печерський районний суд міста києва
Справа № 757/8723/22-п
13 липня 2022 року суддя Печерського районного суду м. Києва Константінова К.Е., за участю секретаря Тригуб В.С., прокурора Шкурпело Р.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в м. Києві ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу діяльності з внутрішнього аудиту Управління внутрішнього аудиту Міністерства соціальної політики України, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 даного Закону України «Про запобігання корупції», 04.11.2020 припинивши виконання функцій держави, 02.04.2021 о 20:05 несвоєчасно без поважних причин подав в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік (після звільнення), шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за наступних обставин.
Так, відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 29.04.2020 № 762 к ОСОБА_1 , з 04.11.2020 переведено на посаду головного спеціаліста відділу діяльності з внутрішнього аудиту Управління внутрішнього аудиту Міністерства соціальної політики України.
Згідно довідки наданої Міністерством соціальної політики України від 05.08.2021 № 30-63 посада головного спеціаліста відділу діяльності з внутрішнього аудиту Управління внутрішнього аудиту Міністерства соціальної політики України відноситься до категорії «В» посад державної служби.
Отже, ОСОБА_1 обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу діяльності з внутрішнього аудиту Управління внутрішнього аудиту Міністерства соціальної політики України, яка відноситься до категорії «В» посад державної служби являється суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», як на державного службовця.
Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 2.11.2020 № 1302 к ОСОБА_1 було звільнено 04.11.2020 з посади головного спеціаліста відділу діяльності з внутрішнього аудиту Управління внутрішнього аудиту Міністерства соціальної політики України.
Отже, ОСОБА_1 , 04.11.2020 припинивши діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язаний до годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року, подавати в установленому частиною легшою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, шляхом особистого заповнення електронної форми на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минлий 2020 рік (після звільнення), лише 02.04.2021 о 20:05, а отже не своєчасно. Унікальний ідентифікатор документа в Реєстрі - 78fla548-8b39-44e5-908а-98faае72а62d.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 даного Закону, 04.11.2020 фактично припинивши виконання функцій держави, 02.04.2021 несвоєчасно без поважних причин подав декларацію суб'єкта декларування, який припинив діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік (після звільнення) шляхом особистого заповнення електронної форми на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру.
Вказане правопорушення виявлено 09.02.2022.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованому адміністративному правопорушенні не визнав, підтримав свої письмові пояснення в матеріалах справи, зазначивши, що в нього не працював електронний ключ-ЕЦП, хоча він вважав його чинним. Звернувся до місцевої податкової, які направили його до «Приватбанку», але в нього була заблокована банківська картка, а для її розблокування потрібен був час. На запитання прокурора повідомив, що письмово нікуди не звертався, телефонував у місцеву податкову.
Прокурор Шкурпело Р.В. підтримав зміст протоколу, просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення і застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення, яка також підтверджується фактичними даними протоколу про адміністративне правопорушення № 155 від 09.02.2022, усними та письмовими поясненнями ОСОБА_1 , листом голови Комісії з ліквідації Інформаційно-довідкового департаменту ДПС Шраменка О. № 25/5/лк/99-95-44-16 від 07.02.2022, листом В.о. заступника начальника ГУ ДПС у Київській області Гергі Д. Вх. № 9193/1 від 23.12.202, іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Щодо пояснень ОСОБА_1 , що підставою для несвоєчасного подання декларації після звільнення була втрата чинності ЕЦП, то судом вказану позицію не може бути прийнято до уваги оскільки відповідно до листа голови Комісії з ліквідації Інформаційно-довідкового департаменту ДПС Шраменка О. № 25/5/лк/99-95-44-16 від 07.02.2022, ОСОБА_1 електронні довірчі послуги у Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Інформаційно-довідкового департаменту ДПС у період з 01.01.2021 по 31.03.2021 не отримував. За змістом письмових пояснень ОСОБА_1 новий електронний цифровий підпис був ним отриманий 02.04.2021 р. в Обласному управлінні податкової служби. Вказаний факт не звільняв ОСОБА_1 від обов'язку завчасно перевірити справність свого ЕЦП і вчасно подати декладрацію.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поважних причин несвоєчасного подання декларації у ОСОБА_1 не було, а його позиція розцінюється судом як безпідставна, і така, що спрямована на уникнення ним адміністративної відповідальності.
З урахуванням фактичних обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів, а тому таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд у відповідності до положень ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушниці, його щире каяття, і вважає можливим у виховних цілях призначити стягнення у виді мінімального штрафу.
На підставі викладеного та керуючись, ч. 1 ст. 172-6, ст.283-287 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 850 гривень.
Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: UA488999980314080542000026007, Назва отримувача коштів: УК у Печерському районі/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача/код ЄДРПОУ/37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Призначення платежу: адміністративний штраф.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 496 гривень 20 копійок, який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, Код отримувача /код ЄДРПОУ/ 37993783, Рахунок отримувача: UA 228999980313181206000026007, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя К.Е. Константінова