печерський районний суд міста києва
Справа № 757/34461/23-к
21 серпня 2023 року м. Київ
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 62023000000000287 від 30.03.2023, -
10.08.2023 старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва, про тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні приватного Державного спеціалізованого господарського підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Клопотання слідчий обґрунтовує тим, що вищевказані документи мають суттєве значення для кримінального провадження, оскільки необхідні для повного та всебічного дослідження усіх обставин кримінального правопорушення та можуть бути використані у якості доказів.
Слідчий до початку судового засідання подав письмову заяву про розгляд клопотання за його відсутності, в якій клопотання з викладених у ньому підстав підтримав, просив задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
Дослідивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, слідчий суддя дійшов до такого висновку.
Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000000287 від 30.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у даному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в період з 2022 року по теперішній час, на території лісових господарств розташованих в межах адміністративних кордонів Житомирської області, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , Державного спеціалізованого господарського підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та його філій діючи за попередньою змовою зі службовими особами суб'єктів господарювання, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди для себе та третіх осіб, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, забезпечують здійснення незаконної порубки дерев у лісах та інших лісових насадженнях, а також перевезення, зберігання та збут незаконно зрубаних дерев, внаслідок чого інтересам держави спричинено тяжких наслідків.
Підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань стали матеріали оперативно-розшукових заходів, що здійснювалися ІНФОРМАЦІЯ_3 . Проведеними в установленому законом порядку заходами отримано відомості, щодо функціонування в умовах воєнного часу вертикально побудованої корупційної схеми, пов'язаної з зловживанням службовим становищем посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 , філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Державного спеціалізованого господарського підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та суб'єктів господарської діяльності, зокрема фізичних осіб підприємців та юридичних осіб, що здійснюють лісопереробну діяльність.
Так в ході досудового розслідування встановлено, що на території лісів та лісових насаджень філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Державного спеціалізованого господарського підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснюється заготівля необлікованої лісо-сировини, шляхом організації незаконних порубок, а також умисне внесення неправдивих відомостей до офіційних документів, щодо об'ємів та якості заготовлених лісо-сировини. В подальшому штучно утворені та необліковані залишки лісо-сировини реалізовуються суб'єктам господарської діяльності за готівкові кошти, які являючись неправомірною вигодою розподіляються між усіма учасниками злочинної групи.
Реалізація злочинної діяльності здійснюється наступним чином:
Службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 для здійснення санітарних суцільних рубок, а також рубок головного користування для здійснення таких рубок працівниками філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Державного спеціалізованого господарського підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». При цьому в лісорубні квитки умисно вносяться недостовірні відомості, щодо категорії лісів та загальних об'ємів маси деревини.
В подальшому службові особи філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Державного спеціалізованого господарського підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » залучають підконтрольних їм суб'єктів господарської діяльності, які складають акти прийому-передачі виконаних робіт, та отримують за нібито виконані роботи бюджетні грошові кошти. При цьому роботи з проведення рубок проводяться силами безпосередньо працівників лісового-господарства, а об'єми фактично проведених рубок значно менші ніж зазначається в актах прийому-передачі виконаних робіт та в лісорубних квитках.
Так, зокрема в середині грудня 2022 року філія « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » отримала лісорубні квитки на заготівлю деревини загальним об'ємом близько 30 тис. м. куб. (значно більший ніж в попередні місяці). Строк заготівлі по вище вказаних лісорубних квитках закінчився 31.12.2022, однак станом на теперішній час з порушенням нормативних актів, які регулюють порядок порубки дерев і чагарників у лісах після закінчення установлених у дозволі строків здійснюється лісозаготівля лісової продукції, що фактично являється незаконною порубкою дерев.
Крім того, встановлено, що має місце ухиляння від сплати податків, так як на незрізану деревину відповідно до п. 3 ч.11 ст. 256 Податкового кодексу України необхідно отримувати відстрочку, в зв'язку з чим сума рентної плати за заготівлю деревини залишеної на пні деревини збільшується на 1,5 відсотка незалежно від строку, на який надано відстрочку.
При цьому, службовими особами філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в подальшому здійснюється реалізація лісової продукції підконтрольним суб'єктам господарської діяльності, що здійснюють подальшу переробку деревини, внаслідок чого забезпечують неможливість ідентифікації такої продукції.
Зокрема встановлено, що з метою отримання неправомірної вигоди службові особи філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », сприяють окремим учасникам аукціонів при закупівлі необробленої деревини за попередньо узгодженими цінами, видом деревини та її об'ємом, а також ведуть домовленості про її подальше відвантаження, де сорт і клас деревини не відповідають товарно - транспортним накладним.
Крім того, реалізація штучно утворених залишків деревини реалізується працівниками філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за готівкові кошти суб'єктам господарської діяльності під виглядом дров'яної деревини, хоча фактично поставляється ділова деревина.
Так, до ІНФОРМАЦІЯ_7 з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надійшла копія Акту перевірки філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 08.06.2023. Відповідно до вказаного акту при здійсненні перевірки Поясківського лісництва філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » було здійснено вихід на земельні ділянки квартал 57 виділ 47(1) площею 0,6 га. та виділ 48(1) площею 0,9 га., де відповідно до лісорубного квитка ЖИ ЛРК №037058 від 13.12.2022 мала бути проведена суцільна санітарна рубка. При цьому відповідно до вказаного акту рубка мала бути проведена до 31.12.2022 - строку дії лісорубного квитка. При цьому в ході огляду інспекторами Департаменту безпеки ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було встановлено, що всі дерева фактично залишені на корені (рубка взагалі не проводилась).
Проте, 12.07.2023 старшим слідчим в ОВС ГСУ ДБР ОСОБА_3 за участі спеціалістів з ІНФОРМАЦІЯ_8 за участі представників філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » було здійснено огляд вищезазначених земельних ділянок, а саме квартал 57 виділ 47(1) площею 0,6 га. та виділ 48(1) площею 0,9 га. Поясківського лісництва та встановлено, що усі дерева на момент огляду фактично зрубано.
При цьому, відповідно до даних Єдиного реєстру лісорубних квитків ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » після 13.12.2022 інших лісорубних квитків на вказані ділянки не видавалось.
З огляду на вказане встановлено, що в період з 08.06.2023 по 12.07.2023 працівниками філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було здійснено незаконну рубку дерев на земельних ділянках квартал 57 виділ 47(1) площею 0,6 га. та виділ 48(1) площею 0,9 га. Поясківського лісництва. Крім того, з огляду на той факт, що відповідно до Акту перевірки від 08.06.2023 та відомостей з Єдиного реєстру лісорубних квитків ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » службовими ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » було внесено завідомо неправдиві відомості щодо факту проведення рубок в акти-приймання передачі виконаних робіт з рубок на вказаних ділянках, документів щодо транспортування деревини та її поміщення на склади або реалізацію кінцевому споживачу, а як наслідок безпідставно розтрачено грошові кошти за виконання таких робіт.
Крім того, 13.07.2023 старшим слідчим в ОВС ГСУ ДБР ОСОБА_3 за участі спеціалістів ДЕІ Поліського округу та представників філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » було проведено огляд земельної ділянки Зубковицького лісництва, а саме квартал 52 виділ 4(2) площею 3,9 га. Відповідно до даних з Єдиного реєстру лісорубних квитків ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на підставі лісорубного квитка ЖИ 037025 (строк дії 13.12.2022 - 31.12.2022) на вказаній земельній ділянці було проведено суцільнолісосічну рубку головного користування. При цьому на момент проведення огляду встановлено, що на місці рубки знаходиться значна кількість лісоматеріалів без належного опломбування. Тобто в період з 31.12.2022 по 13.07.2023 вказана продукція з земельної ділянки не переміщено на склади та не взята на баланс лісового господарства. Вказаний факт може свідчити про те, що лісоматеріали з вказаної ділянки реалізовуються підконтрольним суб'єктам господарської діяльності та готівкові кошти. З огляду на вказане орган досудового розслідування вважає, що при здійсненні рубок на вказаній ділянці працівниками ІНФОРМАЦІЯ_10 було документальна зменшено об'єми заготовленої деревини у порівнянні з фактичними об'ємами заготівлі.
Також, 02.06.2023 старшим слідчим в ОВС ГСУ ДБР ОСОБА_3 за участю спеціалістів ІНФОРМАЦІЯ_11 було проведено огляд земельної ділянки Поясківського лісництва філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 », а саме квартал 54 виділ 39 (2) площею 3,9 га. Відповідно до даних з Єдиного реєстру лісорубних квитків ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на підставі лісорубного квитка ЖИ 037058 (строк дії 13.12.2022 - 31.12.2022) на вказаній земельній ділянці було проведено суцільну санітарну рубку. При цьому на момент проведення огляду встановлено, що рубку фактично проведено лише частково, хоча на момент проведення огляду документально вказана рубка була проведена в повному обсязі.
З огляду на вказані факти орган досудового розслідування приходить до висновку, що службові особи філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » діючи умисно, за попередньою змовою з суб'єктами господарської діяльності здійснюють незаконну рубку дерев та розтрату бюджетних коштів, з метою отримання неправомірної вигоди.
У зв'язку з чим в органу досудового розслідування виникла необхідність в тимчасовому доступі до документів та інформації, які перебувають у володінні приватного Державного спеціалізованого господарського підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження (ст. 131 КПК України).
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України відомості, які можуть становити банківську таємницю, відносяться до охоронюваної законом таємниці, порядок доступу до якої регулюється положеннями ч. 5, 6 ст. 163 КПК України.
У відповідності до ч. 5, 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; а також доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчим надані докази обставин, на які вона посилається та доведено наявність підстав, передбачених ч. 5, 6 ст. 163 КПК України.
За такого з огляду на суть кримінального правопорушення, за яким здійснено правову кваліфікацію кримінального провадження та обсяг слідчих дій, які необхідно вчинити для проведення повного та всебічного досудового розслідування, слідчий суддя дійшов висновку про те, що такий ступінь втручання щодо зазначеної в клопотанні інформації повністю виправдовує потреби досудового розслідування, а мети доступу без вилучення її оригіналів досягти неможливо, тому клопотання слідчого слід задовольнити.
Керуючись ст. ст. 108, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань на тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні приватного Державного спеціалізованого господарського підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з можливістю їх вилучення в оригіналах, а саме:
-Акти перевірки філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 08.06.2023 з усіма додатками до нього (акти обстеження, польові перелікові відомості, тощо);
-Лісорубний квиток серії ЖИ ЛРК №037058 з усіма додатками до нього;
-матеріали відводів (службові записки, повідомлення про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень, акти обстеження лісових насаджень, перелікові відомості, акти освідчення лісосік, плани відведення ділянок, польові перелікові відомості дерев призначених в рубку, відомості щодо модельних дерев для визначення розряду висот, плани-схеми бусольних зйомок, нормативно-грошові оцінки, тощо), щодо проведених рубок філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме Поясківське лісництво квартал 54 виділ 39 (2), квартал 57 виділ 47 (1) та 48 (1), Зубковицьке лісництво квартал 52 виділ 4 (2);
-плани лісосіки М 1:10 000, щодо проведених рубок філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме Поясківське лісництво квартал 54 виділ 39 (2), квартал 57 виділ 47 (1) та 48 (1), Зубковицьке лісництво квартал 52 виділ 4 (2);
-акти оглядів місць рубок, щодо проведених рубок філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме Поясківське лісництво квартал 54 виділ 39 (2), квартал 57 виділ 47 (1) та 48 (1), Зубковицьке лісництво квартал 52 виділ 4 (2);
-матеріали і відомості погодження у відповідних органів лісозахисту проведення рубок філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме ІНФОРМАЦІЯ_12 54 виділ 39 (2), квартал 57 виділ 47 (1) та 48 (1), Зубковицьке лісництво квартал 52 виділ 4 (2);
-щоденник приймання робіт; відомості щодо об'ємів та характеристики заготовленої деревини; товаро-транспортні накладні переведення деревини на склад лісництва, або реалізацію деревини кінцевому споживачу; перелік бирок, що були використані; відомості бухгалтерського обліку щодо перебування вказаної деревини на балансі, щодо проведення рубок філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме ІНФОРМАЦІЯ_12 54 виділ 39 (2), квартал 57 виділ 47 (1) та 48 (1), Зубковицьке лісництво квартал 52 виділ 4 (2);
-договори філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з суб'єктами господарської діяльності з усіма додатками (в тому числі додаткові угоди, специфікації, календарний план виконання робіт, акти приймання-передачі виконаних робіт, платіжні доручення, щодо оплати таких робіт, видаткові накладні і т.д), які проводили рубки на наступних ділянках: ІНФОРМАЦІЯ_12 54 виділ 39 (2), квартал 57 виділ 47 (1) та 48 (1), Зубковицьке лісництво квартал 52 виділ 4 (2);
- відомості про реалізацію деревини (договори купівлі-продажу з усіма додатками до них, матеріали проведення аукціонів, тощо) отриманої в ході проведення рубок філії « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ДСГП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме ІНФОРМАЦІЯ_12 54 виділ 39 (2), квартал 57 виділ 47 (1) та 48 (1), Зубковицьке лісництво квартал 52 виділ 4 (2).
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_5
Ухвала виготовлена у двох примірниках.
Примірник № 1 знаходиться в матеріалах клопотання № 757/34461/23-к.
Примірник № 2 наданий слідчому ОСОБА_3
Слідчий суддя Світлана ГРЕЧАНА