Єдиний унікальний номер 741/1402/23
Провадження № 2-о/741/51/23
м. Носівка 21 липня 2023 року
Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Киреєва О.В.,
з участю секретаря судового засідання Герасимчук Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з цією заявою, зазначивши, що вона є внукою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживала в АДРЕСА_1 . Влітку 2018 року ОСОБА_2 прибула до м. Носівка Чернігівської області, де проживала по АДРЕСА_2 . У зв'язку із цим ОСОБА_2 стала на облік як внутрішньо переміщена особа з 11 липня 2018 року та отримувала пенсію в м. Носівка Чернігівської області.У 2019 році ОСОБА_2 повернулася в м. Донецьк, а отримувати пенсію доручила їй (заявнику), як єдиному родичу. У червні 2023 році їй (заявнику) повідомили, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк. Відповідно до довідки про причину смерті причинами смерті ОСОБА_2 стали набряк головного мозку та церебральний атеросклероз ІІІ ст. з артеріальною гіпертензією. Після отримання інформації про смерть ОСОБА_2 вона (заявник) з копіями документів про смерть, які видані на тимчасово окупованій території України, звернулася до відділу Пенсійного фонду у Носівському районі з питанням припинення нарахування пенсії, але їй повідомили, що зазначені копії документів не є підствою для припинення виплати пенсії, рекомендували надати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 встановленого державою Україна зразка. Для реєстрації смерті ОСОБА_2 вона (заявник) через представника звернулася до Ніжинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області, але отримала відмову, оскільки не було надано документу встановленого зразка, який би підтверджував факт смерті ОСОБА_2
ОСОБА_1 просила встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у місті м. Донецьк Донецької області (Україна).
Суд розглядає справу у відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України суд розглядає справу без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 8 червня 2023 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла в м. Донецьк Донецької області, причини смерті: набряк головного мозку та церебральний атеросклероз ІІІ ст. з артеріальною гіпертензією, що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 9 червня 2023 року НОМЕР_1 та копією довідки про причину смерті № 41 від 9 червня 2023 року.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Частиною 1 ст. 317 ЦПК України встановлено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи з певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Пунктом 1 розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до п. 1 глави 5 розділу III вказаних Правил встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о); б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України (абзац 4 ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Згідно з переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, вся територія Донецького району Донецької області, в тому числі і м. Донецьк, відноситься до території України, яка тимчасово окупована Російською Федерацією.
Відповідно до частин 2 та 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Частиною 4 ст. 317 ЦПК України встановлено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Ураховуючи те, що заявник не може отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, документ, встановленої форми, про смерть ОСОБА_2 , що реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати смерть у заявника немає, суд вважає, що відновлення порушених прав заявника не можливо в інший спосіб, як встановлення даного юридичного факту в судовому порядку.
Встановлення даного факту має для заявника юридичне значення та необхідне для реєстрації смерті ОСОБА_2 .
За таких обставин суд приходить до висновку, що заява є обгрунтованою, а тому підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 259, 263, 264, 265, 273, 293, 315, 317, 319, 354, 430 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 , - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України, яка перебуває в тимчасовій окупації, а саме в м. Донецьк Донецької області (Україна); причина смерті - набряк головного мозку та церебральний атеросклероз ІІІ ст. з артеріальною гіпертензією.
Допустити рішення до негайного виконання.
Копію рішення негайно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя О.В.Киреєв