Рішення від 18.08.2023 по справі 360/805/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

18 серпня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/805/23

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

21.07.2023 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганської області, яка полягає у не розгляді заяви позивача про призначення йому пенсії на пільгових умовах (із зменшенням пенсійного віку) та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. ст. 49, 50, 51, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та неприйнятті відповідного рішення про відмову або призначення пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганської області належним чином розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та прийняти відповідне рішення, яким призначити та виплачувати пенсію із зменшенням пенсійного віку та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. ст. 49, 50, 51, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з моменту набуття права на пенсію із зменшенням пенсійного віку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому виповнився 61 рік та він має 38 років загального стажу роботи, тому 26.06.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах (із зменшенням пенсійного віку) та додаткової пенсії. Відповідно до поштового повідомлення заяву відповідачу було вручено 01.07.2023, однак, на день подання цього позову відповідне рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії не прийнято.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 26.07.2023 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головне управління Пенсійного фонду в Луганській області позовних вимог не визнало, про що 10.08.2023 надало відзив на позовну заяву, у якому заперечувало проти позовних вимог.

Обґрунтовуючи заперечення проти позову, відповідач зазначає, що 12.05.2021 ОСОБА_1 через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся із заявою про призначення пенсії за віком.

Заяву від 12.05.2021 про призначення пенсії за віком було опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

За наслідком розгляду заяви позивача від 12.05.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було прийнято рішення №121130003060 від 17.05.2021 про відмову в призначенні пенсії за віком згідно зі статтею ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вимог ст. 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Вказане рішення про відмову в призначенні пенсії (№121130003060 від 17.05.2021) позивачем не оскаржувалось.

Відповідно до статті 55 Закону №796 потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, пенсії за віком надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України №1058 (60 років), на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

При цьому початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

За даними електронної пенсійної справи страховий стаж заявника складає 37 років 1 місяць 23 дні (стаж зараховано по 28.02.2018).

Категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій, визначені статтею 14 Закону №796.

До категорії 3 віднесено, зокрема, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій.

Відповідно до довідки № 4348 ОСОБА_1 проживав у смт Рокитне Рівненської області з 22.02.1985 по 08.07.1988.

За переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106, смт Рокитне Рівненської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Таким чином, згідно довідки №4348 тривалість проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення в смт Рокитне з дня аварії на ЧАЕС становить 2 роки 2 місяці 12 днів (з 26.04.1986 по 08.07.1988).

ОСОБА_1 видано посвідчення серії НОМЕР_1 від 21.09.2000 відповідно до вимог пункту 3 статті 14 Закону №796, як особі, потерпілій від Чорнобильської катастрофи (категорії 3), оскільки на день аварії він проживав на території зони гарантованого добровільного відселення. На підставі зазначеного посвідчення заявник має право на пільги і компенсації, встановлені Законом № 796.

Право на призначення пенсії за віком із зменшенням віку, встановленого статтею 26 Закону України №1058 (60 років) визначено статтею 55 Закону №796, а саме, особи, які станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років.

За записами трудової книжки серії НОМЕР_2 від 22.04.1981 дати заповнення ОСОБА_1 працював з 03.01.1985 по 11.07.1988 в Рокитнівському філіалі Київського об'єднання “Ізумруд” (в зоні гарантованого добровільного відселення), що з дати аварії на ЧАЕС становить 2 роки 2 місяці 15 днів.

На підставі вищевикладеного, оскільки станом на 01.01.1993 ОСОБА_1 проживав в зоні гарантованого добровільного відселення менше 3 років (з 26.04.1986 по 08.07.1988), права на призначення пенсії за віком із зменшенням віку відповідно до ст. 55 Закону № 796 не має.

На теперішній час позивач досяг пенсійного віку - 60 років, має страховий стаж 37 років, що дає право на призначення пенсії за віком за нормами ст. 26 Закону №1058.

Заяви позивача від 01.05.2021 (вх.№3480/Г-1200-23 від 08.05.2023), від 26.06.2023 (вх.№4800/Г-1200-23) про призначення пенсії (із зменшенням віку) за нормами ст. 55 Закону №796 та додаткової пенсії, розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області за нормами Закону України “Про звернення громадян”, внаслідок розгляду були надані обґрунтовані відповіді за номерами вих.№3484-3480/Г-02/8-1200/23 від 25.05.2023, вих№4905-4800/Г-02/8-1200/23 від 01.08.2023 (відповідно) - всі зазначені звернення та відповіді надаються.

В позовних вимогах позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області належним чином розглянути заяву ОСОБА_1 , проте, яку саме заяву має на увазі позивач, відповідачу невідомо.

З урахуванням викладеного відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 26.06.2023 звернувся до відповідача з заявою довільної форми про призначення пенсії на пільгових умовах (із зменшенням пенсійного віку) та додаткової пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До вказаної заяви позивачем було додано копію паспорта та ідентифікаційного номеру.

Листом від 01.08.2023 № 4905-4800/Г-02/8-1200/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, зокрема, серед іншого, що з 24.03.2022 позивач набув право на призначення пенсії за віком на загальних умовах за статтею 26 Закону 1058. Згідно з пунктом 1.1 Порядку 22-1 заяву про призначення пенсії, форму якої наведено в додатку 1 до зазначеного Порядку, позивачу необхідно надати до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України (сервісного центру) або подати разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - вебпортал) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. До заяви надаються наступні документи: паспорт громадянина України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); трудову книжку; диплом (атестат) про навчання; військовий квиток; заяву про відкритий рахунок в банківській установі тощо. В разі надання позивачем заяви про призначення пенсії в період воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування пенсію за віком згідно з нормами підпункту 14-6.2 пункту 14-6 розділу XV Закону 1058 буде призначено з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Додатково повідомлено, що роз'яснення щодо права на пенсію, порядку звернення за призначенням пенсії та строків призначення пенсії позивачу надано листом Головного управління від 25.05.2023 № 3484-3480/Г-02/8-1200/23 на поштову адресу: АДРЕСА_1

Вважаючи протиправною бездіяльністю відповідача щодо нерозгляду заяви про призначення пенсії на пільгових умовах (із зменшенням пенсійного віку) та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та неприйняття відповідного рішення про відмову або призначення пенсії, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною п'ятою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з абзацом першим, другим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії" Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Абзацом першим - третім пункту 1.8 розділу I Порядку № 22-1 визначено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Відповідно до підпункту 1, 2, 7 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

7) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку:

учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:

- довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження;

- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

потерпілим від Чорнобильської катастрофи:

- документи про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видані органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями), або довідка про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями;

- посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи - за наявності) (при призначенні пенсії згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Відповідно до абзацу першого, другого пункту 2.23 розділу II Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

- ідентифікує заявника (його представника);

- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

- реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

- проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

- з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

- повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

- сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

- надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

- повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

- видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

- повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Зміст наведених норм права свідчить про те, що обов'язок прийняти рішення про призначення пенсії, виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, встановленій вказаним Порядком № 22-1, до якої додані необхідні документи, та яка може подаватись заявником або до територіального органу Пенсійного фонду України, або разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Суд зазначає, що вказаними вище нормами визначено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, а також переведення на інший вид пенсії.

Разом з тим, за встановлених у справі обставин позивач не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про призначення пенсії на пільгових умовах (із зменшенням пенсійного віку) та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та не надав усіх необхідних документів, які передбачені чинним законодавством.

При цьому з наданої відповіді ГУПФУ в Луганській області, оформленої листом від 01.08.2023 № 4905-4800/Г-02/8-1200/23, встановлено, що відповідач не приймав позитивного чи негативного рішення про призначення пенсії, позивачу було лише роз'яснено алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії, зокрема, що позивачу необхідно надати заяву встановленого зразка та необхідні документами до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України (сервісного центру) або подати разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - вебпортал) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Таким чином, суд дійшов висновку, що в межах спірних правовідносин відсутня протиправна бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах (із зменшенням пенсійного віку) та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та неприйняття відповідного рішення про відмову або призначення пенсії.

Суд звертає увагу позивача, що реалізація права на призначення пенсії повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і затвердженому на виконання його положень Порядку № 22-1.

Схожих висновків щодо алгоритму дій подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій дійшов Верховний Суд у постановах від 20.01.2022 у справі № 761/515/1 та від 23.03.2023 у справі № 640/28815/21.

Також суд вважає за необхідне зазначити таке.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 28.02.1991 № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796).

Так, умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення визначаються положеннями ст. 55 Закону № 796.

Зокрема, абзацом п'ятим пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796 регламентовано, що потерпілі від Чорнобильської катастрофи визнаються особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років.

В такому випадку, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсії на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на пільгове зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС та проживали певний час у зоні радіоактивного забруднення - зони посиленого радіоактивного контролю.

Судом встановлено, що відповідно до довідки Виконавчого комітету Рокитнівської районної Ради народних депутатів від 30.05.2000 № 4348 ОСОБА_1 проживав у смт Рокитне Рівненської області з 22.02.1985 по 08.07.1988.

Згідно з переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106, смт Рокитне Рівненської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Суд зауважує, що до 26.04.1986 смт Рокитне Рівненської області не відносилося до зони гарантованого добровільного відселення.

Таким чином, з урахуванням відомостей, які містяться в довідці Виконавчого комітету Рокитнівської районної Ради народних депутатів від 30.05.2000 № 4348, тривалість проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення в смт Рокитне з дня аварії на ЧАЕС становить 2 роки 2 місяці 12 днів (з 26.04.1986 по 08.07.1988), тобто менше 3 років.

Право на призначення пенсії за віком із зменшенням віку, встановленого статтею 26 Закону України №1058 (60 років) визначено статтею 55 Закону №796, а саме: особи, які станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років.

Відповідно до записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 від 22.04.1981 ОСОБА_1 працював з 03.01.1985 по 11.07.1988 в Рокитнівському філіалі Київського об'єднання “Ізумруд” (в зоні гарантованого добровільного відселення), що з дати аварії на ЧАЕС становить 2 роки 2 місяці 15 днів.

Таким чином, оскільки станом на 01.01.1993 ОСОБА_1 проживав в зоні гарантованого добровільного відселення менше 3 років (з 26.04.1986 по 08.07.1988), права на призначення пенсії за віком із зменшенням віку відповідно до ст. 55 Закону № 796 позивач не набув.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає, що відповідачем в повній мірі доведено правомірність своїх дій, що вказує на безпідставність заявлених позовних вимог, а відтак доводи позивача є необґрунтованими, тому в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Оскільки суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, відповідно до статті 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.О. Свергун