Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про продовження строку для надання витребуваних ухвалою документів
22 серпня 2023 року Справа №200/3203/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого Олішевської В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1
до відповідача: Військової частини НОМЕР_1
про: визнання неправомірним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (із основної діяльності) № 308 від 14.06.2023 року “Про результати проведення службового розслідування” в повному обсязі (п.п. 1-6), зобов'язання командира Військової частини НОМЕР_1 дати вказівку помічнику командира Військової частини з фінансово - економічної служби - начальнику фінансово - економічної служби Військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну премію за травень 2023 року відповідно до наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260; додаткову винагороду за травень 2023 року, передбачену п. 1 Постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168; грошове забезпечення за 22.05.2023 року.
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 про визнання неправомірним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (із основної діяльності) № 308 від 14.06.2023 року “Про результати проведення службового розслідування” в повному обсязі (п.п. 1-6), зобов'язання командира Військової частини НОМЕР_1 дати вказівку помічнику командира Військової частини з фінансово - економічної служби - начальнику фінансово - економічної служби Військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну премію за травень 2023 року відповідно до наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260; додаткову винагороду за травень 2023 року, передбачену п. 1 Постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168; грошове забезпечення за 22.05.2023 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 серпня 2023 року суд витребував у позивача письмові пояснень та доказів стосовно того чи проходив він медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння самостійно після обставин, які стали підставою для прийняття спірного наказу; у відповідача докази ознайомлення позивача з наказом про призначення службового розслідування від 24.05.2023 року № 264, з наказом про призначення службового розслідування за фактом адміністративного правопорушення та самовільного залишення військової частини (без зброї) від 22.05.2023 року № 314, з наказом про результати службового розслідування від 05.06.2023 року № 294, актом службового розслідування від 05 червня 2023 року та від 14.06.2023 року, з наказом про результати службового розслідування від 14.06.2023 року № 308.
22 серпня 2023 року представник відповідача надав клопотання про продовження строку для надання витребуваних ухвалою суду від 15 серпня 2023 року документів, посилаючись на те, що наразі військова частина НОМЕР_1 безпосередньо задіяна у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації по відношенню до України в зоні активних бойових дій. Враховуючи складну оперативну обстановку в зоні відповідальності військової частини НОМЕР_1 , обмежену кількість осіб, які мають доступ до документів та їх залучення до бойових завдань, просило суд продовжити строк на виконання ухвали суду від 15 серпня 2023 року на 15 днів.
Розглянувши клопотання представника відповідача та матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне.
Суд зазначає, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, постановлено часткову зміну ст.1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.
Відповідно до Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 17.05.2022 № 341/2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, відповідно до Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 12.08.2022 № 573/2022 ще на 90 діб, відповідно до Указу Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб, відповідно до Указу Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб, відповідно до Указу Президента України від 01 травня 2023 року № 254/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб, відповідно до Указу Президента України від 26.07.2023 № 451/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» ще на 90 діб.
Згідно з опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу.
При цьому, беручи до уваги вищезазначені рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, тимчасово до усунення вищезазначених обставин:
- на час існування небезпеки для учасників провадження, пов'язаної з перебуванням останніх у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, судові засідання за особистої участі учасників судового процесу не проводяться;
- учасники судових засідань та інші громадяни мають право надсилати документи, що стосуються розгляду судових справ, без особистого прибуття до приміщення суду:
через особистий кабінет в системі “Електронний суд”;
у разі неможливості надсилання через систему “Електронний суд” - електронною поштою на е-mail: inbox@adm.dn.court.gov.ua.
Як слідує зі змісту ч. 1 ст. 166 КАС України учасники справи, надаючи заяви та клопотання мають наводити аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань, з приводу яких подаються заяви та клопотання.
Отже, учасник справи, який подає до суду заяву/клопотання щодо певних процесуальних дій повинен навести аргументи, які обґрунтовують заявлення їхнього клопотання/заяви.
Також суд зазначає, що відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
Як зазначено у ч.ч. 2, 4 ст. 162 КАС України відзив на позов містить у собі перелік вимог позивача, які визнаються відповідачем; обставини, які визнаються відповідачем; заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права; до відзиву додаються докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Згідно приписів ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 79 КАС України відповідач […] повинен подати суду докази разом із поданням відзиву.
Виходячи з наведеного вище, керуючись приписами 242 КАС України, беручи до уваги кількість заявлених позивачем позовних вимог в межах цієї справи, враховуючи великий обсяг матеріалів, який необхідно опрацювати для підготовки та надання суду обґрунтованого відзиву на позов та враховуючи умови воєнного стану, які ускладнюють виконання суб'єктами владних повноважень покладених на них обов'язків, суд вважає за необхідне продовжити відповідачу строк для виконання вимог ухвали суду від 15 серпня 2023 року на 15 днів.
Суд зазначає, що у випадку існування обставин, які унеможливлюють надання суду відзиву на позов та доданих до нього документи у визначений судом строк, відповідач відповідно до ст. 121 КАС України повинен повідомити про це суд та надати належні докази на підтвердження такої неможливості.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 47, 77, 79, 159, 162, 166, 236, 241-243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Продовжити відповідачу строк для надання витребуваних ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 серпня 2023 року документів, - на строк протягом п'ятнадцяти днів після отримання даної ухвали.
Витребувані судом документи направити на електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду: inbox@adm.dn.court.gov.ua або через електронний кабінет в системі «Електронний Суд» у встановлений судом строк, або направити поштою на адресу суду: вул. Добровольського, 1, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.
Суддя В.В. Олішевська