а також реалізації державної соціальної політики місцевими радами у сфері соціального захисту громадян щодо забезпечення державних гарантій соціального захисту, та повідомити мене про результати проходження підвищення кваліфікації на електронну скриньку: ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано заяву з дотриманням правил підсудності; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статей 160 -161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
При цьому складовими частинами позову є предмет позову та підстави позову.
Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, направлені на захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.
Підстави позову - це факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. Тобто це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які об'єктивуються у поданих доказах. Під підставами позову слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а не самі по собі посилання позивача на певну норму закону. До підстав позову входять лише юридичні факти, тобто ті, з якими норми матеріального права пов'язують виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків суб'єктів спірного матеріального правовідношення, та які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з вимогами до іншої особи.
Отже, суд звертає увагу, що адміністративний позов має письмову форму, містить вимоги щодо предмета спору, тобто прохальну частину позову та їх обґрунтування, які є підставою позову.
Крім того, частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно з пп.1-6 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Проаналізувавши означені вище норми суд зазначає, що вимоги даної позовної заяви суперечать положенням Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки останні складені не у відповідності до норм цього Кодексу.
Суд зауважує, що заявлений позивачем в межах даного позову предмет позову не відповідає предметній юрисдикції, оскільки вимоги щодо зобов'язання Зазимську сільську раду повторно розглянути колективне клопотання № 1 від 30.01.2023 року. 4. Зобов'язати Зазимську сільську раду направити щонайшвидше голову постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, планування території, архітектури та містобудування ОСОБА_2 , та членів комісії Петрашина Руслана Юрійовича, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 пройти підвищення кваліфікації для вдосконалення ними раніше набутих компетентностей у межах професійної діяльності стосовно питання забезпечення прав людини в Україні, а також реалізації державної соціальної політики місцевими радами у сфері соціального захисту громадян щодо забезпечення державних гарантій соціального захисту, та повідомити мене про результати проходження підвищення кваліфікації на електронну скриньку: ІНФОРМАЦІЯ_1 , не є вимогами які підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства України. Відтак позивачу слід уточнити предмет позову в межах даної справи визначивши вимоги, які підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства. При цьому, позивачу слід уточнити відповідачів по справі, визначивши належного відповідача в межах публічно-правового спору.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства.
Враховуючи викладене, суд вбачає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати позивачу десять днів для усунення недоліків позовної заяви .
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом подання до суду:
- позовну заяву, що відповідає вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом уточнення предмету позову в межах даної справи визначивши вимоги, які підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства. При цьому, позивачу слід уточнити відповідачів по справі, визначивши належного відповідача в межах публічно-правового спору.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Панова Г. В.