ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"22" серпня 2023 р. справа № 300/5562/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо обмеження пенсії максимальним її розміром та зобов'язання здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії для виплати без обмеження максимальним розміром, з урахуванням 85% відповідних сум грошового забезпечення із включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та виплачувати з 01.04.2019 в такому розмірі, з урахуванням виплачений сум, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 17.08.2023 звернулася в суд із вказаним адміністративним позовом.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Вивчення змісту адміністративного позову свідчить, що позовна заява не відповідає вимогам встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України з наступних підстав.
З'ясовуючи відповідність адміністративного позову вимогам, визначених КАС України, необхідно вказати, що в силу правового регулювання положень частини 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судові витрати, за змістом частин 1 та 2 статті 132 КАС України, складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У адміністративному позові ОСОБА_1 не вказує про норми матеріального права, у відповідності до яких наявні підстави, що звільняють від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Положенням підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2023 складає 2 684,00 гривні.
За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частин 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір").
В даному випадку позивач просить визнати протиправними дії щодо обмеження загального розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність при обчислені розміру пенсії для її виплати, та зобов'язання здійснити позивачу з 01.04.2019, зокрема:
- «перерахунок розміру пенсії для її виплати, без обмеження загального значення пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність»,
- «з урахування 85% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного у відповідні довідці про такий розмір забезпечення»,
- «із включенням, окрім основного складу грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за звання та за вислугу років) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та виплачувати з 01.04.2019 пенсію в такому розмірі, з урахуванням різниці фактично виплаченою та проведеної індексації».
Виходячи зі змісту прохальної частини позовної заяви, суддя вважає, що ОСОБА_1 заявив три окремі вимоги немайнового характеру, які мають самостійний предмет доказування та правове врегулювання спірних правовідносин, у зв'язку із чим сплаті підлягає судовий збір за подання даної позовної заяви в розмірі 3 220,80 гривень (1 073,60 х 3 = 3 220,80).
Як свідчать матеріали позовної заяви позивач не надав суду квитанцію про сплату судового збору, а тому враховуючи положення частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 3 220,80 гривень.
Зважаючи на вказане, позовну заяву в цій частині подано без додержання вимог частини 5 статті 160 та частини 3 статті 161 КАС України.
За приписами частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених статтею 161 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо обмеження пенсії максимальним її розміром та зобов'язання здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії для виплати без обмеження максимальним розміром, з урахуванням 85% відповідних сум грошового забезпечення із включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та виплачувати з 01.04.2019 в такому розмірі, з урахуванням виплачений сум, - залишити без руху.
2. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали семиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, необхідно:
- надати (долучити) до позовної заяви платіжне доручення (квитанцію) про сплату судового збору в розмірі 3 220,80 гривень.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Чуприна О.В.