Ухвала від 14.08.2023 по справі 757/34859/23-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/34859/23-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві ОСОБА_6 звернувся до суду із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовуючи клопотання слідчий посилається на наступні обставини.

Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62021100020000358 від 24.09.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 365, ч.2 ст.362, ч.2 ст.364 КК України.

Слідчий вказує, що ОСОБА_5 розпорядженням сільського голови Горецької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 13.07.2016 № 46 призначений на посаду спеціаліста з державної реєстрації Гореницької сільської ради.

Відповідно Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» на ОСОБА_5 як державного реєстратора Гореницької сільської ради, Києво-Святошинського району, Київської області, покладались наступні обов'язки:

забезпечення проведення державної реєстрації прав, ведення Державного реєстру прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, формування та зберігання реєстраційних справ;

встановлення відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;

наявність обтяжень прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості;

наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

перевіряти документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та прийняття відповідні рішення;

ОСОБА_5 перебуваючи на посаді державного реєстратора Гореницької сільської ради та маючи доступ до інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, вчинив несанкціоновані дії, спрямовані на зміну інформації, внаслідок чого заподіяно значна шкоду, за наступних обставин:

Так, 12.05.2006 рішенням № 10 Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області затверджено проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в постійне користування ГУ МНС України в Київській області, вилученого з земель дослідного господарства «Чабани» земельну ділянку площею 1,5556га, виготовлено державний акт на постійне користування земельною ділянкою.

04.08.2006 ГУ МНС України в Київській області на виконання вищевказаного рішення, зареєстровано державний акт серія ЯЯ №152684 на право постійного користування земельною ділянкою площею 1,5556 га, що розташована в смт. Чабани, Чабанівської селищної ради, Києво-Святошинського району, Київської області із цільовим призначення: для розміщення пожежного депо на 3 виїзди з навчально-тренувальним центром.

09.05.2015, з метою приведення норм до вимог чинного законодавства до державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відомості про земельну ділянку площею 1,5556 га., що розташована в смт. Чабани, Чабанівської селищної ради, Києво-Святошинського району, Київської області із цільовим призначення: для розміщення пожежного депо на 3 виїзди з навчально-тренувальним центром та зареєстрованій земельній ділянці присвоєно кадастровий номер: 3222457400:03:005:0011.

25.07.2016, на той час начальник 9 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області ОСОБА_7 , із заявою за № 176 звернувся до Чабанівською селищної ради із проханням, щодо надання дозволу на розробку детального плану території земельної ділянки площею 1,5556га., кадастровий номер: 3222457400:03:005:0011 та щодо зміни цільового призначення частини земельної ділянки площею 0,9887 га із «пожежне депо на 3 виїзди з навчально-тренувальним центром» на «будівництво і обслуговування багатоквартирного будинку».

11.08.2016 рішенням № 307 Чабанівської селищної ради, Києво-Святошинського району, Київської області надано 9 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області дозвіл на розробку детального плану території земельної ділянки площею 1,5556 га. кадастровий номер: 3222457400:03:005:0011 та щодо зміни цільового призначення частини земельної ділянки площею 0,9887га із «пожежне депо на 3 виїзди з навчально-тренувальним центром» на «будівництво і обслуговування багатоквартирного будинку».

В подальшому, в листопаді 2016 році, начальник 9 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області ОСОБА_7 , на виконання окремого доручення ДСНС України за № В-100 від 29.04.2016 «Про перелік земельних ділянок для спільного будівництва житла» звернувся рапортом до начальника Головного управлінь ДСНС України у Київській області ОСОБА_8 із проханням, щодо зміни цільового визначення частини земельної ділянки площею 0,9887 га., що розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, смт. Чабани, із загальної площі 1,5556 га., з цільового призначення «пожежне депо на 3 виїзди з навчально-тренувальним центром» на «будівництво і обслуговування багатоквартирного будинку».

24.11.2016 начальник Головного управління ДСНС України у Київській області ОСОБА_8 , на виконання окремого доручення ДСНС України за № В-100 від 29.04.2016 «Про перелік земельних ділянок для спільного будівництва житла» листом за №66/44/10982 звернувся до Заступника Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій ОСОБА_9 про надання дозволу про зміну цільового призначення частини земельної ділянки площею 0,9887 га, із загальної площі 1,556 га, яка надавалась в постійне користування рішенням Чабанівської селищної ради (державний Акт на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №15684 від 04.08.2006) із «пожежне депо на 3 виїзди з навчально-тренувальним центром» на цільове призначення «для будівництва і обслуговування багатоквартирного будинку».

07.12.2016 Державна служба з надзвичайних ситуацій України листом за № 03-18198/214 повідомила Головне управлінню ДСНС України у Київській області про те, що не заперечує щодо здійснення Головним управлінням ДСНС України у Київській області комплексу необхідних заходів з дотриманням вимог чинного законодавства для зміни цільового призначення на частину земельної ділянки, що розташована, за адресою: Київська область, Києво-Святошинський р-н, смт. Чабани (кадастровий номер 3222457400:03:005:0011) для будівництва і обслуговування багатоквартирного будинку».

01.02.2017 начальник 9 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Київській області ОСОБА_7 , діючи від імені замовника, підписав на ім'я директора ТОВ «ГЕОДЕЗИСТ» ОСОБА_10 заяву та затвердив завдання на виконання робіт із землеустрою, щодо поділу ділянки 3222457400:03:005:0011 площею 1,5556 га., яка вже знаходиться в постійному користуванні 9 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Київській області і є власністю держави, із відображенням у завданні наступного змісту: постійне користування 9 ДПРЗ ГУ ДСНС в Київській області, форма власності - державна.

Так, 24.01.2017 голова Чабанівської селищної ради, Києво-Святошинського району, Київської області ОСОБА_11 звернувся із заявою до «компетентних органів», що посвідчена нотаріусом ОСОБА_12 за №202 з проханням виготовити технічну документацію та зареєструвати право власності на ім'я Чабанівської селищної ради на новостворені ділянки, площею 0,9841га. ділянка № 1, та площею 0,5715 га. ділянка № 2, які виникнуть в результаті поділу земельної ділянки площею 1,5556 га, з кадастровим номером 3222457400:03:005:0011, що розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, смт. Чабани.

Відповідно пункту 4 частини 1 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав передбачає, зокрема, перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведені державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» однією із засад державної реєстрації є внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених Законом.

Документи, на підставі яких проводиться реєстраційні дії, та порядок державної реєстрації визначені Законом та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015 (далі Порядок).

Згідно з пунктом 54 Порядку, для державної реєстрації права власності на земельну ділянку, що створюється шляхом поділу або об'єднання, подаються:

документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку до її поділу або об'єднання (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);

витяг з Державного земельного кадастру про новосформовану земельну ділянку.

Відповідно до пункту 59 Порядку також передбачено, що для державної реєстрації права власності на земельну ділянку в разі, коли в документах, що подаються для такої реєстрації, відсутні відомості про її кадастровий номер, а також у разі, коли в результаті доступу до Державного земельного кадастру державним реєстратором встановлено відсутність відомостей про відповідну земельну ділянку, також подається витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку. За бажанням заявника у разі зміни відомостей про земельну ділянку, що непов'язані з поділом, виділом в натурі частки із земельної ділянки або об'єднання кількох земельних ділянок, для державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку може бути подано витяг з Державного земельного кадастру шляхом доступу до нього, що містять зміни щодо відомостей про земельну ділянку, що непов'язані з поділом, виділом в натурі частки із земельної ділянки або об'єднання кількох земельних ділянок, державний реєстратор під час проведення державної реєстрації права до Державного реєстру права вносить відомості про земельну ділянку відповідно до витягу/відомостей з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку.

Відповідно до частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та пунктом 12 Порядку передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленим та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Відповідно до абзацу 2 пункту 12 Порядку передбачено, щодо під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, а також відомості з інших інформаційних систем, доступ до яких передбачено відповідно до законодавству, у тому числі відомості з Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про проведення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

У невстановленому слідством місці та час, проте не пізніше 15.02.2017, ОСОБА_11 , достовірно знаючи, що земельна ділянка з кадастровим номером: 3222457400:03:005:0011 має державну форму власності, а також про те, що в результаті поділу земельної ділянки площею 1,5556 га, яка перебувала у постійному користуванні в 9 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області, у новостворених земельних ділянках не має змінитись форма власності вказаної земельної ділянки, звернувся до ОСОБА_5 , як до державного реєстратора, із пропозицією поділу вказаної земельної ділянки та проведення державної реєстрації двох новостворених земельних ділянок, при цьому, запевнивши останнього, що новостворені земельні ділянки є комунальною власністю Чабанівської селищної ради.

Згідно з відомостями Державного реєстру прав на нерухоме майно, державним реєстратором ОСОБА_5 зазначено, що для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку 3222457400:03:005:5046 площею 0,9841 га, заявником ОСОБА_11 подано наступні документи:

витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.02.2017 за №НВ-3208292352017, виданий управлінням Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі, Київської області, відповідно до якого земельна ділянка належить до державної форми власності із цільовим призначенням «для розміщення та постійної діяльності органів МНС»;

інформаційну довідку з Державного реєстру прав від 24.01.2017 №78714488, сформовану приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_12 ;

заяву про поділ земельної ділянки від 24.01.2027 ОСОБА_11 селищного голови Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області, справжність підпису якій засвідчено приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_12 за р. № 202.

Так, ОСОБА_5 , будучі спеціалістом з державної реєстрації Горецької сільської ради, усвідомлюючи протиправність несанкціонованої зміни інформації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та достовірно розуміючи, що зміна форми власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3222457400:03:005:5046 площею 0,9841 га із державної на комунальну сприятиме подальшому злочинному наміру, на вибуття вказаної земельної ділянки із постійного користування 9 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області, в порушення постанови Кабінету Міністрів України № 481 від 03.06.2013, прийняв від ОСОБА_11 вказані документи тим самим надав добровільну згоду на зміну інформації у автоматизованій системі.

Надалі, 15.02.2017 ОСОБА_5 , перебуваючи у службовому кабінеті в приміщенні Гореницької сільської ради, за адресою: Київська область, с. Гореничі, Києво-Святошинського району, вул. Соборна, 24, реалізовуючи свій злочинний умисел до кінця, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, маючи право доступу до автоматизованої системи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за заявою про реєстрацію іншого речового права від 15.02.2017 № 20993840, поданою ОСОБА_11 в інтересах Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області, несанкціоновано вчинив дії щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень від 21.02.2017 № 33951540, внаслідок чого у Державному реєстрі прав відкрито розділ № 1178059632000 на земельну з кадастровим номером 3222457400:03:005:5046, зареєстровано право комунальної власності Чабанівської селищної ради за № 19113195 за 9 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області.

Земельна ділянка утворилась в результаті поділу земельної ділянки кадастровим номером 3222457400:03:005:0011 з цільовим призначенням «для постійної діяльності інших, створених відповідно до законів України, військових формувань» з видом використання «пожежне депо на 3 виїзди з навчально-тренувальним центром», яка перебувала у праві постійного користування 9 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на підставі рішення Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування Головному управлінню пожежної безпеки та аварійно-рятувальних робіт МНС України в Київській області».

При цьому, ОСОБА_5 , будучі спеціалістом з державної реєстрації Горецької сільської ради, вніс зміни до автоматизованої системи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, про право комунальної власності Чабанівської селищної ради, Києво-Святошинського району, Київської області на земельну ділянку із кадастровим номером: 3222457400:03:005:5046, площею 0,9841 га, зазначивши підставою такої державної реєстрації Закон України від 06.09.2012 №5245-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо розмежування земель державної та комунальної власності».

Разом з тим, частиною 2 статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції яка діяла на момент здійснення реєстраційних дій) передбачено, що під час проведення державної реєстрації права користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) земельними ділянками державної чи комунальної власності, право власності на які зареєстровано в Державному реєстрі прав, державний реєстратор одночасно з проведенням такої реєстрації проводить також державну реєстрацію права власності на такі земельні ділянки без подання відповідної заяви органами, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування.

Державна реєстрація права власності на земельні ділянки державної чи комунальної власності проводиться з обов'язковим урахуванням пунктів 3 та 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06.09.2012 №5245-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» (далі Закон).

Пунктом 3 розділу II Закону (в редакції, яка діяла на момент здійснення реєстраційних дій) передбачено, що землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:

а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;

б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах «а» і «б» пункту 4 цього розділу.

Згідно з підпунктом а) пункту 4 розділу II Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, яка діяла на момент здійснення реєстраційних дій) у державній власності залишаються розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності; які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук.

Відповідно до частини 2 статті 117 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент здійснення реєстраційних дій) встановлено, що до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у комунальну власність.

Відповідно до частини 11 та 12 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що у разі надання земельних ділянок державної власності у постійне користування підприємствам, установам, організаціям комунальної власності одночасно здійснюється передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність і навпаки.

На підставі рішення про передачу будівлі, споруди, іншого об'єкта нерухомого майна комунальної власності у державну власність, також передається у державну власність земельна ділянка, на якій розміщений об'єкт передачі.

Крім того, відповідно до акта за результатами проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі прав на нерухоме майно державного реєстратора Горецької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_5 , проведеною на підставі наказу Міністерства Юстиції України від 13.12.2021 № 4297/7, встановлено, що при проведенні реєстраційних дій державним реєстратором ОСОБА_5 , в порушення вимоги статей 10, 12, 18, 24 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06.09.2012 №5245-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», а також норм 117, 123 Земельного Кодексу України.

Встановлений факт допущеного порушення призвів до реєстрації права власності, яке не визначено законодавством. Державний реєстратор ОСОБА_5 був зобов'язаний відмовити у проведенні державної реєстрації.

Згідно висновку експерта № 29511/22-41/1986/23-41 від 19.01.2023 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 3222457400:03:005:5046 площею 0,9841 га складає 3 084 956,00 грн, що відповідно до примітки ст. 361 Кримінального кодексу України, є значною шкодою.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах вчинені особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значну шкоду, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України.

10 серпня 2023 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дрезден, Німеччина, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, який у відповідності до ст. 12 КК України є тяжким злочином.

Таким чином, підставою для застосування запобіжного заходу у вигляді застави до підозрюваного ОСОБА_5 згідно ч. 2 ст. 177, ст. 194 КПК України, є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому звернутися з клопотанням, погодженим з прокурором, до слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, у зв'язку з тим, що підозрювана особа може здійснити дії, передбачені п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.

У судовому засіданні прокурор підтримав внесене клопотання, посилаючись на його обґрунтованість та необхідність у застосуванні відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави, оскільки наявні ризики, передбачені ст. 177 КПК України.

Підозрюваний та захисник у судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання, вказавши на те, що клопотання не містить виклад обставин, які б свідчили про наявність ризиків визначених ст. 177 КПК України.

Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши пояснення підозрюваної, захисника, прокурора, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення та наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, але не доведе обставин щодо недостатності застосування більш м'яких запобіжних заходів, слідчий суддя має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначено у клопотанні.

Основні доводи внесеного стороною кримінального провадження клопотання зводяться до наявності кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , а наявність ризиків передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України обґрунтовується тим, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідків, інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Відповідно ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків.

Статтею 182 КПК України передбаченого, що застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертою статті 183 цього Кодексу.

Відповідно до положень ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 177 КПК України підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійсни ти дії, передбачені частиною першою цієї статті, тобто з метою запобігання спробам:

1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;

4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

При вирішенні клопотання про застосування запобіжного заходу для прийняття законного та обґрунтованого рішення, слідчий суддя, суд згідно змісту вимог ст. 178 КПК України та практики Європейського суду з прав людини, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, повинен врахувати тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа та особисті обставини життя особи, які можуть свідчити на користь збільшення (зменшення) ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.

Як вбачається із клопотання, наявність ризиків передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України обґрунтовується тим, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

В ході розгляду клопотання слідчим суддею було встановлено, що виключних обставин для застосування відносно ОСОБА_5 застави немає, при цьому даних, які б свідчили про недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів у клопотанні слідчого не вказано та в судовому засіданні не доведено.

З урахуванням вищевикладеного, слідчий суддя вважає за доцільне застосувати до підозрюваного запобіжний захід, у вигляді особистого зобов'язання.

Також, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на ОСОБА_5 наступні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

- прибувати за кожною вимогою слідчого, прокурора та суду;

- не відлучатися за межі Київської області без дозволу слідчого, прокурора та суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Керуючись ст. 29 Конституції України, ст. ст. 177, 178, 181, 193, 194, 196, 205, 206, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ :

Клопотання старшого слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.

Застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України, а саме:

- прибувати за кожною вимогою слідчого, прокурора та суду;

- не відлучатися за межі Київської області без дозволу слідчого, прокурора та суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Визначити строк дії покладених на підозрюваного обов'язків до 03.10.2023 включно.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.

Слідчий суддя ОСОБА_1