29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"16" серпня 2023 р. Справа № 924/621/23
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заярнюка І.В. за участю секретаря судового засідання Виноградова Б.С., розглянувши матеріали справи
за позовом фізичної особи-підприємця Присяжнюк Любові Іванівни, м. Хмельницький
до Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
про - визнання протиправною відмову Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради від 01.05.2023 року №П- 2256-23;
- зобов'язання Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради винести на розгляд сесії Хмельницької міської ради проекти рішень „Про включення нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул. Раскової) в м. Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м. до переліку об'єктів малої приватизації окремого майна, що підлягає приватизації" та „Про приватизацію об'єкта малої приватизації - окремого майна - нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул.Раскової) в м.Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м."
За участю представників сторін:
від позивача: Шкодяк І.А. згідно ордера №1047486 від 08.06.2023р.
від відповідача: не з'явився
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 16.08.2023р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: до господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява ФОП Присяжнюк Любові Іванівни до Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради про визнання протиправною відмову Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради від 01.05.2023р. №П- 2256-23; зобов'язання Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради винести на розгляд сесії Хмельницької міської ради проекти рішень.
Ухвалою від 13.06.2023р. позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 21.06.2023р. відкрито провадження у справі №924/523/23 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 10:00 год. 27.07.2023р.
У підготовчому засіданні 27.07.2023р. постановлено ухвалу, занесену до протоколу судового засідання, про оголошення перерви до 10:30 год. 08.08.2023р.
08.08.2023р. у підготовчому засіданні суд постановив ухвалу, із занесенням до протоколу судового засідання, про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 15:00 год. "16" серпня 2023 року.
Виклад позицій учасників судового процесу.
Позивач звернувся з позовною заявою до суду про визнання протиправною відмову Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради від 01.05.2023р. №П- 2256-23.
Зобов'язання Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради винести на розгляд сесії Хмельницької міської ради проекти рішень „Про включення нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул. Раскової) в м. Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м. до переліку об'єктів малої приватизації окремого майна, що підлягає приватизації" та „Про приватизацію об'єкта малої приватизації - окремого майна - нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул.Раскової) в м.Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м.".
Свої вимоги позивач мотивує невиконанням відповідачем вимог ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", якою передбачено приватизація об'єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду.
Відповідач у направленому суду відзиві від 04.08.2023р. із позовними вимогами не погоджується, посилаючись на те, що відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" орендар, який виконав умови, передбачені частиною 2 цієї статі, має право на приватизацію об'єкта шляхом викупу.
Відповідач вважає, що подані позивачем документи не містять підтвердження виконання умов, визначених ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", вони не можуть бути підставою для отримання права на викуп орендованого нежитлового приміщення загальною площею 363,1 кв. на вул. Ранковій,1 в м. Хмельницькому.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
19.05.2010р. між Управлінням комунального майна Хмельницької міської ради (Орендодавець), фізичною особо-підприємцем Присяжнюк Л.І. (Орендар) та Міське комунальне підприємство по отриманню нежитлових приміщень комунальної власності (Отримувач коштів) укладений договір оренди майна (нерухомого або іншого), що належить до комунальної власності.
Згідно п.1.1 вказаного договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування майно нежитлове приміщення, площею 348,2 кв.м. розміщене за адресою м. Хмельницький, вул. Раскової, 1, одноповерхова прибудова до п'ятиповерхового будинку, що знаходиться на балансі міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності вартість якого встановлено за результатами проведення незалежної оцінки становить 458471,00 грн станом на 30.04.2010р. Строк дії договору до 19.05.2012р.
19.05.2010р. ФОП Присяжнюк Л.І. згідно акту прийому-передачі прийняла в оренду нежиле приміщення загальною площею 348,2 кв.м.
01.06.2012р. між позивачем Фізичною особою-підприємцем Присяжнюк Л.І. (Орендар) та Управлінням комунального майна Хмельницької міської ради (Орендодавець), Міське комунальне підприємство по отриманню нежитлових приміщень комунальної власності (Отримувач коштів) укладений договір оренди майна, (нерухомого або іншого), що належить до комунальної власності.
Відповідно до п.1.1. даного договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування майно нежитлове приміщення загальною площею 348 кв.м, розміщене за адресою: м. Хмельницький, вул. Раскової,1 , приміщення розташоване в одноповерховій прибудові до будинку (надалі - Майно), яке знаходиться на балансі міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, вартість якого встановлена за результатами проведення незалежної оцінки і становить відповідно до Звіту про оцінку майна 495 373,00 грн. станом на 30.04.2012р.
Майно передається в оренду під непродовольчий магазин (10 кв.м.), для торгівлі товарами підакцизної групи (21 кв.м.), під магазин продовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи (316,2 кв.м.), під платіжний термінал (1 кв.м.) терміном на десять років з 01.06.2012р. по 01.06.2022р.
Орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передачі Майна з Балансоутримавачем. (п. 2.1 договору).
Відповідно до п.3.1., п. 3.2., п. 3.3. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плата, затвердженої рішенням міської ради №11 від 28.12.1999р.; №18 від 25.04.2007р., (зі змінами та доповненнями). Сума орендної плати за перший місяць оренди, червень 2012р. - 3 493,35 грн.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць.
Орендна плата перераховується отримувачу коштів до 25 числа поточного місяця на обумовлений договором рахунок.
Даний договір оренди зареєстровано 06.06.2012р. у Державному реєстрі правочинів, що підтверджується відповідним Витягом, наявним у матеріалах справи.
28.03.2016р. фізична особа-підприємець Присяжнюк Л. І. звернулася до Хмельницького міського голови із заявою про надання, згоди на здійснення капітального ремонту (невід'ємних поліпшень) нежитлового приміщення площею 348, 2 кв.м. по вулиці Метрополіта Шептицького, 1(колишня Раскова), що передано в оренду фізичній особі-підприємцю Присяжнюк Любов Іванівні.
14.04.2016р. постійно діюча комісія по обстеженню технічного стану нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького в межах своїх повноважень провела обстеження технічного стану нежитлового приміщення площею 348,2 кв.м. по вулиці Метрополіта Шептицького, 1 (колишня Раскова), що передано в оренду фізичній особі-підприємцю Присяжнюк Л.І., в результаті якого встановила, що в указаному приміщенні доцільно здійснити капітальний ремонт (невід'ємні поліпшення), а саме: ремонт стін, стелі, підлоги, заміна вікон та дверей, відновлення електропроводки.
На замовлення ФОП Присяжнюк Л.І., підрядником ФОП Добровольським Ю.Л. виготовлено локальний кошторис на капітальний ремонт, нежитлового приміщення площею 348, 2 кв.м. по вулиці Ранкова, буд. 1 (колишня Раскової) в місті Хмельницькому, згідно якого ціна ремонту склала 168 418,18 грн.
Рішенням Виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 25.08.2016р. №574 надано згоду на здійснення капітального-ремонту (невід'ємних поліпшень) нежитлового приміщення площею 348, 2 кв.м. по вулиці Метрополіта Шептицького, буд. 1 (колишня Раскова), що передано в оренду фізичній особі-підприємцю Присяжнюк Л. І.
Крім цього погоджено проектно-кошторисну документацію на проведення капітального ремонту орендованого нерухомого майна, нежитлового приміщення площею 348, 2 кв.м. по вулиці Метрополіта Шептицького, буд. 1 (колишня Раскова), що передано в оренду фізичній особі-підприємцю Присяжнюк Л. І. на суму 168418,18 грн.
01.12.2017р. між ФОП Присяжнюк Л.І. (замовник) та ФОП Рауш В.М. (виконавець) укладено договір, відповідно до якого виконавець приймає на себе зобов'язання виконати капітальний ремонт нежитлового приміщення по вул. Ранкова, 1 (колишня Раскова) в м. Хмельницькому, а замовник зобов'язується приймати виконані роботи та оплатити її вартість. (п.1.1. договору)
Відповідно до п.2.1, вартість виконаних робіт визначається згідно ДБН та договірної ціни, яка є невідємною частиною договору.
Роботи вважаються виконаними, а акт прийняття замовником, якщо після надання підписаного виконавцем акту в термін трьох робочих днів замовник не пред'явив претензії в письмовій формі. (п.2.4 договору)
04.01.2018р. між сторонами підписано Акт приймання виконаних робіт, згідно якого вартість виконаних робіт склала 165 155,71 грн.
03.04.2018р. замовник ФОП Присяжнюк Л.І. сплатила згідно договору від 01.12.2017р. виконавцю ФОП Рауш В.М. за виконані роботи 165 155,71 грн., згідно платіжного доручення №12.
05.06.2018р. між позивачем Фізичною особою-підприємцем Присяжнюк Л.І., Управлінням комунального майна Хмельницької міської ради та Міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності укладений додатковий договір.
Вказаним додатковим договором внесено зміни до договору оренди від 01.06.2012р., та змінено сторону орендодавця по договору оренди з "Управління комунального майна Хмельницької міської ради" на "Виконавчий комітет Хмельницької міської ради від імені якого діє управління комунального майна Хмельницької міської рад".
Крім цього, вказаним додатковим договором в п.1.1. пункту "Предмет договору" слова та цифри "загальна площа 348,5" змінено на слова та цифри "загальна площа 363,1". Абзац другий викладено в новій редакції " Майно передається в оренду: 31,6 кв.м. під непродовольчий магазин, 21 кв.м для торгівлі товарами підакцизної групи, 309,5 кв.м. під магазин продовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи, 1 кв.м. під платіжний термінал".
Пункт 3.1. викладено в наступній редакції, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плата за комунальне майно територіальної громади міста Хмельницький, затвердженої рішенням 28 сесії міської ради №11 від 30.10.2013р. (зі змінами). Сума орендної плати за травень 2018р. - 8128,82 грн. (плата з суборенду 2391,42 та плата за оренду 5735,4 грн.).
Зміни внесені додатковою угодою діють до 01.06.2022р.
Згідно п.5 Постанови Кабінету міністрів України від 27.05.022р. №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану.
Тому на думку позивача договір оренди від 01.06.2012р. на момент звернення до Хмельницької міської ради та суду є чинним.
04.04.2023р. позивачем ФОП Присяжнюк Л.І. звернулась до Хмельницької міської ради з заявою щодо внесення нежитлового приміщення комунальної власності по вул. Ранкова 1 (колишня Раскової) в м. хмельницькому загальною площею 348,2 кв.м. до переліку об'єктів малої приватизації окремого майна, що підлягає приватизації та надати дозвіл на приватизацію шляхом викупу вказаного приміщення.
01.05.2023р. управлінням житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради листом за вих. №П-2256-23 повідомлено позивача про відсутність підстав для отримання права на викуп орендованого нежитлового приміщення загальною площею 363,1 кв.м на вул. Ранковій, 1, у зв'язку із не підтвердженням виконання умов визначених в ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна".
Оскільки позивачу було відмовлено у його звернені, позивач звернувся з позовом до суду про визнання протиправною відмову Управлінням житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради від 01.05.2023р. №П- 2256-23.
Зобов'язати Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради винести на розгляд сесії Хмельницької міської ради проекти рішень „Про включення нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул. Раскової) в м. Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м. до переліку об'єктів малої приватизації окремого майна, що підлягає приватизації" та „Про приватизацію об'єкта малої приватизації - окремого майна - нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул.Раскової) в м.Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м.".
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Відповідно до частини 1 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Частиною 6 цієї статті ГК передбачено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно статті 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Об'єкт оренди - нежитлове приміщення по вулиці Ранкові,1 (колишня вул.Раскової) в м.Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м., є об'єктом права комунальної власності та знаходиться на балансі міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, про що зазначено в Договорі оренди (п. 1.1).
Відповідно до п.22 ч.1 ст.1 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" приватизація державного або комунального майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями. Викупом вважається спосіб продажу об'єкта приватизації одному покупцю (п.9 ч.1 ст.1 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна").
Згідно ч.1, 6 ст.3 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" законодавство України про приватизацію складається з цього Закону, інших законодавчих актів. Галузеві особливості приватизації об'єктів державної власності можуть встановлюватися виключно законами. Приватизація (відчуження) майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до вимог цього Закону.
До об'єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об'єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України (ч.1 ст.4 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна").
Суб'єктами приватизації є державні органи приватизації; місцеві ради, органи приватизації територіальних громад; покупці (ст.6 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна").
Органи приватизації - Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, органи приватизації територіальних громад (п.20 ч.1 ст.1 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна").
Умови приватизації об'єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду, визначений ст.18 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна".
Порядок приватизації державного і комунального майна передбачений ст.10 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна". Так, ч.1 ст.10 даного Закону Порядок приватизації державного і комунального майна передбачає, зокрема, формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації.
Згідно ч.4 ст.11 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" перелік об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації, ухвалюється місцевою радою Включення нових об'єктів до цього переліку здійснюється шляхом ухвалення окремого рішення щодо кожного об'єкта комунальної власності.
Таким чином, процес приватизації комунального майна розпочинається з формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації, що є повноваженням представницького органу місцевого самоврядування.
При цьому, за результатами розгляду заяви ФОП Присяжнюк Л.І щодо надання дозволу на приватизацію шляхом викупу орендованого нежитлового приміщення площею 363,1 кв. м. по вул. Ранкової 1, м. Хмельницький, Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради відмовлено у наданні дозволу з підстав не виконання умов ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна".
Згідно ч.1, 2 ст.18 даного Закону приватизація об'єктів державної або комунальної власності, переданих в оренду, здійснюється шляхом продажу на аукціоні або шляхом викупу, якщо виконуються умови, передбачені частиною другою цієї статті. Орендар одержує право на викуп орендованого майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення) за ціною, визначеною за результатами його незалежної оцінки, якщо виконується кожна з таких умов:
- орендарем здійснено поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без заподіяння йому шкоди, в розмірі не менш як 25 відсотків ринкової вартості майна, визначеної суб'єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна;
- орендар отримав письмову згоду орендодавця на здійснення невід'ємних поліпшень, які надають йому право на приватизацію майна шляхом викупу;
- невід'ємні поліпшення виконані в межах трирічного строку з дати визначення ринкової вартості майна для цілей укладання договору оренди або для цілей продовження договору оренди;
- здійснення і склад невід'ємних поліпшень, у тому числі невід'ємний характер поліпшень, підтверджені висновком будівельної експертизи, а вартість невід'ємних поліпшень, підтверджених висновком будівельної експертизи, визначена суб'єктом оціночної діяльності;
- орендар належно виконує умови договору оренди, відсутня заборгованість з орендної плати;
- договір оренди є чинним на момент приватизації.
Надання згоди орендодавця на здійснення невід'ємних поліпшень здійснюється в порядку, визначеному Фондом державного майна України або представницьким органом місцевого самоврядування.
Зокрема, ініціювати приватизацію об'єктів можуть органи приватизації, уповноважені органи управління, інші суб'єкти управління об'єктами державної і комунальної власності або покупці (ч.1 ст.11 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна").
Заяви про включення об'єктів права комунальної власності до переліків об'єктів, що підлягають приватизації, подаються покупцями до органів приватизації територіальних громад і розглядаються ними в порядку, встановленому відповідними місцевими радами (абз.1 ч.7 ст.11 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна").
При цьому, ч.5 ст.7 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" передбачено, що повноваження органів місцевого самоврядування у сфері приватизації визначаються законами України і правовими актами органів місцевого самоврядування.
Так, за змістом ч.5, 6 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.
Відповідно до п.30 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, прийняття рішення про здійснення державно-приватного партнерства щодо об'єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Варто зазначити, що відповідно до ч.1, 2 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Отже, враховуючи вищевикладене, результатом розгляду наявної у матеріалах справи заяви позивача від 04.04.2023р. щодо внесення нежитлового приміщення комунальної власності по вул. Ранкова 1 (колишня Раскової) в м. Хмельницькому загальною площею 348,2 кв.м. до переліку об'єктів малої приватизації окремого майна, що підлягає приватизації та надати дозвіл на приватизацію шляхом викупу вказаного приміщення, мали бути рішення відповідача, що, у свою чергу, належить до виключної компетенції його як органу місцевого самоврядування.
Згідно ч.4 ст.11 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" перелік об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації, ухвалюється місцевою радою. Проте, Хмельницькою міською радою, в порушення зазначених вище норм чинного законодавства, конкретного рішення по суті з розгляду згаданих заяв позивача в частині формування та затвердження Переліку об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації, взагалі прийнято не було.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про визнання протиправною відмову ФОП Присяжнюк Л.І. та неприйняттям за зверненням рішення "Про включення нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул. Раскової) в м. Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м. до переліку об'єктів малої приватизації окремого майна, що підлягає приватизації".
Також, варто зазначити, що включення нових об'єктів до цього переліку здійснюється шляхом ухвалення окремого рішення щодо кожного об'єкта комунальної власності (ч.4 ст.11 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна").
Відмова державними органами приватизації у включенні до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, можлива у разі:
коли підприємство, що пропонується приватизувати, перебуває у процесі ліквідації;
коли законодавством установлено обмеження щодо приватизації об'єкта;
вмотивованої відмови органу, уповноваженого управляти державним майном, у погодженні щодо включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації;
невключення Кабінетом Міністрів України за поданням Фонду державного майна України до переліку об'єктів великої приватизації, що підлягають приватизації (ч.9 ст.11 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна").
Тобто, відповідач, за результатами розгляду заяви позивача від 04.04.2023 у частині включення об'єкта права комунальної власності до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, щодо нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул. Раскової) в м. Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м. зобов'язаний був прийняти рішення про її задоволення або про мотивовану, нормативно обґрунтовану відмову в її задоволенні.
Разом з тим, листом від 01.05.2023р. управлінням житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради листом за вих. №2256-23 повідомлено позивача про відсутність підстав для отримання права на викуп орендованого нежитлового приміщення загальною площею 363,1 кв.м на вул. Ранковій, 1, у зв'язку із не підтвердженням виконання умов визначених в ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна".
Дослідивши зміст вказаного листа відповідача, судом встановлено, що в його тексті відсутнє будь-яке, у тому числі нормативне, обґрунтування відмови позивачу в задоволенні його заяви від 04.04.2023р. Тобто, всупереч нормам чинного законодавства в сфері приватизації комунального майна, управлінням житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради невмотивовано відмовлено у включенні об'єкта права комунальної власності - нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул. Раскової) в м. Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м., до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
Крім цього, позивачем виконано вимоги передбачені ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна", що вбачається з матеріалів справи зокрема: отримав згоду на здійснення капітального ремонту, що підтверджується рішенням Виконавчого комітету Хмельницької міської ради №574 від 25.08.2016р. Здійснив поліпшення орендованого майна шляхом капітального ремонту, що підтверджується договором від 01.12.2017р. та актом приймання виконаних будівельних робіт від 04.01.2018р. Згідно із висновку експерта №893ед/021, будівельні роботи які виконані згідно акту приймання виконаних будівельних робіт від 04.01.2018р. є невід'ємним поліпшенням нерухомого майна, такими, що спрямовані на покращення технічного стану майна та його споживчих якостей, відокремлення яких призведе до зменшення його ринкової вартості. Згідно довідки №145/в від 23.03.2023р. виданої комунальним підприємством "Агенція муніципальної нерухомості" у позивача станом на 22.03.2023р. відсутня заборгованість за оренду приміщення на вул. Ранковій, 1, площею 362,1 м.кв.
При цьому, відповідно до ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
За змістом ст.16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Так, згідно ч.1 ст.21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Тобто, якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням органу місцевого самоврядування, які вона вважає неправомірними, й ці наслідки призвели до виникнення цивільних прав, і такі правовідносини мають майновий характер або пов'язані з реалізацією майнових інтересів, то визнання незаконним такого рішення є способом захисту цивільних прав та інтересів (подібні висновки викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №542/1403/17).
Таким чином, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача винести на розгляд сесії Хмельницької міської ради проекти рішень „Про включення нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул. Раскової) в м. Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м. до переліку об'єктів малої приватизації окремого майна, що підлягає приватизації" та „Про приватизацію об'єкта малої приватизації - окремого майна - нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул.Раскової) в м. Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м."
Відповідно до ч.2 ст. 5 ГПК України, випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. ч. 1, 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини справи та вимоги правових норм викладених вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати у справі покладаються на відповідача .
Керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 74, 86, 129, 233, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити.
Визнання протиправною відмову Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради від 01.05.2023 року №П- 2256-23.
Зобов'язати Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради винести на розгляд сесії Хмельницької міської ради проекти рішень „Про включення нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул. Раскової) в м. Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м. до переліку об'єктів малої приватизації окремого майна, що підлягає приватизації" та „Про приватизацію об'єкта малої приватизації - окремого майна - нежитлового приміщення комунальної власності по вулиці Ранкові,1 (колишня вул.Раскової) в м. Хмельницькому загальною площею 363,1 кв.м.".
Стягнути з Управління житлової політики і майна Департаменту інфраструктури міста Хмельницької міської ради (29013, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 3 код: 2638169) на користь Фізичної особи-підприємця Присяжнюк Любов Іванівни ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) 5 368.00 грн. (п'ять тисяч триста шістдесят вісім гривень, 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний 21.08.2023р.
Суддя І.В. Заярнюк
Віддруковано 3 прим.
1 - до матеріалів справи
2 - представнику позивача - адвокату Шкодяку І.А. АДРЕСА_2
3- відповідачу, 29013, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя ,3 - та на ел.адресу - zhkg@khm.gov.ua