Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 серпня 2023 року Справа№200/2001/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, б.3, код ЄДРПОУ: 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ( місцезнаходження: м. Хмельницький, вул. Герцена, 10, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
9 травня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 , поданий в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з порушенням вимог ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 19.08.2021 року відповідно до вимог ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позову зазначено, що на виконання судового рішення позивача переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», проте оскільки судовим рішенням не зобов'язано відповідача здійснити розрахунок пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", відповідачем протиправно не ураховано вимоги законодавства, у зв'язку з чим розмір пенсії є набагато меншим.
Відповідач-1 позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволені позовних вимог. Відповідач вказав, що не є належним відповідачем у справі, оскільки рішення про призначення пенсії прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Представник позивача надав відповідь на відзив у якій вказав, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є належним відповідачем у справі оскільки позивач перебуває на обліку у Відповідача -1 та 17 березня 2023 року звернулась до Відповідача -1 із заявою про перерахунок пенсії з 19 серпня 2021 року відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте у перерахунку пенсії відмовлено.
Відповідач- 2 позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що оскільки рішення суду від 21 липня 2022 року у справі №200/1471/22 не містить зобов'язання виконати перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", на виконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянута заява ОСОБА_1 від 19 серпня 2021 року та прийнято рішення, яким проведено перерахунок пенсії з 19 серпня 2021 року, у зв'язку з переходом з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Також відповідач наголосив, що вимога здійснити перерахунок пенсії з 19 серпня 2021 року у розмірі 80 % середньомісячної заробітної плати, визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є безпідставною, оскільки в трудова книжка позивача не містить інформації про повний робочий день на підземних роботах та довідка, уточнююча пільговий характер роботи, позивачем не надавалась.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2023 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 25 травня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідача докази по справі.
Ухвалою суду від 30 червня 2023 року вирішено залучити до участі у справі №200/2001/23 другим відповідачем - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та витребувати докази у справі.
Ухвалою суду від 27 липня 2023 року витребувано додаткові докази у справі.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіює ID-паспорту № НОМЕР_2 та довідкою про реєстрацію місця проживання особи.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 липня 2022 року у справі №200/1471/22 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Вирішено визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №05665000595 від 19 серпня 2021 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 серпня 2021 року про проведення перерахунку пенсії, у зв'язку з переходом з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, на підставі пункту "а" статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 2 березня 2015 року №213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", із урахуванням висновків Конституційного Суду України у Рішенні від 23 січня 2020 року по справі №1-р/2020 року.
У вказаному вище рішенні суд дійшов висновку про те, що оскільки відповідно до наявних в матеріалах справи документів на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах їй виповнилося 46 років, страховий стаж становив 24 роки 2 місяці, пільговий стаж за Списком №1 - 8 років, що відповідає вимогам п."а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тому позивач набула право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону № 1788-ХІІ.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 липня 2022 року у справі №200/1471/22 набрало законної сили відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2022 року.
На виконання вказаного вище судового рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянута заява ОСОБА_1 від 19 серпня 2021 року та прийнято рішення № 056650000595 від 31 жовтня 2022 року, яким проведено перерахунок пенсії з 19 серпня 2021 року , у зв'язку з переходом з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, згідно п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно з вказаним рішенням тривалість стажу ОСОБА_1 становить: страховий стаж (повний) - 32 роки 3 місяці 0 днів, в тому числі робота за списком №1 - 8 років 8 місяців 20 днів.
При обрахунку розміру пенсії позивача пенсійним органом не ураховано положення статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
17 березня 2023 року ОСОБА_1 звернулася через Веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про врахування положень Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 17 квітня 2023 року №6530-5530/С-02/8-0500/23 повідомило про виконання судового рішення по справі №200/1471/22 в повному обсязі, та зазначило, що в рішенні суду відсутні зобов'язання призначити пенсію відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позивач, вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо розрахунку розміру пенсії з порушенням вимог ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частина 3 статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", який набрав чинність 16 вересня 2008 року, в редакції на час звернення позивача з заявою, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції на час звернення позивача із заявою, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Верховний Суд у постановах у справі №345/4616/16 від 20 листопада 2018 року, у справі №345/4570/16-а від 6 лютого 2019 року, у справі №345/4462/16-а від 5 грудня 2019 року та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Суд зазначає, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7, 5 років для жінок за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд зауважує, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі № 345/763/17.
Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі №205/8712/16-а.
При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 6 липня 2023 року у справі №200/5813/20-а, від 18 квітня 2019 року у справі №392/17/17, від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17, від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17, від 31 березня 2020 року у справі № 459/245/17, та Верховний Суд України, зокрема, у постанові від 28 січня 2014 року по справі № 21- 455а13, від 24 червня 2014 року (справа №21-236а14).
Отже, дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Верховний Суд у постанові від 22 вересня 2021 року по справі №640/390/20 наголосив, що для призначення пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» необхідно мати стаж підземних робіт не менше ніж 7,5 років для жінок.
За змістом Списків, право на пенсію на пільгових умовах мають як робітники, зайняті повний робочий день, так і робітники, зайняті 50 і більше відсотків робочого часу, як робітники на підземних роботах так і ні, а тому саме собою призначення позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком №1 не може бути безумовною підставою для призначення пенсії за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 27 серпня 2020 року у справі №442/3559/17.
З наданих відповідачем на вимоги ухвали суду матеріалів пенсійної справи позивача, встановлено, що позивач працювала на посадах, які не передбачають зайнятість на підземних роботах протягом повного робочого дня.
Так, згідно із записами трудової книжки ОСОБА_1 , позивач працювала у період з 18.09.2003 по 13.01.2010 дільничим нормувальником, зайнятим на підземних роботах 50% і більше робочого часу в році, з 25.01.2013 по 31.10.2015 нормувальником гірничим дільничим, зайнятим на підземних роботах 50% і більше робочого часу в обліковому періоді. Відтак, трудовою книжкою не підтверджено зайнятість позивача повний робочий день під землею.
Також повний робочий день під землею не підтверджується довідками про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що містяться в матеріалах справи.
Таким чином, позивач не набув необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», оскільки за правилами статті 1 Закону України «Про престижність шахтарської праці», обов'язковою умовою для застосування положень цього закону є зайнятість особи на підземних роботах протягом повного робочого дня, позивачем факт такої зайнятості не доведено і доказів на їх підтвердження не надано.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, а отже про відмову у задоволенні позовних вимог.
При цьому стосовно належного відповідача у справі суд зазначає наступне.
Так на виконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19 серпня 2021 року, у зв'язку з переходом з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, згідно п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», при цьому правомірно не ураховано положення Закону України «Про престижність шахтарської праці».
На звернення позивача на Веб-портал Пенсійного фонду України 17 березня 2023 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, листом від 17 квітня 2023 року повідомило про виконання судового рішення по справі №200/1471/22 в повному обсязі, та зазначило, що в рішенні суду відсутні зобов'язання призначити пенсію відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
При цьому, з урахуванням наявних в матеріалах пенсійної справи документів, у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до вимог ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином у відповідача -1 та у Відповідача - 2 відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв