21.08.2023 Справа №607/15559/23
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі судді Братасюка В.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа управління сімї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради про збільшення розміру стягуваних аліментів та позбавлення батьківських прав , -
На адресу суду надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа управління сімї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради про збільшення розміру стягуваних аліментів та позбавлення батьківських прав.
Вивченням змісту позову з додатками вбачається, що позивачка має зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 . При цьому зазначає, що фактично проживає в АДРЕСА_2 , підтверджуючи означену адресу довідкою про склад сімї №54 та 66 ДП Люкс житло ПП Люкс.
За загальним правилом, відповідно ч.1 ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред'являються до суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не встановлено законом.
Предмет позову дозволяє позивачу обрати підсудність розгляду справи за власним місцем реєстрації проживання, оскільки спір стосується спору збільшення розміру стягуваних аліментів (ч.1 ст. 28 ЦПК України).
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, та певні протоколи до неї, і ця обставина з огляду на приписи ч.1 ст. 9 Конституції України, Закону України від 29.06.2004 року «Про міжнародні договори» свідчить про обов'язковість застосування національними судами України норм Конвенції.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…) .
17 липня 2020 року Верховна Рада України ухвалила Постанову № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів». Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування. Відтепер в Україні за новим адміністративно-територіальним поділом 136 районів замість 490, які Україна отримали в спадок від СРСР.
Пп19) п.1 Постанови, визначено, що у Тернопільській області створено 3 райони - Кременецький, Тернопільский та Чортківський.
Логічно було б припустити, що кількість судів в Україні повинна бути приведена до кількості новостворених районів. Проте цього не відбувається.
Станом на дату постановлення ухвали, в Україні суди діють в тієї ж кількості, на тих же територіях, що існували до ухвалення ВР Постанови № 807-IX, та з тим штатним розкладом.
Відтак склалася ситуація, що на території новоствореного Тернопільського району, залишаться функціонувати одночасно існуючі суди загальною юрисдикції - у цьому випадку Козівський районний суд Тернопільської області, утворений відповідно Указу Президента України 20 травня 2011 року № 591/2011, розглядає справи, підсудні йому в межах території, що існували до ухвалення ВР постанови № 807-IX від 17.07.2020 року.
З метою дотримання принципу правової визначності, село с. Велика Плавуча, до змін адміністративно - територіального устрою постановою ВР № 807-IX від 17.07.2020 року, належало до Козівського району Тернопільської області, і в межах цієї визначної території, до початку роботи новостворених окружних судів загальної юрисдикції, поширюється юрисдикція діючого Козівського районного суду Тернопільської області.
При цьому фактичне, без реєстрації, місце проживання сторони спору, не має правового значення в розумінні ЦПК України, для вирішення питання обрання підсудності розгляду справи.
Приписами п.1 частини першої статті 31 ЦПК України, в редакції 15.12.2017 року, передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Керуючись п.1 частини першої статті 31 ЦПК України,-
Справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа управління сімї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради про збільшення розміру стягуваних аліментів та позбавлення батьківських прав, передати на розгляд Козівського районного суду Тернопільської області.
Ухвала набирає законної сили через п'ятнадцять днів з дня підписання суддею , якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, ухвала набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду у 15-денний строк з дня підписання суддею.
Головуючий суддяВ. М. Братасюк