Справа № 369/8838/23
Провадження № 3/369/4303/23
Іменем України
08.08.2023 року м. Київ
Суддя Києво-Святошинський районний суд Київської області Хрипун Світлана Володимирівна, розглядаючи матеріали заступника начальника служби у справах дітей Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, зареєстрована АДРЕСА_1 , не працює, ІПН НОМЕР_1 ;
- за ст. 184 ч. 5 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Встановив
13.06.2023 року до Києво-Святошинського районного суду Київської області надійшли матеріали заступника начальника служби у справах дітей Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 184 ч. 5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 3 від 05.06.2023 року 02.06.2023 року ОСОБА_1 не виконала рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 26.04.2023 року № 171/3 «Про встановлення способу участі батька - гр. ОСОБА_2 у вихованні малолітньої дитини ОСОБА_3 та спілкуванні з нею», чим порушила ст.ст. 141, 158 Сімейною кодексу України, не надавши дитину для зустрічі.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення передбачене частиною 5 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_1 з'явилася, пояснила, що чоловік приїхав, зателефонував, що хоче поспілкуватися з дитиною, дитина не хоче з ним гуляти і спілкуватися, бо батько був досить довго відсутні у житті дитини.
В судове засідання з'явилася захисник ОСОБА_1 адвокат Дубчак Л.С., яка просила закрити провадження у зв'язку із відсутністю складу правопорушення.
Відповідно до частини 5 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративна відповідальність наступає за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини.
Відповідно до ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Дослідивши матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 , протокол про адміністративне правопорушення від 05.06.2023 року, копію рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 26.04.2023 року № 171/3 «Про встановлення способу участі батька - гр. ОСОБА_2 у вихованні малолітньої дитини ОСОБА_3 та спілкуванні з нею»; копію розпорядження № 50/2 від 13.04.2023 року, копію посвідчення; копію заяви ОСОБА_2 від 05.06.2023 року, в якій він просить скласти протокол про адміністративне правопорушення на ОСОБА_1 , копію заяви ОСОБА_1 від 05.06.2023 року, копію протоколу прийняття заяви про вчинене правопорушення (або таке, що готується) від 02.06.2023 року,
вважаю за необхідне закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: суть адміністративного правопорушення.
Для вирішення питання правомірності притягнення особи до адміністративної відповідальності відповідно до частини 5 статті 184 КУпАП встановленню підлягають наступні обставини: чи вчинені особою відповідні дії (бездіяльність), що становлять об'єктивну сторону вказаного правопорушення та стали підставою для прийняття рішення про притягнення до адміністративної відповідальності, та чи є особа, виходячи із норми зазначеної статті, суб'єктом даного правопорушення.
Правовою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність складу вчиненого адміністративного правопорушення, що має підтверджуватися належними і допустимими доказами.
При цьому, Кодексом України про адміністративні правопорушення встановлюється чітка стадійність притягнення особи до відповідальності: виявлення правопорушення, фіксація правопорушення, формування доказової бази (матеріалів справи), розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Тобто, після виявлення факту вчинення правопорушення працівник поліції зобов'язаний зібрати належні та допустимі докази такого правопорушення.
Спостереження уповноваженої особи правопорушення може мати місце, однак воно має бути зафіксоване на матеріальному носії.
Проте, до Києво-Святошинського районного суду Київської області не подано жодних доказів, які свідчать про те, що ОСОБА_1 умисно не виконала рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 26.04.2023 року № 171/3 «Про встановлення способу участі батька - гр. ОСОБА_2 у вихованні малолітньої дитини ОСОБА_3 та спілкуванні з нею» та мала змогу змусити ОСОБА_3 погодитися на спілкування з батьком.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 не мала змоги виконати рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 26.04.2023 року № 171/3 «Про встановлення способу участі батька - гр. ОСОБА_2 у вихованні малолітньої дитини ОСОБА_3 та спілкуванні з нею», оскільки її донька ОСОБА_3 відмовилася спілкуватися з батьком.
Оскільки суд позбавлений можливості самостійно збирати докази у справі, вважаю, що надані працівниками поліції докази на підтвердження вини ОСОБА_1 , у інкримінованих їй нормах такої вини не доводять та справу про адміністративне правопорушення потрібно закрити за відсутністю у її діях складу та події адміністративних правопорушень ч.5 ст. 184 КУпАП
За приписами ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Згідно приписів ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи вищезазначене суддя приходить до висновку, що необхідно закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження по справі закрити у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 184 ч. 5 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Cвітлана Володимрівна Хрипун