Рішення від 17.08.2023 по справі 420/8433/20

Справа № 420/8433/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді - Завальнюка І.В.,

при секретарі - Четвертак О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» до Головного управління ДПС в Одеській області, Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа №420/8433/22 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" до Головного управління ДПС в Одеській області, Офісу великих платників податків ДПС, у якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДПС від 20 серпня 2020 року № 0003455313 про застосування штрафних санкцій у розмірі 71 000,00 грн, прийняте на підставі акту Головного управління ДПС в Одеській області про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним від 31 липня 2020 року № 1501/15-32-32-05/34252469; стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що фактичною перевіркою в липні 2020 р. встановлено порушення Товариством пп. 230.1.2 та пп. 230.1.3 п.230.1 ст. 230 ПК України, а саме: 1) здійснено роздрібний продаж пального (кількістю більше 5 літрів) (дизельного палива) зі стаціонарних ємностей та важких дистилятів (газойлів) за відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального; 2) не сформовані протягом 1-30 квітня 2020 р. та не передані до реєстру дані з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу та витратоміра-лічильника рівня таких товарів (продукції) у резервуарі за обліковий період часу. Однак відповідачем не наведено жодних доказів того, що позивач здійснював операції з роздрібного продажу пального (кількістю більше 5 літрів) (дизельного пального) з стаціонарних ємностей та важких дистилятів (газойлів), у т.ч. не наведені контрагенти, який здійснений такий продаж, об'єми продажу, дати відвантаження тощо. В акті перевірки не наведені відомості про лічильники, які не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального, їх номери, свідоцтва, сертифікати, які і відсутні відомості про резервуари, на яких вони встановлені, відомості про введення їх в експлуатацію.

Ухвалою судді ОСОБА_1 від 04.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

28.09.2020 до суду від Офісу ВПП ДПС (первинний відповідач) надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що ГУ ДПС в Одеській області направлено Офісу ВПП лист № 1991/7/15-32-32-05-04 від 05.08.2020 разом із акт фактичної перевірки та розрахунком штрафних санкцій для прийняття податкового повідомлення-рішення щодо результатів фактичної перевірки ТОВ «Автомагістраль-Південь». Зазначає, що Офіс діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативно-правовими актами України, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено правомірно, і позов є безпідставним.

29.09.2020 до суду від ГУ ДПС в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що фактичною перевіркою ТОВ «Автомагістраль-Південь» встановлено порушення Товариством: 1) пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України та п.12 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, в період з 31.01.2020, відповідно до баз даних ІТС «Податковий блок», ТОВ «Автомагістраль-Південь» здійснюється роздрібний продаж пального (кількістю більше 5 літрів) (дизельного пального), з стаціонарних ємностей розташованих за адресою зареєстрованого акцизного складу: Одеська область, смт. Авангард, вул. Базова, буд. 12 та важкі дистиляти (газойли). Станом на момент проведення фактичної перевірки, відсутня реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального, стосовно відповідних резервуарів за вищезазначеною адресою акцизного складу; 2) порушення п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПКУ, п.21 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ та п.5, п.6, п.7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічільників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року №891 (із змінами та доповненнями), ТОВ «Автомагістраль-Південь», не сформовані та не передані до реєстру дані, передбачені даним Порядком, з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу та рівноміра-лічильника рівня таких товарів (продукції) у резервуарі за обліковий період часу з 01.04.2020 по 30.04.2020 (добу). Як наслідок даних порушень податкового законодавства було складено відповідне податкове повідомлення-рішення від 20.08.2020 № 0003455313 на суму 71000 грн.

01.10.2020 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзиви відповідачів.

Ухвалою суду від 02.11.2022, занесеною до протоколу судового засідання № 1012078, замінено відповідача ГУ ДПС в Одеській області (43142370) на правонаступника - ГУ ДПС в Одеській області (44069166 ВП); замінено відповідача Офіс Великих Платників податків ДПС (43141471) на Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (44104032).

09.03.2023 на підставі розпорядження керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду призначено повторний автоматичний розподіл справи у зв'язку із звільненням судді ОСОБА_1 з посади, за результатами якого головуючим по справі визначено суддю Завальнюка І.В.

Ухвалою судді від 13.03.2023 справу № 420/8433/20 прийнято до розгляду та призначено підготовче засідання.

27.03.2023 та 17.04.2023 до суду від Головного управління ДПС в Одеській області надійшли пояснення, згідно з якими відповідач просить врахувати наявний в матеріалах справи відзив на адміністративний позов. Зокрема, фактичною перевіркою встановлено порушення: 1) пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України та п.12 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, в період з 31.01.2020, відповідно до баз даних ІТС «Податковий блок», ТОВ «Автомагістраль-Південь» здійснюється роздрібний продаж пального (кількістю більше 5 літрів) (дизельного пального), з стаціонарних ємностей розташованих за адресою зареєстрованого акцизного складу: Одеська область, смт. Авангард, вул. Базова, буд. 12 та важкі дистиляти (газойли). Станом на момент проведення фактичної перевірки, відсутня реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального, стосовно відповідних резервуарів за вищезазначеною адресою акцизного складу; 2) порушення п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПКУ, п.21 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ та п.5, п.6, п.7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічільників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року №891 (із змінами та доповненнями), ТОВ «Автомагістраль-Південь», не сформовані та не передані до реєстру дані, передбачені даним Порядком, з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу та рівноміра-лічильника рівня таких товарів (продукції) у резервуарі за обліковий період часу з 01.04.2020 по 30.04.2020 (добу). Як наслідок, даних порушень податкового законодавства було складено податкове повідомлення-рішення від 20 серпня 2020 року № 0003455313 про застосування штрафних санкцій у розмірі 71 000 грн. Також слід зазначити, що предметом спору в даному адміністративному позові є податкове повідомлення-рішення від 20.08.2020 року №0003455313 на суму 71 000 тисяч гривень. Складено дане податкове повідомлення-рішення Офісом Великих платників податків ДПС і підписано відповідно посадовою особою даного органу. Тому ГУ ДПС в Одеській області, на думку відповідача-1, не відноситься до суб'єктного складу сторін в даному спорі взагалі. Так, ГУ ДПС в Одеській області склало акт перевірки №1501/15-32-32-05/34252469 від 31.07.2020, але він не є предметом даного позову. Відтак, незалежно від фактичного результату розгляду справи, ГУ ДПС в Одеській області не буде мати змоги виконувати рішення суду. Тому в даному випаду відповідач-1 вважає ,що треба замінити ГУ ДПС в Одеській області на третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. Так, заміна сторони є правом позивача, але відповідач-1 все ж таки вважає що на цьому слід наголосити.

16.05.2023 до суду від представника ТОВ «Автомагістраль-Південь» надійшли заперечення на пояснення ГУ ДПС в Одеській області, згідно з якими відповідач не звернув увагу на те, що відповідно до пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПКУ розпорядники акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, зобов'язані на кожному акцизному складі формувати дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C. В акті перевірки податковий орган помилково встановив, що ТОВ «Автомагістраль-Південь» здійснювало роздрібний продаж пального (кількістю більше 5 літрів) (дизельного пального) з стаціонарних ємностей, розташованих за адресою зареєстрованого акцизного складу: Одеська область, смт. Авангард, вул. Базова, буд. 12. Ані матеріали перевірки, ані інших доказів на здійснення ТОВ «Автомагістраль-Південь» роздрібного продажу пального з вказаного акцизного складу відповідач-1 не надав, тому висновок щодо роздрібної торгівлі пальним є помилковим, оскільки, позивач не здійснював господарських операцій щодо реалізації пального, а використовував його для власних потреб. Доказів щодо реалізації пального з акцизного складу розташованого за адресою: Одеська область, смт. Авангард, вул. Базова, буд. 12 надати суду неможливо, оскільки таких операцій не здійснювалось ТОВ «Автомагістраль-Південь». ГУ ДПС в Одеській області також не надав їх суду та надати не може, оскільки жодна податкова накладна або акцизна накладна з реалізації пального не відображається в бухгалтерському обліку підприємства за період з 01.04.2020 по 30.04.2020. Звертає увагу суду, що відповідачу-1 відома вищевказана обставина, оскільки він має доступ до бухгалтерської звітності позивача, а саме може відслідкувати реєстрацію акцизних накладних щодо реалізації палива за вказаний період - з 01.04.2020 по 30.04.2020, але чомусь не надав такої інформації. Пояснення відсутності такої інформації може бути лише одне: відсутність господарських операцій з реалізації пального. Таким чином, штрафна санкція відповідно до п. 128-1.3 ст. 128-1 ПКУ - незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центральних органів виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального та обсяг обігу пального або спирту етилового - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 1 000 гривень за кожний неподаний електронний документ, застосована відповідачем-1 помилково, отже позивач мав надати один електронний документ за звітний календарний місяць, а не за кожний день. До того ж, при розрахунку штрафу була допущена арифметична помилка, оскільки, штраф нараховано на 31 день, у той час як у квітні 30 днів.

Щодо необладнання місць відпуску пального наливом з акцизного складу позивач пояснює, що в акті перевірки від 31.07.2020 № 1501/15-32-32-05/34252469 не наведені відомості про лічильники, які не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального, їх номери, свідоцтва, сертифікати, як і відсутні відомості про резервуари, на яких вони встановлені, відомості про введення їх в експлуатацію. Зазначене також свідчить про порушення з боку відповідача вимог п. 5 розділу ІІ Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 20.08.2015 №727, згідно з яким факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів. Акт перевірки від 31.07.2020 №1501/15-32-32-05/34252469 містить у собі у якості підтвердження виявлених порушень лише припущення, без їх відповідного обґрунтування належними і допустимими доказами. Згідно з розрахунком штрафних (фінансових) санкцій до акту перевірки від 31.07.2020 № 1501/15-32-32-05/34252469 йдеться про якісь « 2 (шт)» та такі санкції застосовані у розмірі 40 000 грн, при тому, з яких відомостей виходив контролюючий орган при визначенні суми штрафу не є зрозумілим і необґрунтованим. В поясненнях ГУ ДПС в Одеській області також не вказано про які саме 2 необладнаних місця йде мова, а лише перелічені ліцензії позивача на зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) та ліцензія на оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі. Відповідно до квитанції № 1 датою доставки документу - довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри є 18.09.2020 року, відповідно до квитанції № 2, документ було доставлено до районного рівня 2810 Офіс ВПП ДПС 18.09.2020 року в 16:01:29 (додаються до заперечень). У той час як датою, що вказана в акті перевірки № 1501/15-32-32- 05/34252469, є 31.07.2020 року!!! Тобто, документ було направлено до контролюючого органу пізніше, ніж була проведена перевірка, отже, довідка не може бути визнана належним доказом по цій справі, оскільки в матеріалах перевірки, яка була проведена на підставі наказу № 2992 від 22.07.2020 року «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Автомагістраль-Південь», вона не могла міститься та не досліджувалась контролюючим органом внаслідок того, що була складена вже після проведення перевірки. ТОВ «Автомагістраль-Південь» не здійснює операції з реалізації та зберігання пального іншим особам (зворотного підтвердження акт перевірки від 31.07.2020 №1501/15-32-32-05/34252469 не містить) і відповідно формує дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15°С, оскільки використовує пальне виключно для потреб власного споживання. У зв'язку з чим, посилання в акті перевірки від 31.07.2020 № 1501/15-32-32- 05/34252469 на порушення з боку позивача п.п. 230.1.3. п. 230.1 ст. 230, п. 21 підрозділу 5 розділу ХХ перехідних положень Податкового кодексу України, оскільки не сформовані і не передані до реєстру дані з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу та витратоміра-лічильника рівня таких товарів (продукції) у резервуарі за обліковий період часу - з 01.04.2020 по 30.04.2020 є необґрунтованим та не підтверджене будь-якими належними і допустимими доказами.

Ухвалою суду від 13.06.2023, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги із викладених у позовній заяві підстав підтримав та просив задовольнити позов.

Представники Головного управління ДПС в Одеській області, Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків проти задоволення позову заперечували з підстав, викладених у відзиві та поясненнях.

Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.

Судом встановлено, що з метою здійснення контрою дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, порядком здійснення готівкових розрахунків, ведення обліку товарних запасів на складах та / або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв, на підставі пп. 19-1.1.4 п.19-1.1 ст. 19-1, пп. 19-1.1.14 п.19-1.1 ст. 19-1, ст. 20, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 870 ПК України, наказом ГУ ДПС в Одеській області від 22.07.2020 № 2992 призначено з 24.07.2020 фактичну перевірку ТОВ «Автомагістраль-Південь» та видано направлення від 24.07.2020 № 1903, 1904.

В періоді з 24.07.2020 (початок перевірки о 15:28 годині) співробітниками ГУ ДПС в Одеській області проведено перевірку місяця зберігання пального за адресою: Одеська область, смт. Авангард, вул. Базова, 12 та належить суб'єкту господарювання ТОВ «Автомагістраль-Південь», за результатами якої складено акт реєстраційний номер в органі ДПС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання № 1501/15-32-32-05/34252469 від 31.07.2020.

Перевіркою встановлено порушення:

1) пп. 230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України та п.12 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, в період з 31.01.2020, відповідно до баз даних ІТС «Податковий блок», ТОВ «Автомагістраль-Південь» здійснюється роздрібний продаж пального (кількістю більше 5 літрів) (дизельного пального), з стаціонарних ємностей розташованих за адресою зареєстрованого акцизного складу: Одеська область, смт. Авангард, вул. Базова, буд. 12 та важкі дистиляти (газойли). Станом на момент проведення фактичної перевірки, відсутня реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального, стосовно відповідних резервуарів за вищезазначеною адресою акцизного складу;

2) порушення пп. 230.1.3 п.230.1 ст.230 ПКУ, п.21 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ та п.5, п.6, п.7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічільників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року №891 (із змінами та доповненнями), ТОВ «Автомагістраль-Південь», не сформовані та не передані до реєстру дані, передбачені даним Порядком, з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу та рівноміра-лічильника рівня таких товарів (продукції) у резервуарі за обліковий період часу з 01.04.2020 по 30.04.2020 (добу).

На підставі вищевказаного акту перевірки Офісом Великих Платників податків ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення від 20 серпня 2020 року № 0003455313 про застосування штрафних санкцій у розмірі 71 000 грн, не погодившись із яким, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню у зв'язку з наступним.

Згідно пунктів 19-1.14, 19-1.16, 19-1.34 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, зокрема: здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно пп. 14.1.6. п. 14.1 ст. 14 ПК України акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Згідно пунктів 2, 3, 5 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів У країни від 22.11.2017 № 891, витратомір-лічильник - це законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам'ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах. Рівнемір-лічильник рівня пального у резервуарі (далі - рівнемір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об'єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара. Адміністратором та держателем Реєстру є контролюючий орган, який забезпечує створення програмного продукту, що забезпечує функціонування Реєстру, приймання від розпорядників акцизних складів електронних документів для наповнення Реєстру, обробку електронних документів для наповнення Реєстру та перенесення з них даних до Реєстру, збереження даних, що містяться в Реєстрі. Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема: дату встановлення, заміни, опломбування, технічного обслуговування, ремонту, повірки, калібрування витратоміра, рівнеміра, резервуара, відомості щодо організацій та осіб, які проводили такі роботи; інформацію про такі ознаки акцизного складу: акцизний склад, на якому провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне), обладнаний лише витратомірами в кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) шляхом наливу з такого акцизного складу; акцизний склад, на якому здійснюється виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у тарі виробника без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнаний витратомірами та рівнемірами.

Згідно п. 6 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 891, на кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах; добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу на підставі показань витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу; добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Фактичні показання витратомірів та рівнемірів щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15°С, крім показань паливороздавальних та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів. У разі виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра або витратоміра визначення даних про обсяги залишків пального та обсяги обігу пального здійснюється у мірах повної місткості, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, та/або за допомогою рулетки та метроштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства. Застосування такого способу вимірювання може здійснюватися не більше ніж 20 календарних днів підряд (для акцизних складів, що є місцями роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, - не більше ніж 15 календарних днів підряд) та не більше чотирьох разів протягом календарного року. Розпорядники акцизних складів, на яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне), не подають відомості про рівнеміри, обсяг залишку пального та обсяг отриманого пального. У разі реалізації пального кінцевому споживачеві за готівку, розрахунки за яке проводяться через реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок розпорядника акцизного складу), за талонами або відомостями зведені облікові дані для формування електронного документа, зазначеного у підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, в частині обсягу відпуску (відвантаження) пального за добу, можуть складатися на підставі показників фіскальних звітів, що формуються реєстраторами розрахункових операцій та передаються до контролюючого органу дротовими або бездротовими каналами зв'язку, у разі, коли в таких фіскальних звітах міститься інформація про відпуск пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД.

Згідно п. 8 вищевказаного Порядку до електронних документів для наповнення Реєстру вноситься інформація про: витратоміри та резервуари, які відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства; рівнеміри, які відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, що проведені відповідно до законодавства. Метрологічні характеристики рівнемірів і витратомірів під час визначення обсягу обігу та залишку пального повинні відповідати вимогам законодавства. У разі встановлення, заміни, ремонту, технічного обслуговування витратомірів, рівнемірів та резервуарів інформація про такі події до електронних документів для наповнення Реєстру вноситься та надсилається розпорядником акцизного складу до Реєстру протягом 24 годин з моменту закінчення таких робіт.

Згідно пп. 230.1.2, пп. 230.1.4 п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі. Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу. Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками. Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів встановлюється Кабінетом Міністрів України. У такому реєстрі міститься податкова інформація про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів.

Пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України передбачено, що не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Відповідно до п. 18 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України норми п. 128-1.1 ст. 128-1 цього Кодексу застосовуються з 01.04.2020 - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 01.07.2019 не підпадав під визначення платника податку відповідно до п. 212.1 ст. 212 цього Кодексу).

З аналізу наведених вище норм вбачається, що резервуари, які використовуються для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, з 01.01.2020 повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, проте відповідальність у вигляді штрафу за необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, настає з 01.04.2020. Законодавець передбачив обов'язок по встановленню на акцизних складах витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників, їх реєстрація та повірка вже з 01.01.2020. Тобто у учасників ринку пального, у даному випадку держателів акцизних складів, виник обов'язок обладнання витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками резервуарів, заправних колонок, обладнання пального з 01.01.2020.

В акті перевірки зазначено про порушення вимог пп. 230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України та п.12 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, в період з 31.01.2020, відповідно до баз даних ІТС «Податковий блок», ТОВ «Автомагістраль-Південь» здійснюється роздрібний продаж пального (кількістю більше 5 літрів) (дизельного пального), з стаціонарних ємностей розташованих за адресою зареєстрованого акцизного складу: Одеська область, смт. Авангард, вул. Базова, буд. 12 та важкі дистиляти (газойли). Станом на момент проведення фактичної перевірки, відсутня реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального, стосовно відповідних резервуарів за вищезазначеною адресою акцизного складу.

В акті перевірки зазначено, що відповідно копій свідоцтв про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 07.08.2019 №23-26/003208, від 07.08.2019 № 23-26/003210, від 07.08.2019 №23-26/003209, від 22.05.2020 №1052/М, від 22.05.2020 №1051/М, від 22.05.2020 №1053/М в користуванні ТОВ «Автомагістраль-Південь» за адресою: м. Одеса, 7 км. вул. Базова, буд. 12, знаходяться резервуари: РГС-47 місткістю 47,901 куб. м, РГС-10 місткістю 10,857 куб. м, РГС-10 місткістю 10,607 куб. м, РПС-5 2 штуки місткістю по 5 куб. м та РС-5 місткістю 5 куб. м; також згідно свідоцтва №39-06/1808 від 17.06.2020 підприємству належить лічильник ППО-25-1,6-0,25 та сертифікату відповідності серія СВ №002801 від 30.06.2020 рівнеміри магнітострикційні типу Navitrack MLS-01Ex.

Згідно інвентаризаційного опису №83 від 24.07.2020, наданого ТОВ «Автомагістраль-Південь», станом на 24.07.2020 наявні наступні залишки пального в цистернах: дизпаливо - 45660,0 л, бензин А-92 - 6235,0 л.

Згідно письмових пояснень ГУ ДПС в Одеській області, за порушення пп.230.1.2 п. 230.1 ст. 230 та п.12 підрозділу 5 розділу ХХ (зі змінами та доповненнями), передбачена відповідальність згідно п. 1283.1. ст. 128 ПКУ - 20 000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник спирту етилового.

Зокрема, у випадку фактичної перевірки, оформленою актом № 1501/15-32-32-05/34252469 від 31.07.2020, виявлено на 2 необладнане місця:

1) Перша ліцензія зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), реєстраційний номер ліцензії №15210414202001556, дата видачі ліцензії 07.07.2020 року дата закінчення ліцензії 07.07.2025 року, Україна СМТ. Авангард, вул. Базова, б. 12 (загальна місткість резервуарів 85049 літри);

2) Друга ліцензія оптова торгівля пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер №990614201901489, дата видачі ліцензії 25.07.2019 (дата закінчення ліцензії 25.07.2024).

Загальна штрафна санкція за два місця без обладнаних витратомірів лічильників - 20 000 грн Х 2 = 40 000 грн.

Відповідно до п.128.3. ст. 128 ПКУ незабезпечення з вини розпорядки акцизного складу своєчасного подання до центральних органів виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, зо містять дані про фактичні залишки плаьного та обсяг обігу пального або спирту етилового тягне за собою накладення штрафу у розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

В даному випадку в акті перевірки зазначено період з 01.04.2020 року по 30.04.2020 (добу), а тому штрафна санкція за кожен день порушення дорівнює 1000 грн х 31 день = 31000 грн.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Згідно п.п. 19-1.1.16 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України, контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

Відповідно до п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно п. 61.1 ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів відповідно до п.п. 62.1.2п. 62.2 ст. 62 ПК України.

Податковий контроль відповідно до п.п. 62.1.3 п. 62.2 ст. 62 ПК України здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Умови, порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичних перевірок, строки проведення перевірок та оформлення їх результатів визначені статтями 75, 80, 81 ПК України.

За змістом абз. 1 п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до приписів п. 80.1 ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема,: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (п.п. 80.2.5).

Згідно п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції), такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Отже, фактична перевірка суб'єкта господарювання може бути проведена при дотриманні таких умов як наявність підстав для проведення фактичної перевірки та пред'явлення посадовими особами податкового органу необхідного пакету документів.

Згідно даних Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарах позивачем не зареєстровано витратомірів-лічильників та/або рівномірів-лічильників рівня пального на резервуари на зареєстрованому акцизному складі станом на 31.07.2020.

Відповідно до довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні складі пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівноміри платника податків за податковим номером 34252469, резервуари за уніфікованими номерами 1/4 (10,61 куб. м.), 2/4 (10,86 куб. м.), 3/4 (47,9 куб. м.), 4/4 (10,6 куб. м.), 5/4 (5,09 куб. м.) з серійними ідентифікаційними номерами 9300102, 9300103, 9300101, 9300104, 9300105, введені в експлуатацію 07.09.2019 (серійний ідентифікаційний номер 00000011), 07.09.2019(серійний ідентифікаційний номер 00000013), 22.05.2020 (серійний ідентифікаційний номер 00000010), 22.05.2020 (серійний ідентифікаційний номер 00000002), 22.05.2020 (серійний ідентифікаційний номер 00000012)відповідно. По всіх ємностях зазначено інформацію щодо рівномірів, установлених на стаціонарних резервуарах, 30.06.2020.

В таблиці «Інформація щодо витратомірів, установлених на акцизному складі пального на місцях відпуску пального наливом з акцизного складу» вказано резервуари №№ 1/4, 2/4, 3/4, 4/4, 5/4 відповідні витратоміри із серійним (ідентифікаційними номерами): лічильники ППО-25-1,6-025 (08009), ППО-25-1,6-025 (08009), ППО-25-1,6-025 (08009), - введені в експлуатацію 17.06.2020; шельф 100V-50-2-1-2 (12516), шельф 100V-50-2-1-2 (12516) - введені в експлуатацію 15.06.2020.

Зазначена таблиця є прийнятним доказом, оскілки містить дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, а тому суд відхиляє посилання представника позивача на необхідність залишення вказаної таблиці без уваги через дату її формування двома місяцями пізніше за проведену фактичну перевірку.

Суд зазначає, ТОВ «Автомагістраль-Південь» зареєстровано в якості платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового з 09.07.2019, номер запису в реєстрі 2701. Інформація щодо зареєстрованих акцизних складів / акцизних складів пересувних: № 1010949.

Отже враховує, що ТОВ «Автомагістраль-Південь» станом на 01.04.2020-31.07.2020 був розпорядником акцизного складу № 1010949, на якому розташовано резервуари.

Як встановлено судом і не заперечується позивачем, Товариством обладнано акцизний склад № 1010949 рівнемірами-лічильниками у штук та витратомірами-лічильниками на місцях зберігання пального, однак таке обладнання на момент фактичної перевірки не було зареєстроване в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Законодавчі зміни, на підставі яких у позивача виник обов'язок обладнати акцизний склад відповідними засобами вимірювання та вчасно їх зареєструвати у відповідному реєстрі, були прийняті заздалегідь. Фактично, нормою Закону № 391-IX розпорядникам указаних складів було надано додатковий термін для обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції у розмірі 2 (відповідно до двох ліцензій на зберігання пального та оптової торгівлі пальним) х 20 000 грн на підставі пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України.

Щодо застосування відповідачем штрафу в розмірі 31000 грн (по 1000 грн за кожне правопорушення) за незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання щоденних електронних документів, а саме: 01-30 квітня 2020 р. даних про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби, та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального у розрізі кодів товарних під категорій згiдно з УКТ ЗЕД у літрах, чим порушено підпункт 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України, то суд зазначає наступне.

Підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК встановлено, що розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі; добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі; добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15°С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

За правилами пункту 128-1.3 статті 128-1 ПК незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Сам факт неподання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального у зазначені дати: 01-30 квітня 2020 р. позивачем не заперечується.

Водночас, ТОВ «Автомагістраль-Південь» наголошує, що не здійснює операції з реалізації та зберігання пального іншим особам і відповідно формує дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15°С, оскільки використовує пальне виключно для потреб власного споживання.

В свою чергу, позивачем до суду не надано доказів формування Товариством даних про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць (квітень 2020 р.) та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця (квітень 2020 р.) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15°С.

Тобто на підтвердження власних тверджень, які покладені в основу адміністративного позову про скасування спірного податкового повідомлення-рішення, позивачем не надано відповідні докази. Відтак позивачем не наведено достатніх доводів щодо наявності обставин, які б свідчили про відсутність його вини у незабезпеченні виконання зобов'язань, покладених на нього приписами підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК.

В той же час, при розрахунку штрафу податковим органом була допущена арифметична помилка, оскільки, штраф нараховано на 31 день, у той час як у квітні 30 днів. Отже спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню в частині застосування штрафу в розмірі 1000 грн, які зайво нараховані за неіснуючу добу.

У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, Верховний Суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) і «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд вважає, що решта аргументів (доводів) сторін, які мають значення для правильного вирішення спору, на вирішення спірних правовідносин не впливають та не змінюють судовий розсуд цього спору за результатами судового процесу.

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Суд зазначає, що доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, однак позивач в ході судового розгляду справи не доведено ґрунтовності пред'явлених вимог.

В той же час, згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини у справі "Голдер проти Сполученого Королівства", згідно з якою саме "небезпідставність" доводів позивача про неправомірність втручання в реалізацію його прав є умовою реалізації права на доступ до суду.

Отже, звертаючись до суду з позовом про захист своїх прав, позивач обтяжений обов'язком довести "небезпідставність" своїх доводів щодо порушеного права за захистом якого він звернувся до суду, надавши відповідні докази зі змісту яких можливо встановити наявність спору саме на момент звернення до суду.

Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його часткового задоволення.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного суд вважає за необхідне присудити позивачу понесені ним судові витрати з урахуванням розсуду спору відповідно до положень ч.8 ст.139 КАС України, - за рахунок асигнувань суб'єкта владних повноважень - Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, яке є правонаступником Офісу великих платників податків ДПС, що прийняв спірне податкове повідомлення-рішення з арифметичною помилкою в розрахунку штрафної санкції.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» (65058, м. Одеса, вул. Романа Кармена, 21; ЄДРПОУ 34252469) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; 44069166 ВП), Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (65015, м. Одеса, проспект Шевченка, 15/1; ЄДРПОУ 44104032) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДПС від 20 серпня 2020 року № 0003455313 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 1000 грн (одна тисяча грн).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» судовий збір в розмірі 2102 грн (дві тисячі сто дві грн).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 17.08.2023.

Суддя І.В. Завальнюк