Постанова від 09.08.2023 по справі 743/1197/23

Справа № 743/1197/23

Провадження №3/743/787/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2023 року смт.Ріпки

Суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Павленко О.В., при підготовці до розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

До Ріпкинського районного суду Чернігівської області від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-15 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЧЦП №281535 від 25.07.2023, 28.06.2023 в н.п. Добрянка в ході роботи офіцерів ВВБ «Центер» був встановлений факт можливого порушення порядку організації і несення прикордонної служби солдатом ОСОБА_1 , який здійснював приготування їжі у АДРЕСА_1 , місці дислокації особового складу, без зброї та засобів індивідуального захисту, які ОСОБА_1 залишив вдома за місцем проживання в н.п. Вербівка. Тим самим порушив вимоги свс ЗСУ та інструкції про службу прикордонних нарядів ДПСУ.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-15 КУпАП.

За наслідками дослідження матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається за необхідне повернути справу на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_2 за наступних обставин.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

За приписами ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.

Положеннями ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частина 2 статті 251 КУпАП закріплює обов'язок осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, збирати докази.

Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувається в межах протоколу про адміністративне правопорушення відносно конкретної особи.

Суд не має права у будь-який спосіб конкретизувати або змінювати юридичне формулювання вчиненого особою адміністративного правопорушення, самостійно кваліфікувати дії особи за конкретною статтею КУпАП, що визнаються як адміністративне правопорушення, або змінювати зазначену у протоколі правову кваліфікацію таких дій, оскільки це суперечить загальним засадам судочинства, передбаченим ст. 129 Конституції України, та є порушенням права на захист особи, що притягується до адміністративної відповідальності.

Інструкція зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, яка затверджена Наказом Міністерства оборони України 23 жовтня 2021 року № 329, встановлює механізм складання протоколів про військові адміністративні правопорушення щодо військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів у Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, які вчинили військові адміністративні правопорушення, передбачені главою 13-Б «Військові адміністративні правопорушення» Кодексу України про адміністративні правопорушення, надсилання до районних, районних у місті, міських, міськрайонних судів протоколів та інших матеріалів про військові адміністративні правопорушення, а також порядок їх обліку в органах військового управління, військових частинах, військових навчальних закладах та установах Збройних Сил України, органах управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, органі управління, військових частинах та установах Державної спеціальної служби транспорту.

Згідно розділу ІІ вказаної Інструкції, у протоколі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, імена, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена та по батькові (за наявності), адреси свідків, понятих і потерпілих (якщо вони є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

До протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення).

Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.

Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.

Однак, всупереч вказаним вимогам службовою особою, яка готувала матеріали справи, були долучені докази, які не засвідчені підписами уповноважених осіб.

Так, наданий висновок службового розслідування об'єктивного з'ясування причин та обставин фактів, викладений улиті ВВВБ від 29.06.2023 №1600/3877/23-Вих «Щодо можливих порушень у 10 прикордонній заставі, який має графу для підпису ст. офіцером відділу організації прикордонної служби ОСОБА_2 , першим заступником коменданта 3 прикорд. комендатури (з м.д. н.п. Городня) ОСОБА_3 та має бути погоджений помічником начальника загону з правової роботи - начальником групи юридичного забезпечення Дроган С. і затверджений начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 не містить підписи вказаних осіб.

Також, долучений наказ «Про результати службового розслідування» не містить ні номеру, ні дати, ні підпису начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 .

Крім того, супровідний лист про надання адміністративної справи також не засвідчений начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 .

За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.

Таким чином, суд позбавлений можливості розглянути справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у суворій відповідності до вимог закону, а тому матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-15 КУпАП підлягають поверненню на доопрацювання для належного оформлення, оскільки суд позбавлений можливості прийняти законне рішення.

Керуючись ст.ст. 245, 251, 256, 278, 280 КУпАП,

ПОСТАНОВИЛА:

Справу №743/1197/23 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-15 КУпАП, повернути на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Павленко