15.08.2023 Справа№ 914/2183/23
Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М., розглянувши матеріали справи
за позовом Релігійної організації "Релігійна громада Львівської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) Парафії Різдва Пресвятої Богородиці у селі Віднів Львівського району Львівської області"
до відповідача-1 Львівської обласної військової адміністрації
до відповідача-2 Релігійної громади Української Православної Церкви Різдва Пресвятої Богородиці
до відповідача-3 Виконавчого комітету Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області
до відповідача-4 Львівської обласної ради
про визнання протиправними та скасування рішень, свідоцтва про право власності; зобов'язання повторно розглянути заяву
за участю представників:
від позивача Гладьо Ю.О., Періг С.П., Недовіз Я.Б.
від відповідача-1 не з'явився
від відповідача-2 Чупахін І.Р.
від відповідача-3 не з'явився
від відповідача-4 Савчук І.В.
У провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа за позовом Релігійної організації "Релігійна громада Львівської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) Парафії Різдва Пресвятої Богородиці у селі Віднів Львівського району Львівської області" до відповідача-1 Львівської обласної військової адміністрації, до відповідача-2 Релігійної громади Української Православної Церкви Різдва Пресвятої Богородиці, до відповідача-3 Виконавчого комітету Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області, до відповідача-4 Львівської обласної ради про визнання протиправними та скасування рішень і свідоцтва про право власності; зобов'язання повторно розглянути заяву.
Ухвалою суду від 19.07.2023 прийнято справу до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.08.2023.
25.07.2023 через систему «Електронний суд» від Львівської обласної військової адміністрації надійшло клопотання (вх.№ 18473/23) про передачу даної справи за встановленою підсудністю до Господарського суду міста Києва.
28.07.2023 через систему «Електронний суд» від Львівської обласної військової адміністрації надійшла заява (вх.№ 18725/23) про розгляд справи 15.08.2023 за відсутності її представника.
11.08.2023 на електронну адресу суду від Куликівської селищної ради Львівського району Львівської області надійшло клопотання (вх.№ 19743/23) про розгляд справи без її участі. Також у поданому клопотанні повідомлено, що відповідно до пункту 2 позачергової ІІ сесії VІІІ демократичного скликання Куликівської селищної ради Львівського району Львівської області від 08.12.2020 № 19 «Про початок реорганізації ради шляхом приєднання до Куликівської селищної ради Львівського району Львівської області», правонаступником всього майна, прав та обов'язків Надичівської сільської ради є Куликівська селищна рада Львівського району Львівської області.
В підготовче засідання 15.08.2023 з'явились представники позивача, відповідача-2 та відповідача-4, надали пояснення щодо позовних вимог.
Крім того, представник відповідача-2 заявив клопотання про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач-1 та відповідач-3 явку представників в підготовче засідання 15.08.2023 не забезпечили.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд зазначає наступне.
Відповідачем - 1 у даній справі позивачем визначено Львівську обласну військову адміністрацію, а відповідачем-4 Львівську обласну раду.
Частиною 1 статті 27 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позов пред'являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
З наведених положень вказаної статті вбачається, що загальне правило територіальної підсудності щодо пред'явлення позову за місцезнаходженням відповідача застосовується лише у випадку, коли інші правила підсудності не встановлені положеннями Господарського процесуального кодексу України.
Статтею 30 Господарського процесуального кодексу України встановлена виключна підсудність справ.
Виключна підсудність - це правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. Виключна підсудність означає, що деякі категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності. У цих категоріях справ не допускається також договірна підсудність.
Частиною п'ятою статті 30 Господарського процесуального кодексу України визначено, що спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду.
Тобто, якщо відповідачем у справі є орган, зазначений у частині 5 статті 30 Господарського процесуального кодексу України, то розгляд такої справи у будь-якому разі відноситься до компетенції виключно господарського суду міста Києва та будь-який інший суд неуповноважений здійснювати розгляд відповідної справи.
У випадку виникнення конкуренції норм частини третьої статті 30 Господарського процесуального кодексу України та частини п'ятої статті 30 Господарського процесуального кодексу України під час визначення підсудності спору з приводу нерухомого майна, у тому числі щодо земельних ділянок, відповідачем в якому є орган, зазначений у частині п'ятій статті 30 Господарського процесуального кодексу України, судам слід керуватись частиною п'ятою статті 30 Господарського процесуального кодексу України.
Таким чином, якщо відповідачем у справі є орган, зазначений у частині п'ятій статті 30 Господарського процесуального кодексу України, то розгляд такої справи у будь-якому разі відноситься до компетенції виключно господарського суду міста Києва та будь-який інший суд неуповноважений здійснювати розгляд відповідної справи.
Подібні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 27.07.2022 у справі № 910/1718/21, від 04.02.2020 у справі № 914/240/18, від 12.01.2021 у справі № 918/572/19, від 20.10.2021 у справі № 921/730/19.
Отже, в силу положень частини 5 статті 30 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд міста Києва є єдиним судом, до виключної підсудності якого віднесено справи, відповідачем у яких є, зокрема, обласні ради та обласні державні адміністрації незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду.
Відповідно до Указу Президента України №68/2022 від 24.02.2022р. "Про утворення військових адміністрацій" на виконання Закону України "Про правовий режим воєнного стану" для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку постановлено утворити 25 обласних військових адміністрацій, в тому числі Львівську обласну військову адміністрацію. Фактично, Львівська обласна державна адміністрація, набула статусу військової адміністрацій, а голова цієї держадміністрацій - посаду начальника військової адміністрації. Рішення Президента тимчасове і діятиме воно до скасування режиму воєнного стану. По закінченню війни ОВА повернеться до звичного режиму роботи в форматі ОДА.
Пунктом 1 частини 1 статті 31 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення (частина 3 статті 31 Господарського процесуального кодексу України).
З огляду на зазначене, враховуючи, що за суб'єктним складом дана справа відноситься до юрисдикції господарських судів і підлягає розгляду за правилами виключної підсудності місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, суд дійшов висновку, що матеріали справи за позовом Релігійної організації "Релігійна громада Львівської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) Парафії Різдва Пресвятої Богородиці у селі Віднів Львівського району Львівської області" до відповідача-1 Львівської обласної військової адміністрації, до відповідача-2 Релігійної громади Української Православної Церкви Різдва Пресвятої Богородиці, до відповідача-3 Виконавчого комітету Надичівської сільської ради Жовківського району Львівської області, до відповідача-4 Львівської обласної ради про визнання протиправними та скасування рішень і свідоцтва про право власності; зобов'язання повторно розглянути заяву підлягають передачі за підсудністю до Господарського суду міста Києва.
На підставі викладеного, керуючись статтями 30, 31, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Справу № 914/2183/23 передати за встановленою підсудністю до Господарського суду міста Києва (01054, місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 44-В).
Ухвала господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 235 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу господарського суду може бути оскаржено відповідно до розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 18.08.2023.
Суддя Петрашко М.М.