09.08.2023 Справа №607/14413/23
Провадження №3/607/5879/2023
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ломакін В.Є. розглянувши матеріали, які надійшли із Управління патрульної поліції в Тернопільській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого у ТОВ «ЕЛІТАР», проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №039845, 26 липня 2023 року о 19 год. 32 хв. в м. Тернополі по вул. Коновальця, 9 громадянин ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «NISSAN X-TRAIL», номерний знак НОМЕР_1 , не був уважний, не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, не дотримався безпечної дистанції, внаслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем «ACURA MDX» номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який був припаркований. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальної шкоди. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2.3 (б), 12.1 Правил дорожнього руху України.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП не визнав та суду пояснив, що транспортному засобу ACURA шкоди не завдав та він не отримав механічних ушкоджень, у зв'язку із чим просив провадження в справі закрити.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 280 КУпАП).
Суд звертає увагу, що до адміністративної відповідальності можливо притягти особу лише у разі наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Диспозицією ст. 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
В підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №039845 від 26 липня 2023 року, який складений відносно ОСОБА_1 , працівниками поліції долучено:
- схему місця дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася 26 липня 2023 року о 19 год. 32 хв. у м. Тернополі по вул. Коновальця, 9, на якій відображено розташування транспортних засобів, їх напрямок руху та відображено механічні пошкодження транспортного засобу ACURA MDX номерний знак НОМЕР_2 . Згідно вказаної план-схеми на автомобілі NISSAN X-TRAIL, номерний знак НОМЕР_1 , відсутні будь-які пошкодження.;
- письмові поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 26 липня 2023 року, згідно яких вбачається 26 липня 2023 року автомобіль NISSAN X-TRAIL, номерний знак НОМЕР_1 в'їхав в її транспортний засіб ACURA MDX номерний знак НОМЕР_2 ;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 26 липня 2023 року, згідно яких він повідомив, що не допускав порушення ПДР України, які б спричинили пошкодження транспортних засобів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїзді, дорожніх споруд та іншого майна по вул. Коновальця, 9, що підтверджується фотознімками з місця події, які здійснено в присутності працівників поліції;
- копію постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, із змісту якої слідує, що за порушення вимог п.15.9 ПДР України, а саме порушення правила зупинки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення.
Суд оцінюючи вказані докази приходить до наступного висновку.
У письмових поясненнях потерпілої ОСОБА_2 від 26 липня 2023 року відсутні відомості про отримані пошкодження її транспортного засобу ACURA MDX номерний знак НОМЕР_2 , унаслідок ДТП.
Із оглянутого в судовому засіданні відеозапису з камер зовнішнього спостереження та фотознімків з місця події, на автомобілях NISSAN X-TRAIL, номерний знак НОМЕР_1 та ACURA MDX номерний знак НОМЕР_2 ушкоджень не вбачається.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що працівниками поліції до матеріалів справи не долучено акту огляду транспортного засобу ACURA MDX номерний знак НОМЕР_2 , що в свою чергу, унеможливлює встановлення судом наявності пошкоджень у вказаного транспортного засобу, характер таких пошкоджень в разі їх наявності та відповідність таких пошкоджень обставинам ДТП, яке мало місце 26 липня 2023 року о 19 год. 32 хв. по вул. Коновальця, 9 у м. Тернополі.
Таким чином, долученими до протоколу про адміністративне правопорушення доказами не підтверджено факт отримання механічних ушкоджень транспортного засобу потерпілої, що є обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», оскільки не випливає зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Відтак, у відповідності до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Аналогічного роду положення закріплено і у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
З огляду на викладене, за відсутності належних та допустимих доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суд, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяВ. Є. Ломакін